19.05.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

İyilik İçin Tasarla Tasarım Yarışması

İyilik İçin Tasarla Tasarım Yarışması

İyilik İçin Tasarla Tasarım Yarışması

Türkiye Tasarım Vakfı İyilik İçin Tasarla Tasarım Yarışması Düzenliyor.

Yarışmanın Adı Ve Türü
İyilik İçin Tasarla yarışması, Türkiye Tasarım Vakfı, Marmara Belediyeler Birliği, Esenler Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen, İstanbul ili içerisinde temel eğitim seviyesinde öğrenim gören 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik bir tasarım yarışmasıdır.

Yarışmanın Konusu
Öğrencilerin yaşadıkları çevredeki hayvanların günlük yaşamlarını gözlemleyerek hayvanların ihtiyaçlarını karşılayacak, yaşamlarını kolaylaştıracak, özgün, yenilikçi, geliştirilebilir yaşam alanları tasarlamaları beklenmektedir.

Amaç
Yarışmanın amacı çevremizde yaşayan ve hayatımızın bir parçası olan hayvanlar için yapılan özgün tasarımlarla, hayvanların refah içinde yaşam koşullarına erişmesini sağlarken öğrencilerin hayvanların günlük alışkanlıklarına dair bir bakış açısıyla beraber duyarlılık kazanmasını ve tasarım becerilerini geliştirmelerini sağlamaktır. Aynı zamanda tasarımın hayata kattığı pozitif değerin öğrencilerin gözünden de anlaşılmasını sağlamaktır.

Organizasyon
Yarışma, Türkiye Tasarım Vakfı, Marmara Belediyeler Birliği, Esenler Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenmektedir. Yarışmanın organizasyonunu yürüten kurumlar bundan sonra Organizasyon Komitesi olarak anılacaktır.

Sponsorlu

Yarışma Kategorisi
Yarışmada,
● Kedi
● Köpek
● Kuş

olmak üzere 3 kategori bulunmaktadır.

Katılım Koşulları
1. Yarışma Türkiye Tasarım Vakfı, Marmara Belediyeler Birliği, Esenler Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yönetim kurulu üyeleri, jüri üyeleri, yarışma raportörü ve bu kişilerin birinci dereceden yakınları hariç herkesin katılımına açıktır.

2. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

3. Katılımcı kitlesi İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı resmi özel tüm temel eğitim seviyesinde eğitim gören 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerdir.

4. Katılımcılar bireysel olarak en fazla 1 proje ile katılabilirler.

5. Yarışmaya katılan her proje özgün ve daha önce üretilmemiş olmalı, başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.

Katılım Formatı

Başvurular ve Projelerin Teslimi

Yarışma katılımcılarının, http://iyilikicintasarla.com adresinde yer alan “Yarışma Başvurusu” menüsünü seçerek başvuru formunu doldurup projelerini web siteye yüklemeleri gerekmektedir. Kaydın tamamlanmasının ardından katılımcılara kayıtlarının alındığına dair e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır.

Projelerin tesliminde istenecekler:
● Projeyi anlatan metin
● Proje maketinin görselleri
● Projeyi anlatan eskizler
● Başvuru sahibinin adı soyadı, yaşı, okulu, sınıfı ve iletişim bilgileri

Önemli Not 1: Yoğunluk sebebi ile katılımcıların proje teslim tarihinden en az 1 hafta önce web sitesi üzerinden kayıt işlemlerini tamamlamaları önemle tavsiye edilir. Aksi durumda kayıtla ilgili çıkabilecek problemlerden Organizasyon Komitesi sorumlu değildir. Kayıtları bulunmayan projeler değerlendirme sürecine dahil edilmeyecektir. Kayıtlar yalnızca web sitesi üzerinden alınmaktadır.

Önemli Not 2: Katılımcılar için, online yapılan kayıtlar sonucunda sistem tarafından her bir proje başvurusuna özel bir rumuz üretilecektir. Teslim alınan projelerde Jüri değerlendirilmesi yapılırken tarafsız bir değerlendirme olması adına bu rumuzlar kullanılacaktır.

Değerlendirme Kriterleri
•Yenilikçilik: Tasarım fikrinin yenilikçi ve özgün olması
•Estetik: Tasarım biçiminin özgün ve ilgi çekici olması
•İşlevsellik: Tasarım önerisinin kullanıcı ihtiyaçlarını karşılaması
•Sürdürülebilirlik: Tasarım önerisinin çevreye duyarlı olması
•Uygulanabilirlik: Tasarım önerisinin uygulanabilir olması

Ödüller
Her kategoride 10 iyi tasarımın proje sahipleri ödüllendirilecektir.
Her katılımcıya bir “Katılım Sertifikası” verilecektir.

Kuş Kategorisi:
10 İyi Tasarım Ödülü: 2.000 TL değerinde Hediye Çeki x 10

Kedi Kategorisi:
10 İyi Tasarım Ödülü: 2.000 TL değerinde Hediye Çeki x 10

Köpek Kategorisi:
10 İyi Tasarım Ödülü: 2.000 TL değerinde Hediye Çeki x 10

Yarışma Takvimi
Son Soru Sorma Tarihi: 28 Ocak 2022 (Saat 17.00’a kadar)
Son Başvuru tarihi: 25 Mart 2022 (Saat 17.00’a kadar)
Değerlendirme Toplantı Tarihi: 1 Nisan 2022
Ödül Töreni: Daha sonra duyurulacaktır

Yarışma Sonuçlarının İlan Şekli
Kazananların isimleri ödül töreninde açıklanacaktır. Ayrıca web sitesinde duyurulacaktır. Her üç kategoriden de 10 iyi tasarım ve sergilenen projeler Organizasyon Komitesi’nin arşivinde muhafaza edilir, yarışmacılar Marmara Belediyeler Birliği, Esenler Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi ve Türkiye Tasarım Vakfı’nın söz konusu tasarımları sergileme, üretme, tanıtım ve kullanma hakları olduğunu kabul eder.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fatma ecrin dedi ki:

    Meraba ben ecrin yarışmaya katılmaya biraz olsun hayvanlara yardımım olacağını düşünerek katılmaya karar verdim kazanamassam olsun

BİR YORUM YAZ