12.06.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Diyanet İşleri Başkanlığı Büyüklerimizden Masallar Yarışması

Diyanet İşleri Başkanlığı Büyüklerimizden Masallar Yarışması

Diyanet İşleri Başkanlığı Büyüklerimizden Masallar Yarışması

Diyanet İşleri Başkanlığı Büyüklerimizden Masallar Yarışması Düzenliyor.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 8 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 6 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 4 Bin Türk Lirası

Amaç
Yarışmanın amacı yıllardır dilden dile, kuşaktan kuşağa aktarılan fakat günümüzde unutulmaya başlayan masal kültürünü canlandırarak bu yolla değerler aktarımını sağlamak, aynı zamanda yetişkin kursiyerlerimizi üretmeye ve yaratıcı düşünmeye teşvik etmektir. Bu sayede farklı yaş gruplarına hizmet veren kurslarımızda yetişkinler ile çocukların etkileşimini güçlendirmek ve üretilen masalları 4-6 yaş grubu çocuklarımızın dinlemelerini sağlayarak onların hayal yoluyla zihinsel gelişimine katkıda bulunmak hedeflenmektedir.

Konu
Yarışmanın konusu Başkanlığımıza bağlı Kur’an kurslarında kaydı bulunan kursiyerlerimizin “İyilik ile Gönüllere Dokun” teması bağlamında yazacakları özgün masallardır.

Katılım Şartları
1. Yarışmaya katılım ücretsizdir ve yarışma gönüllülük esasına bağlıdır.

Ads

2. Yarışmaya jüri üyelerinin 1. derece yakınları katılamaz.

3. 2018-2019 eğitim-öğretim yılı ve sonrasında, Kur’an kursları ve camilerde herhangi bir programda kaydı bulunan vatandaşlar katılabilecektir.

4. Yarışmaya 40 yaş (01.01.1983) ve üstü olan vatandaşlarımız katılabilecektir.

5. Katılımcılar yarışmaya sadece bir masal ile katılabilecektir.

6. Masallar, bilgisayar ortamında veya okunaklı bir şekilde el yazısıyla yazılabilecektir.

7. Masal en az 500, en fazla 2000 kelimeden oluşmalıdır.

8. Yazılacak eserler geleneksel masal tekniğine uygun olmalıdır. Tekerleme ile başlamalı, duyulan geçmiş zaman kipi kullanılmalı (-mış) ve mutlu sonla bitmelidir.

9. Masallarda kullanılacak kahraman ve yer isimleri kültürümüze uygun olmalıdır. Masal kahramanları insanlar, hayvanlar ve çeşitli varlıklardan seçilebilir.

10. Katılımcılar, Ek-1’de yer alan Katılım Formu ve Taahhütname’yi, Ek-2’de yer alan Telif Formunu ve yazdığı masalı aynı zarf içerisine koyarak kayıtlı oldukları Kur’an kurslarına
veya bağlı olduğu il müftülüklerine ileteceklerdir.

11. Katılım Formu ve Taahhütname ile Telif Formu doldurulmamış başvurular kabul edilmeyecektir.

12. Yazılacak masalların her yönüyle özgün olması gerekmektedir. Masallar daha önce hiçbir mecrada yayınlanmamış olmalıdır. Masalın tamamı ya da bir bölümü basın-yayın organı veya herhangi bir mecradan kopyalanmış ya da alıntı yapılmış ise masal değerlendirilmeye alınmayacak ve derece aldı ise iptal edilecektir.

13. Eser içeriklerinde geçecek olan özel ve tüzel kişilere ait isimlerin kullanımıyla ilgili yasal hak ve sorumluluklar katılımcıya aittir.

Masalların Değerlendirilmesi
1. İyilik ile Gönüllere Dokun teması dışında yazılmış olan masallar değerlendirmeye alınmayacaktır.

2. Masalları değerlendirmek üzere il müftülüklerinde 5 (beş) kişilik bir komisyon oluşturulacaktır.

3. Komisyon eğitim hizmetlerinden sorumlu il müftü yardımcısı, vaiz, eğitim uzmanı ve din hizmetleri uzmanı unvanlarında çalışan 2 (iki) müftülük personeli, 2 (iki) edebiyat öğretmeni veya yazar ile ilgili alanda çalışan 1 (bir) akademisyenden oluşturulacaktır.

4. İl müftülüklerince oluşturulan komisyon 08-12 Ocak 2024 tarihleri arasında toplanacak ve her jüri üyesi her masal için Ek-3’de yer alan değerlendirme formunu dolduracaktır.
Masalların değerlendirilme işlemi tamamlandıktan sonra Ek-4’de yer alan form doldurarak ortalamada en yüksek puanı alan 3 (üç) masal belirlenecektir. Dereceye giren ilk 3 (üç) yarışmacıya yerel imkânlar kullanılarak ödül verilecektir.

5. Komisyon tarafından seçilen 3 (üç) masalın aslı, Katılım Ve Taahhütname Formu, Telif Formu ve komisyon tutanağı il müftülüklerince kurankurslari@diyanet.gov.tr adresine 26 Ocak 2024 tarihi mesai bitimine kadar gönderilecektir. Ayrıca müftülüklere gönderilen bütün eserlerin asılları, müftülüklerce muhafaza edilecek ve eserler, eser sahiplerine iade edilmeyecektir.

Telif Hakları
1. Diyanet İşleri Başkanlığı yarışmaya gönderilen tüm masalları televizyon, internet, kitap, dergi vb. her türlü alanda kullanım hakkına sahip olacaktır. Yarışmacıların masallarının bu ortamlarda yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir.

2. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Eserlerin alıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar eser sahibine ait olacaktır.

3. Ödül alan katılımcıların beyan ve kabuller dışında hareket ettikleri anlaşılır ise elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Bu durumda diğer yarışmacılar hak sahibi olamayacaktır.

4. Yarışma sonunda başarılı olan masallar, Diyanet İşleri Başkanlığının web sayfasında ve sosyal medya hesaplarında yayınlanabilecektir. Bu hesaplardan indirilerek başka internet sitelerinde veya sosyal medya hesaplarında yayınlanması durumunda masal sahibi Diyanet İşleri Başkanlığından herhangi bir hak/ücret talebinde bulunmayacaktır.

5. Şartnamede belirtilmeyen konularda ya da olası uyuşmazlıklarda Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan jürinin kararları geçerli olacaktır.

Yarışma Takvimi Ve Sonuçların Duyurulması
Son Başvuru Tarihi: 29 Aralık 2023
Müftülük Jüri Değerlendirmesi: 08-12 Ocak 2024
Başkanlık Jüri Değerlendirmesi: Şubat 2024
Sonuçların Duyurulması: Mart 2024

1. Yarışmaya katılacak eserler, jüri üyeleri tarafından Ek-3’teki Değerlendirme Formu doğrultusunda puanlandırılacaktır.

2. Yarışma sonuçları 2024 yılı Mart ayında Diyanet İşleri Başkanlığının web sayfasında ilan edilecek olup ayrıca ödül kazanan katılımcılara telefon ve/veya e-posta yoluyla bildirilecektir.

3. Diyanet İşleri Başkanlığı, yarışma takviminde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

İletişim Bilgileri
Tel: 0312 295 99 96
E-posta: kurankurslari@diyanet.gov.tr

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ