25.09.2020 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Furni-Tur Yarışması

Furni-Tur Yarışması

Furni-Tur Yarışması

Furni-Tur Yarışması 2030’da Nasıl Yemek Yiyeceğiz? Mobilyanın Geleceği, Gelecek Yaşam İçin Tasarla.

Yarışma Teması: Mobilya Ve Yemek Kültürü

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 30 Bin Türk Lirası (5 Bin Euro)
İkincilik Ödülü 20 Bin Türk Liarsı (3.500 Euro)
Üçüncülük Ödülü 15 Bin Türk Lirası (2.500 Euro)
3 Adet Mansiyon Ödülü Her Biri İçin 7.500 Türk Lirası (800 Euro)
İstikbal Mobilya Özel Ödülü 10 Bin Türk Lirası (1.500 Euro)
Ttv Turkish Design Excellence Ödülü 10 Bin Türk Lirası (1.500 Euro)

2030’da Nasıl Yemek Yiyeceğiz? Gündelik davranışlarımız, yaşam alanlarımız ve sosyal pratiklerimizle birlikte nasıl evriliyor? Hızla değişen yapma çevre, yaşam biçimleri ve dijital dünya, yaşam alanlarımızı ve kullandığımız ürünleri nasıl etkileyecek? Varolan kültürel davranışları, yaşamları ve deneyimlerimizi iyi tasarlanmış ürünler ve nesneler ile iyileştirebilir miyiz? Evrensel tasarım ilkelerini gözeten ve her bireyin yaşamını iyileştiren nesneleri nasıl ortaya çıkarabiliriz?
Bu yılki yarışma teması, yemek yeme pratiklerine ve kültürüne odaklanıyor. Yarışma ile yemek yeme alışkanlıklarımızla şekillenen yapma çevrenin mobilyalarını ve nesnelerini ortaya çıkarmayı hedefliyoruz.

Neden 2030?
Öngörülebilir ve tutarlı bir gelecek vizyonu için 2030 yılını seçtik. Hem günümüzdeki gelişmelerin 10 yıl sonra nerelere varabileceğini tartışmak, hem de yakın gelecekte bizi bekleyen problemlere ve yeni yaşayış tarzlarına şimdiden cevap verebilmek adına yakın ama bir o kadar da uzak bir tarihi belirlemeyi kararlaştırdık.

Sponsorlu Bağlantılar

İstikbal; tasarımcıları, mimarları, mühendisleri ve üretme motivasyonu olan herkesi Furni-Tur Tasarım yarışmasına davet ediyor. Bu yarışma ile yeni dünyanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek, gelecek deneyimlerinin kurgulandığı, işlevsel, evrensel tasarım ilkelerine uyumlu, sürdürülebilir malzeme ve teknolojilerinin uygulandığı; yaşama birimi ve mobilya odaklı tasarım fikirlerinin çalışılması beklenmektedir.

İçerik
Katılımcılardan yeni nesil yaşama ve yemek yeme alanları için mobilya tasarım fikirleri geliştirmeleri beklenmektedir. Gelecek yaşam kurgularının, teknolojinin ve dijital olanakların mikro ölçekte insan ve toplum yaşamını nasıl biçimlendirildiğini ve yeni davranışlara cevap veren çözümlerin nasıl tasarlandığını anlatan görsel ve yazınsal içerikler istenmektedir.

Yarışmada ele alınacak tasarımlar; sosyal hayata, çevresel konulara ve bunların günlük yaşam ve alışkanlıklar üzerindeki etkilerine yönelik bütünsel ifadeler içermelidir. Proje çıktıları bu ifadeleri yansıtacak tasarlanmış ürünler ve materyaller sunmalıdır.

Yarışmada kavramsal ve bağlamsal çerçeve kısıtlaması yoktur. Amaç gelecekte insan yaşamını şekillendirecek yapma çevrenin ve ürünlerin, yaratıcı zihinler tarafından ortaya çıkarılmasını sağlamaktır. Yarışmacılar tutarlı ve açıklayıcı bir düzlemde, tasarım kurgusunu etkileyen coğrafi konumu, toplumsal şartları, çevresel faktörleri, teknolojik gelişmeleri, mekansal kurguları ve sosyal konuları özgür iradesiyle belirleyebilirler. Katılımcıların projelerinde aşağıdaki konulara cevap vermeleri istenmektedir:

İhtiyaç ve Davranış Tespiti: Katılımcının hayal ettiği gelecek yaşam bağlamında tespit ettiği ihtiyaçlar ve problemler.
Tasarım ve Çözüm Stratejisi: Belirlenen ihtiyaçlara, problemlere, davranışlara yönelik çözüm stratejisi ve ürün.

Genel Değerlendirme Kriterleri
• İşlevsellik
• Özgünlük
• Uygulanabilirlik
• Estetik görünüm
• Yenilikçi yaklaşım
• Tasarımın ana fikri

Katılımcıların tasarımlarını şekillendirirken adaptasyon, malzeme ve teknoloji kullanımı, uyumluluk ve ergonomi, evrensel tasarım, sürdürülebilirlik ve ekolojik yaklaşım gibi konulara dair çözümler sunması beklenmektedir.

Yarışma Başvuruları 7 Kasım 2019 İle 20 Aralık 2019 Tarihleri Arasında Alınacak. Yarışma Sonuçları 10 Ocak 2020 Tarihinde Açıklanacak.

Kayıt ve Başvuru:
Yarışmaya öğrenciler, tasarımcılar, mühendisler, mimarlar, tasarlamaya ve üretmeye istekli olan herkes katılabilir. Tasarımın farklı sorunlarına cevap verilmesi açısından, yarışmacıların multidisipliner ekiplerden oluşması desteklenmektedir. Bireysel katılımın yanı sıra en fazla ÜÇ kişiden oluşan gruplarla katılım sağlanabilir. Grup katılımlarında başvuru esnasında grup sözcüsü belirtilmelidir. Grup katılımlarında en az bir tasarım disiplininden gelen üyenin olması beklenmektedir.

Yarışma katılımcılarının, furni-tur.com adresinde yer alan “Yarışma Başvurusu” menüsünü seçerek başvuru formunu doldurup yine aynı alanda yer alan yükleme kısmına dosyalarını eksiksiz olarak yükleyerek göndermeleri gerekmektedir. Kaydın tamamlanmasının ardından katılımcılara kayıtlarının alındığına dair e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır.

Başvuru Ve Detayları İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ