28.09.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

DYK Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Nedir

DYK Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Nedir

DYK Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Nedir

DYK Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Fiziki Durumları Uygun, Öğrenci Ve Kursiyer Kapasitesi Olan Resmi Orta Okul, İmam Hatip Orta Okulları, Orta Öğretim Kurumları Ve Halk Eğitim Merkezlerine Bağlı Olarak Açılmaktadır. Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Ücretsiz Olarak Verilmektedir.
Kurslarda Devam Zorunludur Ve 1/5’dan Fazla Devamsızlık Yapan Öğrencinin Kaydı Silinir Ve O Eğitim Öğretim Dönemi İçerisinde Bir Daha Kaydı Alınmaz.

Destekleme Ve Yetiştirme Kursları İş Takvimi İçin Tıklayın.

Öğrenci Kursiyer Ve Öğretmen Başvuruları Vb. İşlemler E Kurs Modülünden Yapılacak.
(https://odsgm.meb.gov.tr/kurslar ve https://e-kurs.meb.gov.tr)

Mezun Öğrencilere Yönelik Açılan Destekleme Ve Yetiştirme Kurslarının Halk Eğitim Merkezlerinde Açılması Esastır. Fakat Halk Eğitim Merkezinin Olmadığı Yada Kursun Açılmadığı Durumlarda MEB Müdürlüğü Tarafından Yapılan Planlama İle Okul Ve Kurumların Dersliklerinde Açılabilir. Kursun Açılması İçin Oluşacak Sınıfın En Az 10 Kişi Olması Gereklidir. DKY Kursları İçin Kursiyer Sayısının 20’den Fazla Olmaması Esas Alınır.

Yerleşim Biriminde Birden Fazla Kurs Merkezinin Bulunmaması Durumunda Ve Öğrencilerin Taşınma İmkanının Olması Durumunda Kursiyer Sayısı 10’a Ulaşmaması Halinde Milli Eğitim Müdürlüğü Onayı İle En Az 5 Kişi İle Sınıf Açılabilir.

Ads
 

GÜNCEL BURS DUYURULARINI KAÇIRMA

Facebook Sayfamızı Takip Et.

Twitter’da Takip Et.

Instagram’da Takip Et.

Kurslara Resmî Ve Özel Örgün Eğitim Kurumlarının 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 Ve 12 nci Sınıflarında Öğrenim Gören Öğrenciler İle Ortaöğretimden Mezun Olanlar Katılabilir.

DYK Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Ne Zaman Açılır

Destekleme Ve Yetiştirme Kursları İki Yarı Yılı Kapsayan Birinci Dönem Ve Yaz Dönemi Şeklinde Açılır.
Birinci Dönem Kurs Kayıtları Eylül Ayında Alınır, Kurslar Ekim Ayında Başlayıp Haziran Ayında Sona Erer.
Yaz Dönemi Kurs Kayıtları Haziran Ayı Ortasında Alınır, Yaz Kursları Temmuz Ayı Başında Başlayıp, Ağustos Ayı Sonunda Sona Erer.
Başvuru Tarihleri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Resmi Sitelerinde, Milli Eğitim Bakanlığı Resmi Sitesinde, MEB (@tcmeb) Twitter Hesabından Duyurulur.
Kurs Açılan Merkezler Öncelikle Kendi Öğrencilerine Daha Sonra İmkanları Dahilinde Aynı İlçedeki Okullardan Gelen Öğrencileri Kabul Eder.

Kurslar Hafta İçi, Hafta Sonu Yada Hafta İçi Ve Hafta Sonu Olarak Açılabilir. Hem Hafta İçin Hem Hafta Sonu Olarak Açılan DYK Kurslarında Hafta Sonu 1 Gün Boş Olarak Açılır.
Kurs Her Bir Gün İçin İki Saatten Az, Sekiz Saatten Çok Olmamak Koşuluyla Haftanın Değişik Günlerine Dağıtılabilir.
DYK Destekleme Ve Yetiştirme Kurslarına Kimler Katılabilir
Örgün Yada Yaygın Orta Öğretim Kurumlarından Mezun Olanlar
Mesleki Ve Teknik Orta Öğretim Programı Uygulanan Özel Eğitim Meslek Liselerinden Mezun Olanlar.
Açık Öğretim (Örgün Yada Yaygın) Orta Okul Öğrencileri
Gelen İlköğretim Programı Uygulanan Özel Eğitim Orta Okulu Öğrencileri (Görme Engelli, İşitme Engelli, Ortopedik, Hafif Düzey Zihinsel Engelli)
İmam Hatip Orta Okulu Öğrencileri
Örgün Ve Yaygın Orta Öğretim Kurumlarında Kayıtlı Olan Öğrenciler (Lise)
Mesleki Ve Teknik Orta Öğretim Programı Uygulanan Özel Eğitim Meslek Lisesi Öğrencileri

DYK Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Başvuruları Nasıl Yapılır
Örgün Eğitim Öğrencileri Okudukları Okul Yada Kurumlarından Aldıkları EBA Şifresi İle E-Kurs Modülü Üzerinden Tercih Yapabilir. Açık Öğretim Öğrencileri Örgün Eğitim Kurs Merkezlerine, Kursiyerler İse Halk Eğitim Merkezleri Müdürlüklerine Sınıf Düzeyleri Veya Diplomaları İle Şahsen Başvuru Yaparak Kurs Şifrelerini Alabilir.

DYK Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Haftalık Eğitim Süresi
Orta Okul 5,6 Ve 7. Sınıfı İle 9,10 Ve 11. Sınıf Öğrencileri En Fazla 3 Ders Ve Haftalık Toplamda 12 Saate Kadar Ders Alabilir.
Sekizinci Sınıftaki Öğrenciler İse En Fazla 6 Ders Toplam 18 Saatte Kadar Ders Alabilir.
Orta Öğretim Kurumlarının 12. Sınıfında Okuyan Öğrenciler İle Mezun Olanlar En Fazla 6 Ders Ve Haftalık 24 Saatte Kadar Ders Alabilir.
Kurslara Katılan Her Bir Öğrenci Yada Kursiyer İçin Hafta İçi En Fazla 2 Farklı Dersten Toplam 4 Saat, Hafta Sonu İse Bir Günde En Fazla 5 Farklı Dersten Toplam 8 Saatte Kadar Ders Verilebilir.

Kurslarda Görev Alan Öğretmenler

Kurslarda Kadrolu Veya Ücretli Öğretmenler Görev Alabilir. Destekleme Ve Yetiştirme Kurslarında Görev Yapmak İsteyen Kadrolu Öğretmenler Mebbis Şifreleri İle E-Kurs Modülünden Kurs Tercihi Yapabilir.
Görevlendirilecek Öğretmenlerin Başvuruları 1. Dönem İçin Eylül Ayında, 2. Dönem İçin Şubat Ayında, Yaz Dönemi İçin İse Haziran Ayında Alınır.
Görev Almak İsteyen Öğretmenler Ders Yılının Başında Yayınlanan Kılavuzdaki Takvime Göre E-Kurs Modülü Yada Milli Eğitim Müdürlüklerinden Şahsen Başvuruda Bulunabilir.
Kadrolu Öğretmen Sayısının Yetersiz Olması Durumunda, Milli Eğitim Müdürlükleri Tarafından Aday Öğretmen Olarak Atanabilme Şartlarını Taşıyanlar Arasından Ek Ders Ücreti Karşılığında Ders Okutmak Üzere Ücretli Öğretmen Görevlendirmesi Yapılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Talip dedi ki:

  Kardeşim görevini yerine getirenle getirmeyenleri denetlesinler o zaman işkembeden atmak kolay . Sen anlaşılan dersanecisin böyle konuştuğuna göre

 2. Halil Bey dedi ki:

  Konya/Selçuklu’da bir ortaokulda öğrencim var.Maalesef Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden okul idaresine söylememize rağmen inatla DYK kursu açmıyor.Konya’da tüm okullarda Din Kültüründen DYK kursu açılırken,anlamsız bir şekilde Din Kültürü dersini gereksiz görüyorum diyerek kurs açmayan idareciler günümüzde mevcut.Oysa benim çocuğum Din Kültüründen de sınava girecek.Maalesef bu konuda bağlı bulunduğu müdürülüklerde bir şey yapmıyor.Ben hepsini Allah!a havale ediyorum.

 3. 7.sınıfa başlayacak bi' çucuk dedi ki:

  bilmem katılabilir miyim 😐

 4. Sadık dedi ki:

  Dyk lar kaldırılsın hiç bir işe yaramıyor! Sadece öğretmen ek gelir elde ediyor yazık! devlet milyarlarca para veriyor bu kurslar için! Kurslar genellikle gırgır şamata ile geçiyor ders ile alakalı olduğunu görmedim! Öğretmenler bana kızacaksınız ama devletin harcadığı paraya yazık! Milyarlarca maaş alıyorsunuz hala gözünüz doymuyor yazık yazık yazık!!!

 5. Seyfettin Oruçlu dedi ki:

  Merhabalar,

  2018-2019 Eğitim öğretim yılının 2.dönemindeki Destekleme ve Yetiştirme Kursları(DYK)’nın öğretmen başvuruları 4-10 Şubat tarihlerindedir. Ancak bu tarihlerde birçok öğretmenimiz vatandaşlık görevi için bedelli askerlik kapsamında 19 Ocak – 8 Şubat celbinde kışlada olacaktır. Askerlik sonrası öğretmenlerin görevlerine başlaması ve bu öğretmenlerin başvuru yapmak üzere MEBBİS modülünün tekrar aktif hale gelmesi için ise en erken tarih fiili olarak göreve başlayacakları 11 Şubat Pazartesi olacağından öğretmenler DYK başvurularını 1 günlük farkla kaçırmış olacaktır. Bu yüzden bir fikir olarak DYK öğretmen başvurularının 18 Şubata uzatılması oluşabilecek mağduriyetleri önleyecektir.

BİR YORUM YAZ