20.05.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Alevi Vakıflar Federasyonu Uluslararası Yunus Emre Şiir Ödülü

Alevi Vakıflar Federasyonu Uluslararası Yunus Emre Şiir Ödülü

Alevi Vakıflar Federasyonu Uluslararası Yunus Emre Şiir Ödülü

AVF Alevi Vakıflar Federasyonu Uluslararası Yunus Emre Şiir Ödülü Yarışması Düzenliyor.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 3 Bin Türk Lirası

Yarışma Detayları ve Katılım Şartları
Federasyonumuz tarafından “Yunus Emre Şiir Ödülü” adı altında uluslararası yarışma düzenlenecektir. Yarışmaya Alevi- Bektaşi inanç ve kültürüne yönelik yazılmış olan eserler katılabilecektir.

Yarışmanın amacı Alevi- Bektaşi inanç ve kültürüne yönelik sanatsal çalışmalar yapan insanlarımızı desteklemek ve gençlerimizin şiire olan ilgisini arttırmaktır.

Projenin Ana hatları
2020 – 2021 yılları arasında yayınlanmış olan Alevi- Bektaşi inanç ve kültürüne yönelik eserlerden oluşacak başvurular ön değerlendirme kurulu tarafından değerlendirildikten sonra finale kalan 10 eser 28.05.2022 tarihinde vakfımızın web sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.
Seçici kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucu finale kalan 10 eser arasından şairlere 1.lik, 2. lik 3. lük ödülü verilecektir.

Sponsorlu

Yarışma Yönetmeliği
• “Yunus Emre Şiir Ödülü” bir takvim yılı içinde yayımlanmış bir şaire ait şiir kitapları arasından jürinin seçtiği başarılı ve üstün esere verilir. Ödül’ün miktarı her yıl Alevi Vakıflar Federasyonu’nca belirlenmektedir. Ödül miktarının Seçici Kurul ve Federasyon Yönetim Kurulu’nun teklif ve imkânlarıyla değişmesi mümkündür.

• Bir takvim yılının en başarılı ve üstün eserini seçmekle görevli olan Seçici Kurul, Alevi- Bektaşi edebiyatının temsil ettiği düzeye layık olacak şekilde, insan ve toplum gerçeklerinin Alevi inanç ve değerle işlenmiş olmasına, dil ve anlatım ustalığındaki teknik başarıya dikkat eder.

• Daha önce “Yunus Emre Şiir Ödülü” kazanmış bir şair ikinci defa Ödül’e başvuramaz.

• Yarışmaya katılım ücretsizdir.

• Yarışmaya katılmak isteyenlerin Başvuru Formunu eksiksiz doldurması gerekmektedir.

• Yarışmaya gönderilen eser özgün olmalı, eser içerisinde alıntı bulunmamalı ve herhangi bir şiirin taklidi olmamalıdır.

• Yarışmaya başvuracak eserler herhangi bir format kısıtlaması olmaksızın, istenilen formatta olabilir.

• Yarışmaya gönderilen eser herhangi bir yarışmaya katılmamış/ödül almamış olmalıdır. Yarışmacı, yarışmaya gönderdiği eserin daha önce hiçbir yarışmaya katılmadığını/ödül almadığını kabul ve taahhüt eder.

• Yarışmacılar birden çok eserle yarışmaya başvurabilir. Ancak aynı kişinin sadece tek bir çalışması finalde yarışmak üzere seçici kurul tarafından değerlendirmeye alınacaktır.

• Ödüller eserler arasında paylaştırılamaz. Bu yönetmelikte belirtilmeyen türde ya da sayıda ödül verilemez.

• Başvuru belgesinde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu, başvuran kişiyi bağlar. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk başvuru sahibine aittir.

• Yarışmaya gönderilen eser içerisindeki özgün olmayan metin, görüntü, müzik, vb. kullanımları sebebiyle üçüncü kişilerden doğacak her türlü telif hakkı ihlali iddiası başvuru sahibinin (yazar/yönetmen/yapımcı) sorumluluğundadır.

Yarışmaya katılan şiirlerden uygun bulunanlar kitaplaştırılacaktır. Yarışmacı gönderdiği eserin ödül almasa da Federasyonun hazırlayacağı kitapta yer alması hususunda telif haklarını mecra ve süre kısıtı olmaksızın Tam Ruhsatlı Alevi Vakıfları Federasyonuna devrettiğini kabul ve taahhüt eder.

Ödüller, eserin sahibine veya eser sahibinin yetkilendirdiği kişiye verilecektir.

Yarışmaya, eser göndererek katılan tüm yarışmacılar, “Yarışmaya Başvuru ve Katılım Koşulları”nda belirtilen bütün yarışma koşullarına uymayı kabul etmiş sayılır.

Proje Takvimi
Yarışma Son Başvuru Tarihi: 30 Mayıs 2022
Ön Değerlendirmelerin Açıklanması: 09.07.2022
Sonuçların Açıklanması ve Ödül Töreni: 30.07.2022

Başvuru Formu İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Ömer Faruk Topçuoğlu dedi ki:

  Hocam şiir gönderiyorum üç defadır iletişim sağlayamadık

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   dosya boyutu büyük olabilir, dosyayı sıkıştırıp göndermeyi deneyin, farklı bir tarayıcı ile deneyin.
   http://www.avf.org.tr/1–uluslarasi-yunus-emre-siir-odulu?

 2. Rabia dedi ki:

  Ben kendime olan azimle ve güvenle başvuru yapmak istiyorum

BİR YORUM YAZ