<style>.lazy{display:none}</style>
20.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Alper Ekler Karagöz Oyunu Yazma Yarışması

Alper Ekler Karagöz Oyunu Yazma Yarışması

Alper Ekler Karagöz Oyunu Yazma Yarışması

Karagöz Derneği Yayınları Alper Ekler Karagöz Oyunu Yazma Yarışması Düzenliyor. Ödüllü Yarışmaya Başvurular Elden, Posta Yada Kargo Yolu İle Yapılabilir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 7.500 Türk Lirası
İkincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 4 Bin Türk Lirası
Birinci Mansiyon Ödülü 3 Bin Türk Lirası
İkinci Mansiyon Ödülü 3 Bin Türk Lirası

Seçici Kurul, Alpay Ekler Karagöz Oyunu Yazma Yarışması’nda belirlenen ödül kategorilerinden birine, birkaçına veya tamamına değer eser bulamadığı takdirde ödül vermeyebilir. Bu durumda Kurul, mansiyon sayısını arttırabilir.
Ortak yazılan eserler ilgili bir ödüle değer görüldüğünde ödül bölüştürülür.
Bu ödüller Ödül Töreninde ilgili kesintiler yapılarak ödenir.
Dereceye giren oyunlar Karagöz Derneği Yayınları tarafından basılı ve e-kitap olarak yayınlanır.

Yarışmanın Adı
Yarışmanın Adı “ALPAY EKLER KARAGÖZ OYUNU YAZMA YARIŞMASI’ dır.

Yarışmayı Düzenleyen Kurum
Karagöz Derneği İktisadi İşletmesi / Karagöz Derneği Yayınları

Ads

Yarışmanın Amacı
Somut Olmayan Kültürel Mirasımız olan Karagöz sanatının, yeni oyunlar vasıtası ile zenginleştirilmesi, yerli oyun yazarları sayesinde özgün yapıtların Türk Tiyatrosuna kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu yarışma ile birlikte Karagöz sanatının bilinirliliğinin arttırılması hedeflenmektedir

Katılım Koşulları
a) Yarışmaya yurt içinden ve yurt dışından T.C. vatandaşları katılabilir.

b) Başvuruların değerlendirilmesinde görev alacak Seçici Kurul üyeleri ve bu kişilerle birinci dereceden kan bağı olanlar ile sıhrî yakınları bu yarışmaya katılamazlar.

c) Yarışmaya eser gönderen her yarışmacı, bu şartnameyi okumuş ve koşullarını kabul etmiş sayılır. Sonuçlar açıklandıktan sonra bile olsa şartlara uymadığı fark edilen eser sahiplerinden ödülleri geri alınır.

Yarışmaya Katılacak Olan Oyunların Nitelikleri
a) Eser özgün olmalıdır. Katılımcılar, yazacakları eserin konusunda serbesttirler.

b) Öykü, roman, şiir gibi eserler, uyarlamalar ve kısa oyunlar değerlendirme dışı bırakılır.

c) Eserlerde kullanılacak dil Türkçe olmalıdır.

d) Oyunlarda, Karagöz oyununun klasik yapısı olan Mukaddime, Muhavere, Fasıl, Hitam kalıbına ve perdede oynatım tekniğine uygunluk koşulları aranacaktır.

e) Eserlerin özgünlüğüne dair tüm sorumluluk yazara aittir. Üçüncü kişi veya kuruluşların telif hakkı konusunda herhangi bir talep veya iddiada bulunmalarından doğacak maddi ve manevi zarar yazara aittir.

f) Bir kişi, birden çok eserle yarışmaya katılabilir.

g) Bir eser birden çok kişinin ortak çalışması olabilir.

h) Yarışmaya katılacak eserler öz, biçim ve üslup bakımından Karagöz oyunu yazım tekniğinin gerektirdiği kurallar çerçevesinde kaleme alınmış olmalıdır.

ı) Oyunlar, son başvuru tarihine kadar, hiçbir yerde yayınlanmamış, oynanmamış, yarışmalarda ödül almamış olmalıdır. Şartnameye konu yarışmada ödüle ve basıma layık görülen oyunların daha önce yayınlanmış, oynanmış ya da ödül almış olduğu tespit edildiğinde kazanılan ödül geri alınır.

i) Daha önce basılmış, her hangi bir yerde oynanmış, dereceye girmiş ve başka yarışmalara başvuru yapmış eserler yarışmaya katılamaz.

ii) Yarışmada ödül ve mansiyona layık görülen eserler, Karagöz Derneği Yayınları tarafından basılı ve e-kitap olarak yayımlanacaktır. Karagöz Derneği İktisadi işletmesi tarafından ödül dışında telif hakkı ödemesi yapılmayacaktır.

Yarışmaya Katılacak Oyunların Teslim Edilme Koşulları
a) Oyunlar normal A4 boyutunda, 12 (on iki) punto büyüklüğünde Times New Roman fontu ile bilgisayar ortamında 1,5 (bir buçuk) satır aralığı ile yazılarak, sayfa numaraları eklenerek, 1 (bir) basılı kopyasını ve 1 (bir) dijital kopyası aşağıda belirtilen adrese gönderilmelidir/teslim edilmelidir.

b) Eserin hiçbir sayfasında kimlik bilgisi, ibare, işaret olmamalıdır.

c) Eserin ilk sayfasında eser sahibinin rumuzu ve eser adı yazılmalıdır.

d) Eserin ikinci sayfasında oyun kişilerinin adları, oyunda kullanılan canlı ve cansız nesneler belirtilmelidir.

e) Yarışmacı eserinin tek taraflı ya da önlü arkalı olacak şekilde bir adet kopyasını ve bir adet dijital kopyasını üzerinde yalnızca rumuzu yazılmış 1. zarfa koymalıdır. (Zarf tamamen kapalı olmalıdır)

f) Yarışmacı üzerinde (Flash Bellek içinde) yalnızca rumuz ve eser adı yazılmış bulunan eserin bir adet Word dosyası olarak bir adet de PDF dosyası olarak kaydedilmiş şekilde iki kopyasını birinci zarfa eklemelidir. Bu elektronik ortamdaki kopyada eser sahibine ait hiçbir kimlik bilgisi, ibare, işaret olmamalıdır.

g) Yarışmacı kendisine ait kimlik bilgilerini içeren dilekçeyi üzerinde yalnızca rumuzun bulunduğu ikinci zarf içinde vermelidir. (Zarf tamamen kapalı olmalıdır) İkinci zarfın içinde yarışmacının, bir adet vesikalık fotoğrafı eklenmiş imzalı başvuru dilekçesi ve özgeçmişi bulunmalıdır.

Yarışmaya Girecek Eserin Teslim Ediliş Şekli
a) Son başvuru süresi 31 Mayıs 2023 günü mesai saati bitimine kadardır.

b) Eserler elden teslim edilebilir, iadeli taahhütlü posta veya kargo ile yollanabilir. Postada meydana gelecek gecikme ve kayıplardan, Karagöz Derneği İktisadi İşletmesi sorumlu değildir. Her türlü posta ücreti yarışmacıya aittir.

c) Yarışmaya giren eserler ve kimlik zarfı açılmayacak şekilde Karagöz Derneği İktisadi İşletmesi tarafından kayıt edilerek teslim alınır.

d) Hangi nedenle olursa olsun, yarışmaya son katılım tarih ve saatinden sonra belirtilen adrese ulaşan ya da teslim edilmek istenen eserler yarışma dışı kalır.

e) Yarışmaya katılacak eserler aşağıda belirtilen adrese yollanmalıdır.
Karagöz Derneği İktisadi İşletmesi
Elmalı Mah. Keser Cad. No:46/1
Beykoz – İstanbul
Telefon: 0505 201 8081

Dereceye Girmeyen Eserlerin İade Edilmesi
Teslim edilen nüshalar iade edilmez.

Sonuçların Açıklanması

Seçici kurulun değerlendirme sonuçları 03 TEMMUZ 2023 tarihinde Karagöz Derneği Yayınları Sosyal medya hesabında yayınlanacak, ayrıca görsel-işitsel ve yazılı basın yoluyla açıklanacaktır. Kazananlara ayrıca e-mail veya telefon yoluyla bilgi verilecektir.

Ödül Töreni 2023 yılı Ağustos ayı içerisinde, daha sonra açıklanacak bir tarihte gerçekleştirilecektir.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ