25.09.2023 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Fnss Askeri Kara Araçları Tasarım Yarışması

Fnss Askeri Kara Araçları Tasarım Yarışması

Fnss Askeri Kara Araçları Tasarım Yarışması

2019 Fnss Askeri Kara Araçları Tasarım Yarışması Başvuruları 1 Mart 2019 Tarihine Kadar Yapılabilecek. Yarışma Sonuçları Ve Ödül Töreni 1 Mayıs 2019 Tarihinde Düzenlenecek Ödül Töreninde Açıklanacak. Yarışmaya En Fazla 3 Tasarımla Katılınabilir.

Yarışma Profesyonel Ve Öğrenci Kategorilerinde Yapılacak.

Yarışma Ödülleri
Profesyonel Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü 100 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 50 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 20 Bin Türk Lirası
Mansiyon Ödülü Başarı Belgesi

Öğrenci Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü 20 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Mansiyon Ödülü Başarı Belgesi

Fnss Askeri Kara Araçları Tasarım Yarışması Şartnamesi

Ads

GENEL TANIM
Hibrit; insanlı ve ihtiyaç halinde uzaktan komuta edilebilen, balistik korumaya sahip, görev ve yetenekleri modüler olarak değişebilen, yenilikçi Askeri Kara Aracı (“Araç”) kavramsal tasarımı.

1.GENEL TASARIM GEREKSİNİMLERİ
1.1. Kullanım ve Kontrol:
1.1.1. Sürücü, zırh koruması altında Araç içerisinden, azami durumsal farkındalıkla Aracı kullanabilmelidir. Diğer operasyonel amaçları yerine getirecek personeller de azami durumsal farkındalığa sahip olmalıdır.
1.1.2. Araç, ihtiyaç halinde uzaktan kontrollü olarak sürülebilecek şekilde tasarlanmalıdır ve bu ihtiyaca yönelik uygun elektronik donanım ve teçhizatları da barındırmalıdır.
1.1.3. Uzaktan kontrol edilebilme yeteneğinin kullanıcıya ve operasyonel durumlara kazandırdığı avantajlar, olası senaryolar ve kurgusal sunumlarla anlatılmalıdır.
1.1.4. Araç, orduların önümüzdeki 10 yıllık lojistik planlamasına uygun tasarlanmalıdır.
1.2. Modülerlik
1.2.1. Göreve Yönelik:
1.2.1.1. Baz Araç, görev gereksinimleri gereği ihtiyaç halinde farklı konfigürasyonlara dönüştürülebilmelidir (Ör: Personel Taşıyıcı, Ambulans, Mayın Temizleme, Keşif, Kurtarma Bakım, Komuta Kontrol).
1.2.1.2. Katılımcı, araç çeşitlerini tasarlamakla sorumlu olmamakla beraber, fikir verici, farklı ve özel senaryolara hitap eden özellikleri vurgulayabilir, örnekler sunabilir. Aracın hareket, koruma ve yük taşıma kabiliyetlerini en yalın şekilde barındıran hali; yani balistik gövde, güç grubu ve güç aktarma organlarının dışında aracın modüler olarak tasarlanması beklenmektedir.
1.3. Yeteneğe Yönelik
1.3.1. Tasarlanan baz araçta; operasyon ve kullanım şartlarına göre özellikler değiştirebilmeli ve/veya yeni özellikler eklenilebilmelidir (Karada ve suda hareket kabiliyeti, balistik koruma, durumsal farkındalık vs.).
1.4. Hareket yeteneği:
1.4.1. Karada Hareket: Araç, zorlu arazi ve iklim koşullarında hareket edebilmelidir.
1.4.2. İklim Koşulları: Tropik, çöl ve soğuk kuzey iklimlerinde operasyon yapabilmelidir.
1.4.3. Zemin Koşulları: Karlı, çamurlu, kayalık, kumlu zeminlerden geçebilmelidir.
1.4.4. Suda Hareket (yüzme): Araç, akarsu ve göl gibi iç sulardan yüzerek geçebilmelidir.
Katılımcılardan, aracın hareket kabiliyeti özelliklerinin Araç tasarımını nasıl şekillendirdiğini anlatması beklenmektedir.
1.5. Dış ölçüler:
Aracın dış ölçüleri en fazla aşağıdaki gibi olacaktır:
Uzunluk: ≤ 8m
Genişlik: ≤ 3.6m
Yükseklik: ≤ 3m

2.DEGERLENDİRME KRİTERLERİ
Her bir kategori kendi içinde ayrı ayrı puanlandırılacaktır, her kategoriye ait yüzde değerleri aşağıda belirtilmiştir.
2.1. Yenilikçilik:
Profesyonel Kategori: 30 puan
Öğrenci Kategori: 40 puan
Tasarımda yenilikçi bir yaklaşım ile araç konsepti yaratılması; özgün kullanım senaryolarının ve modülerlik konseptlerinin sunulması beklenmektedir.
2.2. Gerçekleştirilebilirlik:
Profesyonel Kategori: 20 puan
Öğrenci Kategori: 10 puan
2.3. Tasarım – Fonksiyon Uyumu:
Profesyonel Kategori: 25 puan
Öğrenci Kategori: 25 puan
Tasarımdan bütünlükçü bir görsel çözümleme içermesi ve biçim-fonksiyon uyumu sağlaması beklenmektedir.
2.4. Geliştirme ve Detaylandırma Düzeyi:
Profesyonel Kategori: 25 puan
Öğrenci Kategori: 25 puan
Tasarımın kullanım senaryosu ve teknik detayları ile ne derece detaylı kurgulandığı değerlendirmeye alınacaktır (Örneğin: Kullanıcı odaklı tasarım, operasyonel odaklı-fonksiyonel tasarım, temel mekanik çözümleri barındırma, savunma konsepti vb. konular).

3.YARIŞMA TAKVİMİ
3.1. Duyuru :
Yarışma duyurusu ve katılım koşulları “www.fnssmildesign.com” internet sitesinden ilan edilecektir.
3.2. Kayıt:
Yarışmacılar, kayıtlarını “www.fnssmildesign.com ” internet sitesinden 15 Kasım 2018 tarihinden, 01 Mart 2019 tarihine kadar elektronik olarak yapabileceklerdir. Katılımcıların yapacakları her proje başvurusu için, rakamlardan oluşan 6 haneli katılım kodu proje kayıdı yapılırken otomatik olarak oluşturulacaktır.
3.3. Soru Cevap Tarihi:
Yarışmacılar sorularını 28 Şubat 2019 tarihine kadar “mildesign@fnss.com.tr” internet adresine gönderebileceklerdir. Soru ve cevaplar www.fnssmildesign.com internet adresinde yer alan “Soru ve Cevaplar” sayfasından anonim olarak yayınlanacaktır.
3.4. Tasarımların Teslimi:
Yarışmacılar, katılım koşullarına uygun olarak hazırlayacakları Projelerini, www.fnssmildesign.com üzerinden giriş yaparak yükleyebilirler. Proje gönderimi, 01 Mart 2019 tarihinde saat 24:00 Türkiye yerel saatinde sona erecektir.
3.5. Yarışma Sonuçlarının İlanı ve Ödül Töreni:
Dereceye giren Projeler ve Yarışmacılar, 01 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenecek sergi ve ödül töreninde duyurulacaktır.

4.KATEGORİLER
4.1. Profesyonel Kategori (P): 18 yaş üzerinde bulunan herkes, herhangi bir eğitim veya sertifika şartı aranmaksızın, profesyonel tasarımcı sıfatıyla yarışmaya katılabilir. Bireysel ve ekip katılımlarında, tüm yarışmacıların 18 yaş ve üstü olması zorunludur.
4.2. Öğrenci Kategorisi (S): Bu kategorideki yarışmaya, üniversitelerin lisans programlarına devam eden öğrenciler katılabilecektir. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri, öğrenci kategorisinde yarışmaya katılamazlar; bu statüdeki kişilerin profesyonel kategoride katılmaları gerekmektedir.
•Öğrenci kategorisinde gerçekleştirilecek ekip katılımlarında, ekipteki tüm yarışmacıların lisans düzeyinde üniversite öğrencisi olması zorunludur.
•Öğrenci kategorisinde yarışmaya katılacak olan ekipte “Grubun Danışman Öğretim Üyesi” statüsünde olmak üzere bir adet Öğretim Üyesi akademisyen bulunabilir. Bu durumunda, ekip liderinin kesinlikle öğrenci olması gerekmektedir.

5.ÖDÜLLER
Dereceye giren yarışmacılara aşağıda belirtilen ödüllerle birlikte plaket verilecektir. Dereceye giren tüm projeler, FNSS’nin 2019 yılında katılacağı ulusal ve uluslararası fuarlarda eser sahibinin ismiyle sergilenebilecektir; ilk üçe giren eserler ise ulusal ve uluslararası dergilerin yarışmayla ilgili makalelerinde yayınlanabilecektir. Seçici kurul birden fazla projeye mansiyon verebilir. Yarışmacı ekiplerin ödülleri, FNSS tarafından ekip liderine verilecektir. Yarışmacı ekiplerin ödülleri, FNSS tarafından ekip liderine verilecektir.

PROFESYONEL KATEGORİ (P)
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ : 100.000 Türk Lirası
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ : 50.000 Türk Lirası
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ : 20.000 Türk Lirası
MANSİYON : Başarı belgesi

ÖĞRENCİ KATEGORİSİ (S)
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ : 20.000 Türk Lirası
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ : 10.000 Türk Lirası
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ : 5.000 Türk Lirası
MANSİYON : Başarı Belgesi

6.SEÇİCİ KURUL (JÜRİ)
Seçici Kurul bilgisi www.fnssmildesign.com adresi üzerinden bildirilecektir.

7.DANIŞMA KURULU
Danışma Kurulu bilgisi www.fnssmildesign.com adresi üzerinden bildirilecektir.

8.KATILIM FORMATI
8.1. Elektronik Kayıt: Yarışma katılımcıları; 15 Kasım 2019 tarihinden itibaren www.fnssmildesign.com adresinde yer alan yarışmacı kayıt formunu elektronik olarak doldurup kayıt yaptırmalıdır. Kayıt yaptıran yarışmacıların kimliği yarışma organizasyonu tarafından gizli* tutulmakta olup, her proje için ayrı olarak oluşturulan 6 haneli katılımcı kodunu saklı tutmaları gerekmektedir.
FNSS’nin Yarışmacılara ait kişisel veriler de dahil olmak üzere kendisinin elde ettiği veya kendisi ile paylaşılan birtakım kişisel verileri işlemesi ve kişisel verilerin işlenmesinin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca belli usul ve şartlara tabi olması DOLAYISIYLA,
FNSS, yarışmacıların yarışma kapsamında kendisine aktardığı veya kendisinin yarışma kapsamında elde ettiği ancak bununla sınırlı olmamak üzere tüm bilgi, belge ve özel nitelikli kişisel veri olarak kabul edilebilecek nitelikteki bilgi ve belge dahil tüm kişisel verileri, yarışma bağlamında tanımlanan hizmet ve/veya kanuni yükümlülüklerin gerektirdiği kapsamda, amacına uygun, işlendiği amaçla bağlantılı ve sınırlı olarak işlemeyi, yarışma kapsamındaki hizmetin görülmesi ve/veya kanuni yükümlülüklerin yerine getirilebilmesi için gerekli olan süre sonuna kadar muhafaza etmeyi, kişisel verilerin işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde silmeyi, yok etmeyi veya anonim hale getirmeyi kabul, beyan ve taahhüt eder.
Özel nitelikli kişisel veriler, Kanun’un 6 maddesi kapsamında kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileri olarak tanımlanmış olup; FNSS her ne koşulda olursa olsun Yarışmacının kendisine aktardığı ve/veya verilen hizmet kapsamında topladığı/kaydettiği özel nitelikli kişisel verileri Kanun’da belirtilen esas ve usullere uygun olarak işlemeyi taahhüt eder.
8.2. Projelerin Teslimi: Projeler elektronik kopya olarak www.fnssmildesign.com adresinde tanımlanan alanlara yüklenecektir. Yarışmacılar en fazla 3 proje ile yarışmaya katılabilir.
8.3. Proje Paftası Formatı: Projelerde, tasarım ve özellikler çeşitli açılardan alınmış görseller ve şemalarla sunulmalıdır.
8.4. Yarışmacıların paftanın üzerinde yapacağı tüm açıklamaların İngilizce olması zorunludur.
8.5. Yarışmacı’nın önkoşulları sağladığına dair MilDesign Komitesi onayı verildikten sonra Yarışmacı projesini , yarışma sonuçlandırılıncaya kadar hiçbir şekilde üçüncü şahıslarla paylaşamaz, aksi bir durum tespit edildiği takdirde katılım geçersiz sayılacaktır.
Dosya Tipi (Format) : JPEG, PNG
Çözünürlük (DPI) : 300 dpi (pixel/inch);
Pafta Boyutu : Yatay A3 ebadında
Renk Modu : RGB
Boyut : Dosya başına en fazla 10MB
Pafta Adedi : En az 2, en fazla 4 adet

8.6. Proje Raporları: Proje sahipleri tarafından hazırlanacak ve, projenin amacını, bu amacı nasıl gerçekleştirdiğini, projenin yenilikçi özelliklerini, malzeme ve teknik özelliklerini Türkçe veya İngilizce olarak açıklayan, 300 sözcüğü aşmayacak raporlardır.
8.7. Proje Model Dosyası: Proje model dosyası ürünün yalın (solid modek) olarak tamamlanmış halini (dış kabuk) içermelidir.

9.GENEL KATILIM KOŞULLARI VE KURALLAR
9.1. Fikri Haklar:
Yarışmacının işbu Yarışma kapsamındaki çalışmaları süresince/sonucunda ortaya çıkabilecek patent, faydalı model, endüstriyel tasarım, know-how, eser gibi her türlü fikri ürün üzerindeki haklar ile bu tarz bir fikri ürüne konu olabilecek buluş, metod, yöntem, uygulama, tasarım ve sair her türlü teknik bilgi üzerindeki haklar Yarışmacıya ait olacaktır. Söz konusu fikri ürünleri Yarışmacı, kendi kullanımı için üretim, pazarlama, satış gibi şekillerde kullanma yetkisine sahip olup, telif hakkı ve endüstriyel tasarım korumaları için gerekli girişimleri yapmaktan da kendi sorumludur. Yarışmacı bu Yarışma kapsamında sunacağı tasarım ve Proje vb’nin hiçbir fikri mülkiyet hakkını ihlal etmediğini beyan ve taahhüt eder. Bu yarışma kapsamında Yarışmacının sunacağı tasarım ve Proje vb’nin herhangi bir fikri hakkı ihlal etmesi durumunda, Yarışmacı, FNSS’yi açılan tüm dava veya kovuşturmalarda, FNSS’nin Yarışmacıya yazılı olarak bildirimde bulunması ve dava veya kovuşturmalarda Yarışmacı’ya savunma için gerektiğinde ve gereğince yardımcı olması koşuluyla, masrafları kendisine ait olmak üzere savunacaktır.
9.2. Reklam ve Tanıtım Amaçlı Kullanım:
FNSS yarışmaya katılan tüm projeleri dilediği sürece ve dilediği şekilde sergileme hakkına sahiptir. FNSS aynı zamanda, Projeleri ve Projelere ilişkin sunumları tanıtım amacıyla kullanabilir, basın ve yayın kuruluşları ile paylaşabilir.
9.3. Ölçekli Model:
FNSS, yarışmaya katılan projeler içerisinden uygun gördüğü projelerin ölçekli modelini ürettirebilir ve sergileyebilir.
Proje Model Dosyası: 3 boyutlu model dosyası, ürünün maketinin yapımına uygun olarak teslim edilmesi gerekmektedir. 3D bilgisayar model verilerinin yetersiz ve uyumsuz olması durumunda, ödül kazanan projelerin sergilenmesi amacıyla ölçekli maketinin yapılması mümkün olmayacaktır.
9.4. Fikri Hakların Devri:
Tasarım sahibi, yarışma sonuçlarının ilan edilmesini müteakip altı aylık süre içerisinde FNSS’nin talebi halinde yarışmaya katılan projenin fikri haklarını münhasıran kullanmak üzere FNSS’ye süresiz olarak lisans vereceğini gayri kabulü rücu kabul, beyan ve taahhüt etmektedir. Bu durumda FNSS, tasarım sahibine en yüksek ödül bedelini aşmamak üzere, mutabık kalınacak bir bedel ödeyecektir.
9.5. Yarışmaya Gönderilen Projelerin Saklanması:
Yarışmaya gönderilen projeler ve ilgili dosyalar, FNSS veri tabanında süresiz olarak saklanabilir.
9.6. Ödül ve Liyakatlerin Takdimi:
Ödül plaketleri ve başarı belgeleri, düzenlenecek olan ödül töreninde sahiplerine sunulacaktır. Kazanılmış olan para ödülleri ise;
•Bireysel katılımlarda: Proje Sahibi banka hesabına
•Ekip Katılımlarında: Ekip Liderinin banka hesabına yatırılacaktır.
9.7. Yarışmaya Katılabilen Proje Adedi:
Yarışmacılar en fazla 3 tasarımla yarışmaya katılabilir. Ancak her farklı tasarım için yeni bir katılım kodu ile başvurmaları zorunludur.
9.8. Tesis Kuralları:
Yarışmacılar ve ziyaretçiler, yarışma ödül töreninin FNSS Gölbaşı tesislerinde düzenlenmesi halinde, FNSS tesisleri giriş-çıkış ve ziyaretçi kurallarına uymakla mükelleftirler.
9.9. Ödüllü Projelerin Katılım Durumu:
Daha önce herhangi bir tasarım yarışmasına katılmış ve/veya ödül almış çalışmalar bu yarışmaya katılamazlar.
9.10. Özgün Olmayan Projelerin Katılım Durumu:
Yarışmaya katılan proje ve sunuş malzemeleri özgün olmalıdır. Jüri tarafından değerlendirmeye giren proje veya sunuş malzemelerinin özgün olmadığı tespit edildiği durumlarda, FNSS kişiler arası ilgili anlaşmazlıktan sorumlu değildir. FNSS ilgili katılımcı veya ekipten ödül veya ödülleri geri alma hakkına sahiptir.
9.11. Yarışmaya Kimler Katılamaz:
FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., NUROL Holding ve BAE Systems iştirakları çalışanları ve bunların birinci derece akrabaları bu yarışmaya katılamazlar. Seçici Kurul, Danışma Kurulu ve Yarışma Kurulu’nda görev alan kişiler ve bunların birinci dereceden akrabaları da bu yarışmaya katılamazlar.
9.12. Yarışma Belgelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:
Yarışma belgelerinin hiçbir yerinde sahibini tanıtan veya tanıtma amacı-potansiyeli taşıyan isim, yazı ya da işaret bulunamaz. Raporlar, www.fnssmildesign.com alanında yarışmacılar için tanımlanan proje kayıt aşamasında yazılır ve sisteme girişi yapılır. Posta ve el yazısı ile gönderilen projeler kesinlikle kabul edilmeyecektir.
9.13. Koşulların Kabulü:
Yarışmacılar www.fnssmildesign.com internet sitesinden katılımcı başvurularını elektronik olarak onayladıkları andan itibaren tüm yarışma şartları ve jüri kararlarını aynen kabul etmiş olurlar.
9.14. Diskalifiye Koşulları:
Bu şartnamedeki koşulları sağlamadığı başvurudan sonra tespit edilen katılımcılar diskalifiye edilir. Ödül verilmişse ödülleri FNSS tarafından geri alınır.
Detaylar Ve Başvuru İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ