<style>.lazy{display:none}</style>
18.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

Akif’e Mektuplar Mektup Yarışması

Akif’e Mektuplar Mektup Yarışması

Akif’e Mektuplar Mektup Yarışması

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Akif’e Mektuplar Mektup Yarışması Düzenliyor. İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü Maarif Kütüphanesi “Hayat Okumaya Değer “ Projesi “Akif’e Mektuplar” Yarışmasına İstanbul Geneli Ortaokul Ve Lise Öğrencileri Katılabilir.

Yarışma Ödülleri
Ortaokul Ve Lise Düzeyi İçin Ayrı Ayrı
Birincilik Ödülü 3 Bin Türk Lirası + Plaket + Danışman Öğretmenine 200 TL Kitap Çeki
İkincilik Ödülü 2 Bin Türk Lirası + Plaket + Danışman Öğretmenine 200 TL Kitap Çeki
Üçüncülük Ödülü 1.000 Türk Lirası + Plaket + Danışman Öğretmenine 200 TL Kitap Çeki
Seçici Kurul Özel Ödülü 750 Türk Lirası + Plaket + Danışman Öğretmenine 200 TL Kitap Çeki
Seçici Kurul Özendirme Ödülü 500 Türk Lirası + Plaket + Danışman Öğretmenine 200 TL Kitap Çeki

Konu
İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100. Yılı münasebetiyle Millî Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’a mektupların yazılabileceği yarışma ‘Âkif’e Mektuplar ’ adı altında düzenlenmektedir.

Amaç
Dijital çağın bizlere unutturduğu mektuplaşma geleneğini yeniden hatırlatarak millî ve manevi değerlerimizi gençlere kazandırmak, millî şuurun bireysel ve toplumsal yaşamdaki önemine dikkat çekmek ve kaybettiğimiz kavramları nasıl kazanacağımızı vurgulamak; kadim değerlerimizi hatırlatmak, geçmiş ile gelecek arasında bağ kurabilmek… Gençleri yazma konusunda cesaretlendirmek ve duygularını ortaya koyabilmelerini kolaylaştırmak…

Yarışma Organı
Yarışma İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve Eyüpsultan Belediyesi desteği ile organize edilerek yürütülecektir.

Ads

Katılma Koşulları
-Yarışmaya İstanbul Millî Eğitim’e bağlı bütün resmi /özel okullarda okuyan ortaokul ve lise öğrencileri katılabileceklerdir.

-Yarışmacılar sadece bir eserle başvurularını yapabileceklerdir.

-Yarışmaya katılacak mektuplar daha önce basılmamış ve ödül almamış olmalıdır.

-Yarışmaya gönderilecek mektuplar Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu’na uygun şekilde, A-4 kâğıt boyutu ebadında, Times New Roman karakteriyle 12 punto büyüklüğünde, sayfa kenar boşlukları her yandan 2,5 cm boşluk, her satır arası 1,5 nk ve en fazla 2 sayfa olacak şekilde Word formatında hazırlanıp dijital ortamda ve ıslak imzalı EK-1 Başvuru Formu ve Taahhütnamesi ile ilgili okul müdürlüklerine teslim edeceklerdir. Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

-Eserde yazarın kişisel bilgileri yer almayıp, kişi bilgisi yerine rumuz kullanılacaktır. Rumuz bilgisi mektubun ilk sayfasının sol üst köşesinde yer alacaktır.

-Yarışmaya gönderilen mektupların hukukî ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin mektubun telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda mektup sahibi, uğrayacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.

-Seçici kurulun yayınlamaya değer bulduğu mektuplar kitap haline getirilir.

-Yarışma kapsamında yazılan mektupların alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışma veya herhangi bir yayın gurubuna gönderildiği tespit edilmesi durumunda eserler, 5/12/1951 tarih ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince komisyon üyeleri tarafından iptal edilir.

– İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Eyüpsultan Belediyesi ödül alan ve almayan tüm mektupların afiş, katalog, broşür, kitap/kitapçık vb. her türlü hakkının kullanılması konusunda yetkili olacak ve bu eserlerin 5846 sayılı yasadan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır.

-Mektuplarda; Türkiye Cumhuriyeti Devleti yöneticilerine hakaret ve alay konuları içeren, ırkçı söylemlere, argo veya küfür içerikli ifadelere, müstehcen bir söze, siyasi içerik ve siyasi eleştiriye (herhangi bir parti lehinde veya aleyhinde), herhangi bir kişi, makam ya da markayı övüp/eleştirmeye, reklama,
ahlaki değerlere uygun olmayan, maddi ve manevi duygulara olumsuz bir biçimde atıfta bulunan ifadelere yer verilemez. -Başvurusunu tamamlayan her katılımcı yarışmanın şartlarını kabul etmiş sayılır.

-Bu şartnamenin uygulanmasında ortaya çıkan tereddütleri gidermeye ve uygulamaya yönelik yeni düzenlemeler çıkarmaya İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Eyüpsultan Belediyesi yetkilidir.

– Okullarda oluşturulan komisyonlarca her okulun birincisi belirlenerek ilçe millî eğitim müdürlüğüne gönderilecektir. Ayrıca okullar kendilerine ulaşan mektupların sayılarını belirleyerek ilçe millî eğitim müdürlüğüne okullarından yapılan müracaat sayısını da bildireceklerdir.

-Eserler incelenirken;
a- Mektup yazma kurallarına uygunluk,
b- Temanın işlenişi,
c- Türkçe ve dilbilgisi kuralları,
d- Konuya hakimiyet
dikkate alınarak değerlendirme yapılacaktır.

Yarışma Takvimi
Âkif’e Mektuplar Yarışması’nın duyurusunun yapılması (20-27 Aralık 2020) Başvuru sahiplerinin eserlerini okul müdürlüklerine teslim etmesi. (8 Şubat-12 Şubat 2021) Okul müdürlüklerinin başvuru yapılan mektupları İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’ne göndereceği son tarih. (12 Şubat 2021) İlçe millî eğitim müdürlüğünün birinci eseri belirlemesi ve belirlediği eseri İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü’ne göndermesi. (19 Şubat 2021) İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından ön ve son seçici kurul değerlendirmesi ile dereceye giren eserlerin ilan edilmesi. (10 Mart 2021)
Ödül Töreni (12 Mart 2021)

İnceleme Ve Değerlendirme Komisyonları

• İlçe millî eğitim müdürlüklerince görevlendirilecek müdür yardımcısı/şube müdürü başkanlığında bir Türk dili ve edebiyatı öğretmeni, bir Türkçe öğretmeninden olmak üzere konu ile ilgisi bulunan diğer branş öğretmenlerinden en az 4 kişilik bir seçici kurul oluşturulacaktır.
• İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından ön değerlendirme ve son değerlendirme komisyonlarında görevlendirilmek üzere öğretmenlerimiz, edebiyatımıza önemli eserler kazandırmış yazarlarımız ve akademisyenlerimiz arasından ön değerlendirme ve son değerlendirme yapmak üzere ayrı ayrı en az 4 kişilik bir seçici kurul oluşturulacaktır.
• Seçici kurul üyelerine eser sahibinin kimliğini açıkça ortaya koyan bilgi ve belge kesinlikle verilmeyecektir.
• Aynı rumuzu kullanan eser sahiplerinin olması durumunda inceleme ve değerlendirme komisyonları gerekli önlemi alacaktır.
• Seçici kurul kendilerine gelen eserleri Eser İnceleme ve Değerlendirme Formundaki kriterlere göre inceleyeceklerdir.
• Değerlendirme puanı, tüm üyelerin vermiş oldukları puanların aritmetik ortalaması alınarak hesaplanacaktır.
• Seçici kurulun verdiği kararlar nihai karar olup itirazlar işleme alınmayacaktır.
• Yarışma sonucunda dereceye giren ilçe birincilerinin mektupları ve yayımlanmaya değer görülen mektuplardan oluşan bir kitap yayımlanacaktır.

Sosyal Medya Hesaplarımızın Takibi Ve Duyurular
Yarışmaya başvuran yarışmacılar yarışma hakkındaki bilgilendirmeleri İstanbul İl Millî Eğitim ve Eyüpsultan Belediyesi’nin sitesinden takip edebilirler. Ödül töreninin yapılacağı yer ve program bilgileri İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Eyüpsultan Belediyesi web sitesinden duyurulacaktır.

İletişim Bilgileri
Yarışma ile ilgili her türlü yazışma ve bilgi almak için aşağıdaki adres ve telefon numarası kullanılacaktır.

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü
İmran Öktem, Eski Adliye Binası, Binbirdirek M, Eski Toptaşı Cd. D:1, 34122 Fatih
(0212) 384 34 00
AYRINTILI BİLGİ İÇİN : istmem. meb.gov.tr
EMAİL : istmemkutuphane34@gmail.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ