<style>.lazy{display:none}</style>
22.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Alaçatı Turizm Derneği Ulusal Fotoğrafçılar Maratonu

Alaçatı Turizm Derneği Ulusal Fotoğrafçılar Maratonu

Alaçatı Turizm Derneği Ulusal Fotoğrafçılar Maratonu

Alaçatı Turizm Derneği Ulusal Fotoğrafçılar Maratonu Fotoğraf Yarışması Düzenliyor. Yarışmaya Türkiye Geneli 18 Yaş Üstü Tüm Fotoğrafçılar Katılabilir.

Alaçatı Turizm Derneği Ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği Ulusal Fotoğrafçılar Maratonu

Yarışmanın Adı
Alaçatı Ulusal Fotoğrafçılar Maratonu 2024

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 50 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 30 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 15 Bin Türk Lirası
1. Mansiyon Ödülü 5 Bin Türk Lirası
2. Mansiyon Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Polisan Özel Ödülü 5 Bin Türk Lirası
En Fazla 30 Adet Sergilenme Ödülü 2 Bin Türk Lirası

Yarışmanın Amacı ve Konusu

Ads

Yarışmanın Amacı: Korunmuş mimarisiyle, rüzgârı, doğası, denizi ve güneşiyle, mavinin her tonunu bulabileceğiniz mavi bayraklı koyları ve güleç yüzlü insanlarıyla muhteşem coğrafyaya sahip turizm kenti Alaçatı’nın korunmuş güzelliklerinin yanı sıra mübadil hikayeleri ile keşfedilmeye değer bir turizm cennetidir. Yakın tarihe kadar eski bir balıkçı kasabası olan, tarıma dayalı bir hayat süren beldede korumacı turizm anlayışı ile gastronomi, tarım, spor, kültür ve sanata da geniş yer verilmektedir.

Amaç, Alaçatı ve yakın çevresindeki değerleri yurt içinde ve yurt dışında fotoğraflarla tanıtarak bu zengin kültürel mirası ve turistik değerleri geniş kitlelere aktarmaktır.
İlçede yaşayan insanların fotoğraf sanatına olan ilgilerini arttırmak, fotoğraf konusundaki bilgi ve becerilerini geliştirmek amaçlanmıştır.
Fotoğrafçılar Maratonuna katılan fotoğrafçıların Alaçatı ve çevresinde çektikleri fotoğraflarla kent fotoğraf arşivini zenginleştirilmesi hedeflenmektedir. Bu arşiv, günümüzün tanıklığının geleceğe taşınmasını sağlayacaktır.

Yarışma Kayıt Masası’na başvurusunu yapan her yarışmacıya, Alaçatı Turizm Derneği tarafından hazırlanan Alaçatı ve çevresindeki bölgeyi gösteren bir harita verilecektir. Aynı zamanda yürüme mesafesinde bulunmayan alanlara ulaşım Alaçatı Kültür Derneğinin sağladığı araçlarla yapılacak olup kalkış saat ve kalkış yerleri yine harita ile kayıt başvuru esnasında yarışmacılara elden verilecektir.

Alaçatı Ulusal Fotoğrafçılar Maratonu 2024 etkinliği süresince; düzenlenecek olan sergi, panel, tanıtım, fotoğraf gösterimi sayesinde tüm katılımcı fotoğrafçıların bilgi ve birikimleri de arttırmak amaçlanmaktadır. Ayrıca, farklı coğrafyalardan gelen fotoğraf dostlarının bir araya gelerek birlikte ilham verici deneyimler yaşamalarını sağlamak hedeflenmiştir. Paylaşımı arttırarak ortak sorunlara kolektif çözümler bulmak amaçlanmaktadır.

Yarışmanın Konusu: 24-25-26 Mayıs 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Alaçatı Ulusal Fotoğrafçılar Maratonu 2024, Türkiye’nin doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerine odaklanan bir etkinliktir. Bu özel etkinlik, fotoğraf tutkunlarını Alaçatı ve yakın çevresinin benzersiz atmosferinde buluşturarak, tarihi mekanları, doğal güzellikleri ve kültürel mirası fotoğraflarla belgeleme fırsatı sunmaktadır. Fotoğraf maratonu, fotoğraf sanatına ilgi duyan herkesi, Alaçatı’nın büyüleyici dünyasını keşfetmeye ve ölümsüzleştirmeye davet etmektedir.

Maratona katılanlar, Alaçatı köy içinden Germiyan’a, Ildırı antik tiyatrodan, Çeşme kalesi ve müzelere, Çeşme Marina’dan Ovacık bağlarına, Alaçatı Sulak Alandan, Sörf koylarına, camilerden hamamlara kadar çeşitli mekanlarda eşsiz fotoğraf kareleri yakalayacaklardır. Alaçatı’nın tarihi geçmişi, antik kalıntıları, dar Arnavut kaldırımlı sokakları ve rengârenk evleri, fotoğrafçılar için ilham kaynağı olacaktır.

Maratonun amacı, katılımcıların fotoğraf yeteneklerini sergilemelerini sağlamak ve Alaçatı ve yakın çevresinin büyüleyici atmosferini paylaşmaktır. Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu, fotoğrafçılığa ilgi duyan herkesin katılımına açıktır. Profesyonel ya da amatör, her seviyeden katılımcılar bu etkinliğe katılarak hem yeteneklerini geliştirecek hem de Alaçatı ve çevresinin benzersiz atmosferini yakalayacaklardır.

Alaçatı Foto Maratonu, hem fotoğrafçılık tutkunlarına yeni fırsatlar sunmakta hj n em de Alaçatı’nın turizm potansiyeline dikkat çekmektedir. Bu etkinlik, Alaçatı ve çevresinin göz alıcı güzelliklerini tanıtmak ve ziyaretçileri bu benzersiz destinasyona çekmek için önemli bir adımdır.

Yarışma Organizasyonu
Yarışma, Alaçatı Turizm Derneği (Bundan Sonra Düzenleyici Kurum Olarak Anılacaktır) Ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) iş birliği ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) desteği ile ve Polisan Holding’in sponsorluğunda yapılacaktır.

Yarışma Kategorileri
Yarışmaya; Dijital (Sayısal) Renkli fotoğraf olmak üzere tek kategoridedir.

Yarışma Koşulları
a. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

b. Yarışma; İFOD Yönetim Kurulu Üyeleri, Düzenleme Kurulu Üyeleri, yarışma sekreteryası, Seçici Kurul üyeleri ve TFSF Yarışma Temsilcisi ile birinci dereceden yakınları dışında, ülkemizde yerleşik amatör ve profesyonel 18 yaş üstü tüm fotoğrafçıların katılımına açıktır. Haklarında TFSF tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.

c. Her katılımcı, en fazla 7 adet Sayısal Renkli eserle yarışmaya katılabilir. Siyah-Beyaz fotoğraflarla katılım yapılamayacaktır.

d. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların Çeşme Alaçatı İmren Han’da kurulan kayıt masasına başvuru formu teslim edildikten sonra 24 Mayıs 2024 09.00 ile 26 Mayıs 2024 saat 09.00 arasında çekilmiş olması zorunludur. Belirtilen tarihten önce veya sonra çekilmiş fotoğraflar ile kayıt masasına başvurmadan önce çekilen fotoğraflar geçersiz sayılacaktır.

e. Katılımcılar fotoğraf makinelerinin tarih ayarlarını güncel olarak ayarlamak zorundadırlar. Fotoğraf makinelerini güncel tarihe göre ayarlamayanlar tespit edilmesi halinde ödül kazanmış olsa bile ödülü iptal edilecektir.

f. Yarışmaya, 24, 25 Mayıs 2024 tarihlerinde saat 09.00 ile 17:00 arasında Çeşme Alaçatı İmren Han’da bulunan kayıt masasına gelip şahsen “Katılım Başvuru Formu” doldurularak ve belirlenen bir görüntünün çekilmesi ile kaydolan kişiler katılabilir.

g. Kayıt esnasında T.C Nüfus cüzdanı veya pasaportunun katılımcıların yanlarında bulunması gereklidir. Belirtilen saat ve tarih dışında kayıt işlemi yapılmayacaktır. Kayıt sırasında çekilecek ilk fotoğraf, yarışmacı tarafından ödül törenine kadar saklanacak, gerektiğinde beyan edilecektir. Çekilen fotoğrafın EXIF bilgileri (çekildiği tarih ve saati) kayıt sırasında kaydedilecektir. Birden fazla fotoğraf makinesi kullanımı durumunda her makine ile çekilen ilk fotoğrafın EXIF bilgilerinin kaydettirilmesi gerekecektir.

h. Kayıt sırasında bellek kartının sıfırlanması yapılır. Fotoğraf makinesi (makinelerin) ve drone’nun seri numarası alınır. Her katılımcı kendi adına kaydedilen fotoğraf makinesi ve drone ile yarışmaya katılabilir. Aynı makineyi veya drone’u birden fazla katılımcı kullanamaz. Aksine davranış kural ihlali sayılır.

i. Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotografik müdahaleler kabul edilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır.

j. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj), cep telefonu ile çekilen fotoğraflar ve HDR (High DynamicRange) uygulanan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

k. İnsanlı veya insansız hava aracı (drone) vb. çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilir. Fotoğraf çekimi için insanlı veya insansız hava araçlarının (drone) kullanımına ilişkin tüm izin ve sorumluluklar katılımcıya aittir. Bir drone’u bir kişi kullanmalıdır.

l. Birden fazla fotoğrafın yan yana getirilip üretilmesiyle oluşturulan panoramik fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

m. Bu yarışmaya, yapay zekâ ile oluşturulan fotoğraflar kabul edilmez. Teslim edilen eserlerin, telif hakkını elinde bulunduran kişi tarafından tüm bölümlerinin fotoğraflanması gerekmektedir. Bu kurala uymayanlar TFSF tarafından ömür boyu men cezası alacaktır.

n. “Alaçatı Ulusal Fotoğrafçılar Maratonu” etkinliği kapsamında atölye çalışmaları planlanmaktadır. Atölye katılımcılarının atölye esnasında çektiği fotoğrafların yarışmaya teslim edilmemesi gerekmektedir. Buna rağmen teslim edilen fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır. Atölye katılımcısı, yarışmanın başında atölyede çektiği fotoğrafı teslim etmeyeceğini başta kabul etmiş sayılır.

o. Katılımcılar, kişisel verilerin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uygun olarak işlenmesine ve aktarılmasına yönelik her türlü idari ve teknik tedbiri almakla yükümlüdür. Bu kapsamda gerçek kişiye ait fotoğrafların işlenmesi durumunda kişilerin kanun kapsamında bilgilendirilmesi ve açık rızasının alınması gereken durumlarda açık rızalarının alınması gerekmektedir. Yarışmaya teslim edilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine; fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Kanuna uygun şekilde aktarılmayan fotoğraflar hakkında sorumluluk katılımcıya aittir.

p. Yarışmaya daha önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan TFSF onaylı başka herhangi bir yarışmada ödül alan ya da bu fotoğrafların deklanşör/kadraj farklılığı ve/veya bir kısmının kesilmesiyle oluşturulan veya renk değişiklikleri yapılarak üretilmiş fotoğraflark atılamaz. Aksine davranış kural ihlali sayılır. Fotoğrafın, sergilenmiş veya yarışma organizasyonu dışında yayınlanmış olması ise yarışmaya katılım açısından engel teşkil etmez.

r. Kural ihlallerinde, “Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Ulusal / Uluslararası Fotoğraf Yarışması Düzenleme Ana Yönergesine Ek Yaptırımlar ve Kural İhlal uygulamaları Yönergesi (TFSF YG 02-D)” ndeki yaptırımlar uygulanır. Kural ihlali tespit edilen katılımcının elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül iptal edilir; yeri boş bırakılır. Bu durum diğer katılımcıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül almış ve/veya alamamış katılımcılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmiş ise katılımcının ödülü aykırılığın tespit edildiği tarihten 7 (yedi) iş günü içerisinde düzenleyici kuruma iade edilir.

s. TFSF onaylı/patronajlı bir yarışmaya katılmakla katılımcı, TFSF üyesi federe dernek üyesi olsun veya olmasın, yarışmaya teslim ettiği fotoğrafların gerek duyulduğu takdirde TFSF kural ve tanımlarına uygunluğunun tespit edilebileceğini önceden kabul etmiş sayılır; TFSF elindeki bütün imkân ve teknikleri kullanarak bu araştırmayı yapabilir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya problemin çözümüne yönelik TFSF ile iş birliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile TFSF tarafından yasaklanır ve adı her şekilde teşhir edilir.

t. TFSF yarışmaya teslim edilen fotoğrafların EXİF bilgileri (DPI, piksel bilgileri gibi)muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması tavsiye edilmektedir. Aksi halde sistemde yaşanacak problemlerden düzenleyici kurum ve TFSF sorumlu değildir.

u. Düzenleyici kurum; ödül ve sergileme almayan fotoğraflardan dilediği kadarını en az sergileme bedeli kadar bir bedel ödeyerek satın alabilir

v. Düzenleyici; ödül alan, sergilemeye değer bulunan ve satın alınan fotoğrafların yüksek çözünürlüklü dijital dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.

y. Düzenleyici kurum, uygun gördüğü koşullarda yarışmanın tamamının veya bir kısmının iptaline ya da ertelenmesine karar verebilir. Düzenleyici kurum, iptal ya da erteleme durumlarında uygulanacak yöntemleri ve kuralları belirleme hakkına sahiptir. Düzenleyici kurum, sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli görülen durumlarda şartnamenin kuralları, program değişikliği, değerlendirme, ödüllendirme dahil her türlü değişikliği yapmaya, TFSF Yarışmalar Birimine Son Katılım Tarihi’nden en geç bir hafta öncesine kadar yazılı olarak bilgilendirmek ve olurunu almak koşuluyla, yetkilidir. Katılımcılar doğal bir ortamda yarıştıkları için her türlü doğal tehlikeye karşı gereken önlemleri bizzat kendileri almak zorundadırlar. Yarışma sırasında meydana gelebilecek olası her türlü kaza ve zarardan katılımcılar bizzat kendileri sorumludur.

Diğer Hususlar
a. Fotoğraflar seçici kurula tümüyle karartılabilir bir salonda, en az 1080p: 1920×1080 piksel çözünürlüklü bir projeksiyon makinesinde veya en az 1m en fazla 2.5 m diyagonal uzunlukta bir ekranda veya 42/55 inç’lik bir LCD monitörde, katılımcıya ilişkin hiçbir bilgi olmaksızın, kodlanmış olarak sunulacaktır.

b. Yarışmanın ödülleri (belirtilen net tutar), yarışma başvuru onay bedeli, seçici kurul üyeleri huzur hakkı ve TFSF yarışma temsilcisi yol, konaklama ve yemek giderleri düzenleyici kurum tarafından karşılanacaktır. Şartnamede belirtilen ödüller, hak sahiplerinin yazılı olarak bildirecekleri kişisel banka hesap/IBAN numaralarına düzenleyici kurum tarafından gönderilecektir. Ödül töreninde fotoğraf sahibinin bulunamaması söz konusu olursa ödül, fotoğraf sahibinin önceden belirlediği ve yazılı olarak düzenleyici kuruma bildirdiği bir temsilciye verilir. Hak sahibinin kişisel banka hesap/IBAN numarasını ve düzenleyici kurumun istediği belge ve bilgileri göndermemesi durumunda ödül bedeli, sonuç bildirim tarihinden itibaren 1 (bir) yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz. Ödül alma hakkını kazandıktan sonra vefat eden kişinin kazandığı ödül, yasal mirasçılarına verilir.

c. Yarışma ödülleri; Sonuçlar, 26 Mayıs 2024 (ödül töreni) günü saat 17.00’te The Stay Alaçatı Warehouse’da gerçekleştirilecek olan Ödül Töreni’nde açıklanacak ve kazananlara nakit olarak ödülleri takdim edilecektir. Ödül töreninde bulunamayan katılımcıların ödülleri ise IBAN hesaplarına havale edilecektir.

d. Düzenleyici kurum, e-posta, ödül ve dijital katalog gönderimi konusunda elinden geldiğince titiz davranır, ancak ödül ve katalog gönderim sırasında doğabilecek hasarlardan sorumlu tutulamaz. Katılımcılar, yarışma başvurusu sırasında kullandıkları adreslerin bu şekilde yapılacak her türlü teslimata esas yasal ikametgâh adresleri olduğunu kabul ederler. Katılımcıların adresleri yanlış bildirmesinden kaynaklanan konularda düzenleyici kurum hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez.

e. Şartnamede belirtilmeyen konularda ya da olası uyuşmazlıklarda düzenleyici kurum, Seçici Kurul ve “ Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Ulusal / Uluslararası Fotoğraf Yarışması Düzenleme Ana Yönergesi” ile TFSF Yönetim Kurulunun kararları geçerlidir.

f. Katılımcılar; http://www.tfsfonayliyarismalar.org/ adresine üye olmak ve fotoğraflarını yüklemekle yarışma koşullarını okumuş, içeriğini anlamış ve hükümleri kabul edip onaylamış sayılırlar. Bu şartname, katılımcının yarışma fotoğraflarını göndermesiyle yürürlüğe girer. Katılımcıların bu şartname hükümlerine sonradan itiraz hakkı yoktur.

Eserlerin Teslimi
a. Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf sistemine göre yapılacağından, alternatif hiçbir gönderi (e- posta, kargo, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir.

b. Yarışma fotoğraflarının online (çevrimiçi) olarak gönderilmesi http://www.tfsfonayliyarismalar.org/ adresinden üyelik ve fotoğraf gönderme / yükleme yönergeleri takip edilerek gerçekleşecektir.

c. İlgili yarışmaya fotoğrafları yükleyebilmek için önce siteye üye olunması gerekmektedir. Üyeliğin kesinleşmesi üye olunduktan sonra sistemden e-posta adresinize gelecek aktivasyon linkinin tıklanması ile olacaktır. Aktivasyon linki için e-postanın gelen klasörü veya spam ya da gereksiz klasörü kontrol edilmeli, link içeren e-postanın ulaşmaması halinde bu linke tıklanarak yeniden kod talep edilmelidir.

d. Daha önce üye olanlar eski kullanıcı adı ve şifrelerini kullanacaklardır. Şifrenin unutulması halinde şifremi unuttum linkinden yeni şifre oluşturulabilir.

e. Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır.

f. Katılımda yüklenecek fotoğrafların teknik özellikleri, boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırda tutulmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir.

g. Yarışmaya katılacak fotoğraf(lar), 72-350 DPI çözünürlükte JPG/JPEG formatında kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 1 Mb’den az olmamalı, 4 Mb’yi de geçmemelidir. Aksi durumda veya EXIF bilgilerinin bozulmuş olması durumunda, sistem fotoğraf(lar)ın yüklenmesine izin vermeyecektir.

f. Fotoğraflar sisteme yüklenirken açılan formda her fotoğraf için “Fotoğraf Adı”, “Çekildiği Yer” ve “Çekildiği Tarih” bilgisi ilgili alanlara yazılmalıdır. Bu bilgiler katılımcının beyanı olarak esas alınır. Yanlış beyan kural ihlali sayılır.

g. Bir fotoğrafa verilen ismin aynı fotoğraf ismiyle kullanılması önerilir.

h. İnternet üzerinden üye olma veya yarışmaya katılma aşamasında sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde https://tfsfonayliyarismalar.org/tr/sss/kategori/yarisma-katilim-tr adresindeki sıkça sorulan sorular incelenmeli çözüm bulunamıyorsa https://tfsfonayliyarismalar.org/tr/iletisim adresindeki iletişim formu kullanılarak sorun hakkında detaylı bilgi verilmesi gerekmektedir. Bu iletişim formu yalnızca olası sorunların çözümüne yönelik kullanılmalıdır. İletişim formu üzerinden fotoğraf gönderilmesi yarışmaya katılındığı anlamına gelmez.

i. Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için düzenleyici kurum sorumlu olmayacaktır.

Yarışma Takvimi
Kayıt Yeri ve Kayıt Masası: Alaçatı İmren Han
Kayıt Gün ve Saatleri: 24-25 Mayıs 2024 09.00-17.00
Yarışmanın Başlangıç Tarihi: 24 Mayıs 2024 Perşembe Saat: 09.00
Son Teslim Tarihi: 26 Mayıs 2024 Pazar Saat: 09.00
Seçici Kurul Toplantı Tarihi: 26 Mayıs 2024 Pazar saat 13.00
Sonuç Bildirim Tarihi: 26 Mayıs 2024 Pazar Saat:17.00
Ödül Töreni Yeri: The Stay Alaçatı Warehouse /Alaçatı

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ