28.02.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

İlahi Aşkın Sesi Beste Yarışması

İlahi Aşkın Sesi Beste Yarışması

İlahi Aşkın Sesi Beste Yarışması

İlahi Aşkın Sesi Beste Yarışması Başvuruları 1 Temmuz 2019 İle 30 Kasım 2019 Tarihleri Arasında Alınacak.

Yarışmaya Yarışma Organizasyonunda Görev Alanlar İle Birinci Derece Yakınlarının Dışında Tüm Besteciler Katılabilir. Yarışmaya Toplam 50 Bin Türk Lirası Ödül Verilecek. Yarışma Sonuçları 30 Aralık 2019 Tarihinde Açıklanacak.

Yarışma Konusu: Hâfız Abdullah Nazırlı Ve İlim, İrfan Ehlinden Olanların Gönlünden Kopup Gelen Şiirlerden Seçilen Güftelerin Türk-İslam Tasavvuf Mûsıkîsi Kaidelerine Göre Bestelenmesi.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 15 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5 Bin Türk Lirası
1 Adet Jüri Özel Ödülü 3 Bin Türk Lirası
17 Adet Teşvik Ödülü Toplam 17 Bin Türk Lirası

Yarışma için www.ilahiaskinsesi.com sitesinde ilan edilen kitaplarda bulunan güfteler ile sadece güfte olarak ilan edilen eserlerin bestelenmesi gerekmektedir.
Bundan önceki (birinci) yarışmaya gönderilen eserler ile yeniden yapılacak başvuru kabul edilmeyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yarışmaya grup halinde katılmak serbesttir. Ancak; ferdi başvuruda bulunanlar bir grup ile, grup başvurusu yapanlar ise ferdi olarak ayrıca başvuruda bulunamazlar. Ödül kazanılması halinde grup adına tek bir ödül verilir.

Ödül alan yarışmacılardan ödül törenine katılacak olan yarışmacıların yeme-içme, transfer ve konaklama ihtiyaçları organizasyon tarafından karşılanacaktır.

Yarışmaya katılabilmek için, gönderilen her bir beste için 100 TL (yüz lira)’nin TR 790001000833754338955003 IBAN no’lu (hesap no: 754338955003) Ziraat Bankası’nın Anıttepe/Ankara Şubesi HAN Vakfı yarışma hesabına yatırılması gerekmektedir.

Teknik Şartlar
1. Geleneksel Türk Tasavvuf Mûsıkîsi zevkine, kültür, mana ve mahiyetine, irfanına uygun ezgi güzelliğine sahip olmalıdır.
2. Geleneksel Türk Tasavvuf Mûsıkîsi kaideleri ile irtibat kurarak bu mirası geleceğe taşıyabilecek bir özellik sergilemelidir.
3. Seslendirmede klasik, tekke ve tasavvuf mûsıkîsinde kullanılan enstrümanların tercih edilmesi önerilir.
4. Her türlü temel, bileşik ve şed makamlarda, geleneksel tavırla ve güncel bir anlayış çerçevesinde bestelenmiş olmalıdır.
5. Türk Mûsıkîsine ait geleneksel; miraciye – na’t – durak – münacaat – ilahi – tevşih – tesbih – nefes gibi büyük veya küçük formlarında olmalıdır.
6. Besteler, seçilen güftenin mana ve mahiyetine, irfanına uygun olan manayı karşılayabilecek makam ve ezgi güzelliğine sahip olmalıdır.
7. Besteler, makam ve usül bütünlüğüne sahip olmalıdır.
8. Kompozisyon yönünden, güfte – melodi – usül – vezin – söz – ezgi – ritim bütünlüğü taşımalı ve aralarında uygunluk bulunmalıdır.
9. Notalarda eserin metronomu ve icra süresi yazılmalıdır.
10. Meyan bölümlerinde uygulanan makam ve usül geçkilerinin estetik bir değer oluşturma özelliği artı puan olarak kabul edilecektir.
11. Bestelerde, usül – vezin ilişkisi, Türk Mûsıkîsi arel – ezgi – uzdilek nota yazım kurallarına ve prozodi kurallarına uygunluğu, form özelliklerinin doğru kullanılıp kullanılmadığı aranacaktır. Diğer tür ve biçimlerde geçerli olan milletlerarası standartlar gözetilmelidir.
12. Kural dışı durumlarda “özel mûsıkî işaret ve açıklama notları” eklenmeli; icra, hız ve ifade nüansları işaretlerle gösterilmelidir.
13. Yarışma için www.ilahiaskinsesi.com sitesinde ilan edilen güftelerde prozodi açısından farklılık bulunan kısımlar eserin altında ayrıca yazılmalıdır.

Detaylar İçin Tıklayın.
Online Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ