28.10.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması

ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması

ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği ÇEDBİK Sürdürülebilirlik Fikir Yarışması Başvuru Koşulları. Yarışmaya Bireysel Ve Ekip Olarak Başvurulabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 7.500 Türk Lirası B.E.S.T Ve LEED Teknik Eğitimleri GBCI Eğitim Aboneliği, ARUP Staj İmkanı
İkincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası B.E.S.T Ve LEED Teknik Eğitimleri, ARUP Staj İmkanı
Üçüncülük Ödülü 2.500 Türk Lirası, B.E.S.T Ve LEED Teknik Eğitimleri, ARUP Staj İmkanı
3 Adet Eşdeğer Mansiyon Ödülü B.E.S.T Ve LEED Teknik Eğitimleri

Yarışmanın Amacı
İklim değişikliği, küresel ölçekte kaynakların azalması ve artan nüfus baskısı gibi etkileri son derece görünür ve günlük hayatımıza doğrudan temas eden gelişmeler, günümüzde toplumların ve yerleşim yerlerinin daha sürdürülebilir olmasını bir zorunluluk haline getirmektedir. Teknolojik gelişme ve yeniliklerle birlikte, yerel koşullara ve iklime uygun çözümlerin bir araya getirilmesi, dünyamızı ve yaşam tarzlarını değiştiren koşulların etkilerinin azaltılması ve uzun dönem sosyal, çevresel ve ekonomik kazanımlar sağlanması açılarından son derece önemlidir.

Geleceğin profesyonelleri olan lisans ve lisansüstü öğrencileri arasında gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bu fikir yarışmasında; Sosyal, Çevresel ve Ekonomik sorunlara; yeni ve uygulanabilir fikirlerle çözüm arayışı doğrultusunda üzerinde belirli doğal ve yapay öğeler içeren hayali bir arsa üzerinde mevcut kaynakları kullanarak ve belirli kriterleri dikkate alan bir ekolojik köy yerleşimi üzerine fikirler yaratmak yarışmamızın temel amacı olacaktır.

Katılım Koşulları
Yarışma bireysel ve ekip katılımına açık olup, yarışmacıların her birinin aşağıdaki koşulların tamamına uymaları zorunludur.

Sponsorlu

• Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’indeki Üniversitelerin Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Çevre Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Orman Endüstri Mühendisliği veya Şehir Bölge Planlama bölümlerinde öğrenim gören T.C. vatandaşı veya yabancı uyruklu lisans ve lisansüstü öğrencileri katılabilirler.

• Yarışmacıların başvuru sırasında lisans veya lisansüstü eğitimine devam ediyor olmaları gerekmektedir. (Lisans öğrenci belgesinin veya yüksek lisans öğrenci belgesinin başvuru sırasında ibraz edilmesi gerekmektedir.)

• Yarışma üniversitelerin yukarıda yazan bölümlerinin tüm sınıflarına açıktır.

• Yarışma bireysel ve ekip katılımına açık olup, ekipler en fazla 5 kişiden oluşabilir. Ayrıca, bir öğrenci yalnızca bireysel olarak veya sadece bir ekip ile yarışmaya katılabilir.

• Her ekip ve bireysel katılımcı kendine bir ekip ismi (sadece harf ve rakamlardan oluşan 5 haneli bir rumuz) belirleyecektir.

• Yarışmaya katılacak olan tüm ekip üyeleri adına ekip lideri veya bireysel katılımcı yarışmanın son teslim tarihine kadar başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmak zorundadır.

• Ekipler başvurularını tamamladıktan sonra herhangi bir üye değişikliği yapamayacaktır.

• Yarışma ile ilgili işlemleri hazırlayan, yürüten, sonuçlandıran veya onaylayan Jüri’nin birinci dereceden akrabaları ve ÇEDBİK çalışanları yarışmaya katılamaz.

• Jüri üyelerinin ve ÇEDBİK çalışanlarının yarışmaya başvuracak olan çalışmaların herhangi bir bölümüne katılmamış olmaları gerekmektedir.

• Yarışmacılar, Yarışma Şartnamesinde öngörülen koşullara uymak zorundadır.

• Yarışma süresince hiçbir yarışmacı jüri üyeleri ve ÇEDBİK çalışanları ile doğrudan temasa geçemez. Proje ve yarışma ile ilgili tüm sorular, Yarışma Takviminde belirtilen sürede sorumlu raportöre iletilecektir.

• Yarışmaya katılan her fikir projede özgünlük ve daha önce başka bir yerde yayınlanmamış ya da başka bir yarışmaya katılmamış olması koşulu aranmaktadır.

• Yarışmaya katılım ücretsizdir.

• Yukarıdaki şartların herhangi birine uyulmadığı tespit edilen yarışmacıların ve ekiplerin başvurusu geçersiz sayılacaktır.

Yarışma Konusu
Küresel ölçekte belirlenmiş Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda karşılaştığımız; Sosyal, Çevresel ve Ekonomik sorunlara; yeni ve uygulanabilir fikirlerle çözüm üretmek hedeflenmektedir.

Yeni ve uygulanabilir fikirlerle çözüm arayışı doğrultusunda üzerinde ormanlık alan, nehir gibi doğal ve köprü, karayolu veya kullanılamayan yapılar gibi yapay ögeler içeren hayali bir arazi üzerinde toprağı, suyu, ormanlık alanları ve ulaşım yollarını kullanarak,

Doğaya saygılı, karbon salınımı düşük, toplumsal yaşamı canlı olan bir ekolojik köy yerleşimi kurmak

Bu yerleşim yerine mevcut kaynakları ve sürdürülebilirliğin tüm maddelerini dikkate alarak (ekonomik sürdürülebilirlik de dahil) enerji verimli ve ekolojik yapılar ve tesisler oluşturmak

Tüm inşa süreçlerini doğaya saygılı ve sürdürülebilir yöntemler ile üretilmiş malzemeler kullanarak tamamlamak

Yukarıdaki kriterleri baz alarak verilen alan üzerinde yarışmacılardan ekolojik bir köy kurmaları beklenmektedir.

Yarışma Süreci ve Yönetimi
Yarışma, www.cedbik.org isimli web sitesi üzerinden yürütülecektir. Yarışma ile ilgili tüm güncel bilgiler bu site üzerinden paylaşılacaktır. Yarışma Şartnamesi ve Başvuru Katılım Formu bu web sitede yer alacaktır.

• Tüm ekip üyeleri veya bireysel katılımcılar tarafından başvuru katılım formu doldurulup, imzalanacaktır. İmzalı belge taratıldıktan sonra yanına tüm yarışmacıların öğrenci belgeleri de eklenerek .PDF formatında bir başvuru dosyası içerisinde sorumlu raportöre e-posta aracılığı ile gönderilecektir.

• Gönderilen .PDF formatındaki dosya incelendikten sonra ekip liderine veya bireysel yarışmacıya bir kayıt onay maili gönderilecektir. Ayrıca, bu onay maili Ölçekli Proje Alan Haritasını da içerecektir.

• Yarışmacılar, 80 x 45 cm boyutlarında yatay ve en az 150 dpi, en fazla 300 dpi çözünürlükte hazırlanmış 3 paftayı, maksimum 50 MB büyüklüğünde birleştirilmiş tek bir .PDF dosyası olarak son teslim tarihine kadar teslim etmelidir. Bu paftaların ilk ikisinin çizim ve görselleştirme ağırlıklı olması, birinin ise tasarım ilkeleri, değerlendirmeleri, sunulan fikirler ve elde edilen sonuçları kapsayan metin ve görselleri içermesi beklenmektedir.

• Ekipler, yarışma teslimlerini şartnamede Proje Teslim Tarihi olarak belirtilen son teslim saatinden önce, sorumlu raportöre (info@cedbik.org) WeTransfer aracılığıyla göndereceklerdir.

Yarışma Takvimi
Son Soru Sorma Tarihi 11 Ocak 2021
Soruların Yanıtlanması 15 Ocak 2021
Proje Teslim Tarihi 23 Şubat 2021 Saat 07:00
Sonuçların Açıklanması 5 Mart 2021

Yarışma Sitesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ