<style>.lazy{display:none}</style>
18.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Farkında Mısın? Ulusal Fotoğraf Ve Kısa Video Yarışması

Farkında Mısın? Ulusal Fotoğraf Ve Kısa Video Yarışması

Farkında Mısın? Ulusal Fotoğraf Ve Kısa Video Yarışması

Farkında Mısın? Ulusal Fotoğraf Ve Kısa Video Yarışması Çöpüne Sahip Çık Vakfı Ve İstanbul Havalimanı Tarafından Düzenlenmektedir. Yarışma Fotoğraf Ve Kısa Video Kategorilerinde Düzenlenecek. Yarışmaya 18 Yaşından Büyük Amatör Ve Profesyonel Herkes Katılabilir.

FARKINDA MISIN?” Ulusal Fotoğraf ve Kısa Video Yarışması

Yarışma Ödülleri

Her İki Kategoride Ayrı Ayrı
Birincilik Ödülü 20 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 15 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 10 Bin Türk Lirası

Yarışmanın Adı
“FARKINDA MISIN?” Ulusal Fotoğraf ve Kısa Video Yarışması Çöpüne Sahip Çık Vakfı tarafından düzenlenmekte olup yürütücülüğü de Çöpüne Sahip Çık Vakfı ve Büyük Efes Sanat tarafından gerçekleştirilecektir.

Ads

Yarışmanın Konusu
• Kaynaklarımız sonsuzmuş gibi tükettiğimizin
• Nesnelerin artık “çöp” olduğuna ne kadar kolay karar verip, kaldırıp attığımızın
• Çevreye attığımız plastik poşetlerin, ambalaj atıklarının ve diğer çöplerin sayısının artık trilyonlarla ifade edildiğinin
• Geri dönüşüme göndermediğimiz her parça çöpün doğada bin yıla kadar kaldığının
• İnsanoğlunun en çok ürettiği ama hiç üzerine düşünmediği şeyin çöp olduğunun
• Bu durumu tersine çevirmek için her bireyin elinde imkân olduğunun
• Değişimin senin atacağın adımlarla başlayacağının

FARKINDA MISIN?
Çöp, aslında biz çöp olduğuna karar verinceye kadar kullandığımız her şeydir. Bir nesnenin çöp olduğuna işimize yaramadığını, artık kullanmak istemediğimizi düşündüğümüzde karar verir ve onu çöpe atarız. Kullanmaktan sıkıldığımız bir bardak, artık modasının geçtiğini düşündüğümüz bir giysi, fazla alıp tüketemediğimiz bir gıda, ihtiyacımız olmayan bir çocuk arabası gözümüzde “çöp” oldukları için çöplüğü boylar. Bunlara ek olarak hiç düşünmeden birkaç dakika kullanıp attığımız milyonlarca kâğıt/plastik bardak, meşrubat pipetleri, plastik poşetler de bunlara eklenir. Çöp kolayca atılır ki gözümüzden de bizden de uzak olsun. Peki, bu çöplerin nereye gittiğini, nelere sebep olduğunu, düşünüyor muyuz? Gelin düşünelim, bu konuda ne durumdayız, neler yapabiliriz, uygun bir dille ifade edelim.

Katılım Koşulları

a) Yarışmaya katılım ücretsizdir.

b) Katılımcı 18 yaşından büyük olmak zorundadır.

c) Yarışmaya katılım, fotoğraf ve kısa video kategorilerinde, amatör ve profesyonellere açıktır. Yarışmayı düzenleyen kurumların çalışanları ve birinci dereceden yakınları, jüri üyeleri ile birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz.

d) Yarışmaya her katılımcı iki kategoride toplam en fazla 5 (beş) adet çalışma ile katılabilir. Başvuru için yarışma web sitesinde yer alan başvuru formu doldurularak çalışmaların dijital hallerinin sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

e) Fotoğraf Kategorisi: Tamamen bilgisayar yazılımları ile oluşturulmuş veya fotoğrafik içeriğe sahip olmayan görüntüler kabul edilmeyecektir. Gönderilecek eserlerin kısa kenarının en az 2300 piksel, bit derinliğinin 300 DPI olması gerekmektedir.

f) Video Kategorisi: Video dosyaları jenerik dahil minimum 45 maksimum 90 saniye olacak şekilde, seslendirmesi yapılmış, ses müzik ve efektleri uygun hale getirilmiş(mikslenmiş), HD 25 fps (1920×1080), maksimum 180 MB ve MP4 formatında hazırlanmalıdır.

g) Katılımcı, yarışma için gönderdiği çalışmaların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksine davranış, kural ihlali sayılır ve tüm sorumluluk katılımcıya ait olur.

h) Katılımcı yarışma için gönderdiği çalışmalarına mutlaka bir slogan da ekleyecektir.

i) Yarışmaya gönderdiği çalışma üzerinde, kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır.

j) Kural ihlali yapan kişilerin ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. İptal edilen ödülün yeri boş bırakılır. Ödül verilmişse katılımcının derhal ödülü iade etmesi gerekir.

k) Yarışmayı düzenleyen kurumlar, ödül ve sergileme kazanan çalışmaların, kategorisine uygun asıl dosyalarını katılımcıdan talep edecektir.

l) Yarışma sonucu yarışma web sitesinde (www.farkindamisinyarismasi.org) ve düzenleyen kurumların sosyal medya hesaplarında duyurulacaktır.

m) Ödül alanların duyurusu kendilerine yapılacak ve ödülleri tören sırasında verilecektir.

n) Başvurularda kullanılacak rumuz, ad- soyadın ilk iki harfi ve T.C. kimlik numarasının son4 (dört) hanesi olacaktır. Jüri, değerlendirme sürecinde hiçbir şekilde eserin veya katılımcının adını görmeyecektir.

Yarışma Takvimi:
Başlangıç Tarihi: 23 Ekim 2023
Son Katılma Tarihi: 14 Ocak 2024, saat 24.00
Jüri Toplantısı: 5 Şubat 2024
Sonuçların Açıklanması: 5 Mart 2024
Sergi ve Ödül Töreni: Mart 2024

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ