<style>.lazy{display:none}</style>
21.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

İstanbul Senin Haliç Kıyıları Tasarım Yarışması

İstanbul Senin Haliç Kıyıları Tasarım Yarışması

İstanbul Senin Haliç Kıyıları Tasarım Yarışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB İstanbul Senin Haliç Kıyıları Tasarım Yarışması Düzenliyor.

Yarışmanın Türü Ve Şekli
4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23. Maddesi İle Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir Ve Bölge Planlama Ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği Doğrultusunda Açılan Yarışma; Ön Seçimli Ulusal, Ortakçıl Yarışmadır.

Yarışma Ödülleri
7 Alanın Her Birisi İçin Aşağıdaki Ödüller Ayrı Ayrı Verilecektir.
Birincilik Ödülü 50 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 30 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 20 Bin Türk Lirası
3 Adet Mansiyon Ödülü 15 Bin Türk Lirası

Yarışmanın Yeri Ve Konusu
Yarışma konusu alan; İstanbul İli, Fatih, Eyüpsultan ve Beyoğlu ilçelerini kapsayan Galata Köprüsü ile Alibeyköy Cep Otogarı arasında kalan ve 3135000 m2 olarak belirlenen Haliç kıyı bandıdır. (Ek-2: Alan sınırını gösteren harita) Haliç adaları çalışmaya konu değildir. Yarışma alanı, 7 bölge olarak çalışılacaktır.

Yarışmanın Amacı
“İstanbul Senin, Haliç Kıyıları Tasarım Yarışması” nın amacı, yarışma alanındaki güncel ihtiyaçlar, beklentiler ve imkanlar doğrultusunda, ekolojik, özgün ve nitelikli çevresel yaklaşımların, işlevsel ve yenilikçi çözümler öneren; doğaya saygılı, sürdürülebilir, çağdaş bir çevre ve mimari anlayışı ortaya koyan, proje ve müelliflerin belirlenmesidir. Bu kapsamda yarışmanın ana hedefi, güzel sanatların teşviki, ilgili mesleklerin gelişmesi, mesleki etik değerlerin pekişmesi ve katılımcıların uluslararası rekabet gücü kazanmalarına uygun ortamın sağlanmasıdır.

Ads

24 Mart 2020 tarihinde yayınlanan ilk zeyilname ile Kamu İhale Kanunu’nun izin verdiği en uzun süre olan 20 gün ertelenen takvim, T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri, Cumhurbaşkanlığı tarafından çıkarılan Kamu Kurumunda yürütülecek iş ve işlemlere ilişkin genelgeler ve yarışmacılardan yazılı olarak ulaşan talepler doğrultusunda tekrar güncellenerek, “İstanbul Senin, Haliç Kıyıları Tasarım Yarışması” proje teslim tarihi 15 Haziran’a ertelenmiştir.

Yarışma Takvimi
• Projelerin Son Teslim Tarihi: 15 Haziran 2020, Pazartesi
• Posta ile Teslim Alım için Son Gün: 17 Haziran 2020, Çarşamba
• Jüri Değerlendirmesi Başlangıç Tarihi: 30 Haziran 2020, Salı
• Kolokyum: 11 Temmuz 2020, Cumartesi

İstanbul Senin, Haliç Kıyıları Tasarım Yarışması’nın elden teslimi, 8 Haziran 2020 Çarşamba, Saat 09:00’dan 15 Haziran 2020 Pazartesi, Saat 17:00’e kadar, 09:00 – 17:00 mesai saatleri içinde kabul edilecektir.
Yer Görme
Yer görmek zorunludur. Yer görme gezisine yarışma takviminde belirtilen tarihte müelliflerden birinin katılması gereklidir.

Ön Seçime Başvuru İçin Son Tarih
Ön seçim için başvurular posta veya kargo yoluyla en geç yarışma takviminde belirtilen “Ön Seçime Başvuru için Son Tarih” olarak belirtilen günde, saat 17:00’ye kadar idarenin adresine ulaşmış olmalıdır. Elden teslim kabul edilmeyecektir. Posta veya kargodan kaynaklanan gecikmelerden yarışmayı açan idare sorumlu değildir.

Ön Seçime Başvuracakların Uymakla Zorunlu Olduğu Esaslar
Aşağıda belirtilen hususlara uymayan başvurular jüri kararı ile tutanağa geçirilmek şartıyla yarışmadan çıkarılır:
• Kimlik zarfı bulunmayan başvurular.
Ön seçim şartnamesinin “Ön Seçime Katılacaklarda Aranacak Koşullar” başlığında tanımlanan gereklilikleri sağlamayan başvurular.

Ön Seçim Koşulları
Ön Seçime Katılacaklarda Aranacak Koşullar
• TMMOB Mimarlar Odası, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası veya TMMOB Şehir Plancıları Odası’ndan birisine üye olmak ve meslekten men cezalı durumunda olmamak.
• Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyenler ve atayanlar arasında olmamak.
• Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörlerle bunların 1.dereceden akrabaları, ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak.
• Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamak.
• Yarışmaya kayıt yaptırarak şartname bedelini, belirtilen banka hesabına ödemek, ismini raportörlüğe kaydettirmek.
• Yarışmayı açan idarede, yarışma ile ilgili her türlü işlemleri hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak.
• Yarışmayı açan idare adına hareket eden danışmanlar ile bunların çalışanları arasında olmamak.
• Bu paragraflarda belirtilen şartlara uymayanlar ön seçime başvurmuş olsalar dahi yarışmaya kabul edilmezler.

Yarışma Sitesi: https://yesil.istanbul/halic/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ