26.09.2020 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Dsi Türkiye Gençler Su Ödülü Yarışması

Dsi Türkiye Gençler Su Ödülü Yarışması

Dsi Türkiye Gençler Su Ödülü Yarışması

Devlet Su İşleri Dsi Türkiye Gençler Su Ödülü Yarışması Başvuruları Başladı. Yarışmaya Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okullarda Eğitim Gören 15 İle 20 Yaş Arası Lise Öğrencileri Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 2 Bin Türk Lirası Artı Plaket
İkincilik Ödülü 1.500 Türk Lirası Artı Plaket
Üçüncülük Ödülü 1.500 Türk Lirası Artı Plaket

Geçen yıllarda olduğu gibi Türkiye Gençler Su Ödülü Proje Yarışması’nın finalisti, ulusal organizatör sıfatıyla Genel Müdürlüğümüz öncülüğünde, 23-28 Ağustos 2020 tarihleri arasında İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleştirilecek “Dünya Su Haftası” etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan Stockholm Gençler Su Ödülü’nde ülkemizi temsil edecektir.

Katılım Koşulları
Yarışma, Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarda öğrenim gören 15-20 yaş arası bütün lise öğrencilerine açıktır. 20 yaşından genç olsa bile, üniversite öğrencilerinin yarışmaya katılım hakkı bulunmamaktadır.

Yarışmaya, bireysel ya da grup olarak başvuru yapılabilir. Grup katılımlarında Stockholm’de yapılacak olan uluslararası finale 2 öğrenciden fazlası katılamayacaktır. Katılım sağlayacak öğrenciler Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce belirlenecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yarışmanın finalist(ler)i Stockholm’de gerçekleştirilecek olan uluslararası finalde uluslararası jüriye proje sunumu gerçekleştireceğinden, adayların İngilizce diline (konuşma, yazma ve anlama) hakim olması gerekmektedir.

Proje
Proje temaları, “kuraklık/taşkınlar, yeraltı suyu, tuzlanma, suyla ilgili farmakolojik sorunlar ile sanitasyon ve hijyen” olup, proje hazırlanırken su kalitesi, su kaynakları yönetimi, suyun korunması, atık suyun arıtılması yoluyla yaşam kalitesinin geliştirilmesi hususları göz önünde bulundurulmalıdır.

Proje hazırlama esnasında üniversiteler gibi yükseköğretim kurumlarından herhangi bir teknik yardım alınması durumunda, bu yardımın boyutu ve kapsamı, “Referans” bölümünde belirtilmelidir.

Yarışmaya katılacak Projeler yazılı rapor olarak hazırlanacak olup sadece birinci olan projenin ayrıca poster şekline (İngilizce dilinde) getirilmesi gerekmektedir.

Stockholm’deki uluslararası yarışmaya katılım başvurusu ve Stockholm’deki yarışma sırasında projenin sunumu İngilizce dilinde gerçekleştirileceğinden;
birinci seçilen proje raporu ve posterinin İngilizce dilinde de hazırlanması gerekmektedir. Başvuruda herhangi bir gecikme yaşanmaması için tüm bu hususların göz önünde bulundurulması önem arz etmektedir.

Yazılı proje şu şekilde hazırlanmalıdır: 12 punto, Times New Roman karakteri ile 1,5 satır aralığında ve uygun kenar boşlukları bırakılarak yazılmalıdır. Kapak sayfası dışındaki sayfalar numaralandırılmalıdır. Şekiller, fotoğraflar, tablolar ve ekler de dahil 20 adet A4 sayfasını geçmemelidir. 2MB’dan büyük olmamak şartı ile PDF formatında elektronik ortamda sunulmalıdır. Kapak sayfası, öğrencilerin isteklerine göre hazırlanabilir; fakat “Türkiye Gençler Su Ödülü Proje Yarışması 2020, rapor başlığı, isim(ler) ve ülke” bilgileri belirtilmelidir.

Ön bilgiler: Bu kısım, kapak sayfası ile asıl raporun ilk sayfası arasındaki sayfaları içermekte olup, en fazla 1 sayfalık Proje özeti, içindekiler kısmı, raporda kullanılan kısaltmalar listesi, referanslar kısmı yer alacaktır.
Bütün bu bilgiler, toplam 20 sayfanın içinde bulunmalıdır.

Poster Sunumu: Bu kısımda birinci olan Projeye ait önemli bölümlerin sunulması gerekmektedir. 2 adet olarak hazırlanacak posterler, görsel materyalleri içermelidir.
Boyutları, maksimum 96 cm x 200 cm ebatında olmalıdır.

Başvuru Şekli
Başvurular aşağıda belirtilen adrese okul müdürü imzalı üst yazı ekinde 30 Nisan 2020 tarihine kadar e-posta ya da posta yoluyla yapılabilir.
Ayrıca, proje sahibi öğrenciler tarafından www.dsi.gov.tr/tgso2020 linkine projeyi
İngilizce dilinde özetleyen 5 dakikalık bir video kaydı yüklenecektir.

Uluslararası Final
Türkiye Gençler Su Ödülü Yarışmasının birincisi 23-28 Ağustos 2020 tarihlerinde İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılacak olan Dünya Su Haftası kapsamındaki Stockholm Gençler Su Ödülünde ülkemizi temsil edecektir.

Stockholm Gençler Su Ödülüne başvuru Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce yapılacaktır. Yarışmaya katılım sağlayacak finalist(ler)in uluslararası ulaşımları Devlet Su İşleri

Genel Müdürlüğünce konaklama ve yeme-içmeleri Stockholm Su Enstitüsünce sağlanacaktır.

Danışman öğretmen için herhangi bir ödeme yapılmayacak olup Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Stockholm Su Haftası boyunca finalist(ler)e refakat edecektir.

Uluslararası finalde birinci olan proje sahipleri 15.000 Amerikan Doları ve cam heykelcik, proje sahiplerinin kayıtlı olduğu lise ise 5.000 Amerikan Doları ile ödüllendirilecektir. Onur ödülü (Diploma of Excellence) ise 3.000 Amerikan Dolarıdır.

İletişim:
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Müşavirliği
Devlet Mah. İnönü Bulvarı No:16, 06100; Çankaya /ANKARA
TEL: (312) 454 50 80
FAKS: (312) 454 50 85
E-POSTA: waterprize@dsi.gov.tr
Detaylı bilgi DSİ Genel Müdürlüğü web sitesinden www.dsi.gov.tr ve DSİ Dış İlişkiler
Müşavirliği’nden temin edilebilir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ