<style>.lazy{display:none}</style>
20.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

ÇEVKO Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri

ÇEVKO Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri

ÇEVKO Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri

Çevre Koruma Ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı ÇEVKO Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri Yarışmasına Üniversitelerdeki Eğitim Gören Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans Ve Doktora Öğrencileri Katılabilir. Başvuru Yılı İçinde Mezun Olanlar Öğrenci Olarak Kabul Edilecek.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 3 Bin Türk Lirası
Teşvik Ödülü 2 Bin Türk Lirası
Her Kategoride Ödüller Ayrı Ayrı Verilecektir. Jürinin Yapacağı Değerlendirmede Ödüle Layık Proje Bulamadığı Takdirde Jüri Ödül Kademelerinden Herhangi Birisini Boş Bırakabilir.

ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfımız tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri” üniversite öğrencilerinin katılabildiği bir yarışmadır.

Yarışmanın amacı üniversite öğrencilerinin ambalaj tasarımı, atık yönetimi ve sosyal sorumluluk alanında özgün çevre dostu ürün, uygulama ve proje geliştirmelerinin teşvik edilmesi, üniversite-sanayi iş birliğinin sağlanmasıdır.

Başvuru kategorileri aşağıdaki gibidir;

Ads

Ambalaj Eko-tasarımı

Her türlü hammadde, enerji ve doğal kaynağın azaldığı ve döngüsel ekonominin değer kazandığı günümüzde verimli kaynak kullanımı önemli hale gelmiştir. Ambalaj üretiminde; hammadde, enerji, su, depolama, lojistik vb. kaynakların azaltımı, geri dönüştürülmüş madde ve malzeme kullanımı, ambalajın yeniden kullanımı, depozito gibi yöntemlerle fazla ambalaj kullanımının önlenmesi ile toplumsal, çevresel ve ekonomik yönde birçok yarar sağlanmaktadır.
Bu kategoride yapılacak başvurularda aşağıdaki parametrelere uygunluk aranır:

• Ambalajın temel görevlerine uygunluk göz önüne alınmalıdır.
• Üretiminde daha az kaynak kullanılması (daha az malzeme ve daha az enerji -Reduce), küçültülmüş ambalaj, ürün-ambalaj oranının azaltılması, hacmin azaltılması, verimli enerji kullanımı.
• Tekrar kullanılabilme olanağı (Reuse).
• Geri dönüşüm/geri kazanım olanağının bulunması (Recycle/Recover). Daha az atık çıkaracak şekilde tasarlanması.
• Tüm yaşam döngüsü boyunca nakliyenin optimizasyonu, şekli taşımaya en uygun hale getirilmesi, palet ve nakliyeye uygun tasarımlar.

Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları
Gün geçtikçe gelişen ve çeşitlenen sanayi faaliyetleri, nüfus artışı, tüketim alışkanlıklarımızdaki değişim sonucunda ortaya çıkan atıklar, atık yönetimini günümüzün en önemli konularından biri haline getirmiştir. Mevzuatta sürekli yapılan güncellemeler, geri kazanım konusunda yaşanan teknik gelişmeler, atık yönetiminde kullanılan yöntem ve araçların sürekli geliştirilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır.

Bu başlık altında ana hatları ile atıkların;
Sıfır atık felsefesi doğrultusunda azaltımı, kaynağında ayrı toplanması, taşınması, depolanması, geri kazanımı ve bertarafı amacıyla atık yönetim sisteminin kurulması ve toplama, ayırma ekipman tasarımı (atık kutusu, getirme merkezi, toplama araçları) gibi süreçlerin herhangi bir aşamasına yönelik olarak yapılan fiziki ve/veya dijital çalışmalar değerlendirilecektir.

Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları
Çevresel, toplumsal ve ekonomik yarar sağlayan sosyal sorumluluk uygulamaları toplum nezdinde gün geçtikçe değer kazanmakta ve takdir görmektedir. Bu kategoriye; tamamlanmış, hali hazırda devam eden veya uygulanması planlanan projeler başvuruda bulunabilir.

Bu başlık altında;
– Yapılan uygulamayı tetikleyen etkenler, amaçları ve hedefleri,
– İçeriği, hedef kitlesi, ulaşılan kişi sayısı ne kadar süredir yapıldığı / yapılacağı, ne kadar devam edileceği,
– Hedeflere ulaşmak için uygulanan yöntemler,
– Uygulama sırasında kullanılan malzemeler için çevre faktörlerinin dikkate alınıp alınmadığı,
– Yapılan uygulama ile sağlanan toplumsal, çevresel ve ekonomik yararlar değerlendirilecektir.

Yarışmaya Katılım Koşulları
Yarışma, üniversitelerde eğitim gören önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerinin katılımına açıktır. Başvuru yılı içinde mezun olanlar da öğrenci olarak kabul edileceklerdir.
Yarışmacılar için farklı kategorilerde katılım ile ilgili sınırlandırma bulunmamaktadır. Ancak, bir proje sadece tek bir kategoride başvuruda bulunabilir.
Öğrenciler yarışmaya iki şekilde katılabilir. Bireysel olarak veya grup olarak (grup olarak katılımlarda tüm grup üyelerinin öğrenci olması şarttır).
Yarışmaya katılan her projenin özgün olması ön koşuldur. Özgün olduğuna dair beyan olan “Orijinallik Beyanı”nın her öğrenci tarafından imzalanması şarttır.
Yarışma başvurularının elektronik ortamda da teslim edilmesi gerekmektedir.

Katılım Şekli ve Başvuru Evrakları
Yarışma başvurusu yarışma web sitesi https://yesilnoktaogrenci.cevko.org.tr/ üzerinden yapılacak olup, başvuru formu, kişisel verilerin işlenmesine yönelik aydınlatma metni, öğrenci belgesi hem başvuru aşamasında sisteme yüklenmeli hem de kargo ile yarışma sekretaryasına ulaştırılmalıdır.

Öğrenci Belgesi: Öğrencilik durumunu gösteren öğrenci kimliğinin fotokopisi ya da ilgili kurum/bölümden alınacak resmi bir öğrenci belgesi, 2023 yılında mezun olmuş öğrenciler için onaylı mezuniyet belgesi fotokopisi eklenmelidir.

Başvuru Formu: Tüm katılımcılar tarafından bilgiler doldurularak imzalanmalıdır.

Kişisel Verilerin İşlenmesine Yönelik Aydınlatma Metni: Tüm katılımcılar tarafından isim soyisim yazılarak imzalanmalıdır.

Orijinallik Beyanı: Tüm katılımcılar tarafından imzalanmalıdır.

Proje Özeti: Projeyi tanıtıcı özet 150 kelimeyi aşmayacak şekilde hazırlanmalıdır. Projenin dereceye girmesi durumunda tanıtıcı amaçlarla kullanılacaktır.

Proje Raporu: Proje raporu 1000 kelimeyi aşmayacak şekilde hazırlanmalıdır. Raporun ön sayfasında bir adet proje görseli yer almalıdır.

Proje Dosyaları: Projeyi detaylıca anlatacak doküman ve görseller PDF, MP4, yüksek çözünürlüklü JPG formatında yüklenmelidir. Dosyaların herhangi bir virüs ihtiva etmesi veya çalışmama durumu başvuru sahibinin sorumluluğundadır.

Yarışmaya birden fazla proje ile katılınabilir. Her bir proje için yukarıdaki katılım süreci ayrı ayrı yapılacaktır.

Yarışma Takvimi
• Son Başvuru Tarihi 13.10.2023
• 1.Jüri Değerlendirmesi 24.10.2023
• 2.Jüri Değerlendirmesi 07.11.2023
• Ödül Töreni 19.12.2023
Jüri veya organizatör isterse bu tarihleri değiştirebilir, değişim durumunda yarışma web sitesinden yeni tarihler ilan edilir.

Yarışmaya Başvuru İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ