06.10.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

DENİB Ev Ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması

DENİB Ev Ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması

2. DENİB Ev Ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması

Denizli İhracatçılar Birliği DENİB Ev Ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması Düzenliyor.

Yarışmanın Adı Ve Türü: II. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması

Yarışma Hakkında
“Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması “, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB)” tarafından “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)” koordinatörlüğü ve “T.C. Ticaret Bakanlığı” desteği ile düzenlenen ev ve banyo tekstili ürünlerine yönelik bir tasarım yarışmasıdır.

Yarışmanın Amacı

• Ev ve Banyo tekstili ihracatında tasarım açısından, gelecek nesillerin yaşama biçimini tasarlayan yenilikçi, güçlü, üretilebilir, katma değeri yüksek, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir tasarımlar geliştirmek,

Ads
 

GÜNCEL BURS DUYURULARINI KAÇIRMA

Facebook Sayfamızı Takip Et.

Twitter’da Takip Et.

Instagram’da Takip Et.

• Özelde Denizli olmak üzere Türkiye genelinde ev ve banyo tekstili sektörünün ihracatını artırmak,

• Denizli’nin, Tasarımın Marka şehri olarak tanınmasına katkıda bulunmak,

• Sektörün gelişimine ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak,

• Tasarlanan ürünlerin, üretimlerini gerçekleştirerek sergiler oluşturmak,

• Ev ve banyo tekstili sektöründe yeni tasarımcılar yetiştirilmesine teşvik etmek, yenilikçi ve özgün tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak,

• Sektörde motivasyon, iş birliği ve dayanışmaya katkıda bulunmak,

• Denizli’de ihraç edilebilir ürün çeşitliliğini arttırarak, uluslararası pazarda özgün tasarımları ortaya çıkaran ihracatçı firmaların rekabet gücünü artırmak,

• Sektöre yenilikçi, katma değeri yüksek ve inovatif ürünler kazandırmak,

• Sergilenen ürünlerin üreticiler tarafından toplu üretimlerini yapmak ve ihracatta ödüllü projeler ve tasarımlar ile şehrin marka algısını yukarıya taşımak,

• 2023 İhracat Stratejisi kapsamında ülkemizde AR-GE ve tasarım kültürünün yerleşmesi ve teknoloji ile bütünleşecek altyapıyı oluşturmaktır.

Yarışmanın Başvuru Kriterleri

• T.C. Vatandaşı olmak.

• 18 – 30 yaş arası gerçek kişiler (01.01.1991 sonrası doğmuş olup, başvuruların son tarihi itibariyle 18 yaşından büyük olan).

• Üniversitelerin ve Meslek Yüksekokullarının Güzel Sanatlar Fakültelerinde, Sanat Tasarım Fakültelerinde, Mimarlık ve Tasarım Fakültelerinde; Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil Tasarımı, Moda Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı, Tekstil Mühendisliği, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği veya tekstil ile ilişkili ön lisans, lisans, yüksek lisans öğrencileri ve belirtilen üniversitelerden mezun olalı 3 takvim yılı geçmemiş olmak.

• Yarışmaya katılan her projede özgün olma şartları aranmaktadır. Bunun aksi bir durumun tespiti halinde, proje yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa DENİB tarafından ödülü nakden ve defaten geri alınır. Ödül kazanan yarışmacı böyle bir durumla karşılaşılması halinde aldığı ödül ve tutarı geri vermeyi taahhüt eder. Ayrıca, yarışmaya gönderilen eserin özgün bir çalışma olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.

• Daha önce tasarım yarışmalarından herhangi birinde dereceye girerek yurt dışı eğitim ödülü kazanmış olan öğrenciler bu yarışmaya katılamazlar.
Farklı bir iş birliği kuruluşu tarafından aynı alanda düzenlenen bir tasarım yarışmasında daha önce ilk 3 dereceye girmemiş olmak şartı aranır. Aksi bir durumun tespiti halinde yarışmacı diskalifiye edilir ve ödül kazandıysa ödülü nakden ve defaten geri alınır.

• Farklı bir iş birliği kuruluşu tarafından aynı yıl içerisinde düzenlenen başka bir yarışmaya katılan ve her iki yarışmada finale kalan yarışmacıya tercih hakkı verilir, yarışmacının adaylık hakkının tek bir yarışmada devam etmesi sağlanır.

• Denizli İhracatçılar Birliği’nin herhangi bir çalışanı, birinci dereceden yakın akrabaları, jüri üyelerinin yakınları veya jüri üyelerinin çalıştığı kurumlardan yarışmaya katılım sağlanamaz, katılmış ve kazanmış olsalar dahi ödül alamazlar veya almışlarsa tüm haklarını kaybeder ve ödülleri iade ederler.

• Yarışmaya ekip/grup halinde katılım sağlanamaz.

Yarışmanın Kapsamı
Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından, sektörün önemli ihtiyaçlarından biri olan ev ve banyo tekstili alanında insan kaynağı kapasitesinin yükseltilmesi ve istihdam edilecek tasarımcıların yetiştirilmesini sağlamak amacıyla düzenlenmektedir.

2. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması’nda ilan edilen tema kapsamında; öğrenci banyo tekstili ve öğrenci ev tekstili olmak üzere toplam 2 kategoride ilk 3 finaliste para ödülü verilecektir.

Yarışmanın Teması:
Zamansız Yolculuk

Anadolu toprakları üzerinde binlerce yıllık süregelen kültürel mirasımız, geçmişin izleri olan mimari, hatıralar, efsaneler, masallarla bu coğrafyada harmanlanarak geleceğe doğru yeni hikayeler, motifler, yenilikçi malzemelerle yeniden biçim kazanıyor. Pandeminin ivme kazandırdığı dijitalleşmeyle birlikte hibrit çalışma modelleri insanları konfor zarafet arayışı içinde doğayla özdeş hissettiren yaratıcı tasarımlara ihtiyaç duyar hale getiriyor.

Anadolu tekstili, mimari çizgileri, el sanatları, geçmişten gelip dijital çağa doğru dönüşüm göstererek yeni imajlar, yeni biçimler doğaya hâkim renklerle geleceğe doğru köklerinden beslenerek sürdürebilirlik ilkesiyle şekilleniyor.

Geçmişten geleceğe birikimli olarak ilerleyen kültürel mirasımız zamansız bir yolculukta yine Denizli’nin önderliğinde Anadolu’nun coğrafyası, tarihi, florası, el sanatları, doğal malzemeleriyle dönüşümün bir parçası olarak yenilikçi tasarımlarla özünden beslenerek ve Anadolu’nun modern yorumuyla dünyada moda eğilimlerine yön vermeye devam ediyor.

Yarışma İçeriği:
Yarışma “Ev ve Banyo Tekstili” adı altında aşağıdaki kategorilerdeki ürünlerden oluşmaktadır.

1. Kategori Ev Tekstili: Yatak Örtüsü, Kırlent, Pike, Nevresim Takımı (nevresim, çarşaf, yastık kılıfı).

2. Kategori Banyo Tekstili: El Havlusu, Baş Havlusu, Banyo Havlusu, Bornoz, Peştamal, Banyo Paspası.
* Bornoz tasarımları kadın, erkek veya çocuk olabilir.
*Yarışmacıların başvurdukları her bir kategoride değerlendirilmeye alınabilmeleri için, kategorilerde belirtilen her bir ürünü tasarlamaları gerekmektedir.
* Yarışmacı, yarışmaya sadece tek kategoriden başvurabilir.

Yarışma Başvurusu İçin Dijital Ortamda Yüklenmesi Gerekenler:
Yarışma başvuruları, dijital ortamda internet üzerinden yapılacaktır. Projelerin sahiplerinin başvuru sırasında aşağıda yer alan tüm belgeleri sisteme PDF formatında yüklemeleri gerekmektedir.

• Tasarım Yarışması Fotoğraflı ve Islak İmzalı Taahhütname/Başvuru Formu (Şartname ekinde yer alan) (PDF formatında taratılarak yüklenecektir)
• Islak İmzalı 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile İlgili Aydınlatma/Bilgilendirme Formu (Şartname ekinde yer alan) (PDF formatında taratılarak yüklenecektir)
• Öğrencinin okuduğu okuldan alınan güncel tarihli, ıslak imzalı, kaşeli Öğrenci Belgesi (E-devlet çıkışlı resmi öğrenci belgesi de kabul edilecektir) (PDF formatında taratılarak yüklenecektir)
• Fotoğraflı Özgeçmiş (PDF formatında taratılarak yüklenecektir)
• Nüfus Cüzdan Fotokopisi (PDF formatında taratılarak yüklenecektir)
• Proje Paftaları
• Hes Kodları

Proje Paftaları:
Proje sahiplerinin, başvuru sırasında yukarıdaki bilgileri eksiksiz olarak sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Eksik bilgi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
• Yoğunluk sebebi ile katılımcıların projelerini yüklemeye başlamadan en az bir hafta önce üyelik kayıtlarını gerçekleştirmeleri ve üyeliklerini aktif hale getirmeleri önemle tavsiye edilmektedir. Aksi durumda kayıt ve proje yükleme ile ilgili çıkabilecek problemlerden Yarışma Sekretaryası ve DENİB sorumlu değildir.
• DENİB gerekli olabilecek diğer tüm belge ve bilgileri isteyebilir.
• Ödül kazanan proje sahibi talep edilen evrakları göndermez ise ödüle ilişkin ödeme yapılmayacaktır.
Başvuru anında istenen paftalar: (Bu iki pafta tüm bilgiler ile birlikte tüm sisteme yüklenecektir.)

Hikâye paftasında, bu hikâyeye bir tema adı konulmalıdır. Koleksiyonda kullanılacak temanın manifesto metni maksimum 1500 (boşluklu) karakter ile ifade edilmeli ve ilham alınan görsellere yer verilmelidir. Paftada aynı zamanda koleksiyonda kullanılacak koleksiyon temasını ifade eden örnek görseller, materyaller ve renkler yer almalıdır. Oluşturulacak hikâye paftası, tasarımcının temasını ve özgün yaklaşımını ifade etmelidir.

Artistik çizim paftasında, artistik çizimlere, renk ve kumaş detaylarına yer verilmelidir.

Finale kalan yarışmacılardan istenen paftalar:
Teknik çizim paftasında, her bir tasarımın teknik çizim çözümlemelerine, boyutlarına, teknik özelliklilerini ifade eden detaylı anlatımlara, üretim biçimine (konfeksiyon, baskı, örme, dokuma, dokusuz yüzeyler vb.) ve malzeme önerilerine yer verilmelidir.

Tüm paftalar 50 cm x 70 cm ölçülerinde yatay olarak hazırlanmalıdır. Başvuru aşamasında tüm paftaların tek bir PDF ve JPEG formatında dosyası haline getirilerek sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

*Tüm sunumlarda ve paftalarda tasarımcının kendi oluşturdukları dışında başka yerden alarak kullandığı görseller-içerikler-sunum malzemelerinin kaynağı mutlaka pafta altında belirtilmelidir.

Başvurusu dosyası; PDF ve JPEG formatında hazırlanmalı, çözünürlüğü 300 DPI, RGB renk formatında olmalı, 32 MB’ı geçmemeli ve yarışmanın web sitesinde bulunan “dijital başvuru” bölümünde talep edilen şartlara uygun olarak gönderilmelidir.
Her paftanın sol üst köşesinde sadece sistem tarafından yarışmacıya iletilen rumuz yer almalıdır. Yüklenecek olan pafta üzerinde rumuz dışında, yarışmacının kimliğini belirtecek herhangi bir ibare veya işaret bulunmamalıdır.

Eserini yükleyen her bir tasarımcı, başvurusunu doğru ve eksiksiz olarak tamamladığını belirten onay teyidini sistem tarafından kendisine gönderilen mail ile birlikte ekranda görecektir.

Yarışma Aşamaları:
Yarışmaya başvuru kaydı, yarışmanın web sitesi www.denibdesign.org adresindeki “Kayıt” bölümünden oluşturulmalı ve verilen tüm bilgiler doğru olmalıdır.

1. Aşama: Online Eleme
Online eleme aşamasında; tüm başvurular aşağıda belirtilen eleme kriterlerine göre jüri üyeleri tarafından incelenerek değerlendirilecek ve değerlendirme sonucunda mülakat ve bilgilendirme toplantısına katılma hakkı kazanan her bir kategoride toplam 28 proje (14 Ev tekstili ve 14 Banyo tekstili olmak üzere) belirlenecektir.

• Temaya uygunlukları,
• Malzeme kullanım biçimleri,
• Anlatım ve sunum yeterlilikleri,
• Yaratıcılık, fonksiyonellik ve yenilikçilik düzeyleri,
• Koleksiyon fikirlerinin geliştirilebilir ve uygulanabilir olması.
Denizli tekstil firmalarınca üretilen ve ürünlerinde kullanılan havlu dokuma, bez dokuma ve örme kumaşların tasarımlarda kullanılması tercih sebebidir. Burada amaçlanan, şehrin ihracatına ve sektörde faaliyet gösteren firmalarına katkı sağlayacak, onların müşterilerine koleksiyon sunmalarına yardımcı olmaktır.

2. Aşama: Mülakat ve Bilgilendirme
Online eleme aşaması sonucunda jüri üyeleri tarafından belirlenen, her kategoride ev tekstil -banyo tekstili olmak üzere) 14’er yarışmacıdan 28 yarışmacı, Denizli’de gerçekleştirilecek mülakat toplantısına katılacaktır.

Yüz yüze/çevrim içi mülakat ve değerlendirme sürecinden sonra yarı finale kalan üretim aşamasına geçecek (7 Proje Ev Tekstili ve 7 Proje Banyo Tekstili) 14 proje sahibi yarışmacılar ile üretici firmalar eşleştirilecek, üretim süreci planlaması yapılacaktır.

3. Aşama: Üretim Süreci
Final elemesine katılmaya hak kazanan 14 yarışmacı, moderatör öncülüğünde ve 2 mentor eşliğinde belirlenen tarihlerde üretimlerini tamamlayacaklardır.

4. Aşama: Final Eleme
Yarışma jürisi, tasarımları üretilen 14 yarışmacının çalışmalarını değerlendirecek ve ödül almaya hak kazanacak 6 finalist (3 Ev Tekstili ve 3 Banyo Tekstili) olarak belirleyecektir.

Genel Açıklamalar

Yarışmaya katılacakların online kayıt için 26 HAZİRAN 2022 saat 23.59’a kadar yarışma web sitesi üzerinden talep edilen şartlara uygun olarak dijital ortamda başvurularını yapmaları gerekmektedir.
Online elemede yüklenecek olan pafta üzerinde rumuz dışında, yarışmacının kimliğini belirtecek herhangi bir ibare veya işaret bulunmamalıdır. Sunum paftaları üzerinde rumuz dışında herhangi bir işaret veya belirleyici bir iz görülmesi durumunda proje yarışma kapsamından çıkartılabilir. Paftanın sol üst köşesinde sistem tarafından yarışmacıya iletilen rumuz yer almalıdır.

Teslim edilecek malzemelerin hiçbirinde rumuz ve kategori dışında, yarışmacının kimliğini belirtecek, herhangi bir ibare veya işaret bulunmamalıdır.

Yarışmaya katılan projede özgünlük, daha önce başka bir yerde üretilmemiş, ticarileşmemiş olması, düzenlenen başka bir yarışmada ödül almamış olması şartları aranmaktadır. Bunun aksi bir durumunun tespiti halinde, yarışmacı yarışmadan diskalifiye edilir; ödül kazandıysa DENİB tarafından ödülü nakden ve defaten geri alınır. Ödül kazanan yarışmacı böyle bir durumla karşılaşılması halinde aldığı ödül ve tutarı geri vermeyi taahhüt eder. Ayrıca, yarışmaya gönderilen tasarımın özgün olmaması, aksine bir iddia olması ve üçüncü kişilerin tasarım üzerinde hak iddia etmesi durumunda sorumluluk yarışmacıya ait olacaktır.

Yarışmaya katılan tüm kişiler, taahhütname ile katılım sırasında katılım koşullarını harfiyen kabul ettiklerini ve uygun koşulları yerine getirdiklerini kabul ve beyan etmiş sayılırlar.

Herhangi bir yerde yayımlanmış veya herhangi bir kişi ya da kuruluşa ait tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
Yarışma ekip katılımlarına açık değildir, şartnamede belirtilen bireysel başvuru koşullarının tümü sağlamalıdır.

Jüri ödüle layık proje bulmadığı takdirde ödül kademelerinden herhangi birini boş bırakabilir. Başarılı bulunan projeler ödül töreninde açıklanacak olup, ödüllere ilişkin ödemeler evraklarını eksiksiz olarak göndermiş proje sahiplerinin hesabına ödül töreninden itibaren 1 ay içinde yatırılacaktır. Yarışmacılar, gönderecekleri tasarımlar için belirtilen ödüller dışında, herhangi bir ödül veya ücret kesinlikle talep edemez (tasarımları ödül alsın ya da almasın); yaptıkları başvurunun ardından yarışmadan çekilemezler.

Jüri üyeleri, DENİB tarafından oluşturulacak olup, DENİB zorunlu hallerde jüri değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Jüri tarafından verilen kararlar kesin olup, itiraz yolu kapalıdır. Yarışmacılar bu hususu kabul etmiş sayılırlar. Yarışmacılar, Jürinin kararlarında saygı göstereceklerini, yarışmaya katılmış olmakla beyan etmiş olurlar.
DENİB, eleme ve ödül töreni tarihlerinde değişiklik yapma ve yarışma takviminde yer alan tarihleri değiştirme hakkını saklı tutar.

Finalistlerin Değerlendirme Esasları
• Tasarımcının yaratıcılık düzeyi
• Tasarımın özgünlüğü ve yeniliği
• Ürün tasarımının uygulama tekniklerinin geliştirilebilirliği ve uygulanabilirliği
• Ürün tasarımında malzeme seçimi ve malzeme tasarım uyumu
• Ürünün katma değerini arttırıcı ve fonksiyonel olma özelliği
• İhraç edilebilir olma özelliği
• Ürünün yarışma genel konseptine uygun olması
• Kullanılan aksesuarların tasarımlarla uyumu

Yarışma Sonuçlarının İlan Şekli
Final elemesine katılmaya hak kazanan 14 yarışmacının rumuzları, web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.
Dereceye girmeye hak kazanan yarışmacıların isimleri ise, ödül töreninde açıklanacaktır.

Ödüller:
Tasarım Yarışması için yukarıda belirlenen katılımlarda başarılı bulunan projelerin dereceleri ödül töreninde açıklanacak, ödüllere ilişkin ödemeler evraklarını eksiksiz ve tam olarak göndermiş proje sahiplerinin hesabına, iş bu şartnamede belirtilen haller ve ödülün herhangi bir sebeple iptal edilmesi hali saklı kalmak kaydıyla, ödül töreninden itibaren 1 (bir) ay içinde yarışmacıya banka havalesi ile yatırılacaktır.

Para Ödülleri

Öğrenci Ev Tekstili Ödülleri
Birincilik Ödülü 40 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 20 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 10 Bin Türk Lirası

Öğrenci Banyo Tekstili Ödülleri
Birincilik Ödülü 40 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 20 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 10 Bin Türk Lirası

**DENİB yukarıda belirtilen tüm ödüllerde değişiklik yapma hakkını kendinde saklı tutar.

Yurtdışı Eğitim:
Yurt Dışı Tasarım Bursuna Başvurma İmkânı. (Ticaret Bakanlığınca uygun bulunduğu takdirde)

NOT: Her iki kategoriden dereceye girecek finalistlerden 1. Olan finalistlere öncelik hakkı tanınacak olup, şartları sağlamadığı veya talep etmediği durumlarda başvuru hakkı, bir sonraki finalistlere geçecektir.
Yarışmacılar, gönderecekleri tasarımlar için belirtilen ödüller dışında, herhangi bir ödül veya ücret kesinlikle talep edemez, (tasarımları ödül alsın ya da almasın) yaptıkları başvurunun ardından yarışmadan çekilemezler.

2008/2 Sayılı Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ Hükümleri Kapsamında Yurt Dışı Tasarım Bursu:
• 2008 / 2 Tasarım desteği kapsamında T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından verilmekte olan yurt dışı okullarda tasarım bursu için yarışma bitiminden itibaren dereceye giren tasarımcıların başvuruları için bilgilendirme ayrıca yapılacak olup, talep edilen evraklar 2008/2 sayılı Tebliğ çerçevesinde değerIendirilmek üzere T.C. Ticaret Bakanlığına gönderilecektir.
• 2008/2 Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ hükümleri çerçevesinde proje sahibi en fazla iki yıl süre ile uluslararası düzeyde kabul görmüş yurt dışındaki eğitim merkezlerinde eğitime gönderilebilecek olup, eğitim giderleri ve bu döneme ilişkin yaşam giderleri, söz konusu Tebliğ çerçevesinde karşılanacaktır.
• Anılan seçim işlemine yönelik nihai kararı verecek merci T.C. Ticaret Bakanlığıdır.
• Seçilecek tasarımcıların uluslararası düzeyde kabul görmüş yurt dışındaki eğitim merkezlerinin gerektirdiği öğrenci kabul koşullarını sağlaması gerekmektedir.
• T.C. vatandaşı olma şartı aranmaktadır.
• Yurt dışı eğitim bursundan faydalanmak isteyen tasarımcıların ödül töreni bitiminden itibaren en geç 2 yıl içinde başvuruda bulunmuş ve dosyasının incelenerek Bakanlığa iletilmiş olması gerekmektedir.
• Burstan faydalanacak proje sahiplerinden, DENİB tarafından belirlenecek konulara ilişkin sunum, rapor vb. talep edilebilecektir.

Yarışma Takvimi

• Yarışmanın Duyurusu ve Tanıtımın Başlama Tarihi: 20 Nisan 2022
• Online Kayıtların Başlaması: 20 Nisan 2022
• Son Kayıt Tarihi: 26 Haziran 2022
• Online Jüri Elemesi (28 finalistin Belirlenmesi): 30 Haziran – 1 Temmuz 2022
• Mülakat ve Bilgilendirme Toplantısı (14 finalistin belirlenmesi): 22 – 23 Temmuz 2022
• Üretim Süreçleri Planlaması: 28 Temmuz 2022
• Finalistlerin Üretim Süreci – DENİZLİ: Temmuz – Ekim 2022
• Sergi ve Ödül Töreni: 26 – 27 Ekim 2022
• Final Gecesi: 27 Ekim 2022

DENİB, yarışma takviminde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Yarışma takviminde bir değişiklik olması halinde etkinlik web sayfasından ve sosyal medya sayfalarından duyurusu yapılacaktır.
DENİB, yarışma sonucunun ilan edilmesinden önce herhangi bir aşamada yarışmayı iptal etme hakkına sahiptir. Bu durumda Birlik sisteme yüklenmiş olan projelerin herhangi bir yerde kullanılmayacağını taahhüt eder.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru Sayfası İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ