<style>.lazy{display:none}</style>İzmir Belediyesi 10 Ekim Anıtı Ve Anma Yeri Proje Yarışması
01.12.2023 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

İzmir Belediyesi 10 Ekim Anıtı Ve Anma Yeri Proje Yarışması

İzmir Belediyesi 10 Ekim Anıtı Ve Anma Yeri Proje Yarışması

İzmir Belediyesi 10 Ekim Anıtı Ve Anma Yeri Proje Yarışması

İzmir Belediyesi 10 Ekim Anıtı Ve Anma Yeri Proje Yarışması Başvuruları.

Yarışma Ödülleri
Yarışmada; 3 Başarı Ödülü Ve 3 Mansiyon Ödülü Verilecektir. Jüri Tarafından Uygun Görülmesi Halinde, Sayısı Ve Tutarı Jüri Tarafından Belirlenecek Satın Alma Ödülü Verilecektir.

Başarı Ödülü
Birincilik Ödülü Net 60 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü Net 45 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü Net 30 Bin Türk Lirası

Mansiyon Ödülü
Mansiyon Net 15 Bin Türk Lirası
Mansiyon Net 15 Bin Türk Lirası
Mansiyon Net 15 Bin Türk Lirası

Yarışmanın Türü Ve Şekli
4734 sayılı Kamu ihale Kanunu‟nun ilgili maddelerine dayanılarak hazırlanmış olan Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliğine uygun tek aşamalı Tasarım Proje Yarışması olarak düzenlenmiştir.
Yarışma konusu birden fazla meslek disiplininin ve/veya sanat dalının katkısını gerektirecek türden konuları kapsamaktadır.

Ads

Yarışmanın Yeri
Yarışmanın Konusu Olan Anıt Ve Anma Yeri, İzmir Alsancak Semti, Umur Bey Mahallesi, Asteğmen Besim Bey Parkı Olup, Bu Şartnamede “Park” Olarak Anılacaktır. Öneri Projeler, Ekli Krokide Sınırları Verilen Yarışma Alanı Kapsamında Tasarlanacaktır.

Yarışmanın Adı Konusu Ve Amacı
Yarışmanın adı “10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri‟ Proje Yarışmasıdır. Yarışma ile, Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör eyleminin yaşandığı 10 Ekim 2015 tarihinin toplumsal hafızada canlı tutulması, İzmir içinde 10 Ekim‟in hatırlanacağı ve anılacağı bir kamusal alanın kente kazandırılması amaçlanmaktadır.

Yarışma alanı olarak belirlenen park, Alsancak Garı karşısında tramvay durakları ve otobüs duraklarının kesişim noktasında bulunan, yayalar tarafından hem geçiş hem de dinlenme amacıyla yoğun olarak kullanılan bir alandır. İzmir‟in kamusal yaşantısının ve kıyı kullanımının odağı niteliğindeki 1. Kordon (Atatürk Caddesi), bu noktada kent içi toplu ulaşım olanakları ve Konak – Bornova – Karşıyaka bağlantılarını sağlayan ana trafik akslarıyla buluşur. Kentin önemli ticaret, iş ve rekreasyon odaklarından biri olan Alsancak’ın kıyısında yer alan bu park, yoğun bitki dokusu ve anıtsal nitelikteki ağaçların gölgelendirdiği, kentlilerin gündelik hayatı içinde dinlenme amaçlı olarak sıklıkla kullandıkları bir kent parkı niteliğindedir.

Yarışmanın amacı, parkın kentliler için bir nefes alma alanı niteliğini devam ettirirken,10 Ekim ve temsil ettiği değerleri hatırlatacak, yaşatacak bir anıt/anı mekanının kente kazandırılmasıdır. Mevcut parkın konumu, mevcut bitki dokusu, fiziksel nitelikleri ve kentli tarafından kullanım alışkanlıkları göz önüne alındığında, 10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri’nin, bir toplanma mekanından çok bir anımsama, anımsatma ve anma mekanı niteliğini taşıması beklenmektedir. Bu anlamda yarışmacı ekiplerden, mevcut bir park içine yerleştirilmiş bir anıt önerisinin ötesine geçen ve alanın çevresel ilişkilerini de gözeterek parkın bütününe yönelik, bütüncül bir kamusal alan elde etmeyi hedefleyen, yapısal ve bitkisel tasarım önerileri getirmeleri beklenmektedir. Tasarım önerileri getirilirken, şartname ekinde sunulan ve yerleri değiştirilemeyecek/ kaldırılamayacak olan bitki varlığının mutlak gözetilmesi yarışmacılardan beklenmektedir.

Katılım Koşulları
1) Yarışma; heykeltıraş, peyzaj mimarı, endüstri ürünleri tasarımcısı, mimar ve şehir plancılarının katılımlarına açıktır. Yarışmaya katılacak ekipler yarışma alanının özelliği nedeniyle yukarıdaki disiplinler arasından biri peyzaj mimarı olmak üzere en az iki meslek grubundan oluşmak zorundadır. Mimar, şehir plancısı, endüstri ürünleri tasarımcısı ve peyzaj mimarı olan katılımcıların ilgili meslek odalarına üyeliğini gösterir belgelerini, heykeltıraş olan katılımcıların ise Güzel Sanatlar Fakültelerinin Heykel Bölümlerinden mezun olduklarını gösterir lisans diplomasını ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.

2) İdare ile ilişkilerin yürütülmesiyle sınırlı olmak üzere, ekip içerisinden bir kişinin ekip başı olarak belirtilmesi gerekmektedir.

3) Yarışma şartnamesi İzmir Büyükşehir Belediyesi www.izmirworkshop.org internet sitesinde yayınlanacak ve görülebilecektir. Yer görme, zorunlu olmamakla birlikte önerilmektedir.

4) Yarışmacılar aşağıdaki şartlara uymak zorundadır:
• Ekip Başının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması.
• Meslekten men cezalısı durumunda olmamak.
• Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyenler ve atayanlar arasında olmamak.
• Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörler ile bunların 1. dereceden akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak.
• Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamış olmak.
• Yarışmayı açan İdarede, yarışma ile ilgili her türlü işlemleri hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak.
• Yarışmayı açan İdare adına hareket eden danışmanlar ile bunların 1. dereceden akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak.
• Şartname alıp; ad, soyad, T.C. kimlik no, iletişim ve adres bilgilerini yarışma raportörlüğüne kaydettirmek (Ekipten bir kişinin bu şartı yerine getirmesi yeterlidir).

Bu koşullara uymayanlar yarışmaya katılmış olsalar dahi projeleri yarışmaya katılmamış sayılır.

Yarışma Takvimi
Soru Sormak İçin Son Gün: 30 Ekim 2020 (Saat 17:00)
Yanıt Vermek İçin Son Gün: 4 Kasım 2020
Teslim İçin Son Gün: 14 Aralık 2020 (Saat 17:00)
Sonuçların İlanı: 29 Aralık 2020

Yarışma Detayları İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ