15.05.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Devlet Türk Sanatları Yarışması II. Bölüm

Devlet Türk Sanatları Yarışması II. Bölüm

Devlet Türk Sanatları Yarışması 2020

Kültür Ve Turizm Bakanlığı 20. Devlet Türk Sanatları Yarışması II. Bölüm Başvuruları Başladı. Yarışmaya 18 Yaşını Doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Katılabilir.
20. Devlet Türk Sanatları Yarışması II. Bölüm Başvuru Tarihleri Salgın Dolayısıyla Ertelenmiştir. Yarışma Başvuruları 10 Haziran 2020 İle 7 Ağustos 2020 Tarihleri Arasında Alınacaktır.

Yarışma Konusu: Serbest
Yarışma Çini, Ebru, Kalemişi, Katı Dallarında Yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türk sanatlarını desteklemek, bu alanda eser verecek yeni kabiliyetleri keşfetmek ve sanatçıları gelenekten yararlanıp özgün eserler üretmeye teşvik ederek sanatın gelişmesi ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla, 20. Devlet Türk Sanatları Yarışması’nın II. Bölüm’ü düzenlenmektedir.

Yarışmanın II. Bölümü aşağıdaki kategorilerde yapılacaktır:
“Çini”
“Ebru”
“Kalemişi”
“Katı‘”

Yarışma Ödülleri
• 20. Devlet Türk Sanatları Yarışması kapsamında düzenlenen “Hüsn-i Hat Yarışması ”, “Tezhib Yarışması”, “Minyatür Yarışması” olmak üzere her bir dalda;
Başarı Ödülü: 3’er adet olmak üzere; 20.000 TL + Başarı Belgesi
Mansiyon: 3’er adet olmak üzere; 5.000 TL + Mansiyon Belgesi
Sergileme: 1.000 TL + Katılım Belgesi verilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ödüller birden fazla katılımcı arasında paylaştırılabilir.
Seçici Kurul, ödüllerin tümünü ya da bir kısmını dağıtıp dağıtmamakta serbesttir.
Ödül alan başvuru eserlerinin sahipleri, ödül töreni ve sergi açılışında bizzat bulunarak belgelerini almalı veya yerine bir vekil tayin etmelidir.
Yarışma sonuçları, Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi internet sitelerinden (www.ktb.gov.tr ve/veya www.guzelsanatlar.ktb.gov.tr) duyurulacaktır.

Ölçüler

Çini:
Başvuru eserinin, kısa kenarı 35 cm.’den küçük uzun kenarı ise 60 cm.’den büyük olmayacaktır. Dairesel çalışmalarda çap en az 35 cm. en fazla 60 cm. olacaktır. Başvuru eseri; belirtilen ölçü sınırları dâhilinde, fırınlanmış, askı aparatıyla birlikte sergilenmeye hazır şekilde toplama merkezine teslim edilecektir.

Ebru:
Başvuru eseri, kısa kenarı 35 cm.’den küçük uzun kenarı ise 70 cm.’den büyük olmayacak şekilde, çerçeveli ve askı aparatıyla birlikte sergilenmeye hazır olarak toplama merkezine teslim edilecektir.

Kalemişi:
Başvuru eseri, kısa kenarı 35 cm.’den küçük uzun kenarı ise 70 cm.’den büyük olmayacak şekilde mukavva, mdf, dekota foam vb. malzemelerden (en az 2 mm en çok 6 mm kalınlığında) yapılarak çerçeveli ve askı aparatıyla birlikte sergilenmeye hazır olarak toplama merkezine teslim edilecektir.

Katı‘:
Başvuru eseri, kısa kenarı 35 cm.’den küçük uzun kenarı ise 70 cm.’den büyük olmayacak şekilde çerçeveli ve askı aparatıyla birlikte sergilenmeye hazır olarak toplama merkezine teslim edilecektir.

Genel Açıklamalar
• 20. Devlet Türk Sanatları Yarışması II. Bölümü; yarışmanın Seçici Kurul Üyeleri ile Seçici Kurul Üyeleri’nin birinci derece yakınları dışında, yarışmanın son başvuru günü itibarıyla 18 (on sekiz) yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına açıktır.
• Yarışma başvuru süreci, bilgisayar ortamında çevrimiçi olarak başlayacak ve eserin toplama merkezine teslimi ile tamamlanacaktır.
• Seçici Kurul, toplama merkezine teslim edilen başvuru eserlerini birebir inceleyerek değerlendirmesini gerçekleştirecektir.
• Yarışma başvuru süreci; çevrimiçi başvuru ve başvuru eserinin eser toplama merkezine tesliminden meydana gelen iki aşamadan oluşmaktadır. Çevrimiçi başvurunun ardından, başvuru eserini son başvuru tarihi itibarıyla eser toplama merkezine teslim etmeyen katılımcı, başvuru yapmamış olarak kabul edilecektir.
• Katılımcılar, yarışmaya birden fazla kategoride katılabilir; ancak her kategoride sadece bir başvuru eseriyle katılım sağlayabilir.
• Başvuru eserinin, daha önce herhangi bir yarışmalı sergiye katılmamış olması gerekmektedir. Başvuru eserinin daha önce herhangi bir yarışmalı sergiye (sosyal medya, youtube vb. platformlarda düzenlenen yarışmalar da dâhil) katılmış olduğunun tespiti halinde ilgili eserin adaylığı/başvurusu/her türlü kazanımları derhal iptal edilecektir.
• Katılımcılar, başvuru eserlerinin özgün ve kendine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar. Bu konuda çıkacak bir anlaşmazlık ve tereddüt durumunda tüm sorumluluk başvuru sahibine aittir.
• 20. Devlet Türk Sanatları Yarışması II. Bölümü ile ilgili tüm güncellemeler ve bilgilendirmeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi internet sitelerinde (http://guzelsanatlar.ktb.gov.tr/ ve/veya https://gorselsanat.ktb.gov.tr/) aktif olarak duyurulur. Başvuru eseri ödüle veya sergilemeye değer bulunan katılımcılara, lüzumlu hallerde, başvuru sisteminde belirttikleri e-posta adresine gönderilen iletiler ve ekleriyle gerekli bilgilendirmeler yapılır. Katılımcıların, çevrimiçi başvuru sistemine giriş yaptıktan sonra sistemde belirttikleri e-postaları ile http://guzelsanatlar.ktb.gov.tr/ ve https://gorselsanat.ktb.gov.tr/ adreslerini her gün takip ettikleri kabul edilir.
• Katılımcılar; çevrimiçi olarak sistemden yarışmaya başvurduğu andan itibaren bu şartnamedeki tüm koşulları okumuş ve peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Yarışma Başvurusu
• Katılımcılar yarışmaya çevrimiçi olarak https://gorselsanat.ktb.gov.tr/ adresi üzerindeki başvuru sisteminden 10/06/2020 – 07/08/2020 tarihleri arasında başvuru yapacaklardır. Bu adresten çevrimiçi olarak e-devlet sistemine yönlendirilecekler ve başvurularını gerçekleştirebileceklerdir. Başvuru işlemi için e-devlet şifresi gerekmektedir. Katılımcıların, yarışmaya başvurularının resmen tamamlanması için 01/07/2020 – 07/08/2020 tarihleri arasında başvuru eserlerini elden toplama merkezine teslim etmeleri gerekmektedir.
• Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından daha önce düzenlenmiş ve tamamlanmış yarışmalı sergilerden eserlerini teslim almamış olanlar, yeni yarışmalı sergilere başvuru yapamayacaklardır. Bu durumdaki katılımcılar, eserlerini teslim aldıkları takdirde yeni başvuru yapabileceklerdir.
• Katılımcılar, önce çevrimiçi başvuru sistemine giriş yaparak başvuru sayfasındaki şartnameye uygun biçimde üyelik işlemlerini gerçekleştirecek; sonra zorunlu bilgileri eksiksiz dolduracak; gerekli belgeleri ve eser görselini sisteme yükleyerek çevrimiçi başvuru işleminin ilk adımını tamamlayacaklardır.
• Katılımcılar, çevrimiçi başvurunun sonraki adımı olan başvuru formunun 3 (üç) adet çıktısını alırlar ve imzalarlar. İmzalı başvuru formlarından biri başvuru eserinin arkasına tutturularak eser toplama merkezine, ikinci imzalı çıktı eser toplama merkezindeki resmi görevliye başvuru eseri sahibi tarafından şahsen teslim edilir. Üçüncü imzalı çıktı katılımcı tarafından saklanır.
• Başvuru eserleri; çerçeveli, sergilenmeye hazır ve arkalarında asma aparatı olacak şekilde toplama merkezine katılımcı tarafından şahsen teslim edilir. Yarışma başvuru süreci, katılımcıların eserlerini toplama merkezine tutanak karşılığında şahsen teslim etmeleriyle tamamlanır.
• Başvuru eserinin toplama merkezine öncelikle katılımcı tarafından teslim edilmesi tercih edilir. Başvuru eseri, katılımcı tarafından teslim edilemeyeceği takdirde; toplama merkezindeki görevliye “Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne” hitaben katılımcı tarafından yazılıp ıslak imzalanmış, “başvuru eserinin bir başkası tarafından teslim edileceğini” bildiren bir dilekçe ve ekinde teslim edecek kişinin kimlik fotokopisi verilecektir.
• Başvuru eseri üzerinde hiçbir şekilde imza, isim, rumuz, mühür ve tanıtıcı simge kullanılmayacaktır.

Çevrimiçi Başvuru Sırasında Sisteme Yüklenecek Görseller
• Sisteme yüklenecek 1 (bir) adet görselin başvuru eserini, en iyi şekilde ve teknik şartlara uygun olarak yansıtması zorunludur.
• Başvuru eserine ilişkin görsel, mutlaka eseri bütün olarak gösterecek şekilde önden ve yarışmalı sergi kataloğunda yer alacak nitelikte çekilmelidir.
• Başvuru eser görselinin çözünürlüğünün 300 dpi olması ve sisteme JPEG, JPG veya PNG formatında kaydedilmesi gerekmektedir. Başvuru eserine ilişkin görsel en az 2 mb, en fazla 3 mb boyutunda olmalıdır.
• Katılımcılar, çevrimiçi (online) ortamda başvuru eseriyle ilgili istenen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurmalıdır.
• Seçici Kurul değerlendirmesi neticesinde yarışmada ödül ve sergileme alamayan eser başvuruları yarışma bitiminden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sistemden silinecektir.

Eser Toplama Merkezi
Eser Toplama Merkezi: CSO -Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası- Konser Salonu Talatpaşa Bulvarı, No:38 (Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu yanı), 06330 Opera / Ankara
Katılımcıların başvuru eserlerini, 01/07/2020 – 07/08/2020 tarihleri arasında hafta içi 10:00 – 12:30 / 14:00 – 16:50 saatleri arasında teslim etmesi gerekmektedir.

Detaylar İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ