12.05.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

İMİB Doğal Taş Tasarım Yarışması

İMİB Doğal Taş Tasarım Yarışması

İMİB Doğal Taş Tasarım Yarışması

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği 9. İMİB Doğal Taş Tasarım Yarışması Başvuruları Başladı. Yarışma Öğrenci Ve Profesyonel Ve Hem Öğrenci Hem De Profesyonel Kategorilerinde Yapılacak.

Yarışma Ödülleri

Profesyonel Kategori Ödülleri
Birincilik Ödülü 20 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 15 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Mansiyon Ödülü 7.500 Türk Lirası

T.C Öğrenci Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü 20 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 15 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Mansiyon Ödülü 7.500 Türk Lirası

Yarışmanın Amacı
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği tarafından T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile düzenlenen 9.Endüstriyel Ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın amacı;

Sponsorlu Bağlantılar

• Türk doğal taş kalitesini ve zenginliğini tasarım ile buluşturarak çağdaş Türkiye tasarımını simgeleyen ürün kimliğini desteklemek,

• Tasarımla buluşan Türk doğal taşına katma değeri yüksek ve yenilikçi bir kimlik kazandırmak,

• Türkiye doğal taş sektöründe tasarımın değer ve önemini vurgulamak, kullanımına teşvik etmek, yaratıcı fikirleri desteklemek, yapı kültürüne ve eğitimine katkıda bulunmak,

• ürk doğal taşının endüstriyel olarak kullanımını arttırmak,

• 400’ün üzerinde renk ve desen çeşitliliğine sahip Türk doğal taşlarının mimarlar ve tasarımcılar tarafından daha yakından tanınması ve farklı alanlarda kullanılmasını sağlamak,

• Doğal taş ihracatında tasarım açısından güçlü, endüstriyel olarak üretilebilir, katma değeri yüksek, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir ürünler geliştirmek,

• Doğal taş ihracatına yönelik rekabet gücünü artırmak, sektörün gelişimine ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak,

• Doğal taş sektöründeki firmalar ile sektöre ilgi duyan profesyonel ve öğrenci düzeyindeki tasarımcı, mimar ve iç mimarları sektörle buluşturmak ve bu alandaki başarılı tasarımcıları ödüllendirmektir.

Yarışmanın Konusu
Yarışmanın konusu doğal taş kullanılarak özgün tasarım ile endüstriyel olarak üretilebilir olması ana şartıyla doğal taş kullanımını arttırmayı özendirici, üretilebilir, ticarileşebilir yeni tasarım ürünlerinin ve kullanım alanlarının ortaya konmasıdır. Bu çerçevede yarışma 7 Ana Konu Başlığından oluşmaktadır.

Konular:
I. Mimari
II. Kentsel Alanlar
III. Dekoratif Ürünler
IV. Mobilya
V. Yasam Alanları (Duvar, Zemin) için Yeni Yaklaşımlar ve Uygulamalar
VI. Banyo ve Mutfak
VII. Kamusal Alan Heykelleri

Projelerin özgün olmaları esastır. Jürinin tasarımın özgün olmadığına dair oluşan intibası projelerin elenmesine neden olabilir.

Açıklamalar:

• Tasarımlarda Türk taşlarının kullanılması zorunludur, Tasarımlar yapılırken kullanılan doğal taşın teknik özellikleri ile endüstriyel olarak üretilebilir olmasına dikkat edilmelidir.
• Doğal taşlar, doğadan çıkarıldıktan sonra ticari olarak işletilebilen en eski inşaat malzemeleridir. İhracatımızda önemli yeri olan ve tasarımlarda kullanılmasını beklediğimiz doğal taşlar; mermer, traverten, granit, oniks, kayağan taşı, kireçtaşı, andezit, bazalt gibi taşlardır.
• Detaylı Bilgi ve görsel malzeme www.turkishstones.org sitesinden elde edilebilir.

Kategoriler
Yukarıdaki kapsamda yarışma 3 kategoriden oluşmaktadır.
I. T.C. ÖGRENCİ KATEGORİSİ
II. PROFESYONEL KATEGORİ

Yarışmaya Katılım Koşulları

T.C. Öğrenci Kategorisi:
i. 18 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşı olmak,
ii. Yarışmanın öğrenci kategorisi, herhangi bir bölüm ayırt etmeden üniversitelerin lisans veya önlisans bölümlerinde okuyan tüm öğrencilere açıktır.
iii. Yarışmanın “Öğrenci” kategorisinde ekip olarak katılacak yarışmacılardan her birinin lisans veya önlisans eğitimine devam ediyor olması gerekmektedir. Bu kategorideki ekipte profesyonel kişi bulunamaz.
iv. Ekipler en fazla 10 kişiden oluşabilir.

Profesyonel Kategori:
i. 18 yaşını doldurmuş T.C vatandaşı olmak,
ii. Yarışmanın profesyonel kategorisi üniversitelerin lisans, önlisans ve yükseköğretim programlarından mezun olan veya herhangi bir yükseköğretim mezuniyeti bulunmayıp en az 5 yıllık mesleki tecrübesi olan herkese açıktır.
iii. Ekipler en fazla 10 kişiden oluşabilir

Hem Profesyonel hem de öğrenci kategorilerinde tek değerlendirme yapılacaktır.

Yarışma Başvurusu
Yarışma başvuruları web sitesi üzerinden tek aşamalı ve online olarak herhangi bir ön kayıt bulunmaksızın alınmaktadır.

Herhangi bir belge ya da pafta teslimi gerekmemektedir.
Yarışmaya katılım ücretsizdir.

1.Kısım: Kişisel Bilgilerin Girilmesi

Rumuz: Sistem tarafından otomatik olarak her başvuru için özel olarak verilmekte ve projelerinizin sağ üst köşesine otomatik olarak yazılmaktadır. Bu nedenle bu bölümü boş bırakmanız tavsiye edilir.

Yarışmacı Resmi: Katılımcılara ait vesikalık fotoğraflar dijital jpeg formatında, A5 boyutlarında ve 300(pix/inch) çözünürlüğünde olmalıdır.

Kimlik Belgesi: Katılımcıya ait Nüfus Cüzdanının dijital görselidir.

Kişisel Bilgiler: İletişim bilgileri eksiksiz doldurulmalıdır, yarışmaya ilişkin tüm duyurular ve postalar (davetiyeler, yarışma kitabı vs.) bu bilgilere dayanılarak hazırlandığı için doğru girilmesi önemlidir.

Eğitim/Mezuniyet Belgesi: Öğrenci kategorisinde yarışmaya başvuracaklar için üniversitelerin lisans veya önlisans bölümlerinde eğitimini sürdürdüğünü, profesyonel kategorisinde başvuracaklar için üniversitelerin lisans veya önlisans bölümlerinden mezun olduklarını kanıtlayan belgenin dijital görselidir.

Öğrenci belgesi: Üniversiteden imzalı kaşeli alınmış dijital görsel ya da e-devlet sisteminden barkotlu belge şeklinde sunulmalıdır.

Mezuniyet belgesi: Üniversiteden imzalı kaşeli alınmış dijital görsel ya da e-devlet sisteminden barkotlu belge şeklinde sunulmalıdır.

NOT: Ekip olarak başvuru yapanlar katılım statüsü olarak “EKİP” kısmını işaretleyerek üyelerden her birinin bilgi ve belgelerini “Ekle” butonuyla aynı sayfada yüklemelidir.

2.Kısım: Projeye Ait Bilgilerin Girilmesi
Proje Paftası: Projenin 1 adet sunum paftasında anlatılması gerekmektedir. Pafta A2 (59.4x42cm) boyutunda, en az 300 pix/inch olmalıdır. Baskının kaliteli olması için mümkün olan en yüksek çözünürlükte yüklenmesi gerekmektedir. Pafta kimlik bilgisi içermemelidir.

Ek Pafta Görselleri: Yarışmanın kitabında kullanılmak üzere projeye ait, pafta içinde kullanılan en az 1 görselin ‘jpeg’ formatında ayrıca yüklenmesi gerekmektedir. Bu görseller jüri değerlendirilmesinde gerek görüldüğü takdirde gösterilecektir. Üzerinde yazı olmadan yalnızca resimler yüklenmelidir.
Proje Raporları: Projeyi Türkçe olarak anlatan, önerinin hangi noktada yenilik ve katma değer yarattığını, ürünün malzemesi ile üretim yöntemini açıklayan en fazla 150 sözcükten oluşan yazıdır. Başvuru formunda ilgili kutuya yazılması gerekmektedir. Raporun Türkçe karakterlerle ve imla kurallarına uygun olarak yazılması önemlidir. Jüri değerlendirmesinde Türkçe olarak okunamayan ve anlaşılamayan bir rapor elenme nedeni olabilir, bu konuda raportörlük sorumluluk kabul etmez.

İmzalı Şartname: Katılımcılar yarışma şartnamesini çıktı alarak her sayfasını imzalamalı (ekip üyelerinin her biri yine aynı şartnamenin her sayfasını imzalamalıdır) ve başvuru ekranında ilgili bölüme yüklemelidir. İMİB gerekli hallerde şartnamenin imzalı halini katılımcıdan talep edebilir.

Yarışma Takvimi
Yarışmaya Son Başvuru Tarihi 14 Ağustos 2020.
Jüri Değerlendirmesi Eylül 2020.
Ödül Töreni Kasım 2020.

Yarışma Raportörlüğü

CANSU DÜZ
Email: cansu.duz@immib.org.tr
Tel: 0212 454 02 26
Adres: Dış Ticaret Kompleksi Çobançeşme Mevkii Sanayi Caddesi,34197 Yenibosna, Bahçelievler, İstanbul (A Blok 6. Kat, Maden Şubesi)

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Yarışmaya Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ