08.08.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Furni-Tur Uluslararası Mobilya Tasarım Yarışması

Furni-Tur Uluslararası Mobilya Tasarım Yarışması

Furni-Tur Uluslararası Mobilya Tasarım Yarışması

İstikbal Mobilya Ve Türkiye Tasarım Vakfı Furni-Tur Yarışması 2030’da Nasıl Çalışacağız? Mobilyanın Geleceği Gelecek Yaşam için Tasarla. Yarışmanın Teması Mobilya Ve Çalışma Kültürü.

İstikbal Mobilya Ve Türkiye Tasarım Vakfı; Tasarımcıları, Mimarları, Mühendisleri Ve Üretme Motivasyonu Olan Herkesi Furnitur Uluslararası Mobilya Tasarım Yarışmasına Davet Ediyor. Bu Yarışma İle Yeni Dünyanın İhtiyaçlarına Cevap Verebilecek, Gelecek Deneyimlerinin Kurgulandığı, İşlevsel, Evrensel Tasarım İlkelerine Uyumlu, Sürdürülebilir Malzeme Ve Teknolojilerinin Uygulandığı; Yaşama Birimi Ve Mobilya Odaklı Tasarım Fikirlerinin Çalışılması Beklenmektedir.

Yarışma Teması: Mobilya Ve Çalışma Kültürü

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 30 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 20 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 15 Bin Türk Lirası
3 Adet Mansiyon Ödülü Her Biri İçin 7.500 Türk Lirası
İstikbal Mobilya Özel Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Ttv Turkish Design Excellence Ödülü 10 Bin Türk Lirası

2030’da Nerede/Nasıl Çalışacağız?
● Gündelik davranışlarımız, yaşam alanlarımız ve sosyal pratiklerimizle birlikte nasıl evriliyor?
● Hızla değişen yapay çevre, yaşam biçimleri ve dijital dünya, yaşam alanlarımızı ve kullandığımız ürünleri nasıl etkileyecek?
● Var olan kültürel davranışları, yaşamları ve deneyimlerimizi iyi tasarlanmış ürünler ve nesneler ile iyileştirebilir miyiz?
● Küçülen yaşam alanlarında birden fazla ihtiyaca cevap verebilecek nesneler kurgulayabilir miyiz?
● Daha iyi bir gelecek için malzemesi, teknolojisi ve üretim yöntemi ile sürdürülebilir, geri dönüştürülmüş veya geri dönüştürülebilir nesneler tasarlayarak ekonomik ve ekolojik gelişmeye katkı sağlayabilir miyiz?
● Evrensel tasarım ilkelerini gözeten ve her bireyin yaşamını iyileştiren nesneleri nasıl ortaya çıkarabiliriz?

Ads
 

GÜNCEL BURS DUYURULARINI KAÇIRMA

Facebook Sayfamızı Takip Et.

Twitter’da Takip Et.

Instagram’da Takip Et.

Bu yılki yarışma teması, evden çalışma pratiklerine ve kültürüne odaklanıyor. Küresel etkisi yüksek güncel gelişmeler, yaşama ve çalışma şeklimizi hızla değiştirmeye başladı. Furnitur Uluslararası Mobilya Tasarım Yarışması, bu değişimlerin sonucunda ortaya çıkabilecek yeni yapılı çevre düzeni ve geleceğin mobilyalarını keşfetmeyi hedefliyor.

Neden 2030?
Öngörülebilir ve tutarlı bir gelecek vizyonu için 2030 yılı seçildi. Hem günümüzdeki gelişmelerin 10 yıl içinde nerelere varabileceğini tartışmak, hem de yakın gelecekte bizi bekleyen problemlere ve yeni yaşayış tarzlarına şimdiden cevap verebilmek adına yakın ama bir o kadar da uzak bir tarih belirlendi.

İçerik
Furnitur Uluslararası Mobilya Tasarım Yarışması’nın ikinci yılı kapsamında katılımcılardan evden çalışma pratiklerine uygun; yeni nesil yaşama ve çalışma alanları için ev-ofis mobilya tasarım fikirleri geliştirmelerini beklemektedir.

Dijital devrim ivme kazandıkça, etkilerinin neler olabileceğini hayal etmek ve inovasyon çağına adapte olmak giderek önem kazanıyor. Yaşanan tüm bu gelişmeler doğrudan veya dolaylı olarak gündelik hayatlarımızla ilgili benzersiz dönüşümlere neden oluyor.

Yapılan araştırmalara göre insanların büyük bir kısmı uyanık olduğu saatlerin çoğunu iş yaparak geçiriyor. İş yapma veya çalışma modelleri değişse bile yetişkinlerin hayatında çalışmanın merkezi konumu sabit kalıyor. 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 pandemisi ile birlikte çalışma alanları konusunda yarının olasılıklarına cevap verebilecek mobilya tasarımları her zamankinden daha kritik bir hal aldı. Bu yüzden yarışma ikinci yılında değişen çalışma kültürünün işlevsel, yenilikçi ve sürdürülebilir nesnelerini arıyor.

Kısa vadede pek çok insan evden çalışmaya devam edecek, belki çalışma düzenlerimiz hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak. Ev artık meşru bir çalışma alanı olarak kabul edildiğinden, ev-ofis geçici çözüm yerine kalıcı bir çalışma sistemine dönüşecek. Bu nedenle, ofis ortamı ile özdeşleşen uzun ve yorucu mesaileri ergonomik hale getiren ev mobilyalarının önemi giderek arttığını hissedebiliyoruz.

Gelecek yaşam kurgularının, teknolojinin ve dijital olanakların mikro ölçekte insan ve toplum yaşamını nasıl biçimlendirildiğini ve yeni davranışlara cevap veren çözümlerin nasıl tasarlandığını anlatan görsel ve yazınsal içerikler istenmektedir.

Yarışmada ele alınacak tasarımlar; sosyal hayata, çevresel konulara ve bunların günlük yaşam ve alışkanlıklar üzerindeki etkilerine yönelik bütünsel ifadeler içermelidir. Proje çıktıları bu ifadeleri yansıtacak tasarlanmış ürünler ve materyaller sunmalıdır.

Yarışmada amaç gelecekte insan yaşamını şekillendirecek yapay çevrenin ve ürünlerin, yaratıcı zihinler tarafından ortaya çıkarılmasını sağlamaktır. Yarışmacılar tutarlı ve açıklayıcı bir düzlemde, tasarım kurgusunu etkileyen coğrafi konumu, toplumsal şartları, çevresel faktörleri, teknolojik gelişmeleri, mekansal kurguları ve sosyal konuları özgür iradesiyle belirleyebilirler. Katılımcıların projelerinde aşağıdaki konulara cevap vermeleri istenmektedir:
– İhtiyaç ve Davranış Tespiti: Katılımcının hayal ettiği gelecek yaşam bağlamında tespit ettiği ihtiyaçlar ve problemler.
– Tasarım ve Çözüm Stratejisi: Belirlenen ihtiyaçlara, problemlere, davranışlara yönelik çözüm stratejisi ve ürün.

Genel Değerlendirme Kriterleri
• Yenilikçi yaklaşım
• İşlevsellik
• Özgünlük
• Uygulanabilirlik
• Estetik görünüm
• Yarışma temasına uygunluk
• Ergonomi
Katılımcıların tasarımlarını şekillendirirken adaptasyon, malzeme ve teknoloji kullanımı, uyumluluk ve ergonomi, evrensel tasarım, sürdürülebilirlik ve ekolojik yaklaşım gibi konulara dair çözümler sunması beklenmektedir.

Yarışma Takvimi
Yarışma Duyurusu: 07.10.2020
Son Soru Sorma Tarihi: 20.10.2020
Soruların Cevaplanması: 28.10.2020
Başvuru Tarihleri: 28.10.2020 – 25.12.2020 (Saat 23.59)
Jüri Değerlendirme Toplantısı: 06.01.2021Ödül Töreni ve Sergi: 14.01.2021

Kayıt ve Başvuru
Yarışmaya öğrenciler, tasarımcılar, mühendisler, mimarlar, tasarlamaya ve üretmeye istekli olan herkes katılabilir. Tasarımın farklı sorunlarına cevap verilmesi açısından, yarışmacıların multidisipliner ekiplerden oluşması desteklenmektedir. Bireysel katılımın yanı sıra en fazla üç kişiden oluşan gruplarla katılım sağlanabilir. Grup katılımlarında başvuru esnasında grup sözcüsü belirtilmelidir.

Yarışma katılımcılarının, furni-tur.com adresinde yer alan “Yarışma Başvurusu” menüsünü seçerek başvuru formunu doldurup yine aynı alanda yer alan yükleme kısmına dosyalarını eksiksiz olarak yükleyerek göndermeleri gerekmektedir. Kaydın tamamlanmasının ardından katılımcılara kayıtlarının alındığına dair e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır.

Aşağıda detayları iletilen jürinin değerlendirmede esas alacağı proje dosyaları ve bu dosyaları içeren klasörlerde kesinlikle yarışmacıların kimliklerini ibraz edecek adlandırma ve dokümanlar bulunmamalıdır. Özgeçmişler ayrı bir klasör olarak yüklenmelidir.
Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Proje Teslimleri
• Dijital formatta pafta ve proje raporu furni-tur.com web sayfası üzerinden online olarak teslim edilecektir.
• Katılımcılara kayıt aşamasında 5 rakamdan oluşan bir rumuz (katılım numarası) verilecektir. Örnek: 03021
Proje teslimleri için istenen dosyalar aşağıdaki gibidir:
1.[Proje Klasörü]: Bu klasör “Proje Yükle” bölümüne yüklenecektir. a.
2 ADET* A1 boyutlarında (84 cm x 59, 4 cm – yatay kullanım) poster kullanılacaktır. Baskı kalitesi açısından en az 200 dpi çözünürlükte olacaktır. Posterler RGB modunda .JPEG olarak kaydedilip teslim edilmelidir. Yarışmacılardan tasarımlarını anlatan her türlü görsel ve teknik bilgiyi paftalarında göstermeleri istenmektedir. RUMUZ her A1 paftanın sağ üst köşesinde 1×4 cm boyutunda bir alana yazılacaktır. A1 paftalar “rumuz_1, rumuz_2” şeklinde isimlendirilmelidir. Örneğin: 03021-1.jpg ve 03021-2.jpg
* 1 adet tasarım konsept paftası (ölçeksiz), 1 adet A1 üretime yönelik uygulama detayları içeren pafta – ölçekli (⅕ ve 1/10)
b. Projeleri açıklayan minimum 150 maksimum 600 kelimeden oluşan proje raporu. DOC ve .PDF formatında ayrıca eklenmelidir. Bu dosyalar “rumuz_PS” şeklinde isimlendirilmelidir. Örneğin: 03021-PS.doc ve 03021-PS.pdf
Yukarıda belirtilen pafta ve dökümanlarda herhangi bir kimlik bilgisi veya ibaresi yer almamalıdır.
2. [Özgeçmiş Klasörü]: Bu klasör “Özgeçmiş Yükle” bölümüne yüklenecektir:
a. Katılımcıların isimlerini, özgeçmişlerini ve iletişim bilgilerini içeren .DOC ve .PDF formatında özgeçmiş dosyası eklenmelidir. Bu dosyalar “rumuz_INFO” şeklinde isimlendirilmelidir. Örneğin: 03021-INFO.doc ve 03021-INFO.pdf
*** Yarışmacılar tasarımlarını ve tüm belgelerini en geç 25.12.2020 saat: 23:59’a kadar göndermek zorundadır. Gönderim tarih ve saatinin 25.12.2020 saat:23:59’u aşmayacak şekilde programlanması yarışmacının sorumluluğundadır. Gönderide oluşan problemler nedeniyle tasarımlara ait evrakların yarışma sekreteryasına ulaşmaması ya da gecikmesinden yarışma organizasyonu sorumlu değildir.

Poster İçerikleri
Posterlerde aşağıdaki içeriklerin yer alması beklenmektedir:
• Projenin Adı
• Proje Anlatımları
• Sorun, İhtiyaç ve Davranış Tespitleri
• Tasarım ve Çözüm Stratejileri
• Konsept Tasarım: Tasarımı anlatan içerikler (perspektif görünüşler, teknik çizimler, kolajlar, diyagramlar vb.)
• Tasarımın Kullanım Senaryosu: Ürünün yaşam döngüsünü anlatan içerikler (üretim, kurulum, kullanıcı deneyimi, geri dönüşüm vb.)
• Tasarımın Teknik Bilgileri: Kullanıcı ile birlikte görünümü, ölçekli teknik çizimler, boyutlandırmalar, malzeme kullanımları
• Proje hakkında ve görsellerle ilişkili kısa açıklamalar (Proje paftalarında proje metninin tamamına yer verilmemelidir. Açıklayıcı yazı ve görseller dışında paftadaki metin görsel yoğunluğu dengeli olmalıdır.)

Posterlere İlişkin Teknik Şartlar
1. 2 ADET A1 boyutlarında (84 cm x 59, 4 cm – yatay kullanım) pafta kullanılacaktır.
2. Baskı kalitesi açısından en az 200 dpi çözünürlükte olacaktır.
3. Posterler RGB modunda .JPEG olarak kaydedilip teslim edilmelidir.
4. Pafta üzerinde veya tasarım görselinde katılımcının veya proje grubunun ismi, okulları, resmi ve iletişim bilgilerinin yer alması kesinlikle yasaktır.

Proje Raporu İçerikleri
Projeleri açıklayan minimum 150 maksimum 600 kelimeden oluşan proje metinleri .DOC ve .PDF formatında oluşturulmalıdır. Projenin tasarlanma amacı, çözdüğü problem, proje ile ortaya konulan yenilik, kullanıcı kitlesi, seçilen malzeme ve teknolojiler, öngörülen üretim teknikleri, kullanım senaryosu ve yaşam döngüsü konularına değinilmelidir. Konu başlıkları net bir şekilde ayrılmalı ve cevapsız kalmamalıdır. Metin dosyası Times New Roman fontu ve 12 punto ile rapor diline uygun şekilde yazılmalıdır.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru Ve Detayları İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ