<style>.lazy{display:none}</style>
30.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

İstanbul Barosu Makale Yarışması

İstanbul Barosu Makale Yarışması

İstanbul Barosu Makale Yarışması

İstanbul Barosu Makale Yarışması Düzenliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Etkinlikleri Atatürk Ve Laik Cumhuriyet Hukuku Makale Yarışması Başvuruları.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası + İstanbul Barosu Dergisi’nde Makale Yayımı
İkincilik Ödülü 8 Ben Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 6 Bin Türk Lirası
Dördüncülük Ödülü 4 Bin Türk Lirası
Beşincilik-Onunculuk Ödülleri: 10 Kitaplık Hukuk Kitapları Seti

Amaç

İstanbul Barosu Başkanlığı, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlama etkinlikleri kapsamında bir makale yarışması düzenleyerek Osmanlı Devleti’ndeki çok hukuklu sistemden hukuk birliğini sağlayan laik Türkiye Cumhuriyeti hukukuna geçiş sürecinin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bu süreçteki önderliğinin araştırılmasını, yazılmasını, yayınlanmasını, konuşulmasını, bilinmesini ve laik Türkiye Cumhuriyeti hukukunun temel niteliklerinin ve öneminin kavranmasını amaçlamaktadır.

Yarışma Konusu
Yarışmanın konu başlığı “ATATÜRK VE LAİK CUMHURİYET HUKUKU” olarak belirlenmiştir.

Ads

Katılım Şartları
a. Katılımcıların yarışmaya katılmak için yarışma takvimi süresince İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat veya stajyer avukat olması gerekmektedir.

b. Yarışmaya katılmak isteyen İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat veya stajyer avukatların başvurularını 3 Mart 2023 tarihine kadar ve özet gönderimlerini 8 Nisan 2023 tarihine kadar cumer@istanbulbarosu.org.tr e-posta adresine elektronik posta yolu ile yapmaları gerekmektedir.

c. Her katılımcı yarışmaya yalnızca bir makale ile katılabilir.

d. Makalenin yazım dili Türkçedir.

e. Yarışmaya gönderilen makale daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış veya yayınlanmak üzere gönderilmemiş olmalıdır. Makalenin içeriği özgün nitelik taşımalıdır.

f. Katılımcılar, makalelerin telif ücreti istemeksizin Basılı (kitap, dergi vb) veya Dijital (epup, ekitap, edergi, online kitap, online dergi, pdf, web sitesi vb) şeklinde yayınlanmasına ve dağıtılmasına, dereceye giren ve/veya Jüri tarafından uygun görülenlerin kitap olarak yayınlanmasına, özü korunmak koşuluyla editoryal düzenlemeye tabi tutulmasına, sosyal medyada paylaşılmasına, kişi, kurum ve kuruluşlara gönderilmesine onay vermiş sayılırlar.

g. Yarışma Düzenleme Komitesi, yarışma amacına uygun olmayan, yarışmaya katılmak için gerekli şartları taşımayan veya Makale Yarışması Kurallarına uymayan makalelerin yarışmaya kabul edilmemesi veya yarışma dışı bırakılması kararı verebilir.

h. Katılımcılar, işbu Makale Yarışması Kurallarındaki tüm hükümleri baştan kabul etmiş sayılırlar.

Makalenin Şekil ve Yazım Şartları
a. Makale, A4 Microsoft Office Word sayfasına yazılmış, başlık, özet ve dipnotlar dahil ve kaynakça hariç en az 7.000 ve en fazla 9.000 sözcükten oluşmalıdır.

b. Makale yazımına ilişkin şekil ve yazım şartlarını içeren kılavuz, yarışmaya katılmaya hak kazanan yarışmacılara başvuruların kapanmasını takiben gönderilecektir.

c. Makalenin en başında Özet kısmı yer alacaktır. Bu kısım 200 kelimeyi geçmemeli ve genel metin şartlarına uygun olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca en fazla on (10) adet olmak üzere anahtar kelime de eklenmelidir.

d. Yarışmacının adı veya kimlik bilgileri makalenin herhangi bir yerinde geçmemelidir.

Makalelerin Teslimi
a. Makale, A4 ebatlı kağıda, tek yüze bastırılmış 5 (beş) kopya olarak kapalı bir zarf içerisinde işbu Makale Yarışması Kurallarının 9. maddesinde belirtilen iletişim adresine gönderilecek veya aynı adrese elden teslim edilecek ve ayrıca PDF formatında cumer@istanbulbarosu.org.tr elektronik posta adresine gönderilecektir.
b. Makale gönderildikten ve/veya teslim edildikten sonra üzerinde hiçbir düzeltme, ekleme, çıkarma yapılamaz.
c. İlgili kargo teslim alındığında veya elden teslim edildiğinde katılımcıya bir onay e-postası atılacaktır. Ancak bu e-postanın yalnızca makalenin yerine ulaştığını ifade etmektedir.

Yarışma Takvimi
31 Ocak 2023 – Konunun Açıklanması / Başvuruların Açılması
3 Mart 2023 – Son Başvuru Tarihi (Saat:17.00’ye kadar)
8 Nisan 2023 – Özet Teslimi için Son Gün (Saat: 17.00’ye kadar)
22 Haziran 2023 – Makale Teslimi için Son Gün (Saat: 17.00’ye kadar)
28 Ekim 2023 – Sonuçların Açıklanması / Ödül Töreni

Başvuru Süreci ve Katılım Koşulları
Makale yarışmasına katılmak isteyen İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat ve stajyer avukat meslektaşların, başvurularını 3 Mart 2023 tarihine kadar cumer@istanbulbarosu.org.tr adresine elektronik posta yolu ile yapmaları gerekmektedir.
Her yarışmacı yarışmaya yalnızca bir makale ile katılabilir.
Makalenin yazım dili Türkçedir. Yarışmaya gönderilen makale daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış veya yayınlanmak üzere gönderilmemiş olmalıdır.
Makalenin içeriği özgün nitelik taşımalıdır.
Özet 200 sözcüğü geçmemelidir.
Yarışma Düzenleme Komitesi, yarışma amacına uygun olmayan, yarışmaya katılmak için gerekli şartları taşımayan veya Makale Yarışması Kurallarına uymayan makalelerin yarışmaya kabul edilmemesi veya yarışmadan ihraç edilmesi kararı verebilir.

Makalelerin Değerlendirilmesi ve Sonuçların İlanı
a. Makaleler, Yarışma Jürisi tarafından değerlendirilecektir.
b. Değerlendirme sonuçları, Yarışma Düzenleme Komitesi tarafından www.istanbulbarosu.org.tr adresinde duyurulacaktır.
c. Dereceye giren makale sahiplerine ödülleri, 28 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan törende takdim edilecektir.

Kargo ve iletişim adresi:
İstanbul Barosu İstiklal Caddesi Orhan Adli Apaydın Sokak. No:2 Beyoğlu/İstanbul
e-posta adresi: cumer@istanbulbarosu.org.tr

İstanbul Barosu Hukuk Felsefesi Ve Sosyolojisi Komisyonu

İletişim: hfsk@istanbulbarosu.org.tr
AV. İBRAHİM AYCAN : 05324964913
AV. ÖZGE FINDIK : 05366854773

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Yarışma Tanıtım Kitapçığı İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ