16.06.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Çankırı Belediyesi TUZFEST Yöresel Yemek Yarışması

Çankırı Belediyesi TUZFEST Yöresel Yemek Yarışması

Çankırı Belediyesi TUZFEST Yöresel Yemek Yarışması

Çankırı Belediyesi TUZFEST Yöresel Yemek Yarışması Düzenliyor. Ödüllü Yarışmaya 18 Yaşını Doldurmuş Profesyonel Olarak Aşçılık Yapmayan Herkes Katılabilir. Tuz Festivali Yöresel Yemek Yarışması Yöresel Yemekler Ve Yöresel Tatlar Kategorilerinde Düzenleniyor.

Çankırı yöresine ait yemek kültürünün tanıtılması, yeni nesillere yarışma ortamı ile aktarılması ve sürekliliğinin sağlanması amacıyla Çankırı Belediyesi tarafından düzenlenen TUZFEST 2023 kapsamında Çankırı Yeraltı Tuz Şehri’nde 19 – 20 Ağustos 2023 tarihlerinde “Yöresel Yemek Yarışması” düzenlenecektir.

Katılım Şartları ve Yarışma Kuralları

1- Yarışmaya, 18 yaşını doldurmuş ve profesyonel olarak aşçılık yapmayan herkes katılabilir.

2-Yarışmaya jüri üyeleri ve 1. derece yakınları katılamaz.

Ads

3- Yarışma Yöresel Yemek ve Yöresel Tatlı olmak üzere iki ana kategoride gerçekleştirilecektir. Her Kategori İçin Yarışmacı Kontenjanı 7 Kişi İle Sınırlıdır. Başvuru esnasında daha fazla talep olması halinde Çankırı Belediyesi ve Çankırı Profesyonel Aşçılar Derneği tarafından kurulan komisyon üyeleri huzurunda 11 Ağustos 2023 tarihinde kura çekilerek 7 asil 2 yedek yarışmacı belirlenecektir. Komisyon kararları kesindir, itiraz edilemez, değiştirilemez.

4-Yarışmaya katılacak kişiler yapacakları ürünün coğrafi işaret tescilindeki tarife uygun olarak yapmaları zorunludur. Aksi takdirde diskalifiye olacaktır. Yarışmacılar, sadece bir yarışma kategorisine katılabilir.

Yöresel Yemek Kategorisinde: Sarımsaklı Et

Tatlı Kategorisinde: Höşmerim

5- Yarışmaya katılmak isteyenler başvuru dilekçesini en geç 10 Ağustos 2023Perşembe günü saat 17:00’ye kadar Çankırı Belediyesi 3. Katta bulunan TUZFEST İrtibat Bürosuna teslim edecektir. Katılımcıların başvuru formunu EKSİK DOLDURMALARI halinde başvuruları kabul edilmeyecektir.

6- Tarifler https://ci.turkpatent.gov.tr/cografiisaretler/liste?il=18 adresinden temin edilebilir.

7- Yarışma alanında ekipman olarak; ocak, fırın, tezgah ve dolap festival organizasyonu tarafından festival yarışma alanında kurulacak olup bunların dışında dışındaki araç, gereç ve ekipman yarışmacı tarafından karşılanacaktır.

8-. Adaylar yemeklerini yarışma alanında kendi ekipmanlarını getirerek (tencere, kesme tahtası, tava , bıçak, aşçı bıçağı, blender, robot, vs.) yapacaklardır. Sunumda kullanılacak tabak, kaşık, çatal, peçete Festival organizasyonu tarafından hazır bulundurulacaktır.

9- Yarışmaya başvuru yapmış olan katılımcıların yarışma günü ve saatinde, belirtilmiş olan koşullar dâhilinde etkinlik alanında bulunmaları önemle rica olunur.

10- Yemeklerin jüriye sunumunu katılımcı değil, şeffaflık açısından görevliler sunacaklardır. Her sunum tabağının altında katılımcılara ait numaralar bulunacaktır ve değerlendirmeden sonra kimin tabağı olduğu açıklanacaktır.

11-Yemekler Çankırı Belediyesi ve Çankırı Profesyonel Aşçılar Derneği tarafından belirlenecek jüri tarafından değerlendirilecektir. Jürinin verdiği kararlar kesindir; itiraz ve dava edilemez.

12- Yarışmacılar yarışma kurallarına ve yarışma takvimine uymak zorundadır.

13- Yarışma boyunca katılımcıların kendilerinden kaynaklı olan aksiliklerden, katılımcılar kendileri sorumludur.

14- Yarışmaya katılım ücretsizdir.

15- Yarışmaya başvuran ve katılan kişiler şartnameyi kabul etmiş sayılır.

Değerlendirme Kriterleri ve Puanlama

1-Yemeğin Lezzeti: 30 Puan
2-Temizlik ve Hijyen Kurallarına Dikkat Edebilme: 20 Puan
3-Tarifin Yöreselliğe (Orijinalliğe) Uygunluğu: 30 Puan
4-Yemeğin Görünümü ve Sunumu: 20 Puan
Olacak şekilde toplamda 4 ölçüt ile 100 puan üzerinden seçici kurul tarafından değerlendirme yapılacaktır.

Yarışma Takvimi
Başvuru Başlangıç Tarihi: 17 Temmuz 2023
Başvuru Bitiş Tarihi: 10 Ağustos 2023
Kura Çekimi ve Kesin Yarışmacı Listesinin Belirlenmesi: 11 Ağustos 2023

Yarışma Tarihi: 19 Ağustos 2023
10:00 kayıt
11:00 Yöresel Yemek Yarışması
13:30 Gösteri Sunumları
16:00 Sonuçların Açıklanması

20 Ağustos 2023
10:00 Kayıt
11:00 Yöresel Tatlı Yarışması
13:30 Gösteri Sunumları
16:00 Sonuçların Açıklanması ve Ödül Töreni

Sonuçların Açıklanma Tarihi: 19-20Ağustos 2023
Ödüllerin Verileceği Tarihi: 19-20Ağustos 2023

Yarışma 2 gün ve 2 farklı kategoride gerçekleşecektir. 19 Ağustos’ta Yöresel Yemek kategorisi, 20 Ağustos’ta ise Yöresel Tatlı kategorisi gerçekleşecektir. Her iki gün de gün sonunda ilgili kategorilerin sonuçları açıklanacak ve ödüller verilecektir. Gerekli görüldüğü takdirde yarışma takviminde değişiklik yapılabilir. Değişiklik olması durumunda, yeni takvim kurum web adresimiz ve sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır. Çankırı Belediyesi yarışma öncesinde yarışma şartnamesinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Değişiklik yapılması halinde kurum web sayfasından ve sosyal medya hesaplarından duyuru yapılacaktır.

Ödüller
Yarışmacılar Jürilerin Değerlendirmesi Sonucu Aldığı Puana Göre “Madalya Ve Sertifika” Sistemine Göre Ödüllendirilir. Kategori Sıralamasında En Yüksek Puanı Alan Bireysel Yarışmacı “Klasman Kupası” İle Ödüllendirilecektir. Dereceye Giren Yarışmacılara Çeşitli Ödüller Verilecektir.

Başvuru Yeri ve Şekli
Yarışmaya katılmak isteyenlerin en geç 10 Ağustos 2023 Perşembe günü mesai bitimine kadar Çankırı Belediyesi TUZFEST İrtibat Bürosu’na, başvuru formu ile kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

Yarışmanın Yeri ve Şekli
Yarışma 19/08/2023 -20.08 2023 tarihlerinde saat 10.00’da Çankırı Yeraltı Tuz Şehri’nde hazırlanacak alanda yapılacaktır. Yarışma sonuçları günün sonunda yarışmadan hemen sonra açıklanacak ve ödül töreni aynı gün yapılacaktır.

Yarışma Şartnamesi Ve Başvuru Formu İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ