<style>.lazy{display:none}</style>ArfBot Oyun Kodlama Yarışması Başvuru Koşulları
22.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

ArfBot Oyun Kodlama Yarışması

ArfBot Oyun Kodlama Yarışması

ArfBot Oyun Kodlama Yarışması

ArfBot Oyun Kodlama Yarışması Başvuruları Başladı. Yarışma 2 Ayrı Kategoride İlkokul (8-10 Yaş) Ve Ortaokul (11-14 Yaş) Olarak Yapılacak.

1. ArfBot Hakkında
ArfBot.com çocuklar ve ruhu hala çocuk olanlar için tasarlanmış akıllı arama motorudur. Çocukların dilinden iyi anlayan karakter ArfBot, yapay zekâsı sayesinde aramalarda daima öğretici, eğlenceli, merak uyandıran ve güvenli sonuçları gösterir. Çocuklara uygun olmayan içerikleri algılayabilen ArfBot, internet kullanımını asla baskıcı bir şekilde kontrol etmez, sadece uygun olana yönlendirir.

Bir çocuğun yetişkinlerin dünyasına uygun bir ortamda aradığını bulabilmesi kolay değildir. Arfbot çocuklar için ilginç olmayan web sayfaları yerine arama sonuçlarında onların işlerine yarayacak sonuçları gösterir. Kısaca ArfBot güvenli internetin sembol karakteridir!

2. Yarışma Hakkında
ArfBot Oyun Kodlama Yarışması 2021’e, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan ve başvuru tarihinde 8-14 yaş aralığında olan her çocuk katılabilir.

Yarışmaya katılım bireysel ve ücretsizdir. Her katılımcı sadece bir oyunla yarışmaya başvurabilir.

Ads

Katılımcılar, başvurularını https://yarisma.arfbot.com/ adresindeki formu doldurarak yapmalıdır.

Oyunun kodlanacağı platforma giriş, örnek oyun oluşturma, biten oyunun linkini kaydetme ve yarışmaya başvuru ile ilgili bilgi yukarıda bulunan web sitesindeki videoda detaylıca gösterilmiştir.

Başvurular arasından 8-10 yaş kategorisinden beş ve 11-14 yaş kategorisinden de beş kişi olmak üzere toplam 10 kişi, velilerinin izniyle, online ortamda yapılacak finale davet edilecektir. Finalde yarışmacılar, kodladıkları oyunları jüri karşısında tanıtacaklardır. Her bir yaş kategorisinden ilk üçe kalanlara çeşitli ödüller verilecektir. Sürpriz ödüller web sayfasında yayınlanacaktır.

Finale kalan kişiler, başvuru formlarında belirtilen mail adreslerine gönderilecek e-posta ile bilgilendirilecektir. Finalistler web sayfasında da duyurulacaktır.

Online finalin tarihi ve linki de yarışmaya ait web sayfasında duyurulacaktır.

3. Takvim
Yarışma planlaması aşağıdaki takvim dahilinde yapılmaktadır. Herhangi bir sebeple tarihlerin değişlikliği ile ilgili karar alma durumu yarışmayı organize edenlere aittir.

• Başvuru Süreci: 21.12.2020 – 31.01.2021
• Jüri Ön Elemesi: 01.02.2021 – 13.02.2021
• Finalistlerin Duyurulması: 13 Şubat 2021
• Online Final ve Ödül Töreni: 20 Şubat 2021

4. Yarışma Teması
Oyun Kodlama Yarışması 2021’in teması “ArtBot” olacaktır. ArfBot, oyunun merkez karakterini ya da temasını oluşturmalıdır. Yarışmaya katılanlar, ArfBot’un misyonu olan “çocuklar için güvenli internet” konusu üzerinde çalışabilirler. Jüri bu temayla ilgili mesajın verilme şeklini, oyunun genel tasarımını ve ne kadar eğlenceli olduğunu değerlendirecektir.

5. Ödüller
Finale iki ayrı yaş kategorisinden toplam 10 kişi katılacak ve oyunlarını online ortamda jüri üyelerine tanıtacaktır. Aşağıdaki yaş kategorilerinde ödüller verilecektir. Sürpriz ödüller web sitesinden yayınlanacaktır.

• 8-10 yaş kategorisinde ilk üçe giren kişilere ödüller
• 11-14 yaş kategorisinde ilk üçe giren kişilere ödüller

6. Kurallar
Yarışma ile ilgili kurallara bütün katılımcılar uymak zorundadır. Lütfen kuralları dikkatlice okuyunuz ve oyununuzu oluşturmaya kurallara göre başlayınız.

• Yarışmaya başvuru ücretsizdir.
• Başvuru tarihi itibariyle katılımcılar en az 8 en fazla 14 yaşında olabilir.
• Yarışmanın düzenlenmesinde ve jüride görev alanlar ile yarışma konularıyla ilgili yönetici kadrolarındaki görevli kişiler ve bunların birinci hısımları yarışmaya katılamazlar.
• Yarışmaya katılım bireyseldir. Grup olarak üretilen oyunlar ile yarışmaya başvurulamaz.
• Her katılımcı sadece bir oyunla yarışmaya başvurabilir. Birden fazla oyunun gönderildiğinin tespit edilmesi durumunda katılım hakkı iptal edilir.
• Oyun, Microsoft MakeCode Arcade platformu üzerinden yapılmalıdır. Başka oyun platformları üzerinden yapılan oyunlar kabul edilmeyecektir.
• Oyun özgün olmalıdır. Taklit oyun kabul edilemez. Diğer retro/arcade oyunlardan esilenme söz konusu olabilir fakat olduğu gibi kopyalanmasına müsaade edilemez.
• Başvuruyu yapan katılımcı başvuru formunda beyan ettiği bilgileri eksiksiz ve doğru girmelidir. Aksi takdirde başvurusu geçersiz sayılacaktır.
• Online finale katılabilmesi için katılımcının velisinin onayı şarttır. Finalistler belirlenirken veli onayı alınacaktır. Aksi durumda yedek finalist adayı final gününe davet edilecektir.

Microsoft MakeCode Arcade Kullanmak
Microsoft MakeCode Arcade web sitesine https://arcade.makecode.com/ adresinden ücretsiz ve online olarak erişebilirsiniz. Çevrimiçi oyun kodlama platformu olması sebebiyle günümüzde kullanılmakta olan bilgisayarların büyük çoğunluğunda çalışmaktadır. En iyi sonuç için masaüstü veya dizüsütü bilgisayarınızda ve yaygın kullanılan tarayıcılarda (Chrome, Mozilla, Opera, vb.) web sitesini açmanızı öneririz.
Giriş, oyun oluşturma, link kopyalama ve başvuru formunu doldurma adımları yarışmaya ait web sitesi olan https://yarisma.arfbot.com/ adresindeki videoda detaylı olarak anlatılmıştır.

Örnek Oyunlar
ArfBot Oyun Kodlama Yarışması 2021 için oluşturacağın, güvenli internetin sembol karakteri “ArfBot” temalı arcade oyununa ilham vermesi açısından Microsoft MakeCode Arcade’in YouTube kanalındaki videolarına bakabilirsin.
Bunun yanı sıra Microsoft MakeCode Arcade’in kendi web sitesinde de örnek oyunları bulup incelemen hatta tutorial ile alıştırmalar yapma şansın da var. Kendi oyununu oluşturmak için daha fazla bekleme. Hazırsan haydi başlayalım!
https://www.youtube.com/c/MicrosoftMakeCode/videos
https://arcade.makecode.com/

Yarışma Başvurusu İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Bulanca dedi ki:

    Yarışmayı kendi blogumda duyurarak ben de destek olmak istedim: https://www.bulanca.com/internet-zone/arfbot-com-oyun-kodlama-yarismasi-2021.html

BİR YORUM YAZ