<style>.lazy{display:none}</style>
30.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Fatih Belediyesi Çini Yarışması

Fatih Belediyesi Çini Yarışması

Fatih Belediyesi Çini Yarışması

İstanbul Fatih Belediyesi Çini Yarışması Düzenliyor. Ödüllü Yarışma 2 Kategoride Yapılacak.

Yarışma Ödülleri
Bireysel Kategori Ödülleri
Birincilik Ödülü 25 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 20 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 15 Bin Türk Lirası
2 Adet Mansiyon Ödülü 10 Bin Türk Lirası

Ekip Çalışması Ödülleri
Birincilik Ödülü 40 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 30 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 20 Bin Türk Lirası
2 Adet Mansiyon Ödülü 15 Bin Türk Lirası

Yarışmanın Amacı
Çok katmanlı kadim bir medeniyete ev sahipliği yapmakta olan Fatih’te, Fatih Belediye Başkanlığı tarafından Türk- İslam sanatlarının en önemlilerinden olan çini sanatının daha geniş kitlelere duyurulması ve bu sanatı icra eden sanatçıları teşvik etmek amacıyla bir yarışma düzenlemiştir.

Yarışmanın Konusu
Yarışmaya girecek sanatçılardan öncelikle Fatih ve Fatih’in sahip olduğu kültürel mirası yaşatmak ve bu mirasa katkıda bulunmak için eserler üretmesi beklenmektedir. Ancak yarışmaya Türk Çini Sanatında bilinen ve yeni üsluplar ve teknikler kullanılarak herhangi bir konu kısıtlaması olmadan da katılmak mümkündür.

Ads

Yarışma Kategorileri
Yarışma iki kategoride gerçekleştirilecektir.

1- Bireysel olarak
2- En az 2 (iki) kişi olmak şartıyla istenildiği kadar kişiyle bir ekip oluşturarak ortak
çalışma ile Katılımcılar gerekli gördüğü takdirde, eser ile ilgili bir rapor hazırlayabilir. Eskiz, çizim v.b. içeren bir dosya teslim edebilir.

Genel Şartlar
1. Yarışma, yaş farkı gözetmeksizin TC Vatandaşı olsun ya da olmasın herkese açıktır.

2. Ödül alan eserler Fatih Belediyesi’nin mülkiyetine geçecektir.

3. Yarışmaya katılan çini panoların uzun kenarı en çok 120 cm olmalıdır. Eser sergilenmeye hazır halde teslim edilmelidir. Panolara koruma amaçlı uygun bir çerçeve yapılmalıdır.

4. Tabak, çanak, kase vb. dik formlar en az 40 cm olmalıdır. Eserler sergilenmeye hazır halde teslim edilmelidir.

5. Yarışmaya gönderilen eserlerin nakliye esnasında göreceği zararlardan belediye sorumlu olmayacaktır. Bu tür durumlarda katılımcı ile irtibat kurularak bilgi verilecektir.

6. 18 yaşından küçük katılımcılar başvuru esnasında eserleriyle birlikte imzalı veli muvakafatnamesi teslim etmelidir.

7. Yarışmaya katılan kişiler ürettikleri eserlerin tasarım ve uygulamalarının kendilerine ait olduğunu deklare ve beyan ederler. Aksi durumlarda ödül almış olsalar dahi iptal edilerek kamuoyu ile paylaşılacaktır. Doğacak olan telif hakkı v.s. gibi yasal yükümlülüklerin tamamıyla kendilerine ait olduğunu yarışmaya katılanlar kabul etmişlerdir.

8. Yarışmaya katılan eserler daha önce herhangi bir şekilde (yarışma, sergi, sanal paylaşım vb.) kamuoyu ile paylaşılmamış olmalıdır. Bunu ihlal ettiği tespit edilen eserler yarışmadan ödül almış olsalar dahi ihraç edilir. Verilen ödül iptal edilir.

9. Şehir dışından yapılan başvurularda eserler sahiplerine geri gönderilirken karşı ödemeli gönderilecektir. İdare, eser gönderim sırasında doğabilecek hasarlardan sorumlu tutulamaz. Katılımcıların adresleri yanlış bildirmesinden kaynaklanan konularda Fatih Belediyesi hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez.

10. Yarışmaya kargolama yöntemiyle gönderilen eserlerde kargo ücreti karşı tarafa ait olacaktır.

11. Jüri sergileme amacıyla uygun gördüğü miktarda eser seçecektir.

12. Fatih Belediyesi yarışmaya katılan tüm eserleri bilinen tüm iletişim alanlarında tanıtım, haber v.b. amacıyla telif ödemeksizin kullanabilir.

13. Yarışmaya gönderilen ve geri verilecek eserlerin iade süreci internet sitesinden duyurulacaktır. İlan edilen sürede alınmayan eserler Fatih Belediyesince değerlendirilecektir.

14. Katılımcılar eserlerinde herhangi bir imza, tanıtıcı sembol vb. kullanamazlar. En az 8 (sekiz) basamaklı, harf ve rakam içeren bir rumuz, eserin uygun bir yerine yapıştırılmalı yahut yazılmalıdır. İsim soy isim ve tüm irtibat bilgilerini içeren (adres, mail adresi, telefon numarası, internet sitesi, doğum tarihi vb.) bir metin kapalı zarf içinde üzerine eserdeki rumuzun aynısı yazılarak teslim edilmelidir. Varsa eser ile ilgili açıklayıcı rapor, çizim, eskiz A4 boyutunda uygun bir sunum dosyası ile yine aynı rumuz kullanılarak teslim edilmelidir.

15. Yarışmaya katılan tüm eserler, seçici kurul tarafından başvuruda verilen rumuz (başvuru kodu) ile isimsiz olarak değerlendirilecektir.

16. İsim soy isim ve tüm irtibat bilgilerini içeren (adres, mail adresi, telefon numarası, internet sitesi, doğum tarihi vb.) bir metin kapalı zarf içinde üzerine eserdeki rumuzun aynısı yazılarak teslim edilmelidir. Varsa eser ile ilgili açıklayıcı rapor, çizim, eskiz A4 boyutunda uygun bir sunum dosyası ile yine aynı rumuz kullanılarak teslim edilmelidir.

17. Ödül, sergileme ve satın almaya değer görülen eser sahipleri, belirtilen ödül tutarlarının aynı zamanda telif (kullanım) ücreti yerine geçtiğini; ödül alan ve satın alınan eserler için verilen para ödüllerinden başka eserin kullanım ya da devrine ilişkin olarak her ne nam altında olursa olsun Fatih Belediyesi’nden herhangi bir talepte bulunmayacağını, eserin Fatih Belediyesi sahipliğine geçtiğini kabul eder.

18. Fatih Belediyesi; yarışmanın ertelenmesi, başvuru sürelerinin uzatılması, sonuçların değerlendirilmesi, ilan edilmesi ve/veya sergileme tarihleri hakkında değişiklik yapma hakkına sahiptir.

19. Bu şartnameye uymayan ve zamanında teslim edilmeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

20. Yarışma neticesinde bir katalog hazırlanacak ve sergi düzenlenecektir.

21. Yarışmaya katılan kişilere katılım belgesi verilecektir.

22. Fatih Belediyesi uygun gördüğü eserleri satın almak için eser sahibi ile irtibat kurabilir.

23. Yarışmaya müracaat edip katılması uygun görülen kişiler bu şartnameyi kabul etmiş sayılır.

Yarışma Sekreteryası
İncinur Uzun
Telefon: 0212 – 453 14 53 (dahili …)
Mail adresi: ciniyarisması@fatih.bel.tr

Eserlerin Teslim Edileceği Adres:
Fatih Belediyesi – Fatih Sanat Akademisi
KARAGÜMRÜK MAHALLESİ KALEBOYU CAD. NO 27. FATİH – İSTANBUL

Yarışma Takvimi
Eserlerin Son Teslim Tarihi: 15 Mart 2023
Jüri Toplanma Tarihi: 25 Mart 2023
Sonuçların Açıklanma Tarihi: 1 Nisan 2023
Ödül Töreni ve Yarışma Sergisi’nin tarihi sonuçların ilan edilmesinin ardından açıklanacaktır.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ