<style>.lazy{display:none}</style>
18.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Evliya Çelebi Seyahatname Yazma Yarışması

Evliya Çelebi Seyahatname Yazma Yarışması

Evliya Çelebi Seyahatname Yazma Yarışması

Kütahya Belediyesi Ahmet Yakupoğlu Kültür Ve Sanat Sezonu Evliya Çelebi Seyahatname Yazma Yarışması Düzenliyor. Evliya Çelebi Seyahatname (Gezi Yazısı) Yazma Yarışmasına Türkiye Geneli 2019-2020 Eğitim Öğretim Döneminde Lise Ve Dengi Okullarda Oyuna Öğrenciler (Açık Lise Ve Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencileri Dahil) Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 1.000 Türk Lirası, Artı Plaket, Artı Özel Hediyeler
İkincilik Ödülü 750 Türk Lirası, Artı Plaket, Artı Özel Hediyeler
Üçüncülük Ödülü 500 Türk Lirası, Artı Plaket, Artı Özel Hediyeler
Teşvik Ödülü 250 Türk Lirası, Artı Plaket, Artı Özel Hediyeler
NOT1: Seçici Kurul gerekli gördüğü takdirde ödüllerin her birini en fazla 3 (üç) kişiye bölüştürebilir veya ödüle değer eser bulunmaması halinde ödül vermeyebilir.

Yarışmanın Türü
Seyahatname Yazma Yarışması

Yarışmanın Esin Kaynağı
Kütahyalı ünlü seyyah Evliya Çelebi ve ölümsüz eseri “Seyahatname”

Yarışmanın Kapsamı
Bu yarışma ülkemiz genelinde 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında Lise ve dengi okullarda okuyan öğrenciler. (Açık Lise ve Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri dahil)

Ads

Yarışmanın Amaçları
1. Dünyaca ünlü, Kütahyalı seyyah Evliya Çelebi ve onun ölümsüz eseri Seyahatname’yi tanıtmak,
2. Genç kuşaklar arasından yeni yeteneklerin ortaya çıkmasını ve onların yazdıkları eserlerle edebiyatımızın zenginliğine katkı sağlamak,
3. Ülkemizin ve yedi bin yıllık kadim şehir Kütahya’mızın tarihî, kültürel ve doğal güzelliklerinin tanınmasına katkı sağlamak.

Yarışmaya Katılım Şartları

1. Yarışmaya katılan eserler mutlaka gezi yazısı özelliği taşımalı; yazarının yurt içi ya da yurt dışı yolculuğunu, yolculuk ettiği ve gezdiği yerlere ait gözlemlerini, duygu, düşünce ve yorumlarını kapsamalıdır.
2. Herhangi bir coğrafya veya yer kısıtlaması yoktur.
3. Yarışmaya bir kişi sadece 1 eserle katılabilir.
4. Yarışmaya gönderilecek yazılar A4 kâğıda, Times New Roman yazı karakteriyle ve 12 punto olarak yazılacak, satır arası boşluklar 1,5 cm. olacaktır.
5. Yazının uzunluğu 1.500 (binbeşyüz) kelimeden fazla olmamalıdır.
6. Yarışmaya katılacak eserde T.C. Anayasası ve kanunlarına aykırılık taşıyan konu ve ifadelere yer verilmeyecektir.
7. Kütahya Belediyesi yarışmaya gönderilen eserleri kitap halinde baskısını yapma, dijital ya da baskılı olarak kendisine ait etkinliklerde ve her türlü platformda kullanma hakkına sahiptir.
8. Yarışmaya gönderilen eserler, daha önce yayımlanmamış ve herhangi bir yarışmada ödül almamış olmak zorundadır; aksi tespit edildiği takdirde eser yarışma dışında bırakılacaktır.
9. Başkası tarafından yazıldığı veya alıntı olduğu anlaşılan eserler yarışmadan elenir; bu eserle yarışamaya katılan kişi ödül almış olsa dahi bu ödül geri alınır.
10. Yarışmaya gönderilen yazıların tüm sorumluluğu, yarışmaya gönderilen eserin yazarına aittir. Eser içerisinde yer alan özel isimler, mekânlar ve benzeri ifadelerden kaynaklanan hukuki durumlardan Kütahya Belediyesi sorumlu tutulamaz.
11. Yarışmaya gönderilecek yazılarda, yarışmacının tanınmasını sağlayacak herhangi bir isim ya da işaret bulunmayacaktır. Sadece yazının sağ alt köşesine, yarışmacı tarafından belirlenecek en az beş harf ya da rakamdan oluşan bir rumuz yazılacaktır.
12. Yarışmacılar, üzerine rumuzlarını yazdıkları bir zarfa ekteki başvuru formunu doldurarak koyacaklar ve bu zarfı da yarışmaya katılacak yazıyla birlikte daha büyük kapalı bir zarf içinde gönderileceklerdir. Yarışmacılar eserlerini kulturvesosyalisler@kutahya.bel.tr adresine e-posta yoluyla gönderebileceklerdir. Üzerine rumuzlarını yazdıkları ve içinde ekte örneği görülen başvuru formunun bulunduğu zarfı da Kütahya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Atatürk Bulvarı No: 83 Merkez / KÜTAHYA adresine kargo veya kurye aracılığıyla göndereceklerdir.
13. Bu yarışmada görevli olan Belediye çalışanları ile seçici kurul üyelerinin birinci derecedeki yakınları yarışmacı olarak katılamazlar.
14. Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve son teslim tarihinden sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Değerlendirme
Değerlendirme, Seçici Kurul tarafından aşağıdaki kriterlere göre 100 tam puan üzerinden yapılacaktır.
Düzyazı planına uygunluk (başlık, paragraflar vb.) : 10 puan
Duygu ve düşüncelerin açık bir şekilde ifadesi : 30 puan
Anlatımdaki özgünlük : 40 puan
Dilbilgisi kurallarına uygunluk : 10 puan
Noktalama işaretlerini doğru kullanma : 10 puan

Yarışma Takvimi
Başvuru Başlangıç Tarihi : 29.06.2020
Başvuru Bitiş Tarihi : 21.08.2020
Sonuç Bildirimi : 26.08.2020

Ödül Töreni : Sonuç bildirimi ile birlikte açıklanacaktır.

İletişim ve Bilgi
Kütahya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
İrtibat Kişisi : Ersin KAÇAR
Telefon : (0-850) 283 43 43 / 1903
E-Mail : kulturvesosyalisler@kutahya.bel.tr

Başvuru formunu doldurup kulturvesosyalisler@kutahya.bel.tr e-posta adresine gönderiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ