18.10.2019 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Devlet Türk Sanatları Yarışması

Devlet Türk Sanatları Yarışması

Devlet Türk Sanatları Yarışması

Kültür Ve Turizm Bakanlığı 20. Devlet Türk Sanatları Yarışması Başvuruları 23 Eylül 2019 Tarihinde Başlayıp, 11 Ekim 2019 Tarihinde Sona Erecek. Yarışmaya 8 Yaşını Doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Katılabilir.
Yarışma Tezhib, Minyatür Ve Hüsn-İ Hat Dallarında Yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türk sanatlarını desteklemek, bu alanda eser verecek yeni kabiliyetleri keşfetmek ve bu sanatçıları gelenekten yararlanıp özgün eserler üretmeye teşvik ederek sanatın gelişmesi ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla, “2019, Milli Mücadele’nin 100. Yılı”na ithafen 20. Devlet Türk Sanatları Yarışması düzenlenmiştir.
Yarışma aşağıdaki kategorilerde yapılacaktır:
“Hüsn-i Hat”
“Tezhip”
“Minyatür”
(2020 yılında “Ebru”, “Katı’”, “Çini”, “Kalemişi” kategorilerinde de yarışma yapılması planlanmaktadır.)

Yarışma Ödülleri
• 20. Devlet Türk Sanatları Yarışması kapsamında düzenlenen “Hüsn-i Hat Yarışması ”, “Tezhib Yarışması”, “Minyatür Yarışması” olmak üzere her bir dalda;
Başarı Ödülü: 3’er adet olmak üzere; 20.000 TL + Başarı Belgesi
Mansiyon: 3’er adet olmak üzere; 5.000 TL + Mansiyon Belgesi
Sergileme: 1.000 TL + Katılım Belgesi verilecektir.
• Ödüller birden fazla katılımcı arasında paylaştırılabilir.
• Seçici Kurul, ödüllerin tümünü ya da bir kısmını dağıtıp dağıtmamakta serbesttir.
• Ödül alan başvuru eserlerinin sahipleri, ödül töreni ve sergi açılışında bizzat bulunarak belgelerini almalı veya yerine bir vekil tayin etmelidir.
• Yarışma sonuçları, Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi internet sitelerinden (www.kulturturizm.gov.tr , www.guzelsanatlar.gov.tr) duyurulacaktır.

Konu Ve Ölçüler
Hüsn-i Hat:
Aşağıdaki beyit, celî sülüs ile iki satır halinde, ağzı 4 mm.’den az olmayacak bir kalemle âharlı kâğıt üzerine yazılacaktır.

Mürekkep rengi seçiminde yarışmacılar serbesttir.
Kâğıdın kısa kenarı 50 cm.’den küçük, uzun kenarı ise 100 cm.’den büyük olmayacak; çalışma, bu ölçüler içerisinde yer alacaktır.
Başvuru eseri, tezhiplenmemiş; çerçeveli, sergilenmeye hazır olarak toplama merkezine teslim edilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tezhip:
Kâğıdın kısa kenarı 35 cm.’den küçük, uzun kenarı ise 70 cm.’den büyük olmayacak; çalışma, bu ölçüler içerisinde halkârî ve ince tezhip bir arada kullanılarak yapılacaktır.
Kâğıt rengi seçiminde yarışmacılar serbesttir.
Tezhip içerisinde hat, kaligrafi veya minyatür kullanılmayacaktır.
Tezhipte çalışılacak konu serbesttir.
Çalışmada klasik tezhip tekniğine uygun kâğıt üzerinde altın ve su bazlı boyalar kullanılacaktır.
Başvuru eseri, çerçeveli ve sergilenmeye hazır olarak toplama merkezine teslim edilecektir.

Minyatür:
Kâğıdın kısa kenarı 35 cm.’den küçük, uzun kenarı ise 70 cm.’den büyük olmayacak; çalışma, bu ölçüler içerisinde minyatür sanatının tekniğine uygun nitelikte kâğıt üzerine yapılacaktır.
Minyatürlü alan, kâğıt ebadının yaklaşık %70’ini dolduracaktır.
Minyatürde çalışılacak olan konu serbesttir.
Başvuru eseri, çerçeveli ve sergilenmeye hazır olarak toplama merkezine teslim edilecektir.

Genel Açıklamalar
• 20. Devlet Türk Sanatları Yarışması; yarışmanın Seçici Kurul Üyeleri ile Seçici Kurul Üyeleri’nin birinci derece yakınları dışında, Kültür ve Turizm Bakanlığı merkez ve taşra örgütü çalışanları dahil, yarışmanın son başvuru günü itibarıyla 18 (on sekiz) yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına açıktır.
• Yarışma başvuru süreci, bilgisayar ortamında çevrimiçi olarak başlayacak ve eserin toplama merkezine teslimi ile tamamlanacaktır.
• Seçici Kurul toplama merkezine teslim edilen başvuru eserlerini birebir inceleyerek değerlendirmesini gerçekleştirecektir.
• Yarışma başvuru süreci; çevrimiçi başvuru ve başvuru eserinin eser toplama merkezine tesliminden meydana gelen iki aşamadan oluşmaktadır. Çevrimiçi başvurunun ardından, başvuru eserini son başvuru tarihi itibarıyla eser toplama merkezine teslim etmeyen katılımcı, başvuru yapmamış olarak kabul edilecektir.
• Katılımcılar, yarışmaya birden fazla kategoride katılabilir; ancak her kategoride sadece bir başvuru eseriyle katılım sağlanabilir.
• Başvuru eserinin, daha önce herhangi bir yarışmalı sergiye katılmamış olması gerekmektedir. Başvuru eserinin daha önce herhangi bir yarışmalı sergiye (sosyal medya, youtube vb. platformlarda düzenlenen yarışmalar da dâhil) katılmış olduğunun tespiti halinde ilgili eserin adaylığı/başvurusu/her türlü kazanımları derhal iptal edilecektir.
• Katılımcılar, başvuru eserlerinin özgün olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar. Bu konuda çıkacak bir anlaşmazlık ve tereddüt durumunda tüm sorumluluk başvuru sahibine aittir.
• 20. Devlet Türk Sanatları Yarışması ile ilgili tüm güncellemeler ve bilgilendirmeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi internet sitelerinde (http://guzelsanatlar.gov.tr/ ve https://plastiksanat.kultur.gov.tr/) aktif olarak duyurulur. Başvuru eseri ödüle veya sergilemeye değer bulunan katılımcılara, lüzumlu hallerde, başvuru sisteminde belirttikleri e-posta adresine gönderilen iletiler ve ekleriyle gerekli bilgilendirmeler yapılır. Katılımcıların, çevrimiçi başvuru sistemine giriş yaptıktan sonra sistemde belirttikleri e-postalarını ve http://guzelsanatlar.gov.tr/ ile https://plastiksanat.kultur.gov.tr/ adreslerini her gün takip ettikleri kabul edilir.
• Yarışma katılımcıları; çevrimiçi olarak sistemden yarışmaya başvurduğu andan itibaren bu şartnamedeki tüm koşulları peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Yarışma Başvurusu
• Katılımcılar yarışmaya çevrimiçi olarak https://plastiksanat.kultur.gov.tr adresi üzerindeki başvuru sisteminden 23 Eylül – 11 Ekim 2019 tarihleri arasında başvuru yapacaklardır. Bu adresten çevrimiçi olarak e-devlet sistemine yönlendirilecekler ve başvurularını gerçekleştirebileceklerdir. Başvuru işlemi için e-devlet şifresi gerekmektedir. Katılımcıların, yarışmaya başvurularının resmen tamamlanması için 30 Eylül 2019 – 11 Ekim 2019 tarihleri arasında başvuru eserlerini elden toplama merkezine teslim etmeleri gerekmektedir.
• Katılımcılar, önce çevrimiçi başvuru sistemine giriş yaparak başvuru sayfasındaki şartnameye uygun biçimde üyelik işlemlerini gerçekleştirecek; sonra zorunlu bilgileri eksiksiz dolduracak; gerekli belgeleri ve eser görselini sisteme yükleyerek çevrimiçi başvuru işleminin ilk adımını tamamlayacaklardır.
• Katılımcılar, çevrimiçi başvurunun sonraki adımı olan başvuru formunun üç (3) adet çıktısını alırlar ve imzalarlar. İmzalı başvuru formlarından biri başvuru eserinin arkasına tutturularak eser toplama merkezine, ikinci imzalı çıktı eser toplama merkezindeki resmi görevliye başvuru eseri sahibi tarafından şahsen teslim edilir. Üçüncü imzalı çıktı katılımcı tarafından saklanır.
• Başvuru eserleri; çerçeveli, sergilenmeye hazır ve arkalarında asma aparatı olacak şekilde toplama merkezine katılımcı tarafından şahsen teslim edilir. Yarışma başvuru süreci, katılımcıların eserlerini toplama merkezine tutanak karşılığında şahsen teslim etmeleriyle tamamlanır.
• Başvuru eseri üzerinde hiçbir şekilde imza, isim, rumuz, mühür ve tanıtıcı simge kullanılmayacaktır.
• Kargo ve posta ile gönderilen başvuru eserleri kabul edilmeyecektir.
• Başvuru eserinin toplama merkezine öncelikle katılımcı tarafından teslim edilmesi tercih edilir. Başvuru eseri, katılımcı tarafından teslim edilemeyeceği takdirde; toplama merkezindeki görevliye “Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne” hitaben katılımcı tarafından yazılıp ıslak imzalanmış, “başvuru eserinin bir başkası tarafından teslim edileceğini” bildiren bir dilekçe ve ekinde teslim edecek kişinin kimlik fotokopisi verilecektir.

Eser Toplama Merkezi
Toplama merkezinin adresi daha sonra http://guzelsanatlar.gov.tr/ adresinden ilan edilecektir.

Detaylar İçin Tıklayın.

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ