<style>.lazy{display:none}</style>
17.04.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Bordum’da İki Meydan Bir Cadde Kentsel Tasarım Yarışması

Bordum’da İki Meydan Bir Cadde Kentsel Tasarım Yarışması

Bordum’da İki Meydan Bir Cadde Kentsel Tasarım Yarışması

Bodrum Belediyesi Bordum’da İki Meydan Bir Cadde Kentsel Tasarım Yarışması Düzenliyor. Bodrum’da İki Meydan Bir Cadde Kentsel Tasarım Ve Mimarlık Öğrencileri Yarışması, Bodrumun Kalbine Dokunuş.

Yarışma Ödülleri
20 Kişiye 20 Bin Türk Lirası (Kazanan Her Proje İçin Eşdeğer Ödül)

Yarışma Konusu
Bodrum Belediyesi, “BODRUM’DA İKİ MEYDAN BİR CADDE” konulu, öğrenciler arasında bir “Mimari ve Kentsel Tasarım Fikir Projeleri Yarışması” düzenlemektedir. Bodrum’un kalbi olarak tanımlanabilecek yarışma alanı, “Kentsel Sit Alanı ve 3. derece Arkeolojik Sit Alanı’dır”, alan sınırları içinde tescilli birçok sivil mimarlık eseri bulunmaktadır. Bu bağlamda yarışma konusu tarihi çevre ve dokunun korunarak ele alınmasını gerektirmekle birlikte yeniliklere açık bir “fikir” yarışmasıdır.

Yarışmanın Amacı
Bodrum, doğal ve tarihi değerleriyle Türkiye’nin en bilinen ve sevilen yerleşim yerlerinden biridir. Yerel mimari değerlerinin yanında çağdaş mimari gelişmelere de sahnedir. Turizm odaklı bir anlayışla hızla büyüyen ve artık kış aylarında küçük bir kent, yaz aylarında ise Bodrum’u sevenlerin akın ettiği neredeyse milyon nüfuslu bir ortama dönüşen Bodrum Merkezli Yarımada’nın kullandığı Bodrum Kent Merkezi’nin daha verimli ve anlamlı yenilenmeye ihtiyacı vardır. Bu yarışmanın temel amacı, kentin bu gereksinimine ışık tutacak öneri projelerin gençlerin yaratıcılıkları ile düşünülmesidir.

Belirlenen kent parçası için tasarlanacak kentsel düzenleme projesinde aranan ilk nitelik, bu alandaki tarihi ve kültürel mirası koruyarak fiziksel sorunlara çözüm üretilmiş olmasıdır. Ancak bununla birlikte sınırların dışına olumlu etki yapacak, tüm kent merkezine ve kent yaşamına katkıda bulunacak olması aranan diğer önemli niteliklerdendir.

Ads

Projenin anahtar kelimeleri arasında “kentsel bütünlük, kamusal alandaki zenginlik, mekânsal bellek, kentsel mekânın hissi, erişilebilirlik, yerel dilin ve özgün kent kimliğinin yorumları” yer alabilir.

Yarışma Alanı
Yarışma proje konusu, amaçlı olarak değişik çeşitlemelere olanak sağlayacak, bir ana meydan, bir cadde ve bir mahalle meydanından oluşan ortamdır. Bodrum Kent Merkezi’nde, Çarşı’dan başlayıp Türkkuyusu Caddesini ve Türkkuyusu Cami Meydanını kapsayan alandır. Alan sınırları yarışmayla ilişkili belgeler arasında yer alan haritada belirtilmekle birlikte şöyle detaylandırılabilir: Geçmişte pazar yeri, şehirlerarası otobüs terminali gibi farklı kullanımları olan ve şu an Belediye Ticaret ve Kültür Merkezi’nin bulunduğu alan; bu alana hizmet veren Cevat Şakir Caddesi ve üzerinde bulunan Askerlik şubesi, PTT, İş Bankası yapıları; Bodrum Belediye Binası’nı da dâhil edecek şekilde Türkkuyusu Caddesi ve iki kenarını oluşturan yapılar; bu caddenin ulaştığı ve çocuk park alanının bulunduğu Cami Meydan; meydanın tanımlayıcıları olan yapılar ve meydanda yer alan cami, çeşme, sarnıç yarışma alanı içinde yer alan önemli kentsel elemanlardır.

Yarışmaya Türkiye ve KKTC de bulunan üniversitelerde lisans eğitimine devam eden mimarlık, şehircilik ve peyzaj bölümleri öğrencilerine açıktır.

Proje teslimleri jpg olmalı; çözünürlüğü en az 300 dpi, boyutu en çok 50 MB olmalıdır.

Türü, Şekli ve Dili:

Kentsel Tasarım ve Mimarlık öğrencileri arasında bir “Mimari ve Kentsel Tasarım Fikir Projeleri” yarışmasıdır. Dili Türkçedir.

Yarışma Takvimi
Son Soru Sorma Tarihi: Haziran 2021
Soruların Yanıtlanması: Temmuz 2021
Son Katılım Tarihi: Kasım 2021
Sonuçların Açıklanması: Aralık 2021

Yarışma Başvurusu: https://www.bodrumyarisma.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ