<style>.lazy{display:none}</style>
30.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Antrenör Temel Eğitimi Sertifika Programı

Antrenör Temel Eğitimi Sertifika Programı

Antrenör Temel Eğitimi Sertifika Programı

Gençlik Ve Spor Bakanlığı, Anadolu Üniversitesi Antrenör Temel Eğitimi Sertifika Programı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Katılım Koşulları
Antrenör Temel Eğitimi e-Sertifika Programlarına katılabilmek için aşağıdaki şartları sağlamak gerekmektedir:

• T.C. vatandaşı olmak
• 18 yaşını doldurmuş olmak
• En az lise ve dengi okul mezunu olmak
• Federasyon eğitim talimatında belirtilen sağlık şartlarını taşımak
• Antrenör Eğitimi Yönetmeliğinin 7.maddesinin (ç) bendinde yer alan suçlardan mahkum olmamak
• Spor Disiplin Yönetmeliği ile federasyonların disiplin veya ceza talimatlarına göre son üç yıl içinde olmak şartıyla bir defada altı aydan fazla veya toplamda bir yıldan fazla ceza almamış olmak

Gençlik Ve Spor Bakanlığı İle Anadolu Üniversitesi Arasında İmzalanan Protokol İle Antrenör Temel Eğitim Programı Uygulamaya Konulmuştur.

Bu İşbirliğinin Amacı; 14 Aralık 2019 Tarihli Ve 30978 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanarak Yürürlüğe Giren Antrenör Eğitimi Yönetmeliğinde “Müsabakası Yapılan Ve Yapılmayan Tüm Spor Dallarında, Her Kademedeki Antrenör Adaylarına Yapılacak Antrenör Temel Eğitimi İle Temel Eğitim Sonunda Uygulanacak Sınavın Düzenli Ve Etkin Biçimde Uygulanması, Yapılan Sınav Sonucunda Temel Eğitim Sınav Sonuç Belgesinin Düzenlenmesi” Şeklinde Bahsi Geçen Hususlara İlişkin Usul Ve Esasları Belirlemektir.

Ads

Bu Kapsamda Anadolu Üniversitesi Tarafından Antrenör Adaylarına Yönelik Beş Kademeden Oluşan Ve Teorik Eğitimleri İçeren Antrenör Temel Eğitimi E-Sertifika Programları Hazırlanmıştır. Bu Programlar İle Antrenör Adaylarına Temel (Teorik) Eğitim Verilmesi Ve Bu Eğitimin Sertifikalandırılması Amaçlanmaktadır.

Değerlendirme
Sınavda her bir modülde 20’şer soru olmak üzere toplam 100 çoktan seçmeli soru sorulacaktır.
Katılımcıların başarılı olabilmesi için sınavda her bir modülde 100 tam puan üzerinden 60 puan alması gerekmektedir.
Sınavdan 5 gün sonra adayların başarı durumunu gösteren “Sınav Sonuç Belgesi” http://esertifika.anadolu.edu.tr/ adresinde yayınlanarak e-posta ve SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.

Başarılı olan katılımcılar 4 yıl boyunca Federasyonların aynı kademe ve daha alt kademedeki açmış olduğu uygulama eğitimi ve sınavına başvurabilirler.
Başarısız olan katılımcılar ise 2 yıl içerisinde e- Devlet Kapısı / GSB / Spor Bilgi Sistemi/ Spor Elemanı / Bütünleme Başvurusunu yaparak programa yeniden katılabilirler.

2 yıl içerisinde ilgili modülden başarısız olan katılımcıların temel eğitim ile ilişiği kesilir.
Sınav sonuçları ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bildirilecektir.

Programın Kapsamı
Beş Kademeden Oluşan E-Sertifika Programları Ve Modülleri (Dersleri) Aşağıda Belirtilmiştir.

1.Kademe Antrenör Temel Eğitimi E-Sertifika Programı Modülleri
Spor Ve Sağlık Bilimleri I
Hareket Ve Antrenman Bilimleri I
Spor Yönetimi I
Sporda Öğrenme Ve Öğretme I
Sporda Psikososyal Alanlar I

2.Kademe Antrenör Temel Eğitimi E-Sertifika Programı Modülleri
Spor Ve Sağlık Bilimleri II
Hareket Ve Antreman Bilimleri II
Spor Yönetimi II
Sporda Öğrenme Ve Öğretme II
Sporda Psikososyal Alanlar II

3.Kademe Antrenör Temel Eğitimi E-Sertifika Programı
Spor Ve Sağlık Bilimleri III
Hareket Ve Antrenman Bilimleri III
Spor Yönetimi III
Sporda Öğrenme Ve Öğretme III
Sporda Psikososyal Alanlar III

4.Kademe Antrenör Temel Eğitimi E-Sertifika Programı
Spor Ve Sağlık Bilimleri IV
Hareket Ve Antreman Bilimleri IV
Spor Yönetimi IV
Sporda Öğrenme Ve Öğretme IV
Sporda Psikososyal Alanlar IV

5.Kademe Antrenör Temel Eğitimi E-Sertifika Programı
Spor Ve Sağlık Bilimleri V
Hareket Ve Antreman Bilimleri V
Spor Yönetimi V
Sporda Psikososyal Alanlar V

Öğrenme Ortamları
Programın öğrenme ortamları;

• E-Kampüs Portalı üzerinden sunulan e-Öğrenme Malzemeleridir.
Antrenör Temel Eğitimi e-Sertifika Programı’na kayıt yaptıran katılımcılar internet ortamında verilen e-öğrenme malzemelerinden yararlanarak sertifika sınavına hazırlanabileceklerdir.

E-Öğrenme Malzemeleri
e-Öğrenme malzemeleri https://ekampus.anadolu.edu.tr adresinde yer alan Anadolu Üniversitesi Ders Çalışma Platformu üzerinden sunulmaktadır. Ders Çalışma Platformu’na e-Devlet Kapısı üzerinden erişilmektedir. https://ekampus.anadolu.edu.tr/#/login adresinde yer alan “e-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi” bağlantısına tıkladıktan sonra T.C. Kimlik No ve e-Devlet Şifresi tanımlanarak “Sisteme Giriş Yap” düğmesine tıklanmalıdır. Böylece adaylar kayıtlı oldukları kademede yer alan tüm derslerin e-öğrenme malzemelerine ulaşabilirler. Dersler başladığında tüm adaylar e-posta ve SMS ile bilgilendirilecektir.

Sınavlar
Sınav 81 ilde yapılacaktır. Adayların akademik takvimde belirtilen tarihlerde https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr/ adresi üzerinden Anadolu Üniversitesi sınav sistemine kayıt olmaları gerekmektedir. Kayıt sırasında adaylar sınav merkezini tercih edebilirler. Sınav giriş belgeleri sınavdan bir hafta önce https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr/ adresinde yayınlanarak e-posta ve SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.

Akademik Takvim
2022 Güz dönemine ait başvuru, kayıt işlemleri, derslerin başlangıcı gibi önemli tarihlerin yer aldığı akademik takvim aşağıdaki gibidir.

Anadolu Üniversitesi sınav sistemine kayıt işlemleri: 3 Ekim 2022 – 4 Kasım 2022
E-Öğrenme Derslerine Erişim: 26 Eylül 2022
Sınav giriş belgelerinin internetten yayınlanması: 12 Aralık 2022 haftası
Sınav tarihi: 18 Aralık 2022
Sınav sonuçlarının internetten duyurulması: 2 Ocak 2023 haftası

2022 Güz Dönemi Antrenör Temel Eğitimi E-Sertifika Programı Sınavı Yüz Yüze Yapılacaktır.

Antrenörlük Temel Eğitim Sınavı Yeni Kayıt Ve Kayıt Yenileme Başvuru Kılavuzu

Yeni Üyelik / Giriş İşlemleri
https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr sayfasında üyeliği olan adaylar, sisteme üye oldukları e-posta adresi ve kişisel şifreleri ile sisteme giriş yapabilirler. Sisteme ilk defa giriş yapan adayların öncelikle “Kayıt Ol” butonuna basarak üye olmaları gerekmektedir.
Kayıt olma işlemi 2 aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada kayıt isteği bulunma, ikinci aşama ise kişisel bilgilerin girilerek sisteme üyeliğin gerçekleştirilmesidir.

Not: Sistem üzerinden yapılacak bilgilendirmelerde, sisteme kayıt olduğunuz e-posta adresiniz kullanılacağından dolayı, kayıt için kullandığınız e-posta adresinizin kendinize ait ve sürekli kullandığınız bir hesap olmasını özen gösteriniz.

T.C. Kimlik Numaranızı ve e-posta adresinizi yazarak “Kayıt İşlemini Başlat” butonu basınız. Bu işlem sonrası belirttiğiniz e-posta adresinize bir aktivasyon linki gönderilecektir.

Bu işlem sisteme girdiğiniz e-posta adresinin ve e-posta adresinize erişim yapabildiğinizin doğruluğunu sağlamak için yapılmaktadır.
İşlem sonrası, e-posta hesabınıza aktivasyon kodu içeren bir mail gelecektir.
Aktivasyon linkini tıkladığınızda kişisel bilgilerinizi gireceğiniz panele ulaşırsınız.
Panelde yer alan kişisel bilgilerinizi giriniz ve Kayıt Ol butonuna basarak bilgilerinizi onaylayınız.

Bu aşamada sistem, girdiğiniz bilgileri MERNİS sistemi üzerinden kontrol etmektedir. Girilen bilgiler ile MERNİS sisteminden gelen veriler arasında uyuşmazlık durumunda sistem uyarı mesajı vermekte ve işlemi onaylamamaktadır. Sistem üzerinden hata mesajı almanız durumundan girdiğiniz bilgileri kontrol ederek işlemi tekrarlayınız.

Sisteme girdiğiniz bilgilerin doğruluğu onaylandığında, üyelik işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bu aşamadan sonra, üyelik esnasında belirlediğiniz şifreniz ile sisteme giriş yapmanız ve başvuru adımlarını tamamlamanız gerekmektedir.

Başvuru İşlemleri
Başvuru sayfasına giriş yaptığınızda Kimlik Bilgileri, İletişim Bilgileri, Eğitim Bilgileri linkleri listelenmektedir.

Kimlik Bilgileri
Kimlik Bilgileri bölümü, nüfus bilgilerinizin gösterildiği ve aday fotoğrafınızın yüklendiği bölümdür.
T.C. Kimlik Numarasına sahip adayların bilgileri, nüfus idaresinden çekildiği için bu bölümde güncelleme yapamamaktadır. Soyadı değişikliği gibi, nüfus bilgilerinde değişiklik olan adaylar “Bilgilerimi Mernisten Güncelle” butonuna basarak bilgilerini güncelleyebilirler.
Başvuru fotoğrafınızı sisteme yüklemek için Fotoğraf Seçiniz butonuna basınız.

Not: Başvuru esnasında, son 6 (altı) ay içerisinde çekilmiş bir vesikalık fotoğrafın sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Söz konusu fotoğrafın, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden ve yüzü açık olarak çekilmiş olması gerekmektedir. Sınav günü tanınmada önemli rol oynayacak, fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Sınav günü sınav görevlilerinin, adayın fotoğrafından kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde adayı sınava almayabileceği veya sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Açılan paneldeki Fotoğraf Seçiniz butonuna basarak bilgisayarınızdan yüzünüzün tam görüneceği vesikalık fotoğrafınızı seçiniz.
Ekranın orta tarafında yer alan beyaz dikdörtgen alan, fotoğrafınızın kesilerek kayıt edileceği alanı göstermektedir. Fare yardımı ile resminizi sağa, sola kaydırıp, resmin altında yer alan yakınlaştırma çubuğu ile resminizi büyültüp küçültebilirsiniz. Yüzünüzün tam olarak görülebilecek şekilde resmi ayarladıktan sonra Resmi Kırp Yükle butonuna basarak seçiniz.

Kırptığınız fotoğrafta yüzünüz net olarak belirgin değilse, sistem yüklediğiniz fotoğrafı kabul etmeyecektir ve aşağıdaki gibi bir uyarı verecektir. Bu durumda fotoğrafınızdaki seçilen alanı yeniden ayarlayınız veya yeni bir fotoğraf seçimi yaparak işlemi tekrarlayınız.
Fotoğrafınız başarı şekilde yüklendiğinde, fotoğraf yükleme işlemi başarıyla gerçekleştirilmiştir mesajı görünecektir.

İletişim Bilgileri
İletişim bilgileri giriş paneli e-posta Bilgi Güncelleme, Telefon Bilgileri Güncelleme ve Adres Bilgileri Güncelleme olarak 3 bölümden oluşmaktadır. Güncellemek istediğiniz bölümün yanında yer alan mavi renkli butonları bastığınızda düzenleme paneli açılacaktır. Açılan panel üzerinden bilgilerinizi girerek panelin altında yer alan Kaydet butonlarına basarak bilgilerinizi sisteme girebilirsiniz.

Başvuru Süreci
Başvurular linkine tıkladığınız da ”Yeni Başvuru Yap”, ”Devam Eden Başvurularım” ve ”Tamamlanan Başvurularım” butonlarını göreceksiniz.

Başvurusu Açık Sınavlar sekmesinden ‘2022 Güz Dönemi Antrenörlük Temel Eğitimi Sınavı (YENİ KAYIT) (18.12.2022)’ veya ‘2022 Güz Dönemi Antrenörlük Temel Eğitimi Sınavı (KAYIT YENİLEME) (18.12.2022) seçimi yaparak Başvuru Yap butonuna basınız.

Başvuru süreci 5 adımdan oluşmaktadır. Başvurunuzun geçerli olabilmesi için tüm adımların tamamlanması gerekmektedir.

1. Adım Başvuru Yapılacak Alan
Başvuru sayfasının ilk adımı, başvuru yapılacak alan seçiminin yapıldığı bölümdür. Sınava girmeniz gereken Alan / Bölüm listelenecektir. Seçiminizi yapınız ve Sonraki butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz.

2. Adım Kimlik Bilgileri
Kişisel bilgilerinizin gösterildiği bölümdür. Bilgilerinizde bir hata varsa Kimlik Bilgileri linkinden güncelleme yapabilirsiniz. Bilgilerinizde bir değişiklik yoksa bir sonraki aşamaya ilerleyiniz.

3. Adım İletişim Bilgileri
İletişim bilgilerinizin gösterildiği bölümdür. Bilgilerinizi kontrol ederek bir sonraki adıma geçiniz. Bilgilerinizde düzenlemeyi İletişim Bilgileri linkinden yapabilirsiniz.

4. Adım Sınav Merkezi
Sınav merkezi seçim panelidir. Sınava girmek istediğiniz sınav merkezini seçip sonraki adıma geçiniz.

5. Adım Özet
Özet adımında başvuru aşamasında girdiğiniz tüm bilgiler özet şeklinde listelenmektedir. Tüm bilgilerinizi tekrar kontrol ediniz. Bilgileriniz doğru ise sayfanın altında yer alan BAŞVURUYU KAYDET butonuna basarak başvuru bilgilerinizi onaylayınız.

Başvuruyu Kaydet butonuna bastığınızda başvuru süreci tamamlanmış olmaktadır. Bu durumda aday bilgileri sayfası üzerinde “Başvuru İşleminiz Başarıyla Tamamlanmıştır” şeklinde bir uyarı yer alacaktır.

Sınav başvuru sürecini tamamlandığınız başvurunuz, Tamamlanan Başvurularım başlığı altında listelenecektir.

Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu

Sürekli/geçici engeli veya sağlık sorunu olan adaylar, bu kılavuzun son sayfasında yer alan Ek-1 “Sağlık Durumu / Engel Bilgi Formu” nu doldurup ıslak imzalı şekilde, üniversite veya devlet hastanesinden alacakları (adayın engel/sağlık durumunu, kullanması gereken özel araç/gereci vb. açıkça belirten) sağlık raporunun onaylı bir örneği ve yazacakları dilekçeleriyle birlikte sınav başvuru süresi içinde (sınav başvuru süresi tamamlandıktan sonra sürekli/geçici engeli veya sağlık sorunu oluşan adaylar ise rapor tarihinden sonraki iki gün içinde, sınav tarihinden 3 gün öncesine kadar) söz konusu formun üzerinde belirtilen adrese ulaştırmalıdır. Belirtilen adrese herhangi bir sebeple zamanında ulaşmayan evrak dikkate alınmayacaktır. Söz konusu adaylar, yetkililerce yapılan değerlendirme neticesinde uygun görülen şekilde sınava alınacaklardır.

Şifremi Unuttum
Sistemde kayıtlı olan şifrenizi unuttuğunuz da ‘’ Şifremi Unuttum ‘’ butonuna tıklayınız. ‘’Şifremi unuttum’’ butonuna bastığınızda bir form açılacaktır.

Sisteme kayıt esnasında kullanmış olduğunuz e-posta adresinizi yazarak ‘’Şifre Sıfırlama Maili Gönder’’ butonuna tıklayabilirsiniz. e-posta adresinize gelen şifre sıfırlama linkine tıklayınız. Açılan sayfada istenilen bilgileri doldurarak yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Sınav başvuru sürecinizde yaşanacak teknik sorunlar için aşağıdaki iletişim kanallarından yardım alabilirsiniz.

E-posta: sinavdestek@anadolu.edu.tr
Telefon: 0 222 335 0580 / 2286 (Mesai Saatleri 08:30-12:00 13:00-17:30)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ