<style>.lazy{display:none}</style>Gençliğin Kaleminden Mehmet Akif Deneme Yarışması
29.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Gençliğin Kaleminden Mehmet Akif Deneme Yarışması

Gençliğin Kaleminden Mehmet Akif Deneme Yarışması

Gençliğin Kaleminden Mehmet Akif Deneme Yarışması

Genç Memur-Sen Gençliğin Kaleminden Mehmet Akif Deneme Yarışması Düzenliyor.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 7 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 3 Bin Türk Lirası
Mehmet Akif İnan Özel Ödülü Bin Türk Lirası

Yarışmanın Hedefi
2021 yılının İstiklal Marşı Yılı olarak belirlenmesinden hareketle Türkiye genelinde tüm vakıf ve devlet üniversitelerindeki öğrencilerin Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u konu alan denemeler yazarak Akif’e karşı olan duygu ve düşüncelerini kaleme almaları, Türkiye genelinde dereceye giren denemelerin kitaplaştırılarak tüm gençliğin yetişmesinde milletimizin değerlerinin yol gösterici olması amaçlanmaktadır.

Katılım Koşulları
• Yarışmaya Türkiye’de faaliyet gösteren tüm devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitim alan 35 yaşını doldurmamış yükseköğretim öğrencileri katılabilir.

• Katılımcılar yarışmaya deneme türünde tek bir eserle katılım sağlayabilir.

Ads

• Katılımcılar yarışma takviminde belirtilen son başvuru tarihine kadar yazmış oldukları denemeyi http://gencmemursen.org.tr web adresine giriş yaparak ana sayfada yer alan “Gençliğin Kaleminden Mehmet Akif” Üniversiteler arası deneme yarışması sekmesinden başvuru formunu doldurup eserini PDF formatında yükleyerek başvuruda bulunabilirler.

• Yarışma katılımcıları yarışmaya gönderdikleri eserin telif haklarının, eserin her ne şekilde olursa olsun yazılı, işitsel veya görsel olarak yayımı halinde Genç Memur-Sen’e ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesine ait olduğunu peşinen kabul etmiş sayılır. Yarışma düzenleyicileri uygun gördüğü eserleri yayımlama hakkını saklı tutar. Eserin kısmen veya tamamen yayımlanması halinde yarışmacılara ayrıca ödemede bulunulmaz.

• Yarışmaya katılan tüm yarışmacılar bu şartname esaslarını kabul etmiş sayılır.

Yarışmanı Amacı
Ülkemizin üzerinde bulunduğu coğrafya tarihin her döneminde çeşitli işgalcilerin, sömürgecilerin, zalimlerin hedefi haline gelmiştir. Ancak aziz milletimiz bu işgalcilere, sömürgecilere, zalimlere geçit vermeyen, boyun eğmeyen, tüm dünyaya meydan okuyan nice destanlar yazmışlardır.

100 yıl önce merhum Mehmet Akif ERSOY tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’mız milletimizin tarih boyunca aynı inançla vermiş oldukları mücadelenin ruhunu temsil etmektedir. Milyonların hep bir ağızdan okudukları İstiklal Marşı her bir mısrasında tarih, mücadele, inanç ve vatan aşkını ifade ederek milletimizin varlığına ve birliğine karşı her türlü tehdit karşısında hilalin altında birleşerek destanlar yazmaya devam edeceğinin tüm dünyaya en gür sesle beyanıdır.

İçinde bulunduğumuz 2021 yılı İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. yılıdır. Bu nedenle 2021 yılının İstiklal Marşı Yılı olması TBMM tarafından kabul edilmiştir.
Buradan hareketle;
“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!” dizeleriyle milletimizin mücadele ruhunu, kararlılığını vurgulayan ve bu şiarla işgalcilere karşı verilen mücadelede birliği, beraberliği güçlendiren Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u anmak ve anlamak büyük önem arz etmektedir.

Bu öneme binaen gerçekleştirilen yarışma, vakıf veya devlet üniversitesinde eğitim alan 35 yaş altındaki yükseköğretim öğrencilerinin Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’a ilişkin duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine olanak vermektir.

Yarışmanın Konusu
Yarışmanın konusunu; hayatı, eserleri, mücadele dönemindeki faaliyetleri, dünya görüşü gibi bütün yönleriyle İstiklal Şairimiz Mehmet Akif ERSOY oluşturmaktadır.

Eserlerin Değerlendirilmesi

Yarışma takvimine göre son başvuru tarihi olan 15.06.2021’e kadar öğrencilerin yazmış oldukları deneme eserlerini http://gencmemursen.org.tr web adresine giriş yaparak ana sayfada yer alan “Gençliğin Kaleminden Mehmet Akif” Üniversiteler arası deneme yarışması sekmesinden online olarak başvuru yaparak eserlerini PDF formatında yüklemeleri gerekmektedir. Genç Memur-Sen Genel Merkezi tarafından oluşturulan değerlendirme jürisi tarafından yazılan mektuplar değerlendirilecektir. Eserlerin değerlendirilmesi sürecinde yarışmacıların isimleri kapatılacak ve her denemeye kod numarası verilecektir.

Jüri üyelerinin her biri denemeleri ayrı ayrı değerlendirecektir ve bu değerlendirme sonucunda denemeye verilen puanların ortalaması hesaplanarak birinci, ikinci, üçüncü ve Mehmet Akif İNAN özel ödülünü almaya hak kazanan eserler belirlenecektir. Değerlendirme işleminden sonra değerlendirme jürisi tarafından sonuç tutanağı hazırlanıp Genç Memur-Sen Genel Merkezine teslim edilecektir.

Yarışmaya Katılacak Eserlerde Aranacak Şartlar

• Yarışmacı http://gencmemursen.org.tr web adresine giriş yaparak ana sayfada yer alan “Gençliğin Kaleminden Mehmet Akif” Üniversiteler Arası Deneme Yarışması sekmesinden başvuru formunu doldurarak eserini PDF formatında sisteme yüklemelidir. Başvuru sahibinin; adı soyadı, üniversitesi, bölümü, il bilgilerini ve iletişim bilgilerini başvuru formunda kesinlikle doldurması gerekmektedir.

• Deneme yazımında Times New Roman yazı karakteri, 12 punto, 1,5 satır aralığı ve iki yana yaslanmış formatta yazmalıdır.

• Başvuru sahibinin; adı soyadı, üniversitesi, bölümü ve il bilgilerini doldurduğu sayfa eserin en son kısmına gelecek şekilde hazırlanmalıdır.

• Eserlerin yazımında TDK Yazım Kılavuzu esas alınacaktır.

• Yarışmaya katılımda gönderilen eser daha önce herhangi bir yarışmada, etkinlikte vb. çalışmalarda kullanılmamış olmalıdır. Aksi takdirde katılımcı tüm haklarından feragat etmiş kabul edilecektir.

• Yarışmacılar belirlenen ödüller dışında herhangi bir hak talep etmeyeceklerdir.

• Yarışma şartlarına uymayan eserler dereceye girse bile iptali ve değişimi noktasındaki her hak genel koordinasyon kurulu nezdinde saklıdır.

Yarışma Takvimi
Yarışmaya Son Başvuru Tarihi: 1 Eylül 2021
Değerlendirme Jürisinin Sonuçları İlan Tarihi: 15 Ekim 2021
Dereceye Giren Eserlerin Kitaplaştırılması: 27 Aralık 2021

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru Formu İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ