<style>.lazy{display:none}</style>Asım'ın Neslinden Mehmet Akif Ersoy'a Mektup Var
29.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Asım’ın Neslinden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var

Asım’ın Neslinden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var

Asım’ın Neslinden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var

Asım’ın Neslinden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var Mektup Yarışması Başvuruları. Yarışmaya Türkiye Sınırlarında Yaşayan Herkes Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 7.500 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Mansiyon Ödülü 2.500 Türk Lirası

1.Yarışmanın Konusu Ve Amacı
Mehmet Akif Ersoy, şahsiyeti, duruşu, düşünceleri ve eylemleriyle Türk gençlerine model olacak en önemli şahsiyetlerden biridir. Vatansever, mütedeyyin, millet âşığı, doğruluk ve adaletten şaşmayan, dürüst, vefalı, merhametli, kadirşinas, onurlu, çalışkan biri olan Mehmet Akif, Türk gençlerine “Asım” modelini hediye ederek onlardan da din, vatan ve millet yolunda mücadele etmelerini, kendi değerlerimizle birlikte modern bilimi de layıkıyla öğrenmelerini tembihlemiş müstesna bir şahsiyettir. Milli Mücadele’de yazdığı yazı ve şiirleriyle milli bir bilinç uyandırmaya çalışan Mehmet Akif, aralarına da karışarak halkı bu kutsal davada harekete geçirmek için büyük bir mücadele içine girmiştir. İslam medeniyetini, milletin derdini, vatan savunmasını her şeyin üstünde tutan ve bir “dert adamı” olan Mehmet Akif, özellikle “Çanakkale Şehitleri” ile edebiyatımızda unutulmaz bir destana imza atmış, İstiklal Marşıyla Türk milleti ve ordusuna ebedî bir bağımsızlık düsturu hediye etmiştir. 2021 yılının İstiklâl Marşı’nın Kabulü’nün 100. Yılı olması bu anlamda bizleri oldukça heyecanlandıran bir gelişmedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2021 yılının “İstiklâl Marşı Yılı” olarak ilan edilmesi, bu anlamda büyük şair Mehmet Âkif Ersoy’a, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Milli Mücadele’den zaferle ayrılan Türk Ordusu ve milletine büyük bir vefa göstergesidir.

Aksaray Valiliği olarak biz de bu mücadelede bir parça da olsa yer almak adına “Asım’ın Nesli’nden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var” başlığıyla herkesi mektup yazmaya davet ediyoruz. Böylece hem unutulmuş bir geleneği yeniden yaşatmayı hem de Mehmet Âkif Ersoy’u yeniden yaşatmayı amaçlamaktayız. Yüreği vatan ve millet sevgisi ile dolu olan her şairimizi bu vefa yolculuğunda yanımızda olmaya davet ediyoruz.

2. Yarışmanın Kapsamı
Yarışma konusu “Asım’ın Nesli’nden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var” dır. Bu konu dışındaki eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ads

3. Yarışmaya Katılma Şekli Ve Esasları

3.1. “Asım’ın Nesli’nden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var” konulu mektup yarışmasına Türkiye sınırlarında yaşayan her vatandaşımız en fazla beş sayfalık tek mektupla katılabilir.

3.2. Yarışmaya jüri üyeleri ve birinci derece yakınları ile Aksaray Valiliği çalışanları katılamaz.

3.3. Yarışmaya katılacak mektupların daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir. Aksi durumda eserler ödül kazanmış olsalar dahi iptal edilecek ve eser sahibi bu durumda hiçbir hak iddia edemeyecektir.

3.4. Yarışmaya katılan, ödüle layık görülen ve yayımlanmasına değer verilen mektuplar yayımlanacaktır. Yarışmaya katılan herkes, bu yükümlülüğü de peşinen kabul etmiş sayılır.

3.5. Herkes yarışmaya sadece bir eserle katılabilir.

3.6. Sonuç jüri üyelerinin takdir edeceği puanların aritmetik ortalaması ile belirlenecektir.

3.7. Yazar olarak altında imzası bulunan kişiye ait olmayan, bir yerden tamamen ya da kısmen kopyalanıp yarışmaya gönderilen, çok sayıda yazım hatası içeren ve başvuru tarihinden sonra teslim edilen mektuplar değerlendirmeye alınmayacaktır.

3.8. Mektuplar el yazısı veya bilgisayar üzerinden yazılabilir. Mektupların 5 adet fotokopisinin çıkarılarak, eser sahibinin bilgilerinin yer aldığı ıslak imzalı Ek- 1 listesi ile birlikte kapalı zarfta teslim edilmesi veya postalanması gerekmektedir. Postadan kaynaklanan ücretler eser sahibine aittir.

3.9. Yarışmaya katılan herkes mektubun her türlü yayım hakkını Aksaray Valiliğine ücretsiz olarak devrettiğini kabul ve yayımlanan eser için telif ücreti almayacağını taahhüt eder.

3.10. Yarışmaya katılan kişiler, şartnameyi kabul etmiş sayılır.

3.11. Yarışmaya katılım bireyseldir.

4. Başvuru Tarihleri Ve Diğer Hususlar

Başvuru Tarihleri: 18 Ocak-28 Şubat 2021

4.1. Mektuplar el yazısı veya bilgisayar üzerinden yazılabilir. Mektupların 5 adet fotokopisinin çıkarılarak, eser sahibinin bilgilerinin yer aldığı ıslak imzalı Ek- 1 listesi ile birlikte kapalı zarfta teslim edilmesi veya postalanması gerekmektedir. Postadan kaynaklanan ücretler eser sahibine aittir.

4.2. Eserler, elden teslim edilebilir veya posta ile gönderilebilir. Gecikmelerden sorumluluk kabul edilmez.

4.3. Yarışmada dereceye girenler, 8 Mart 2021 tarihinde http://www.aksaray.gov.tr internet sitesinde duyurulacaktır.

4.4. Ödüller, 12 Mart 2021 tarihinde düzenlenen bir törenle sahiplerine verilecektir.

4.5. Eserler en geç 28.02.2021 tarihi Saat:17.00’e kadar ilgili adreslere elden teslim edilmesi veya posta ile gönderilmelidir.

4.6. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilmez.

4.7.Gerekli görülmesi hâlinde, yarışma takvimi Aksaray Valiliği tarafından değiştirebilir.

Başvuru Adresi:
Aksaray Valiliği Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü
Minarecik Mahallesi M. Altınsoy Caddesi No:3 Valilik EK- 1 Bina-Arge Birimi
Aksaray / Türkiye
İletişim: 0 (382) 213 50 20 Dahili : 2107

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ