<style>.lazy{display:none}</style>
16.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Çankırı Belediyesi Yer Altı Tuz Şehri Logo Tasarım Yarışması

Çankırı Belediyesi Yer Altı Tuz Şehri Logo Tasarım Yarışması

Çankırı Belediyesi Yer Altı Tuz Şehri Logo Tasarım Yarışması

Çankırı Belediyesi Yer Altı Tuz Şehri Logo Tasarım Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Çankırı Belediyesi Çalışanları Dışında Tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü Cumhuriyet Altını
İkincilik Ödülü Yarım Altın
Üçüncülük Ödülü Çeyrek Altın
Jüri Özel Ödülü Gram Altın

Yarışmanın Konusu
Yaklaşık 5 bin yıldır tuz üretildiği bilinen dünyanın en eski ve en büyük tuz madenlerinden birisi olan Çankırı Yer Altı Tuz Şehri ile özdeşleşecek, kimliğini ve marka değerini ön plana çıkaracak, ulusal ve uluslararası alanda temsil edecek logonun özgün tasarımı yarışmasıdır.

Yarışmanın Amacı
Çankırı Belediyesi Yer Altı Tuz Şehri’ne ait kimlik unsurlarının ve değerlerinin doğru yansıtılması, tuz mağarasının karakteristik özellikleri ile ziyaretçilerine sunduğu muhteşem görüntünün ve şifanın logo aracılığı ile özlü bir anlatım kullanılarak ifade edilmesi öncelikli amaçtır. Bu amaç, Yer Altı Tuz Şehri’ni marka haline getirerek Çankırı’nın önemli bir turizm lokomotifi ve cazibe merkezi haline getirmenin en önemli adımını oluşturmaktadır. Ayrıca logo yarışması kapsamında; sanatçıları, tasarımcıları, bu alanda yeteneği olan kişileri ve Çankırı halkını şehrimizin en önemli mirası etrafında bir araya getirerek logo belirleme sürecine dahil etmek ve Çankırı’nın turizm ve kültür kimliğini yansıtacak bir alana vatandaşların katılımını, benimsemesini ve sahiplenmesini sağlamaktır.

Logodan Beklentiler
Çankırı Belediyesi’nin projelendirdiği Yer Altı Tuz Şehri’nin öz kimliğini ifade etmesi beklenen logonun; turizm, kültürel ve sanatsal boyutta geleceğe dönük yüzünü, tuzun şifasını, insanla bütünleşmesini ve sanatı yansıtması, evrensel ve akılda kalıcı olması beklenmektedir. Ayrıca mağaranın özellikle sağlık ve kültür turizmi açısından yenilikçi bir ifadesi, tasarlanacak logoya yön vermelidir.

Ads

Yarışma Koşulları

• Yarışma, seçici ve düzenleyici kurul üyeleri ve birinci derecedeki yakınları ile Çankırı Belediyesi çalışanları dışında tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına açıktır.
• Yarışmaya katılan tasarımlar özgün olmalı, herhangi bir kurum için uygulanan veya internet, yazılı, görsel medya vb. mecralarda ve bu konu ile ilgili stock arşivlerde bulunan tasarımlarla herhangi bir benzerlik ve çağrışımda bulunmayacak şekilde Çankırı Belediyesi Yer Altı Tuz Şehri için özel olarak tasarlanmalıdır.
• Yarışmacılar, gönderecekleri tasarımlar için belirtilen ödül dışında, herhangi bir ödül veya ücret kesinlikle talep edemez, yaptıkları başvurunun ardından yarışmadan çekilemezler. Yarışmaya katılanlar, tasarımlarının kendilerine ait olduğunu taahhüt etmiş; yarışma şartlarını ve seçici kurul kararlarının tamamını kabul etmiş sayılır.
• Tasarımların üzerinde isim, imza veya ayırt edici hiçbir işaret bulunamaz. Bu şekilde ayrıştırıcı unsur bulunduran tasarımlar yarışma dışı bırakılır.
• Sistemsel eşleştirme sebebi ile elektronik başvuru formundaki ad, soy ad, vatandaşlık numarası, cep telefonu numarası ve e-posta adresi katılımcıya ait olmalıdır.
• Tasarımlarda kavramsal yaklaşım, estetik bütünlük ve konuya bağlılık esastır.
• Logolarda, kavramsal olarak amaca uygun simge, simgeler veya bunların birleşiminden oluşan kurgusal yaklaşımlar olabilir.
• Logolar, harf veya harflerden ibaret olabileceği gibi logotype ile de oluşturulabilir.
• Logo tasarımında renk ve form yönünden bir kısıtlama yoktur. Hazırlanacak logo sadece görsel ya da tipografik nitelik taşıyabilir.
• Yarışma sonunda seçilecek logo, Çankırı Belediyesi’nin Yer Altı Tuz Şehri tanıtımına yönelik etkinliklerde, toplantılarda, her türlü basılı malzemede, basılı materyallerde, renkli ve siyah-beyaz olarak kullanılabilecek, değer kaybetmeyecek, anlaşılabilir tasarımlar olmalıdır.

Eser Gönderim Koşulları:
• Logonun çok çeşitli amaçlar için kullanılabileceği göz önünde bulundurularak (antetli kâğıt, zarf, dergiler, broşürler, kitapçıklar, kitaplar, programlar, pankartlar, posterler, şapkalar, tişörtler, çantalar, havlular, internet ve elektronik medya, internet sitesi, elektronik posta vb.) basıma uygun nitelikte hazırlanması, büyütülüp küçültüldüğünde fonksiyonelliğini yitirmemesi, değer kaybetmemesi gerekmektedir.
• Her tasarım A4 beyaz kâğıt zemin üzerine uzun kenarı 10 cm’yi geçmeyecek şekilde yerleştirilecek, kâğıdın alt kısmında tasarımın küçültülmüş renkli ve siyah-beyaz şekilleri, kısa kenarı 25 mm’den büyük olmayacak şekilde yerleştirilecektir. Sayfanın arka kısmında yarışmacının rumuzu yer alacaktır. Çalışmalar; paspartusuz biçimde, karton, fotoblok vb. malzemeye yapıştırılmadan sadece A4 kâğıda basılmış şekilde teslim edilecektir.
• Çalışmalar ayrıca aşağıda belirtilen teslimat adresine; Adobe Illustrator, Corel Draw FreeHand vb. vektörel çizim tabanlı tasarım programlarından birinde hazırlanmış çalışma halinde, 300 dpi CMYK renk formatında, JPEG ve PDF olarak CD’ye kaydedilmiş şekilde yukarıda belirtilen A4 çalışmaları ile birlikte belirtildiği gibi teslim edilecektir.
• Her katılımcı en fazla 3 (üç) farklı tasarım ile yarışmaya katılabilir.
• Ekteki katılım formunun eksiksiz olarak doldurulup ıslak imzayla imzalayıp bir zarfa konacak ve zarf kapatıldıktan sonra üzerine en az 4 (dört), en çok 8 (sekiz) karakterden (harften/rakamdan) oluşan rumuz yazılacaktır. Aynı rumuz, çalışmanın arka yüzünde (A4 formatındaki çıktı) ve CD’nin ön yüzünde de yer alacaktır. Birden fazla eser gönderenler aynı rumuzu kullanacaklar.
• Birden fazla tasarımla katılan yarışmacılar, her bir tasarım için ayrı zarf oluşturacaktır.
• Tasarımcılar, her bir tasarım için logolarının hikâyelerini kısa cümleler ile katılım formundaki “Proje Açıklaması” kısmına yazacaklar.
• Katılımcılar her bir tasarım için Katılım Formunu eksiksiz doldurmalıdır. Katılım Formu, en sonda verilmiştir.

Teslim Tarihi ve Yeri
Yarışmaya son katılım, 25 Şubat 2021 Cuma günü mesai bitimine kadardır. Tasarımlar, katılım formu ve CD hasar görmeyecek şekilde paketlenip 25 Şubat Cuma mesai bitimine kadar iletişim ve yarışma sekreteryası bölümünde belirtilen adrese şahsen veya iadeli taahhütlü olarak posta veya kargo ile teslim edilecektir.

Sonuçların Açıklanması:
Yarışma sonuçları son başvuru tarihinden sonra seçici kurulun toplanmasının ardından bir ay içerisinde Çankırı Belediyesi resmi internet sitesi (www.cankiri.bel.tr) üzerinden açıklanacaktır.

İletişim ve Yarışma Sekreteryası
Yarışma sekretaryası Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Hilal Masa tarafından yürütülecektir.
Adres:
Çankırı Belediyesi
Hilal Masa
Cumhuriyet Mah. Atatürk Bulvarı No: 15 Çankırı
Tel: 0 376 212 14 00 – 10 Hat
E-posta: yarisma@cankiri.bel.tr
Web sitesi: www.cankiri.bel.tr

Diğer Hususlar
Taahhütlerin yerine getirilmemesi; başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğru olmaması veya şartnameye aykırılık olduğunun, tasarımın çalıntı, alıntı olduğunun tespit edilmesi halinde; ödül verilmez ve verilmiş ödül yasal faizi ile Çankırı Belediyesi’ne iade edilir. Seçici Kurul üyelerinde ve jüri özel ödülü sayılarında değişiklik yapma hakkı yine Çankırı Belediyesi’ne aittir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ