<style>.lazy{display:none}</style>
16.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Gençlerin Bakışıyla 100 Yılında TBMM Kısa Film Yarışması

Gençlerin Bakışıyla 100 Yılında TBMM Kısa Film Yarışması

Gençlerin Bakışıyla 100 Yılında TBMM Kısa Film Yarışması

Gençlerin Bakışıyla 100 Yılında TBMM Kısa Film Yarışması Başvuruları Başladı. Gençlerin Bakışıyla 100. Yılında TBMM Ve Milli Mücadele Konulu Kısa Film Yarışmasına Türkiye Cumhuriyeti Üniversitelerinde Öğrenim Gören Türkiye Cumhuriyeti Ve Yabancı Uyruklu Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans Ve Doktora Öğrencileri İle KKTC Ve Türki Cumhuriyetleri Üniversitelerinde Öğrenim Gören Öğrenciler Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 20 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 15 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Ankara Hacı Bayram Üniversitesi Özel Ödülü 7.500 Türk Lirası
Türkiye Radyo Ve Televizyon Kurumu TRT Özel Ödülü 7.500 Türk Lirası
Radyo Televizyon Ve Üst Kurulu Özel (RTÜK) Ödülü 7.500 Türk Lirası

Yarışmaya Kimler Katılabilir
Yarışmaya Türkiye Cumhuriyeti Üniversiteleri’nde öğrenim gören T.C. vatandaşı ve yabancı uyruklu ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yanı sıra; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türki Cumhuriyetleri Üniversiteleri’nde öğrenim görmekte olan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılabilir. Yaş, branş ya da bölüm kısıtlaması bulunmamaktadır.

Yarışma Teması
Yarışmaya, aşağıdaki temalardan biri veya birkaçı seçilerek hazırlanan kurmaca kısa film niteliğindeki eserler katılabilecektir.
* Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Kuruluşu
* Milli/Ulusal Egemenlik
* Milli İrade
* Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Milli Mücadelede Önemi ve Yeri
* 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
* Gençlerin bakışıyla 100. yılında TBMM

Yarışmaya Katılım Koşulları
1. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Ads

2. Yarışmaya kurmaca türünde kısa filmler katılabilir.

3.Yarışmaya katılacak kurmaca kısa filmlerin süresi 15 dakikayı geçmemelidir. Süre sınırlamasına uymayan kısa filmler, ön jüri tarafından dikkate alınmaz ve elenir.

4. Ön jüri tarafından oy çokluğuyla yarışma konusu dışında olduğuna karar verilen kısa filmler değerlendirmeye alınmaz.

5. Yarışmaya katılan kısa filmler Full HD formatta, 1920×1080 çözünürlükte olmalı ve dosya uzantısı H264/MP4 olarak hazırlanmalıdır.

6.Yarışma şartnamesini ve başvuru belgesini yönetmenin doldurması ve imzalaması esastır. Dolayısıyla yarışmada eser sahibi olarak yönetmen kabul edilmektedir. Kurmaca kısa filmin birden fazla yönetmeninin bulunduğu durumlarda, ödül sadece yarışma şartnamesinde ve başvuru belgesinde imzası bulunan yönetmene verilecektir. Söz konusu belgelerde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu, imza sahibinin sorumluluğundadır. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk, imza sahibine aittir. (Yarışmaya ekip olarak başvuranlar bir proje lideri seçmek zorundadır. Dereceye girenlerin ödülleri proje liderine verilir.)

7. Yarışmaya gönderilen eserde kullanılan ve özgün olmayan metin, görüntü, müzik, vb. kullanılması durumunda doğacak kanuni sorunlardan yarışmacılar sorumludur. Suç teşkil edecek unsurların daha sonra ortaya çıkması halinde ise Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve bu yarışmaya destek veren kurumların herhangi bir hukuki sorumluluğu bulunmayacaktır.

8. Yarışmaya katılan eserler, Ön Jüri incelemesinden geçtikten sonra, Ana Jüri tarafından aşağıdaki kriterler doğrultusunda değerlendirilecektir.
• Konuyu anlatım yetkinliği (fikir, amaca uygunluk, tutarlılık, kurgu, görsel zenginlik, vb.),
• Özgün üslup ve yaratıcılık,
• Mesajın özü ve algılanma kolaylığı,
• Sinematografik ve estetik yaklaşım

9. Ön Jürinin ve Ana Jürinin aldığı kararlar kesindir. Katılımcıların alınan kararlara itiraz hakkı yoktur.

10. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu ve içeriğinde kullanılan eserlere ait tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği tespit edilenlerden, kazandıkları ödül geri alınır.

11.Yarışmaya gönderilen eserlerde gizli ticari iletişim de dâhil olmak üzere, hiçbir ticari iletişim türüne yer verilmemesi gerekmektedir. Eserlerin hazırlanmasında katkısı olan gerçek veya tüzel kişilerin adını, markasını, logosunu, imajını, faaliyetlerini veya ürünlerini tanıtmak amacıyla yaptığı her türlü katkıyı içerdiği tespit edilen başvurular doğrudan reddedilir.

12. Dereceye giren eserler Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından yayımlanabilir veya elektronik ortamda paylaşılabilir. Katılımcılar eserlerinin Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından kullanılmasını kabul etmiş sayılır. Ayrıca katılımcılar eserlerinin yayın, dağıtım ve gösterim haklarını (telif haklarını) yarışmanın bitiminden itibaren bir yıl süre ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne ve yarışmanın diğer paydaşlarına devretmiş sayılır.

13. Katılımcılar yarışma şartnamesi ve başvuru formunun her sayfasını imzalamalıdır. Katılımcılar, imzaladıkları katılım şartnamesini, eksiksiz biçimde bilgisayar ortamında doldurup ıslak imza ile imzaladıkları başvuru formunu, kısa filmlerinin sinopsislerini, kurmaca türünde kısa filmlerini; uygun formatta kaydedilmiş şekilde, üzerinde eser sahibinin ve eserin adının yazılı olduğu 2 adet kopyasını, aynı zarfa koyarak kapalı halde yarışma sekretaryasına elden veya gönderici ödemeli posta/kargo yolu ile en geç 10 Ağustos 2020 tarihinde, saat 17.00’ye (TSI) kadar aşağıda yer alan adrese ulaştırmalıdır. Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
Katılımcılar bu yarışmaya eser göndermekle, yukarıda sayılan tüm hususları kabul etmiş sayılır.

Başvuruda Gerekli Belgeler
– Katılım şartnamesi (Tüm sayfaları eser sahibi ‘’ yönetmen’’ tarafından imzalanmalıdır.)
– Başvuru formu (Eksiksiz ve bilgisayar ortamında doldurulmuş ve ıslak imza ile imzalanmış olmalıdır.)
– Kısa filmin sinopsisi
– Kısa filmin yukarıda belirtilmiş olan formatlarda kaydedilmiş şekilde ve üzerinde eser sahibinin ve eserin adının yazılı olduğu 2 adet kopyası.

-Eserlerin Ve Başvuru Belgelerinin Dijital Kopyası Aşağıdaki Adrese Teslim Edilmelidir.
http://www.hacibayram.edu.tr/yuklefilm

-Eserlerin Ve Başvuru Belgelerinin 2 Adet Kopyası Aşağıdaki Adrese Posta İle Teslim Edilmelidir.
Adres: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi
Emniyet Mahallesi Abant Sokak No:10/2 E Blok 4.Kat 06500 Yenimahalle/ANKARA

(Eser Ve Başvuru Belgeleri Posta Yolu (Ya Da Elden) Ve Dijital Olarak Yukarıda Belirtilen E-Posta Adresine Gönderilmelidir.)
Yarışma ile ilgili tüm duyurular kisafilmtbmm.org adresinden yapılacaktır.
Sorularınız için ulaşabileceğiniz yarışma sekretaryası iletişim elektronik postası:
kisafilmtbmm100yil@hbv.edu.tr

Yarışmaya Son Başvuru Tarihi 10 Ağustos 2020.
Yarışma Sonuçları 28 Eylül 2020 Tarihinde İlan Edilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ