<style>.lazy{display:none}</style>Haliliye Belediyesi Ulusal Göbeklitepe Fotoğraf Yarışması
25.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Haliliye Belediyesi Ulusal Göbeklitepe Fotoğraf Yarışması

Haliliye Belediyesi Ulusal Göbeklitepe Fotoğraf Yarışması

Haliliye Belediyesi Ulusal Göbeklitepe Fotoğraf Yarışması

Haliliye Belediyesi Ulusal Göbeklitepe Fotoğraf Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya 18 Yaşından Büyük Tüm Fotoğrafçılar Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 3 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 2 Bin Türk Lirası
5 Adet Mansiyon Ödülü 1.000 Türk Lirası
50 Adet Satın Alma Ödülü 250 Türk Lirası
Haliliye Belediyesi Özel Ödülü 2.500 Türk Lirası
Hüseyin Büyükkırcalı Özel Ödülü 2.500 Türk Lirası
Doğuş Yayın Grubu Özel Ödülü 2.500 Türk Lirası

Yarışmanın Konusu/Adı:
Yarışma konusu “Göbeklitepe” olarak belirlenmiştir.

Yarışmanın Amacı:
Yarışmada; tarihin sıfır noktası olarak bilinen, 12 bin yıllık tarihi ile UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesinde yer alan Haliliye İlçemizdeki Göbeklitepe’nin tanıtımına, bu yolla kaliteli görsel arşiv oluşturulması; ülkemiz fotoğraf sanatına katkı sağlanması; fotoğraf sanatına kendini adamış sanatçıların Göbeklitepe’yi fotoğraflamasının sağlanması; ilçemizde fotoğraf sanatının yaygınlık kazanması ve genç fotoğraf sanatçılarının yetişmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır.

Yarışma Kategori-Bölümleri:
Yarışma; dijital (sayısal) kategoride tek bölümdür. Renkli ve siyah-beyaz tüm fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir.

Ads

Katılım Şartları:
1.Yarışmaya katılım ücretsizdir.

2.Yarışma; Haliliye Belediyesi personelleri, Seçici Kurul üyeleri ve bu kişilerin birinci dereceden yakınları dışında 18 yaş üstü tüm fotoğrafçılara açıktır.

3.Yarışmaya her fotoğrafçı en fazla 4 (dört) adet renkli veya siyah-beyaz fotoğrafla katılabilir.

4.Fotoğraflara renk, keskinlik, kontrast, toz alma gibi bazı kabul edilebilir oranda dijital müdahaleler yapılabilir. Fotoğrafın belgesel yapısını değiştirecek manipülasyonlar yapılmamış olmalıdır. Bu tarz fotoğraflar yarışma dışı tutulur. Bu konuda jürinin kanaati esastır.

5.Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj) yarışma dışında tutulur.

6.Drone ve cep telefonu ile çekilen fotoğraf değerlendirmeye alınmayacaktır.

7.Birden fazla fotoğrafın yan yana getirilip üretilmesiyle oluşturulan panoramik fotoğraflar ancak aynı zaman zarfında çekilen gerçek görüntülerin kullanılması koşuluyla yarışmaya kabul edilir.

8.Fotoğrafın başka organizasyonlarca düzenlenen yarışmalarda ödül almış olması ya da yarışma organizasyonları dışında sergilenmiş veya yayımlanmış olması yarışmaya katılım açısından engel teşkil etmemektedir.

9.Başkasına ait görüntüleri olduğu gibi veya kısmen kullanan, yarışmaya gönderdiği fotoğraflar üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklik yapan kişiler hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

10. Yarışmada, HDR (High Dynamic Range) fotoğraflar kabul edilemez.

11. Katılımcı, internet sitesine yarışma için yüklediği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.

12. Ödül alan ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar sergi amaçlı olarak basılı hale getirilebilir. Sergilemelerde bütünlük oluşturmak için ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan fotoğrafların, Haliliye Belediyesi tarafından gerekli görülen büyüklükte laboratuvar baskıları alınabilir. Bu nedenle, gerek duyulduğu takdirde; Haliliye Belediyesi ödül ve sergileme kazanan fotoğrafların asıl dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.

13. Herhangi bir nedenden dolayı, son katılım tarihi uzatılmış ise uzatılan bu zaman içinde çekilmiş fotoğraflar da yarışmaya katılabilir.

14. Yarışmacıların yüklediği fotoğraflar iki ayrı bulut sisteminde yedeklenir. Fotoğraflar jüriye tümüyle karartılabilir bir salonda; 3840 piksel x 2160 piksel çözünürlüklü bir projeksiyon makinesi ile en az 1, en fazla 2.5 m diyagonal uzunlukta bir ekranda veya ultra HD 4K 3840 piksel x 2160 piksel çözünürlüklü 42/55 inç’lik bir LCD monitörde, bilgisayar sistemi tarafından kodlanmış fotoğraflar üzerinden katılımcıya ilişkin hiçbir bilgi olmadan sunulur. Pandemi dolayısıyla jüri, video konferans üzerinden de toplanabilir. Jürinin seçimi tamamlandıktan sonra ödül, ve sergileme alan fotoğrafların eşleştirilmesi web tabanından online olarak yapılıp tutanağa geçirilir, jüri üyelerince imzalanır ve yarışma takviminde belirtilen tarihte ilan edilir.

15. Düzenleyici kurum, bir başvurunun kurallara aykırı olduğunu tespit ederse başvuruyu geri çevirme yetkisine sahiptir.

16. Yarışma sonuçları ve duyuruları Haliliye Belediyesinin resmi sosyal medya hesaplarından ve web sitesinden ilan edilecek; ayrıca tüm ödül ve sergileme kazanan katılımcılara telefon ve/veya e-posta yoluyla bildirilecektir.

Fotoğrafların İsimlendirilmesi ve Gönderilmesi:

1.Fotoğraf dosyaları, doğrudan online (çevrimiçi) olarak Haliliye Belediyesinin web sitesinden üyelik ve fotoğraf gönderme yönergeleri takip edilerek gerçekleşecektir.

2.Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf sistemine göre yapılacağından, alternatif hiçbir gönderi (elektronik posta, kargo, elden teslim vb) kabul edilmeyecektir.

3.Fotoğraflar, kenarında çerçeve ya da boşluk olmadan gönderilecektir. Fotoğraf üzerinde tarih, katılımcıya ait isim, imza, logo vb işaretler bulunmayacaktır.

4.Fotoğraflar jpg/jpeg formatında, 150-300 dpi çözünürlükte, 7-12 sıkıştırma kalitesinde, dosya boyutu 2 Mb’den az olmayacak ve 4 Mb’yi de aşmayacak biçimde kaydedilmelidir. Fotoğrafçı bu konuyu test ederek fotoğrafını göndermelidir.

5.Fotoğrafların, boyutlandırma, sıralama, isimlendirme işlemleri yapıldıktan sonra tek oturumda sisteme yüklenmesi önerilir.

6.Her bir fotoğraf dosyasının ismi 31 karakteri geçmemelidir. Türkçe karakter kullanılmadan fotoğraflar isimlendirilmeli.

7.Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için Haliliye Belediyesi sorumlu olmayacaktır.

Yarışma Takvimi
Yarışmanın Başlama Tarihi 01.12.2020
Son Katılım Tarihi 31.01.2021
Seçici Kurul Değerlendirmesi 01.02.2021
Sonuç Bildirim Tarihi 03.02.2021
Sergi ve Ödül Töreni Pandemi dönemine uygun olarak açıklanacaktır

Yarışma Sekreterliği – İletişim:
Koordinatör: Ahmet Hamdi ÇİÇEK (Haliliye Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler
Müdürü)
Sekreter: Betül BÜYÜKFIRAT
İletişim: 444 22 63 – 0 414 313 3443 (Dahili 633)
Adres: Haliliye Belediyesi Recep Tayyip Erdoğan Kültür Merkezi Binası
Osman Gazi Mahallesi Behçet Arabi Caddesi Kat: 3 Haliliye/ ŞANLIURFA

Yarışma Şartnamesi Ve Başvuru İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ