27.11.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Gençlik Ve Spor Bakanlığı Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması

Gençlik Ve Spor Bakanlığı Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması

Gençlik Ve Spor Bakanlığı Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması

Gençlik Ve Spor Bakanlığı Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya 14-25 Yaş Aralığındaki Tüm Gençler Başvurabilir.

Yarışma Kategorileri
Yarışma; 14-17 Yaş Kız Kategorisi, 14-17 Yaş Erkek Kategorisi, 18-25 Yaş Kız Kategorisi
18-25 Yaş Erkek Kategorisi olmak üzere 4 kategoride yapılacaktır;

Yarışma Başvurusu
Yarışma başvuruları gencizbiz.gsb.gov.tr adresi üzerinden alınacak olup başvuru tamamlandıktan sonra herhangi bir güncelleme/değişiklik yapılamayacaktır.

Özel Esaslar
a. Yarışmaya gönderilecek videolar en az 2 en fazla 4 dakika olacaktır. Sürenin aşılması durumunda ise her bir dakika için 5 puan kesme cezası uygulanacaktır. (Okunacak şiirin 4 dakikadan fazla süre gerektirmesi durumunda yarışmacılar şiirin bir kısmını okuyabilir.)

b. Videolarda “playback (geri çalma/banttan çalma) yapma, stüdyo ortamında seslendirme, fon müziği ve efekt ekleme, çıplak ses ile video çekme işlemleri” serbest olacaktır.

Ads

c. gencizbiz.gsb.gov.tr adresine linki yüklenecek videolar mp4, mpeg, avi, mov formatlarında olacak ve dosya boyutu 2 GB’yi aşmayacaktır.

d. Performansların video formatında olması zorunlu olup ses kayıtları kabul edilmeyecektir.

e. Jüri değerlendirmesi sonucunda her kategoride en yüksek puanı alan 5 yarışmacı Türkiye Finali’nde yarışmaya hak kazanacaktır.

f. 2021 yılı Türkiye Büyük Milleti Meclisi tarafından İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilmiş olup, İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yıl dönümü dolayısıyla yıl boyunca İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri düzenlenecektir. Bu bağlamda yarışmacılar Mehmet Akif ERSOY’un şiirlerini topladığı Safahat eserinde bulunan şiirleri seslendirebileceği gibi başka şairlere ait şiirleri de seslendirebilir. Yarışmacı kendi yazdığı şiirle de yarışmaya katılabilir.
*Safahat eseri (Safahat, Süleymaniye Kürsüsünde, Hakkın Sesleri, Fatih Kürsüsünde, Hatıralar, Asım, Gölgeler) bölümlerinden oluşmaktadır. İstiklal Marşımız milletimize ve kahraman ordumuza armağan edildiği için Safahat eserinde yer almamaktadır. Bu bakımdan yarışmacılar İstiklal Marşımız ile yarışmaya katılamazlar.

g. Burada yer alan hükümler Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması Talimatı’nın sadece bazı maddeleri olup, yarışmaya başvuran tüm katılımcılar Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması Talimatı’nda yer alan tüm hükümleri kabul etmiş sayılacaktır. Söz konusu talimat gençlik merkezlerinden temin edilebilecektir.
h. Türkiye Finaline katılmaya hak kazananlar 22 Temmuz 2021 tarihinde Bakanlık resmi sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır

Yarışma Takvimi ve Yarışmanın Duyurulması
Yarışma Başvuru Tarihleri: 15 Nisan-30 Haziran 2021, Türkiye Finalistlerinin Açıklanması: 20 Temmuz, 2021 Türkiye Finali: 9 Ağustos 2021

Başvuru İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ