<style>.lazy{display:none}</style>Asım’dan Akif’e Mektup Lise Öğrencileri Mektup Yarışması
29.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Asım’dan Akif’e Mektup Lise Öğrencileri Mektup Yarışması

Asım’dan Akif’e Mektup Lise Öğrencileri Mektup Yarışması

Asım’dan Akif’e Mektup Lise Öğrencileri Mektup Yarışması

Genç Memur-Sen Asım’dan Akif’e Mektup Lise Öğrencileri Mektup Yarışması Düzenliyor.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 7 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 3 Bin Türk Lirası
Mehmet Akif İnan Özel Ödülü Bin Türk Lirası

Yarışmaya Katılacak Eserlerde Aranacak Şartlar

• Yarışmacı http://gencmemursen.org.tr web adresine giriş yaparak ana sayfada yer alan “Asım’dan Akif’e Mektup Yarışması” sekmesinden başvuru formunu doldurarak eserini PDF formatında sisteme yüklemelidir. Başvuru sahibinin; adı soyadı, okulu, il/ilçe/belde/köy ve iletişim bilgilerini başvuru formunda kesinlikle doldurması gerekmektedir.

• Mektup; Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto, 1,5 satır aralığında yazılmalıdır. • Başvuru sahibinin; adı soyadı, okulu, ilçesi ve il bilgileri mektubun devamındaki sayfada belirtilmelidir.

Ads

• Yarışmaya katılımda gönderilen eser daha önce herhangi bir yarışmada, etkinlikte vb. çalışmalarda kullanılmamış olmalıdır. Aksi takdirde katılımcı tüm haklarından feragat etmiş kabul edilecektir.

• Yarışmacılar belirlenen ödüller dışında herhangi bir hak talep etmeyeceklerdir.

• Yarışma şartlarına uymayan eserler dereceye girse bile iptali ve değişimi noktasındaki her hak genel koordinasyon kurulu nezdinde saklıdır.

Yarışmanın Hedefi
2021 yılının İstiklal Marşı Yılı olarak belirlenmesinden hareketle Türkiye genelinde tüm ortaöğretim kurumlarında eğitim alan öğrencilerimizin Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’a yönelik duygu ve düşüncelerini yansıtmalarına imkân vermek amacıyla bu yarışma düzenlenmektedir.

“Asım’dan Akif’e Mektup” temasıyla gerçekleştirilen yarışma sonucunda yazılan mektuplar, günümüz gençliğinin gözünde, gönlünde Mehmet Akif ERSOY’u nasıl içselleştirdiklerini yansıtan bir eser ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Katılım Koşulları
1. Yarışmaya Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm ortaöğretim kurumlarında eğitim alan öğrenciler katılım sağlayabilir.

2. Her öğrenci yarışmaya tek bir mektupla katılım sağlayabilir.

3. Katılımcılar yarışma takviminde belirtilen son başvuru tarihine kadar yazmış oldukları eserlerini http://gencmemursen.org.tr adresinden “Asım’dan Akif’e Mektup Yarışması” sekmesinden giriş yaparak yarışmaya başvuruda bulunabilirler.

4. Yarışma katılımcıları yarışmaya gönderdikleri eserin telif haklarının, eserin her ne şekilde olursa olsun yazılı, işitsel veya görsel olarak yayımı halinde Genç Memur-Sen’e ait olduğunu peşinen kabul etmiş sayılır. Yarışma düzenleyicileri uygun gördüğü eserleri yayımlama hakkını saklı tutar. Eserin kısmen ve/veya tamamen yayımlanması halinde yarışmacılara ayrıca ödemede bulunulmaz.

5. Yarışmaya katılan tüm öğrenciler bu şartname esaslarını kabul etmiş sayılır.

6. 18 yaşını doldurmamış bütün yarışmacılar başvuru ekinde yer alan “veli rıza onay formunu” da velilerine imzalatarak sisteme yüklemelidirler. Aksi taktirde eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Yarışmanın Amacı
Ülkemizin üzerinde bulunduğu coğrafya tarihin her döneminde çeşitli işgalcilerin, sömürgecilerin, zalimlerin hedefi haline gelmiştir. Ancak aziz milletimiz bu işgalcilere, sömürgecilere, zalimlere geçit vermeyen, boyun eğmeyen, tüm dünyaya meydan okuyan nice destanlar yazmıştır.

100 yıl önce Mehmet Akif ERSOY tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’mız milletimizin tarih boyunca aynı inançla vermiş oldukları mücadelenin ruhunu temsil etmektedir. Milyonların hep bir ağızdan okudukları İstiklal Marşı, her bir mısrasında tarih, mücadele, inanç ve vatan aşkını ifade ederek milletimizin varlığına ve birliğine karşı her türlü tehdit karşısında hilalin altında birleşerek destanlar yazmaya devam edeceğinin tüm dünyaya en gür beyanıdır.

İçinde bulunduğumuz 2021 yılı İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. yılıdır. Bu nedenle 2021 yılının İstiklal Marşı Yılı olması TBMM tarafından kabul edilmiştir.
Buradan hareketle;
“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!”

dizeleriyle milletimizin mücadele ruhunu, kararlılığını vurgulayan ve bu şiarla işgalcilere karşı verilen mücadelede birliği, beraberliği güçlendiren Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u anmak ve anlamak büyük önem arz etmektedir.

Bu öneme binaen gerçekleştirilen yarışmada ortaöğretim kademesindeki öğrencilerimizin Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY ile aralındaki bağın güçlenmesi, gençlerin gözündeki, gönlündeki Akif’e yönelik duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine olanak vermektir.

Yarışmanın Konusu
Yarışmanın konusunu “Asım’dan Akif’e Mektup” temasıyla ortaöğretim kademesindeki öğrencilerimizin Mehmet Akif ERSOY’a yönelik kaleme alacakları mektuplar oluşturmaktadır.

Eserlerin Değerlendirilmesi
Yarışma takvimine göre son başvuru tarihi olan 15.06.2021’e kadar öğrencilerin yazmış oldukları mektupları http://gencmemursen.org.tr web adresine giriş yaparak ana sayfada yer alan “Asım’dan Akif’e Mektup Yarışması” sekmesinden online olarak yüklemeleri gerekmektedir. Genç Memur-Sen Genel Merkezi tarafından oluşturulan değerlendirme jürisi tarafından yazılan mektuplar değerlendirilecektir. Değerlendirme işleminden önce öğrencilerin isim, okul, ilçe vb. bilgileri kapatılarak değerlendirme yapılacaktır.

Jüri üyeleri her bir mektubu ayrı ayrı değerlendirecektir ve bu değerlendirme sonucunda mektuba verilen puanların ortalaması hesaplanarak birinci, ikinci, üçüncü ve Mehmet Akif İNAN özel ödülünü almaya hak kazanan eserler belirlenecektir. Değerlendirme işleminden sonra değerlendirme jürisi tarafından sonuç tutanağı hazırlanıp Genç Memur-Sen Genel Merkezine teslim edilecektir.

Yarışma Takvimi
Son Başvuru Tarihi: 1 Eylül 2021
Değerlendirme Jürisinin Sonuçları İlan Tarihi: 15 Ekim 2021
Ödül Töreni: 27 Aralık 2021 – Memur-Sen Genel Merkezi

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru Formu İçin Tıklayın.
Rıza Formu İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ