<style>.lazy{display:none}</style>
21.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Geçmişten Geleceğe Gurbet Hikayeleri Yarışması

Geçmişten Geleceğe Gurbet Hikayeleri Yarışması

Geçmişten Geleceğe Gurbet Hikayeleri Yarışması

Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği Ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Geçmişten Geleceğe Gurbet Hikayeleri Yarışması Düzenliyor.

Yarışma Sloganı: Büyüklerimizin Dilinden, Gençlerimizin Elinden Gurbet Hikâyeleri

Etkinliğin Hedef Kitlesi
Yurt dışında yaşayan 12-18 yaş arası gençlerimiz ve aile büyükleridir.

Etkinliğin Adı ve Konusu
“Geçmişten Geleceğe Gurbet Hikâyeleri” Yarışması

Etkinliğin Kapsamı
Tarihimizde en önemli günlerden biri olan 19 Mayıs 1919’da Atatürk Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatmıştır. “Geçmişini iyi bilmeyen, geleceğine yön veremez.” bilinciyle 19 Mayıs 2020 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 101.Yıl kutlamaları kapsamında yurt dışında yaşayan 12-18 yaş arası gençlerimize yönelik “Geçmişten Geleceğe Gurbet Hikâyeleri” yarışması düzenlenecektir.

Ads

Öğrenciler kan bağı olan aile büyükleri (büyükbaba, büyükanne, amca, teyze, hala, dayı, akrabaları) ile gerçekleştirecekleri görüşmeleri yazılı olarak ifade edeceklerdir.

Öğrencilerimiz aile büyüklerinin gurbete gidince yaşadıkları ve hissettikleri, ana vatanına ziyaretlerinde yaşadıkları ve hissettikleri, vatan özlemi ve çocukluklarında yaşadıkları bayramlar konularında yazabileceklerdir.

Genel Müdürlüğümüzde kurulan komisyon tarafından belirlenen, yarışmada dereceye giren ilk üç öğrencinin isimleri Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün web sayfası (http://abdigm.meb.gov.tr/) ve sosyal medya hesaplarında (twitter/mebabdigm; facebook/mebabdigm; instagram/mebabdigm) duyurulacaktır.

Etkinliğe Katılım Koşulları
Yurt dışında yaşayan 12-18 yaş arası gençlerimiz yarışmaya katılım sağlayabilecektir.

Gençlerimiz aile büyükleri eğer aynı evde yaşamıyorlarsa (Covid-19 virüsü nedeniyle) telefonla veya internet üzerinden görüşerek onlarla iletişim sağlayarak içerik oluşturabileceklerdir.

Değerlendirme Kriterleri

Times New Roman yazı tipi ve 12 punto olarak yazılan eseriniz 4 sayfayı geçmemelidir. Yarışma şartnamesine uygun olan eserler Genel Müdürlüğümüz tarafından 19 Mayıs 2020 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı anısına kitap haline getirilmesi planlandığı için eserinizle ilgili tarihsel niteliği bulunan 3 fotoğraf beklemekteyiz.
Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden yapılacak olup aşağıda verilen performans değerlendirme formunda yer alan puan dağılımı kullanılacaktır.

“Geçmişten Geleceğe Gurbet Hikayeleri” Yarışması Değerlendirme Ölçeği

ÖlçütPuan
Metne uygun, etkileyici bir başlık10 Puan
Etkili bir anlatım (Etkileyici bir metin oluşturma, duyguyu ifade edebilme gücü)30 Puan
Açık, akıcı ve anlaşılır bir anlatım20 Puan
Dil bilgisi kurallarına uygunluk20 Puan
Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine uygunluk20 Puan
Toplam100 Puan

Etkinlik Takvimi

Etkinlik takvimi yurt dışı temsilciliklere duyuru yapılması ile başlayacak ve dereceye girenler öğrencilerin isimlerinin Genel Müdürlüğümüz web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayınlanması ile tamamlanacaktır.
5 Mayıs 2020 : Yurt Dışı Temsilciliklere Duyuru Yapılması
6-26 Mayıs 2020 : Başvuruların Alınması
27-29 Mayıs 2020 : Metinlerin Değerlendirilmesi
30 Mayıs 2020’den sonra: Sonuçların Açıklanması

Yarışmanın Teknik Özellikleri

Yarışmaya katılacak metinler, başvuru formu ile birlikte belirtilen tarihler arasında abdigmyarisma@gmail.com e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir. Başvuru formu ve metnin aynı e-posta eki olarak gönderilmesi önemle rica olunur.

Diğer Hususlar

Covid-19 salgını nedeniyle duyuru sadece Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı yurt dışı teşkilatı temsilciliklerinin web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden yapılacaktır.
Genel Müdürlüğümüzün ana sayfasında ve sosyal medya hesaplarında yarışmaya katılım için gerekli “Yarışma Şartnamesi ve Başvuru Formu” paylaşılacaktır.

Ödüller
Yarışmada dereceye giren eser sahipleri Genel Müdürlüğümüz tarafından ödüllendirilecektir. Yarışmada seçilen katılımcıların eserleri Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü sosyal medya hesaplarında (twitter/mebabdigm; facebook/mebabdigm; instagram/mebabdigm) paylaşılacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ