<style>.lazy{display:none}</style>
16.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Gençlerin Kaleminden Bir Yunus Emre Deneme Yarışması

Gençlerin Kaleminden Bir Yunus Emre Deneme Yarışması

Gençlerin Kaleminden Bir Yunus Emre Deneme Yarışması

Gençlik Ve Spor Bakanlığı Gençlerin Kaleminden Bir Yunus Emre Deneme Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya 13-25 Yaş Arası Gençler Katılabilir.

Gençlik Ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma Ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü “Gençlerin Kaleminde Bir Yunus Emre” Adlı Deneme Yazma Yarışması

Yarışma Katılma Şartları;
“Gençlerin Kaleminde Bir Yunus Emre” Deneme Yazma yarışmasına 13-25 yaş aralığındaki gençler katılım sağlayabilecektir.
Yarışma;
13-17 (2004-2008 tarihleri arasında doğanlar) ,
18-25 (1996-2003 tarihleri arasında doğanlar) olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilecektir.

Yarışma Konusu ve Amacı;
Deneme yazma yarışması kapsamında konu Türkçe şiirin öncüsü olan tasavvuf ve halk şairimiz Yunus Emre olarak belirlenmiştir.
Yarışmaya katılacak deneme eserlerinin Türk dilinin ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre’nin yaşadığı dönem, edebi kişiliği, toplumsal misyonu, sevgi ve hoşgörü dili, insan ve doğa sevgisi, kardeşlik ve barış kavramlarına olan yaklaşımları, din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm insanlığı kucaklayan insani değerleri konuları üzerinde durarak gençlerin kaleminden büyük mutasavvıfı anlatmak, yaşatmak ve tanıtmak amacında olması beklenmektedir.

Yarışma Başvurusu
• Eserler başvuru ekranına 12.05.2021 tarihine kadar yüklenecektir. Sistem saat 15.30’de kapatılacak olup saat 15.30’dan sonra başvuru alınmayacaktır.)

Ads

• Yarışmacılar, belirtilen web adresine giriş yaparak istenen bilgileri doldurduktan sonra eseri ilgili bölüme yükleyecektir.

• Yarışmacılar eserini yükledikten sonra herhangi bir güncelleme yapamayacaktır.

• Yarışmacılar eser yükleme bölümüne geçmeden önce yazdıkları eserden kaynaklanan telif haklarını Bakanlık’a devrettiklerine dair muvafakatnameyi okuyacak ve onaylayacaktır.

Gönderilecek Eserde Aranacak Şartlar
• Eserler Bilgisayarda, 2,5 cm boşluklu sayfa düzeninde, Times New Roman yazı tipi ile 12 punto ve 1,5 satır aralıklı olarak yazılacak olup Word veya PDF dosyası olarak başvuru ekranına yüklenecektir.

• Eserler en az 3 (üç) en fazla 10 (on) sayfadan oluşacaktır.

• Özgün, Türkçenin dil ve söyleyiş kurallarına uygun olacaktır.

• Eserin yer aldığı dosyaya yarışmacının adı verilecektir. (Örnek Ad Soyad)

Özel Esaslar
• Gönderilen eserleri değerlendirmek üzere Bakanlıkça alanında uzman kişilerden oluşan “Yarışma Seçici Kurul”u oluşturulur.

• Her genç, yarışmaya bir (1) eserle katılabilecektir, yarışmaya katılan eserin başka bir yarışma veya herhangi bir yayın gurubuna gönderildiğinin tespit edilmesi durumunda eserler ödül kazanmış olsalar bile dereceleri iptal edilecek ve eser sahibi hiçbir hak iddia edemeyecektir.

• Yarışma Seçici Kurul Üyelerinin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.

• Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve belirtilen son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

• Yarışma gönderilen eserlerin özgünlüğüne ilişkin sorumluluk yazarlarına aittir. Üçüncü kişilerin telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda eser sahibi, uğrayacağı ve uğratacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.

• Gençlik ve Spor Bakanlığı, yarışmaya katılan tüm eserlerin görsellerini, etkinliklerde ve eğitim faaliyetlerinde afiş, katalog, broşür, kitap/kitapçık vb. her türlü tanıtım malzemelerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun ilgili maddelerinde belirtilen şekilde; işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkının yanı sıra sergilemek üzere kullanma ve gösterme, medyada yayınlama hakkı da dâhil olmak üzere tüm telif haklarına herhangi bir bedel ödemeksizin sahip olacaktır.

• Yarışmada ilk üç dereceye giren eserlerin sahibi gençlere Bakanlığımızca belirlenen ödülleri törenle sahiplerine verilecektir.

1’inci: Dizüstü Bilgisayar
2’inci: Tablet Bilgisayar
3’üncü: Akıllı Saat

Ayrıca yarışmayı değerlendiren komisyon tarafından belirlenen eserlerden derleme yapılarak hazırlanacak olan kitabın basımı ve dağıtımı Bakanlığımızca gerçekleştirilecektir. Eserin hukuki ve bilimsel sorumluluğu eser sahibine ait olacaktır. Eserlerin kitap ortamında yayımlanmasından herhangi bir hak iddia edilmeyecektir.

• Başvuru sahipleri, dereceye giren eseler üzerindeki basılı ve dijital tüm kullanım haklarını Gençlik ve Spor Bakanlığına devrettiğini kabul eder Yarışmaya katılan eserler, eser sahibi tarafından herhangi bir hak iddia edilmeksizin Bakanlık tarafından süresiz ve bedelsiz olarak kullanılabilecektir.

• Başvuru sahipleri, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır. Değerlendirme sonrasında olsa bile şartlara uymadığı tespit edilen eserden ödül geri alınır.

Detaylar İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ