<style>.lazy{display:none}</style>
30.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

İBB Dünden Bugüne Yollar Fotoğraf Yarışması

İBB Dünden Bugüne Yollar Fotoğraf Yarışması

Dünden Bugüne Yollar Fotoğraf Yarışması

İBB Yol Bakım Ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı Dünden Bugüne Yollar Fotoğraf Yarışması Düzenliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım Ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı Dünden Bugüne Yollar Fotoğraf Yarışması Dijital (Sayısal) Yada Siyah – Beyaz Fotoğraf Olmak Üzere Tek Kategoride Yapılacak.
Yarışmaya 18 Yaşını Doldurmuş Tüm Amatör Ve Profesyonel Herkes Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 8 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 6 Bin Türk Lirası
3 Adet İBB Özel Ödülü 2 Bin Türk Lirası
3 Adet Mansiyon Ödülü 1.500 Türk Lirası
50 Adet Sergilenme Ödülü 500 Türk Lirası

Yarışmanın Konusu:
Hayatımızın ayrılmaz parçası ve ortak kullanım alanımız olan yollarımızda gördüğümüz, keşfettiğimiz, ilginç bulduğumuz, fotoğraf teknolojisi ile kaydettiğimiz görselleri zenginleştirerek eski ve yeni görüntüleri, yol ile tanıklıkları ortaya çıkarmak ve toplumla paylaşılmasına aracı olmak…İstanbul’un dört bir yanından, birbirinden güzel ve farklı yollar, kavşaklar, tüneller, köprüler ve patikalar bulunmaktadır. Yollar ve insan, Yollar ve trafik, Yollar ve doğal yaşam, Yol yapımı ve bakımının yanı sıra…Yol üzerindeki köprü, viyadük, tünel gibi yapıları içeren fotoğrafları da kapsayacak yarışma ile yolun amatör ve profesyonel fotoğrafçılar gözünden farklı, çarpıcı ve etkileyici görüntülerini fotoğrafçının sezgi birikim ve estetik tercihlerini ortaya çıkarması amaçlanmıştır.

Katılım Koşulları
1- Yarışmaya katılım ücretsizdir.

2- Yarışmamız; seçici kurulun birinci derece yakınları dışında 18 yaşını doldurmuş tüm halkımıza, amatör / profesyonel fotoğrafçılara açıktır.

Ads

3- Yarışmaya her fotoğrafçı en fazla 4 (dört) adet Sayısal Renkli veya Siyah-Beyaz eserle katılabilir.

4- Dereceye giren yarışmacıların diğer eserleri, mansiyon, özel ödül ya da sergilemeye değer eserler arasına da seçilebilir.

5- Her katılımcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde çekilmiş, sayısal (Dijital) Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraf ile katılabilir.

6- Daha önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül (derece, başarı, mansiyon ve özel ödül) almış fotoğraflar gönderilemez. Ayrıca herhangi bir yarışmada ödül almış bir fotoğraftan yeniden kadrajlama yoluyla elde edilmiş fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğrafın sosyal medyada yarışma organizasyonu dışında paylaşılmış olması katılmaya engel değildir. Fotoğraf büyük baskılara uygun şekilde, kısa kenarı en az 2600 piksel ve 300 dpi çözünürlüğünde 7-12 sıkıştırma kalitesinde ve jpeg formatında 5 Mb’tan yüksek olmamalıdır. Exif bilgilerine bilgisayar müdahalesi yapılan fotoğraflar değerlendirme dışı bırakılacaktır.

7- Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahaleler kabul edilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati esastır.

8- Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan (kolaj) veya HDR (High Dynamics Range) tekniği kullanılan fotoğraflar yarışma dışında tutulur.

9- Birden fazla fotoğrafın yan yana getirilip üretilmesiyle oluşturulan panoramik fotoğraflar ancak aynı zaman zarfında çekilen gerçek görüntülerin kullanılması koşuluyla yarışmaya kabul edilir.

10- Katılımcı, internet sitesine yarışma için yüklediği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.

11- Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir. Bu durumda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

12- Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.

13- Ödül (derece, mansiyon, özel ödül) alan ve sergilenmeye değer görülen fotoğraflar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı arşivlerinde kalacaktır. Alınan fotoğraflar, yarışma sonuçlandığı tarihten itibaren hiçbir yer ve muhteva sınırı olmadan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı tanıtımlarında ve yayınlarında münhasıran ve bedelsiz olarak kullanılabileceği gibi yarışma sonuçlarının duyurusu için internet, görsel ve yazılı basın organlarında eser sahibinin ismiyle birlikte kullanılabilir. Kurumumuz tarafından kitap olarak basılabilir. Bu süre içinde eserlerin kullanım hakkı eser sahibine de ait olacaktır.

14- Katılımcı bu şartlarla ilgili olarak kurumumuzdan hiçbir hak ve alacak talebinin olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını kabul etmektedir.

15- Şartnamede belirtilen ödüller, hak sahiplerinin yazılı olarak bildirecekleri kişisel banka hesap/IBAN numaralarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığına gönderilecektir. Hak sahibinin kişisel banka hesap/IBAN numarasını ve düzenleme Kurulunun istediği belge ve bilgileri göndermemesi durumunda ödül bedeli, Sonuç Bildirim Tarihi’nden itibaren 2 (iki) ay sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb herhangi bir talebi olamaz.

16- Yarışmaya, kayıt olup fotoğraf göndererek katılan tüm yarışmacılar, şartnamede belirtilen yarışma koşullarına uymayı kabul etmiş sayılır.

17- Düzenleme Kurulu; ödül ve sergileme almayan fotoğraflardan dilediği kadarını sergileme bedeli kadar bir bedel ödeyerek satın alabilir.

18- Şartnamede belirtilmeyen konularda ya da olası uyuşmazlıklarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, ve Jüri kararları geçerlidir.

19- Düzenleme Kurulu, sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli görülen durumlarda şartnamenin kuralları, program değişikliği, değerlendirme, ödüllendirme dahil her türlü değişikliği yapmaya, yetkilidir.

20- Yarışmada ödül alan veya sergilemeye değer fotoğrafların ham halleri mail yoluyla gerekli görüldüğü takdirde düzenleyen kuruma gönderilecektir.

Yarışma Başvuruları 1 Ocak 2020 İle 29 Şubat 2020 Tarihleri Arasında Alınacak.
Yarışma Sonuçları 6 Mart 2020’de Açıklanacak.

Eserlerin İsimlendirilmesi ve Gönderilmesi

1- Fotoğraflar yüklenirken fotoğrafa sistem tarafından, her bir fotoğraf için otomatik olarak rumuz verecektir.

2-Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf yükleme sistemine göre yapılacağından alternatif hiçbir gönderi (e-posta, posta/kargo/kurye, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir.

3- Yarışma fotoğraflarının online (çevrimiçi) olarak gönderilmesi, doğrudan https://yolbakim.ibb.istanbul/yollar adresinden üyelik ve fotoğraf gönderme yönergeleri takip edilerek gerçekleşecektir.

4- İlgili sayfaya fotoğrafları yükleyebilmek için önce gerekli formu doldurmak gerekmektedir.

5- Yarışmaya katılmak için yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırda tutulmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir.

6- Yarışmacılar; her kategori için en çok 4 (dört) adet Sayısal renkli veya siyah-beyaz fotoğraf ile yarışmaya katılabilirler.

7- Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde tarih, logo, isim, imza vb işaretler olmamalıdır.

8- Yüklenecek her bir fotoğraf dosyası; jpg/jpeg formatında, 150-300 dpi ve 7-12 sıkıştırma kalitesinde, kısa kenar en az 2600 piksel, olarak kaydedilmeli ve dosyaların boyutları, 5 Mb’yi de geçmemelidir.

Yarışma Sonuçları İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ