<style>.lazy{display:none}</style>İva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması Başvurusu
25.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

İva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması

İva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması

İva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması

3. İva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması Başvuruları Başladı. Yarışmaya 18 Yaşından Büyük Herkes Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası Ve İva Natura Organik Kozmetik Seti
İkincilik Ödülü 7 Bin Türk Lirası Ve İva Natura Organik Kozmetik Seti
Üçüncülük Ödülü 5 Bin Türk Lirası Ve İva Natura Organik Kozmetik Seti
Jüri Özel Ödülü 2 Bin Türk Lirası Ve İva Natura Organik Kozmetik Seti
Ve Sürpriz Ödüller…

Konu Ve Amaç
Eski çağlardan bu yana şifa ve güzellik amacıyla kullanılan bitkiler, günümüzde de kozmetik sektörünün en değerli hammaddesidir. Gerek çeşitlilik, gerekse endemik olması ve nadir bulunması açısından, sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın ortak değeri olan Anadolu bitkileri çeşitli masallar, öyküler, efsaneler, şarkılar yoluyla, binlerce yıldır bu coğrafyada doğayla iç içe yaşayan kültürlerin kodlarını okumamıza yardımcı olmuştur.

Anadolu bitkilerinin biyolojik ve kültürel açıdan değerinin anlaşılması ve korunmasında en önemli adımlardan biri de bu konuda farkındalık yaratmaktır. Çeşitli sanat dallarını bünyesinde toplayan sinema, bu zenginliğin aktarılmasında en etkili yollardan biridir ve gerek, uzun metrajlı olanlara göre daha fazla insanın yaratıcılığını özgürce ortaya koyabildiği bir alan olması, gerek hikâyeleri sözü dolandırmadan anlatabilmesi, gerekse yaratıcı yeni eselerin ortaya çıkmasını teşvik etmesi açısından, kısa film yarışmaları etkin birer araçtır.

Kozmetik sektöründe kullanılan Anadolu bitkilerine ve bu bitkilerin insana değen öykülerine dair kısa filmler, hem bitki zenginliğimizin değerinin farkına varılmasına, hem de kozmetikte yoğun olarak kullanılan bitkilerin kullanım alanlarının daha yakından tanınmasına katkı sağlayacaktır.
Iva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması, kozmetikte kullanılan Anadolu bitkilerinin tanıtımını, bu bitkilerle ilgili sanatsal çalışmaların ortaya çıkarılmasını ve bu yolla farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

Ads

Yarışmanın konusu ”kozmetikte kullanılan Anadolu bitkileri”dir. Bu konuyu kapsayacak şekilde yarışmaya katılacak kısa filmler, aşağıdaki temalardan en az birini içermelidir.
1) Anadolu’da güzellik anlayışı ve bitkiler
2) Anadolu’da şifa anlayışı ve bitkiler
3) Günümüz kozmetik sektöründe bitki kullanımı ve işlenme süreçleri
4) Sürdürülebilir kozmetik ve bitkiler
5) Anadolu kozmetik bitkileri ile ilgili efsaneler, öyküler

Başvuru Koşulları
1) Yarışma 18 yaş üzeri herkese açıktır. (Seçici Kurul Üyeleri ve akrabalık derecesinde yakınlığı bulunan kişiler, yarışmayı düzenleyen firmanın çalışanları ve seçici kurul üyeleri yarışmaya katılamazlar.)

2) Filmler özgün, kurmaca/deneysel ya da belgesel türünde olmalıdır. Grafik ve animasyon kullanılabilir.

3) Filmlerin süresi jenerik hariç en az 1 dakika ile en çok 6 dakika arasında olmalıdır.

4) Katılımcılar yarışmaya en fazla 2 filmle katılabilirler.

5) Yarışmaya gönderilecek filmler daha önce başka bir yerde gösterilmemiş, yarışmaya katılmamış olmalıdır. Bu koşullara uymayan yarışmacıların eserlerinin tespit edilmesi durumunda katılımcının eseri yarışma değerlendirmesinin dışında kalacak ve dereceye girmesi durumunda derecesi ve ödülü iptal edilecektir.

6) Tüm başvurulara www.ivanaturakozmetikfilm.com internet adresinden temin edilebilecek katılım formu eklenmelidir.

7) Filmler, sadece mail yoluyla yapılmalıdır. Film en az HD formatında, herkese açık olmayan şekilde online izleme sitelerine yüklenmeli, linki ve izleme şifresi mailde belirtilmelidir, ya da wetransfer, google drive gibi yöntemler ile gönderilmelidir. İnternet adresinden indirilebilecek başvuru formu ve muvafakatname ıslak imzalı şekilde taratılarak maile eklenmelidir. Mail en geç 30 Ağustos 2021 tarihine kadar, destek@ivanatura.com mail adresine gönderilmelidir. Islak imzalı başvuru formu olmayan ve belirtilen sürede teslim adresine ulaşmayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

8) Filmlerin değerlendirilmesinde, teknik kalite ile yapımın özgünlük ve sanatsal yönü dikkate alınacaktır. Değerlendirme sırasında kullanılacak puanlama tablosu şartnamenin IV. Bölümünde“ Değerlendirme Şekli” başlığı ile verilmiştir.

9) Katılımcı, yarışmaya katıldıktan sonra filmini geri çekemez. Kopyalar iade edilmez.

10) Yarışma şartlarına uymayan çalışmalar değerlendirme dışı tutulacaktır.

11) Yarışma sonuçları Kasım/Aralık 2021’de gerçekleştirilecek gala gecesinde açıklanacak, akabinde www.ivanaturakozmetikfilm.com internet adresinden duyurulacaktır.

12) Başvurularda katılımcıların kim ya da kimler olacağı net olarak yazılmalıdır. Kısa Film başvurusunu yapımcı, yönetmen ve senarist /metin yazarı birlikte yapmalıdır. Yahut yapımcı veya yönetmen veya senarist/metin yazarı ve diğer hak sahiplerinden muvafakatname alarak başvuruda bulunmalıdır. Almış olduğu bu muvafakatnamede ödülü nasıl bölüşeceklerini ve kime verileceğini de belirtmelidir. Başvuru formunun ekinde eser sahiplerinin muvafakatnameleri de yer almalıdır. Muvafakatname örneği için lütfen linki tıklayınız.

13) Yarışmaya başvuracak kişi, kişiler veya kurumların, başvuruları sırasında, iş bu şartanamede yer alan maddeleri kabul ettiklerini onaylamaları gerekmektedir.

Değerlendirme
Gönderilen filmler ön jürinin yapacağı ön elemenin ardından 1 Ekim 2021 tarihine kadar Seçici Kurul’a gönderilecektir.
Seçici Kurul önce finale kalacak filmleri belirler. Ardından da finale kalan filmler için 1-10 arasında puanlama yapar. En çok puan alan filmler sırasıyla birinci, ikinci ve üçüncü seçilir.
Seçici Kurul uygun gördüğü 1 ya da 2 filme Jüri Özel Ödülü verir.
Seçici Kurul üyeleri, izleme ve değerlendirme çalışmalarını 30 Ekim 2021 tarihine kadar tamamlayacaktır.

Değerlendirme Şekli
Yönetmenlik
Filmin duygusu, bıraktığı etki.
Yapım performansı (ulaşılması zor olana erişme başarısı, emek ve zaman verme performansı)
Ses kuşağı (ses ve müzik kullanımı)
Görüntü yönetmeni
Temaya uygunluk
Özgünlük, yaratıcılık

Ödül Töreni
Ödül alan filmlere ödülleri Kasım/Aralık 2021’de (yarışmanın web sayfası olan www.ivanaturakozmetikfilm.com’ sitesinden duyurulacak bir tarihte), pandemi şartlarına bağlı olarak İstanbul’da düzenlenecek bir gala ile sahiplerine verilecektir.
Yarışma sonuçları gala gecesinde açıklanacağından tüm katılımcıların galaya katılımı beklenmektedir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Online Başvuru İçin Tıklayın.
Web: https://www.ivanaturakozmetikfilm.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ