<style>.lazy{display:none}</style>
21.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Göç İdaresi Bir Fotoğraf Bin Hikaye Fotoğraf Yarışması

Göç İdaresi Bir Fotoğraf Bin Hikaye Fotoğraf Yarışması

Göç İdaresi Bir Fotoğraf Bin Hikaye Fotoğraf Yarışması

Göç İdaresi Bir Fotoğraf Bin Hikaye Fotoğraf Yarışması Düzenliyor. Yarışma, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Tarafından Organize Edilecektir.

Bu Yarışma Avrupa Birliği Tarafından Finanse Edilmekte Olup Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Ve Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu Tarafından Düzenlenmektedir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 15 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Sergilenme 300 Türk Lirası (En Fazla 50 Fotoğraf, Bir Kişi Birden Fazla Ödül Yada Sergilenme Alabilir)

Konu
Yabancıların ülkemize bıraktıkları izleri, farklılıkları, farklılıktan doğan zenginlikleri, yaşadıkları sorunları gözler önüne sererek; ülkemize olan katkıları ve toplumla karşılıklı etkileşimlerine ilişkin uyum ve ahenkten doğan hikâyelerinin tüm toplumlar tarafından dil, renk, ırk, milliyet farkı olmaksızın anlatıldığı eserler yarışmaya tekil olarak başvurabilir.

Amaç
Göçmenlerin yaşadıkları ve topluma yansımalarını kendi bakış açılarıyla yansıtmalarının sağlanması amaçlanmaktadır. Yabancıların hüznü, sevinci, bir paydada birlik olmayı fotoğraflar ile anlatarak tüm toplumda empati kurulması sağlanmaya çalışılacaktır. Toplumda göçmenlerin yaşamları hakkında farkındalık düzeyini yükseltmek ve toplumlar arsında iyi ilişkiler kurulmasına katkı sağlanması ile daha uyumlu birlikte yaşamaya yönelik daha iyi bir hayat için mücadele etmek gerektiğini vurgulamak; konuyla ilgili yaklaşımları fotoğraf sanatı aracılığıyla anlatmak. Fotoğraf sanatını kendine uğraş edinenlerin göçmenler konusuna bakışı yansıtan eserlerini toplumla paylaşmalarına aracı olmak, çalışmalarını desteklemek ve eserlerinin geniş kitlelere ulaştırılmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

Ads

Yarışma, (Dijital) Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraf olmak üzere tek kategorilidir. Ödüller bu tek kategori üzerinden değerlendirme yapılarak verilecektir.

Katılım Koşulları
• Yarışma profesyonel-amatör tüm fotoğrafçıların katılımına açıktır.

• Yarışmaya katılım ücretsizdir.

• Fotoğraf kazananı 18 yaş altı ise yasal temsilcisinin izin belgesi ile ödülü açıklanacaktır. Yarışmaya başvuracak fotoğraflarda çekildiği tarih ile ilgili süre sınırı yoktur. Daha önce herhangi bir yarışmada ödül almış fotoğraflar yarışmaya katılamaz. Fotoğrafın sergilenmiş veya yarışma dışında yayınlanmış olması yarışmaya katılım açısından engel oluşturmaz.

• Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda keskinlikte (Sharp) dahil olmak üzere hiç bir şekilde filtre kullanılamaz. Fotoğraf işlenirken katman -layer- açılamaz. Fotoğrafların tonlarında fotoğrafın gerçekliğinin dışına çıkacak şekilde HDR uygulaması yapılamaz. Tek kare üzerine çekilen fotoğraflar dışında çoklu fotoğraf uygulaması yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölüm silinemez veya fotoğrafa ekleme yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölümü silecek koyulaştırma veya açma işlemi yapılamaz. Fotoğrafa orijinalinde olmayan renk filtreleri veya ek uygulamalarla yaratılan efektler uygulanamaz. Fotoğrafın üzerine isim veya yazı yazılamaz. Fotoğrafa paspartu veya arka plan eklenemez. Yarışmaya katılacak fotoğrafta karanlık oda müdahalelerinin dışında manipülasyon yapıldığı tespit edilmesi halinde söz konusu yarışmacı yarışmadan diskalifiye edilir.

• Fotoğraflarda makul ölçülerde renk, kontrast, yoğunluk gibi düzeltmeler yapılabilir. Fotoğrafın özünü değiştiren uygulamalar ve/veya kolaj kabul edilmeyecektir. İstenen ölçülere uymak şartı ile yeni kadrajlama yapılabilir. Bu konuda jürinin kanaati esastır. Gerek duyulduğunda fotoğrafların ham halleri yarışmacıdan talep edilir. Katılım şartlarına uymayan fotoğrafların sahipleri hakkında kural ihlali işlemi uygulanır. (Diskalifiye edilir.)

• Fotoğraf üzerinde tarih, isim, logo vb gibi işaretler bulunmamalıdır. Kenar boşluğu ve paspartu olmamalıdır.

• Yarışmaya katılacak sayısal fotoğraflar jpg/JPEG formatında online olarak alınacaktır. Yarışmaya katılacak eserlerin çözünürlüğü en az 72 DPI, uzun kenarı da en az 3200 pixel olmalıdır. Yarışmaya katılacak eserler Adobe Photoshop, AdobeRGB veya sRGB olarak JPEG formatında kalitesi maksimumda ( 12 ) kayıt edilmelidir.

• Fotoğrafların “File İnfo” bölümlerinde fotoğrafa ilişkin bilgilerin bulunması yarışmacı açısından önemli bir detaydır. Fotoğraf bilgilerinde fotoğrafın çekildiği tarih ve yer bilgisinin olması zorunludur. “File İnfo” bölümünün Türkçe olarak, tümce düzeninde (Büyük-küçük harf) yazılması gerekmektedir.

• Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafın / fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu, gerekli izinlerin alındığını, diğer hususlarla birlikte kabul ve beyan eder.

• Yarışmacı yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan; ödül almış fotoğrafların katılımının kısıtlandığı bu yarışmada böyle bir fotoğraf ile ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla katılımda bulunan kişiler hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

• Kural ihlali yapan kişilerin ödülü iptal edilir. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekmektedir.

• Başvurularda fotoğraf sayı sınırı yoktur.

• Son başvuru tarihi 15 Kasım 2021 Saat 18:00’dir.

• Şartnamede yer almayan ve ihtilaflı durumlarda Seçici Kurul kararları geçerlidir.

Fotoğraf Gönderilmesi
Gönderilecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırda tutulmalıdır. Fotoğraflar tek seferde veya başvuru süresi sonuna kadar farklı zamanlarda yüklenebilir.

Fotoğraf başvuruları www.tfmd.org.tr/gocfotograflari adresinden online olarak alınacaktır.

İletişim
“Bir Fotoğraf Bin Hikaye” Göç Konulu Ulusal Fotoğraf Yarışmasının organizasyonu ve sekreteryası Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından yapılmaktadır. Her türlü soru ve sorununuz için aşağıdaki iletişim adreslerinden destek alabilirsiniz.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
Telefon: 0312 4178750-60
GSM: 0530 4558997
Mail: info@tfmd.org.tr

Yarışma Takvimi
Katılım Tarihi: 15 Ekim – 15 Kasım 2021
Seçici Kurul Değerlendirmesi: 20 Kasım 2021
Sonuç Bildirimi: 25 Kasım 2021
Ödül Töreni: 21 Aralık 2021
Sergi Tarihi: 21 – 28 Aralık 2021

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. alev tanrıkorur dedi ki:

  yarışma sonuçlarına ulaşamadım . Bilgi lütfen

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
   Telefon: 0312 4178750-60
   GSM: 0530 4558997
   Mail: info@tfmd.org.tr

 2. nur dedi ki:

  sonuçlar nerede yayınlndı acaba

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   sonuçlar açıklanmamış görünüyor. Yarışma sonuçları (Ödül ve sergileme alan fotoğraflar) GİGM, IOM ve TFMD web sitesinde/sitelerinde ve sosyal medya (Facebook-Instagram-Twitter v.b.) hesaplarında yayınlanacaktır. Ayrıca ödül ve sergileme alan katılımcılara sonuçlar e-posta ile duyurulacaktır.

 3. melek dedi ki:

  merhaba fotograf yarışması sonuçlandı mı

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
   Telefon: 0312 4178750-60
   GSM: 0530 4558997
   Mail: info@tfmd.org.tr

BİR YORUM YAZ