18.05.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Bilgiyolu Kültür Çocuk Edebiyatı Yarışması

Bilgiyolu Kültür Çocuk Edebiyatı Yarışması

Bilgiyolu Kültür Çocuk Edebiyatı Yarışması

Bilgiyolu Kültür Çocuk Edebiyatı Yarışması Pandemi Döneminde Çocuk Olmak Başvuruları. Yarışmaya 18 Yaşını Bitirmiş Herkes Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 6 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 4 Bin Türk Lirası
7 Adet Mansiyon Ödülü 1.500 Türk Lirası

Yarışmanın Amacı
Pandemi döneminde yaşayan çocuğun hayatına tanık olmak, onun hayata tutunmasına edebiyat yoluyla destek oluşturmak.

a- Çocuk gerekçesini tam anlamadığı, somut bir gerçeklikle karşısında bulunmayan bir tehlike ile baş etmeye zorlanıyor ve yaşamdan uzak tutuluyor.

b- Bunu somut bir dünyanın içine sığdıramayan çocuk sorunlar yaşıyor ve kendisi bir çözüm bulmaya çalışıyor. Çocuğun bu gerçeğin farkına varan yazarlarımızdan beklentimiz; onların hayata tutunmasını izlemek, doğru empati kurmak, onu anlamak, gözlemek, dokunmak ve onunla eşit, özgür bireyler olarak iletişim kurmasıdır. Çocuk, bizlerin nesnesi değil hayatın en değerli öznesidir.
Onu kendi gerçekliği içinde; özne olarak kabul eden, cinsiyet eşitliğine dayalı, buyurgan bir didaktizmden uzak, birlikte yolculuk yapılabilen metinler ile çocuklarla iletişim kurmak istiyoruz.

Sponsorlu

Yarışma üç metin türünde gerçekleşecektir.

a- Mizah
Bu alanda; özellikle sorunlu bir dönemde kendine neşeli bir dünya kurabilmeyi başarabilen çocukların yaşamına tanıklık eden eserler beklenmektedir.

b- Gerçekçi
Bu alanda; sevgi ve destek arayışına tanık olunan sevdiklerini yitiren çocukların, ”yaşama tutunmasının” tanıklığını yapan eserler beklenmektedir.

c- Fantastik
Bu alanda; virüsün insanda yarattığı etkilerden de yola çıkarak, fantastik kurguda oluşturulmuş metinler beklenmektedir. Fantastik tür metinlerde amacımız; çocuğun gerçek yaşamda karşılaşmak istemediği gerçeklikleri, fantastik dünyada sunarak, onu rehabilite etmektir.

Yarışmaya Katılım Şartları
1. Yarışma 18 yaşını bitirmiş tüm yazarlara açıktır. Uyruğu ve öğrenim durumu ne olursa olsun 18 yaşın üzerinde olan ve şartname koşullarına uyan herkes katılabilir.

2. Yazar yarışmaya birden fazla yapıtla katılabilir.

3. Yarışmaya Bilgiyolu Kültür Yayınları çalışanları, seçici kurul üyeleri katılamaz.

4. Katılımcılar, şartname koşullarını kabul etmiş sayılır.

Yarışmaya Katılacak Yapıtların Nitelikleri
1. Metin dili Türkçe’dir.

2. Yarışmalar alanlara göre 6-10 yaş grubuna yönelik roman dalında açılmıştır.

3. Yarışmaya gönderilen metinler, hiçbir yerde yayımlanmamış olmalı ve başka bir kurum ve yayınevi ile yayımlanmak üzere bağlayıcı sözleşme yapılmamış olmalıdır.

4. Yazar özgün bir metinle yarışmaya katılacaktır. Alıntılar ve öykünme içermeyecektir.

5. Özgün olmadığı seçici kurulca belirlenen yapıtlar değerlendirmeye alınmayacaktır.

6. Özgün olmadığı ödüllendirme aşamasından sonra belirlenen yapıtların yazarı, aldığı ödülü %50 fazlasıyla iade etmeyi bu şartnamedeki taahhütnameyi imzalamakla kabul etmiş sayılır. Özgün olmadığı belirlenen eser sahibi, üçüncü kişilerce açılacak her türlü davanın muhatabı sayılacaktır.

7. Ödül almadığı halde yayımlanan bir yapıtın özgün olmadığı belirlenirse yazarı, Bilgiyolu Kültür’ün uğramış olduğu zararı tazminle yükümlüdür.

8. Yarışmaya katılacak dosya, aşağıdaki biçimsel özellikleri taşımalıdır:

a) Bilgisayarda word belgesine, A4 boyutunda 1,5 satır aralıklı olarak; üst, alt, sağ ve sol kenar boşlukları 2,5 cm.’yi geçmeyecek şekilde hazırlanacaktır.

b) Yapıt, Times yazı fontu, 12 (on iki) punto, 1,5 satır aralığı ile yazılacak, sayfa numarası verilecek ve; b1. 6-8 yaş aralığı için en az 8 sayfa b2. 8-10 yaş aralığı için en az 30 sayfa şeklinde oluşturulacaktır.

c) Yapıt, 8 (sekiz) kopya olarak çoğaltılacak ve her kopyası dosyalanacak, ayrıca bir USB’ye de kaydedilecektir.

d) Yazar, yarışmaya gönderdiği yapıtın her kopyasına adını ve soyadını yazacaktır.

Yapıtların Teslimi

1. Yarışma adayları dosyalarını herhangi bir rumuz veya müstear ad olmaksızın kendi gerçek adları ile iletilecektir.

2. Yarışmaya katılanlar şartnamede verilen taahhütnameyi eksiksiz doldurur, imzalar. Taahhütname, CD kaydı ve kısa özgeçmiş bir zarfın içine koyularak kapatılır. Zarf açık isim ve adresle birlikte yayınevine gönderilir.

3. Yapıt, çoğaltılmış ve dosyalanmış 8 (sekiz) kopya, bir adet CD kaydı birlikte teslim edilir.

4. Yapıt, 15 Ocak 2021 saat 17.00 ye kadar gönderilmek zorundadır. Sonraki tarihlerde gelen dosyalar değerlendirme dışı tutulacaktır. Postadaki gecikmeler
kabul edilmez.

5.İnternet yoluyla başvuru yapılamaz, ancak www.bilgiyolu.com.tr adresinden ayrıntılı bilgi ve iletişim kanallarına ulaşılabilir.

Sonuçların Açıklanması Ve Ödüller
1. Yarışma sonuçları 22 Mart 2021 Pazartesi günü basın yayın yoluyla duyurulacaktır. Sonuçlar ödül kazananlara bildirilir.

2. Ödül töreni Pandemi koşullarına göre yapılabilirliği söz konusu olursa gerçekleştirilir.

3. 2021 Bilgiyolu Kültür Edebiyat Ödülleri ve ödül tutarları ile seçici kurul aşağıdaki gibidir.

Bilgiyolu Kültür Yayınları’nın 2020 yılında Çocuk Edebiyatı alanında duyurusu yapılan “Pandemi Döneminde Çocuk Olmak’’ başlıklı yarışmasının sonuçları belli oldu ve yarışmayı kazanan yazarlar düzenlenen bir törenle ödüllerini aldılar. Yarışmaya katılan yazarların Anneannemin Defteri, Kalemin Fısıltısı, Kırmızı Kapüşonlu Kız, İtinalı Karantina, Pandemi Günlükleri, Bilgi Adası, Evimizin İçindeki Lunapark, Hokus Pokus Karamelus, Çılgın Ninem, Küçük Bir Tavsiye isimli eserleri dereceye girdiler.
‘’Yazarlarımızı kutluyor ve okurların keyifli metinlerle buluşacağını umarak edebiyat alanına yeni eserler katmanın mutluluğunu yaşıyoruz.’’

6-8 yaş dönemine dönük bölümün kazananları:
• Birincilik Ödülü, Anneannemin Defteri başlıklı metniyle Yasemin Yılmaz Yüksek’e,
• İkincilik Ödülü, Kırmızı Kapüşonlu Kız başlıklı metniyle Melisa Ayşegül Çal’a,
• Üçüncülük Ödülü, Pandemi Günlükleri başlıklı metniyle İpek Ortaer Montanari’ye layık görülmüştür.

Dördüncü ve beşinci olarak belirlenen iki kişiye de mansiyon ödülü verilmiştir.
• Evimizin İçindeki Lunapark başlıklı metniyle Savaş Ünlü dördüncü olarak,
• Çılgın Ninem başlıklı metniyle Emin Eser beşinci olarak belirlenmiştir.

8+ yaş dönemine dönük bölümün kazananları:
• Birincilik Ödülü, Kalemin Fısıltısı başlıklı metniyle Buket Çetin’e
• İkincilik Ödülü, İtinalı Karantina başlıklı metniyle Serhan Ok’a
• Üçüncülük Ödülü, Bilgi Adası başlıklı metniyle Serkan Erden’e layık görülmüştür.

Dördüncü ve beşinci olarak belirlenen iki kişiye de mansiyon ödülü verilmiştir.
• Hokus Pokus Karamelus başlıklı metniyle Ebru Köfter dördüncü olarak,
• Küçük Bir Tavsiye başlıklı metniyle Muradiye Taplı beşinci olarak belirlenmiştir.

“Pandemi Döneminde Çocuk Olmak” başlıklı yarışmayı başlatırken, öncelikle bu zorlu dönemde çocuğun hayatına tanık olmak onun hayatın içinde duruşunu, sosyal çevresini, ilişkilerini, zorluklarla baş edişini, kaygılarını, sevinçlerini ve hayatını eğlenceli hale sokan unsurları gözlemlemek ve onun gerçekliği içinde, onunla paylaşabilmek temel amacımızdı. Bunu başardığımızı umuyoruz. İki farklı hedef kitlesi (6 yaş üstü ve 8 yaş üstü) seçilerek gerçekleştirilen bu yarışma hem dönemsel tanıklık hem de o dönem çocuğunun yaşamla baş edişini anlatması açısından edebiyata yapılan bir katkıdır diye düşünüyor ve çocukların, onların gerçeğini önemseyen metinlerle buluşmasını sağladığımız için mutluluk duyuyoruz.
Bilgiyolu Kültür Yayınları, önceki yarışmasının ödül töreninde yeni yarışmasını da duyurdu.

‘’Bilgiyolu Kültür Yayınları olarak “ERGENİN YAŞAMINA TANIK OLMAK” üst başlığı ile iki alanda yazarlarımızı yazmaya çağırmaktayız. Macera ve Dedektiflik türlerinde 12 yaş üstü okura seslenecek ve onların yaşamına tanıklık içeren, çocuk eşitliği ve cinsiyet eşitliğine tam saygılı, onun gerçekliğini ve özneliğini önemseyen bir anlayışla yola çıkan, türünün tüm özelliklerini taşıyan metinlerinizle bu çağrıya katılmanızdan mutlu olacağız.’’

BİLGİYOLU KÜLTÜR YAYINLARI HAKKINDA
Yayıncılıkta 26. yılını dolduran ve bugüne dek on binlerce çocuğun eğitim hayatına katkı sunan Bilgiyolu Yayınları olarak çocuk ve gençlik edebiyatı alanında ülkemizin çocuklarını nitelikli yayınlarla buluşturmak ilkesiyle yeni ürünler yayınlamaya başladık. İlk ürünlerimizi 2019 Sonbaharında yayımlayarak Türk ve Dünya edebiyatından seçme öykü ve romanlarını siz kitapseverlerin beğenisine sunduk. Bilgiyolu Kültür Yayınları olarak çocukların ve gençlerin kişisel gelişimlerine, hayal dünyalarına ve yetişkinlerle iletişimlerine katkı sunabilecek, içeriğiyle edebi zevklerini, çizim ve tasarımlarıyla görsel sanat bilinçlerini geliştirecek bir koleksiyon ile yola çıktık.

Bu yolculukta çağdaş, eşitlikçi, çocuk gerçeğini öne çıkaran, çocuğu birey olarak kabul eden ve ona yönelik metinlerde buyurgan bir öğreticilik içermeden, eğlendiren, düşündüren, aynı zamanda hayata özgür bir birey ve toplumsallaşmış bir varlık olarak hazırlanmasında köprü işlevi oluşturacak bu ilkeler doğrultusunda, çocuk ve gencimizi edebi ve estetik değer taşıyan kitaplarla buluşturmayı amaç edindik.
Edebiyat dünyasında deneyimli bir ekiple, her yaştan çocuğa, Türk ve Dünya edebiyatının seçkin, yaratıcı, eğlenceli ve derinlikli eserlerini sunmak için çıktığımız bu yolculukta buluşmak dileğiyle.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ