<style>.lazy{display:none}</style>
18.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Denizcilik Ve Denizcilik Tarihi Konulu Resim Ve Gemi Modeli Yarışması

Denizcilik Ve Denizcilik Tarihi Konulu Resim Ve Gemi Modeli Yarışması

Denizcilik Ve Denizcilik Tarihi Konulu Resim Ve Gemi Modeli Yarışması

Piri Reis Üniversitesi Lise Öğrencileri Arası Denizcilik Ve Denizcilik Tarihi Konulu Resim Ve Gemi Modeli Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Türkiye Ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Eğitim Gören Tüm Lise Öğrencileri Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 1.500 Türk Lirası

Yarışmaya Son Başvuru Tarihi 14 Haziran 2019. Yarışma Sonuçları 25 Haziran 2019 Tarihinde Açıklanacak.

Yarışmanın Amacı ve Konuları
Pîrî Reis Üniversitesi Denizcilik Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile içinde bulunduğumuz yılın “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edilmesi sonrasında yapılacak etkinlikler kapsamında “Lise Öğrencileri Arasında Denizcilik Ve Denizcilik Tarihi Konulu Resim ve Gemi Modeli Yarışması” düzenlemiştir.
Türk denizcilik tarihi mirasımızı araştırmak ve bu araştırma duygusuna sahip çıkarak denizciliğimizi özendirmek, denizcilik alanında çalışmak isteyen çocuklarımızın çalışmalarını desteklemek ve onları teşvik ederek ödüllendirmek, okullar arası yarışma heyecanı ile bilgi ve becerilerin paylaşılmasına katkıda bulunmak, gemi modelciliği konusunda hevesli ve kabiliyetli gençlerimizin ülkemiz denizcilik sektörüne yakınlaşmasını sağlamak maksadıyla Pîrî Reis Üniversitesi Denizcilik Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından aşağıda belirtilen kategorilerde yarışma düzenlenmiştir.
1. Denizcilik ve Denizcilik Tarihi Temalı Resim Kategorisi
2. Her Türlü Ölçekte Statik Gemi Modeli Kategorisi

Çalışmaların Hazırlanması ve Değerlendirilmesi Hususundaki Özel Esaslar:

Ads

1- Denizcilik Ve Denizcilik Tarihi Temalı Resim Kategorisi

a. Çalışmalarda orijinallik ile çalışmaların tamamlanmış olması şartı esastır. Tamamlanmamış resim kategorisi başvuruları değerlendirmeye alınmayacak olup, çalışmalar öğrencilerin kendi bilgi, beceri ve hayallerinden geliştirilmiş olmalıdır.
b. Her resim çalışması en çok bir öğrenci tarafından hazırlanır. Bu kategoride birden fazla yarışmacının yaptığı ortak çalışmalar kabul edilmeyecektir.
c. Eleme sonucunda kazanan öğrenciler birinci, ikinci ve üçüncü olarak ayrılır ve kazanan tüm öğrencilere para ödülü ile başarı belgesi verilir. Para ödülü aşağıdaki gibidir.
Birinci : 10 000 TL
İkinci : 5 000 TL
Üçüncü : 1 500 TL
d. Yarışma kapsamında yapılan çalışmalar aşağıda kimlikleri belirtilen yarışma jürisi tarafından değerlendirmeye tabi tutulacaktır.
Prof. Dr. Oral ERDOĞAN (Seçici Kurul Başkanı)
Prof. Dr. Erhan ASLANOĞLU (Seçici Kurul Başkan Yardımcısı)
Prof. Dr. Süleyman ÖZKAYNAK
Prof. Dr. Rauf Nurettin Nişel
Öğr. Gör. Nazif ÖZDAĞDEVİREN
Öğr. Gör. Bülent BAKAN

2- Her Türlü Ölçekte Statik Gemi Modeli Kategorisi

a. Çalışmalarda orijinallik ile çalışmaların tamamlanmış olması şartı esastır. Tamamlanmamış modeller değerlendirmeye alınmayacak olup, tüm modeller; tarihe malolmuş gemiler üzerinden geliştirilmiş olmalıdır.
b. Gemi modeli yapımını seçen öğrencilerimizden beklenen tüm gerekli parçaların muhakkak kendileri tarafından yapılmış olmasından ziyade modeli son haline getirmesidir. Bu kategoride sunulacak çalışmalar her tür ticaret gemisi, torpidobot, kalyon, denizaltı, römorkör, mayın gemisi, yelkenli yat gibi her tipte gemi modeli olabilir.
c. 3D Printer tekniği hariç her türlü modelcilik teknikleri kullanılabilir. 3D Printer tekniği kullanılmış modeller değerlendirmeye alınmayacaktır. Tüm modelin modelci tarafından yapılması esas olmakla birlikte; manikalar, babalar, lumbozlar, pervaneler, çıpalar vb. aksesuarlar hazır imalat olarak kullanılabilirler. Ama geminin gövdesi, yaşam alanları, binalar, güverte üzeri yapılar, bacalar gibi esas inşaya konu olan unsurların modelci tarafından yapılması esastır.
d. Yarışmacılar, model ile birlikte modeli yapılan geminin tarihçesi, varsa fotoğrafları, model planları, çizim ve yapım aşamasındaki fotoğraflarından oluşan bir dosya gönderilmelidir.
e. Her model çalışması en çok 3 öğrenci tarafından ortak bir şekilde hazırlanabilir. Birden fazla yarışmacının yaptığı ortak çalışmaların başvuru formunda özellikle belirtilmesi ve tüm katılımcı öğrencilerin bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulması esastır.
f. Eleme sonucunda kazanan öğrenciler birinci, ikinci ve üçüncü olarak ayrılır ve kazanan tüm öğrencilere para ödülü ile başarı belgesi verilir. Para ödülü aşağıdaki gibidir.
Birinci : 10 000 TL
İkinci : 5 000 TL
Üçüncü : 1 500 TL
g. Yarışma kapsamında hazırlanan modeller aşağıda kimlikleri belirtilen yarışma jürisi tarafından değerlendirmeye tabi tutulacaktır.
Prof. Dr. Oral ERDOĞAN (Seçici Kurul Başkanı)
Prof. Dr. Süleyman ÖZKAYNAK (Seçici Kurul Başkan Yardımcısı)
Sayın Serkan CEYLAN (Gemi Modelcileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi)
Sayın Kudret ALTINKESER (Gemi Modelcileri Derneği Eski Yönetim Kurulu Üyesi)
Öğr. Gör. Nazif ÖZDAĞDEVİREN
Öğr. Gör. Bülent BAKAN

Yarışmanın Genel Esaslar ve Çağrı Takvimi:

a. Yarışmaya Türkiye ve KKTC’de öğrenim gören tüm lise öğrencileri katılabilir.
b. Her öğrenci yalnızca bir kategoride katılım gösterebilir.
c. Çalışmalarda orijinallik esas olduğundan daha önce her hangi bir yarışmaya katılmış çalışmalar bu yarışmaya gönderilemez. Başkasına ait olan çalışmalar sunulamaz. Bu durumun ortaya çıkması halinde öğrenci yarışmadan elenir.
d. Yarışmaya katılan tüm öğrenciler yarışma şartlarını kabul etmiş sayılmakta olup bu kapsamda yapılacak her hangi bir itiraz dikkate alınmayacaktır.
e. Yarışmada dereceye giren çalışmalar 1 Temmuz 2019 tarihinde yapılacak “Denizcilik Tarihi ve Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferansı”nda sergilenecektir. Konferansla ilgili detaylı bilgiler yarışmanın resmi web sayfasında bulunmaktadır.
f. Çalışmalar Pîrî Reis Üniversitesi Denizcilik Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi posta adresine yarışmacılar tarafından posta/kargo yoluyla gönderilecektir. Aynı zamanda iakin@pirireis.edu.tr e-mail adresine gönderim hakkında bilgi verilecektir. Gönderilecek tüm postalara öğrencinin adı, soyadı, okuduğu lisesi ve sınıfı ile iletişim bilgileri (adres, telefon, e-mail adresi)’ni içeren başvuru formu eklenecektir. Başvuru formu yarışmanın resmi web sayfasında bulunmaktadır.
g. Yarışmacılar, yarışmanın resmi web sayfasında bulunan Şartname ve Teslim Tutanağını gerekli yerleri doldurup imzalamak suretiyle çalışmaları ile birlikte göndermelidir.
h. Çalışmaların son gönderim tarihi 14 haziran 2019, saat 17:00’dır. Yarışma kategorileri hakkında detaylı bilgi, jüri puan cetveli ve yarışmaya başvuru hakkında detaylı bilgi için http://dtuam.pirireis.edu.tr adresini ziyaret ediniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ