<style>.lazy{display:none}</style>
17.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Bu Dünya Hepimizin 2022 Yılı Ajandası Fotoğraf Yarışması

Bu Dünya Hepimizin 2022 Yılı Ajandası Fotoğraf Yarışması

Bu Dünya Hepimizin 2022 Yılı Ajandası Fotoğraf Yarışması

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Bu Dünya Hepimizin 2022 Yılı Ajandası Fotoğraf Yarışması Düzenliyor.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 4 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 3 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 2 Bin Türk Lirası
En Fazla 38 Adet Eşdeğer Ödülü Her Biri İçin 200 Türk Lirası

Birincilik Ödülü Verilecek Fotoğraf, Albüm Ajandanın Kapağı Olarak Kullanılacaktır. Ödül Alan Diğer Fotoğraflarla Birlikte Eşdeğer Tüm Fotoğraflar Ajanda İçinde Yer Alacaktır. Ödülün Yanı Sıra Tüm Katılımcılara “Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kültürel Katkı Belgesi” Verilecektir.

Bu yıl düzenlenecek olan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi 2022 Yılı Ajandası Fotoğraf Yarışması’nın konusu, 18- 22 Temmuz 2021 tarihleri arasında Brezilya Rio de Janeiro’da yapılacak olan UIA’nın 27’nci Mimarlar Dünya Kongresi kurgusundan hareketle belirlendi. Kongrenin ana temasını da şekillendiren Covid-19 salgını üzerinden dünyayı, kentlerimizi, yaşantılarımızı, mekânsal düzenlemeler içinde yeniden okuma gerekliliği, bu özgün yarışmanın da konusu haline gelmiştir.

Nasıl bir mekânsal süreçten geçtik, geçiyoruz? Salgının günlük yaşamımız üzerindeki etkisi nedir? Salgın sonrasında kısa ve uzun vadede bizleri neler bekliyor? Dünya çapında tüm insanlığı ve canlı yaşamı da etkileyen bu salgınla ,gezegenimizde ortaya çıkan sorunlar nasıl göğüslendi? Nasıl bir çırpıda küçük “bireysel mekanlarda” hapis kalındı? Bir sığınak olarak konutlar nasıl değerlendirildi ve onlar bu süreçte nasıl “yaratıcı mekanlar” haline dönüştürüldü?
Tüm bu sorular bizde, dünyamızın karşı karşıya olduğu “felaket”in uzamlarına odaklanmamıza neden olmaktadır. Dünyanın karşı karşıya kaldığı iklimsel denge problemleri, böyle bir felakette iyi mekânların araştırılması, kentsel alanlardaki eşitsizliklerin azaltılması gibi konular, kentlerde yaşayanların ilgisini çeken önemli başlıklar haline dönüşmüştür. Covid-19 salgını gözümüzü açmakla kalmamış, içinde yaşadığımız dünyanın ne denli “önemli” ne denli “hassas ve kırılgan” ne denli “birlikteliğimizin bir parçası” olduğunu da ortaya koymuştur.

Ads

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, salgın sürecinde dünyanın içinde bulunduğu durumu anlamaya dönük sorularını, 2022 Yılı Ajandası Fotoğraf Yarışması aracılığıyla katılımcılara taşımayı hedeflemektedir. “Bu Dünya Hepimizin” temasıyla düzenlenecek olan bu yarışmanın ana konusu; yaşadığımız felaketin, mekânsal yaşantısallıklar üzerinden “izler”ini ortaya koyan düşünsel ve sanatsal uzamlar üzerinde odaklanmasına neden olmaktadır.

Katılım Koşulları:
– Yarışmaya, Türkiye’de çekilmiş en çok 6 adet renkli ya da siyah/beyaz fotoğrafla, Seçici Kurul üyeleri, Oda çalışanları ile Oda yöneticileri ve birinci derecede yakınları dışında herkes katılabilir.

– Analog fotoğraflar sayısal ortama aktarılarak, CD/DVD’ye kaydedilmiş olarak ya da e-posta yolu ile gönderilmelidir.

– Dijital (sayısal) fotoğraflar ise uzun kenarı 50 cm olacak şekilde 300 dpi çözünürlükte jpeg formatında gönderilmelidir.

– Baskılar değerlendirme dışı bırakılacaktır.

– Fotoğraflar belge niteliği taşıyacağından sayısal müdahaleler bu özellik dikkate alınarak yapılmalı, görüntünün ana yapısı değiştirilmemelidir. Fotoğraf kenarlarında boşluk bırakılmamalı, herhangi bir çerçeveleme işlemi yapılmamalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcı hakkında ipucu oluşturabilecek isim, imza, tarih, logo vb. işaretlemeler yer almamalıdır.

– Yarışmaya daha önce herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon, özel ödül ve sergileme almış ve yayımlanmış fotoğraflar ile bu fotoğrafların deklanşör farklılığı içerenleri katılamaz. Daha önce ödül, mansiyon, özel ödül ve sergileme almış ve yayımlanmış bir fotoğraf ile ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla katılımda bulunan kişi hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

– Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıt(lar)ın tümüyle kendisine ait olduğunu, gerekli izinlerin alındığını, diğer hususlarla birlikte kabul ve beyan eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.

– Yarışmaya gönderilen fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

– Kural ihlali yaptığı belirlenen katılımcının kazandığı ödül, sergileme, unvan ve tüm kazanımları geri alınır; ödül ve/veya sergilemesi iptal edilir; yeri boş bırakılır. Ödül verilmişse, ödül sahibinin ödülü iade etmesi gerekir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz.

-Yarışma şartnamesindeki kurallara aykırı davranan kişiler hakkında kural ihlali
işlemi uygulanır.

– Yarışmaya başkasının fotoğrafını gönderen, gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu bu anlamda yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapan, kendisine ait fotoğrafı bu amaçla başkasına kullandıran katılımcıların, ilk kural ihlalinde yarışmalara katılımı süresiz olarak kısıtlanır.

– Bunun dışındaki kural ihlallerinde yarışmacının, birinci kural ihlali durumunda 1 (bir) yıl; ikinci kural ihlali durumunda 3 (üç) yıl; üçüncü kural ihlali durumunda süresiz olarak yarışmalara katılımı kısıtlanır. Ancak, kişi ilk “bir yıllık” kısıtlama uygulaması almasını izleyen beş yıl içinde başka bir kural ihlali yapmazsa, aldığı kısıtlama uygulaması bu beş yılın sonunda silinir. Kişinin ikinci kez kural ihlali gerçekleştirmesi durumunda kısıtlama uygulaması silinmez. Yukarıdaki belirtilen “süresiz kısıtlama” için de kısıtlama uygulamasının silinmesi söz konusu değildir.
Katılımcılar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

Kimlik:
Katılımcılar, 6 rakamdan oluşan rumuzlarını ve fotoğraf numaralarını dosya adına yazmalıdırlar. Fotoğrafların üzerinde başka herhangi bir bilgi yer almayacaktır. Katılım formunda katılımcının açık kimliği ve iletişim bilgilerinin yanı sıra mutlaka her fotoğrafın numarası, çekildiği yer ve tarih bilgisi ile varsa fotoğrafın adı yer almalıdır. CD/DVD kayıtlarındaki adlandırmalar katılım formu ile aynı olmalıdır. Katılım formu doldurulduktan sonra bir zarfa konarak zarfın üzerine sadece rumuz yazılmalıdır.

Fotoğrafların Gönderilmesi:
Fotoğraflar posta ya da e-posta yoluyla gönderilebileceği gibi elden de teslim edilebilir. E-posta yolu ile gönderilecek ise katılım formu imzalanarak posta yolu ile ya da elden teslim edilmelidir. Katılım formu gönderilmeyen fotoğraflar yarışmaya dahil edilemez.
Fotoğrafların ve katılım formunun bulunduğu zarfın, postada zarar görmeyecek şekilde paketlenerek gönderilmesine özen gösterilmelidir. Postadaki olası gecikme, hasar ve kayıplardan Mimarlar Odası sorumlu tutulamaz.

Yarışma Takvimi:
Duyuru: 13 Temmuz 2021 Salı
Son Katılma Tarihi: 24 Eylül 2021 Cuma
Seçici Kurul Değerlendirmesi: 26 Eylül 2021 Pazar
Sonuçların Açıklanması: 4 Ekim 2021 Pazartesi
Ödül Töreni ve Sergi Açılışı: 18-24 Ekim 2021

Ödül Töreni ve Sergi Alanı:
TMMOB Mimarlar Odası
İstanbul Büyükkent Şubesi
Karaköy-Beyoğlu 34425 İstanbul

Seçmeler:
Seçici Kurulun yarışmaya katılan fotoğraflar arasından, temaya uygunluk ve Türkiye ile sınırlılık açısından yapacağı ön elemenin ardından; 41 adet fotoğraf 2022 yılı ajandası için seçilecektir.

Yarışma Sekreterliği Ve Başvuru:
Hilal Duru Nebioğlu
E-posta: fotoyarisma@mimarist.org
Tel: 0212 251 49 00/(Dahili 204) Faks: 0212 251 94 14
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Karaköy, Kemankeş Caddesi No: 31
34425 Beyoğlu – İstanbul
http://www.mimarist.org

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ