17.08.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Aile Bakanlığı Erişilebilirlik Temalı Şiir Yarışması

Aile Bakanlığı Erişilebilirlik Temalı Şiir Yarışması

Aile Bakanlığı Erişilebilirlik Temalı Şiir Yarışması

Aile Bakanlığı Erişilebilirlik Temalı Şiir Yarışması Düzenliyor.

Yarışmayı Düzenleyen Kurum
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü)

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 6 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 4 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 2 Bin Türk Lirası

Yarışmanın Türü
Şiir Yarışması

Yarışmanın Teması
“Erişilebilirlik”

Ads
 

GÜNCEL BURS DUYURULARINI KAÇIRMA

Facebook Sayfamızı Takip Et.

Twitter’da Takip Et.

Instagram’da Takip Et.

Yarışmanın Konusu
İnsanların hem benzer yönleri hem de farklı özellikleri vardır. Örneğin nefes almak, yemek yemek, uyumak benzer özelliklerimizdir. Boyumuz, saç rengimiz, göz rengimiz, parmak izimiz ise farklı özelliklerimizdir. Bazı insanlar yürümede, görmede, duymada ve anlamada zorluklar yaşayabilir. Bu zorlukları azaltmak için çeşitli cihazlar ve araçlar yapılmıştır. Örneğin yürüyemeyenler için tekerlekli sandalye, koltuk değneği, baston gibi araçlar vardır. Yaşlılar bazen yürüteç kullanabilir. Görmeyen insanlar ise beyaz baston kullanır. Böylece yürürken önlerinde kendilerine zarar verebilecek bir şey var mı yok mu fark edebilir. Duymayanlar dudak okuyarak veya işaret dili kullanarak iletişim kurar. Bazı duymayan insanlar ise kulaklık takar ve bu sayede biraz duyabilir. Anlamada zorluk yaşayanlara konular farklı şekilde anlatılır ve böylece eğitimlerine devam edebilirler.

Ülkemizde bu tür zorluklar yaşayan insanlara yardımcı olmak için çalışan birçok meslek grubu vardır. Örneğin mimarlar, mühendisler gibi. Mimarlar, yürümede zorluk yaşayan insanlar için binalarda çeşitli değişiklikler uygular. Örneğin arabalar için özel park yeri, tekerlekli sandalyedeki insanlar için rampa yaparlar. Geniş kapılar, geniş tuvaletler ve bazı özel düzenlemeler de yaparlar. Görmeyenler için asansöre hangi kata gelindiğini söyleyen bir ses sistemi yerleştirirler. Bu da görmeyenlere çok yardımcı olur.

Mimarlar ve mühendisler bina dışında da çeşitli düzenlemeler yapar. Bunun için bazı ölçülere dikkat etmeleri gerekir. Örneğin kaldırımlar, herkesin çıkabilmesi için alçak yapılmalıdır ve rahatça yürümek için de geniş olmalıdır. Tekerlekli sandalye, bebek ve pazar arabası veya valizin kaldırıma çıkabilmesi için rampa yapılmalıdır. Rampanın önüne ya da kaldırıma araba park edilmemelidir. Bu herkesin uyması gereken bir kuraldır. Yaya geçitlerinde görmeyen insanların yeşil veya kırmızı ışığı fark etmeleri için farklı ses çıkaran trafik lambası bulunmalıdır. Parklarda yaşlıların dinlenmesi için banklar ve tüm çocukların birlikte oynaması için özel yapılmış oyuncaklar olmalıdır. Görme ve işitme zorluğu yaşayanlar için otobüste hangi durakta olduğunu seslendiren ve yazı ile gösteren özel bir ekran yapılmalıdır. Böylece insanlar nerede ineceklerini kolaylıkla anlayabilir.

Mühendisler, bilgisayar ve telefon kullanımı için de önemli düzenlemeler yapar. Görmeyenlerin interneti ve telefonu kullanabilmeleri için sesli okuyucu programlar geliştirirler. Ayrıca, ellerini kullanamayanlar için özel araçlar yaparlar. Bu sayede insanlar bilgisayarı çok rahat kullanabilirler.

Şehirlerimiz farklı mimari yapıda olsa da herkesin faydalanabileceği biçimde inşa edilmelidir. Binalar, kaldırımlar, yaya geçitleri, duraklar, iskeleler, otobüsler, metro ve vapurlar herkesin rahatça kullanabileceği özelliklerde olmalıdır. Teknoloji de herkesin kullanılabileceği şekilde geliştirilmelidir. Çevremizde gördüklerimiz eğer herkesin kolaylıkla kullanabileceği şekilde yapılmış ise bunlara ‘erişilebilir’ diyoruz. Erişilebilir özellikte yapılmış her şey insanların hayatlarını çok kolaylaştırır. Böylece herkes gibi çeşitli zorluklar yaşayan insanlar da istediği yere gidebilir, istediği şeyi yapabilir. Eğer çevremizde gördüğümüz binalar, kaldırımlar, otobüsler, bilgisayarlar, herkesin kullanabileceği veya erişebileceği şekilde yapılmış ise “erişilebilir” demektir. Gördüğünüz gibi erişilebilirlik çok önemlidir. Bu nedenle erişilebilirliğin ne kadar önemli olduğunu anlatmak için bir şiir yarışması düzenliyoruz. Haydi öğrenciler! Bu kadar önemli olan “Erişilebilirlik” hakkında bir şiir yazın, yarışmaya katılın ve herkesin her yere erişebilmesine yardımcı olun.

Yarışmanın Amacı
Erişilebilirlik konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.

Katılım Şartları
• Yarışmaya Türkiye genelindeki Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okullardaki ilkokul 2., 3. ve 4.sınıf öğrencileri katılabilir.

• Yarışmaya katılım ücretsizdir.

• Yarışmaya katılım bireyseldir ve her öğrenci yarışmaya bir (1) eserle katılabilir.

• Yarışmaya gönderilecek eserler yardım almaksızın yazılmalıdır.

• Eser; başka bir yarışmada kullanılmamış, herhangi bir yerde yayımlanmamış, ödül almamış, başka bir eserden tamamen veya kısmen kopyalanmamış olmalıdır.

• Her katılımcı; kendi eseri için 6 haneli, sadece sayılardan oluşan bir rumuz belirleyecektir. Belirlenecek rumuzda aynı rakam yan yana üç kez kullanılmamalıdır.

• Yarışmaya katılacak öğrencilerin velileri tarafından EK-1’de yer alan “Yarışmacı Başvuru Formu”nun doldurulması gerekmektedir. Yarışmacı Başvuru Formuna ayrıca https://erisilebilirlik.aile.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir.

• Ön Kurul, Değerlendirme Kurulu ve bunların birinci derece yakınları yarışmaya katılamaz.

• Yarışma şartnamesine uygun olmayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Teknik Şartlar
• Eserler, yarışmacı tarafından A4 ebadında beyaz kâğıda el yazısıyla veya bilgisayar ortamında Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto, 1,5 satır aralığı olacak şekilde yazılacaktır.

• El yazısıyla hazırlanan eserlerde, A4 kâğıdın ön yüzünde eser yer almalı, arka yüzüne ise herhangi bir şey yazılmamalıdır.

• El yazısı ile teslim edilen eserlerde, eser; kıvrılmadan, katlanmadan, iki karton arasına düzgün yerleştirilmiş bir şekilde teslim edilmelidir. Karton üzerinde sadece kartona yapıştırılmış zarf bulunmalı ve yazı, çizgi, resim vb. başka herhangi bir şey bulunmamalıdır.

• Bilgisayar ortamında hazırlanan eserler, Word formatında olmalıdır.

• Eser 150 kelimeyi geçmeyecektir.

• Yarışmaya gönderilecek eserlerde şiir tekniği serbesttir.

• Eser metinleri, dil bilgisi kurallarına uygun olarak hazırlanacaktır. Noktalama işaretlerinin kullanımında, kelime yazımında TDK Yazım Kılavuzu esas alınacaktır.

Başvuru Süreci
• Öğrenciler, Ek 1’de yer alan “Yarışmacı Başvuru Formu” ve Ek 2’de yer alan “Açık Rıza Onayı” ile birlikte eserini, bilgisayar ortamında hazırlanmış ise CD, flash bellek, harici bellek vb. ile, el yazısıyla yazılmış ise A4 kâğıda yazılmış şekilde okul yönetimine teslim edecektir.

• El yazısı ile teslim edilen eserlerde, eser; kıvrılmadan, katlanmadan, iki karton arasına düzgün yerleştirilmiş bir şekilde okul yönetimine teslim edilmelidir. EK-1’de yer alan “Yarışmacı Başvuru Formu” ve Ek 2’de yer alan “Açık Rıza Onayı” kapalı bir zarf içerisinde olmalıdır. Kapalı zarf, eserin yerleştirildiği kartonun ön yüzünün sağ alt köşesine yapıştırılmalıdır. Yapıştırılan zarfın üzerinde sadece katılımcı tarafından belirlenmiş “rumuz” bulunmalıdır (Bakınız Örnek Şablon-1).

• Bilgisayar ortamında hazırlanarak teslim edilen eserlerde, “Yarışmacı Başvuru Formu” ile Ek 2’de yer alan “Açık Rıza Onayı” birlikte bir zarfta ve eser ayrı bir kapalı zarf içinde yer almalı ve zarfların üzerinde sadece “rumuz” bulunacak şekilde okul yönetimine teslim edilmelidir (Bakınız Örnek Şablon-2).

• Her okul, yarışmada bir (1) eserle temsil edilecektir. Okul yönetimi, ilgili branş öğretmenlerinden oluşturulan bir komisyon ve bunlara başkanlık eden bir komisyon başkanı eşliğinde toplanarak, teslim edilen eserler içerisinden okullarını temsil edecek eseri seçmekle sorumludur. Okulda ilgili branş öğretmeninin bulunmaması durumunda komisyonda diğer öğretmenler görevlendirilebilir.

• Okulu temsilen seçilen eser için okul yönetimi tarafından başvuru, https://erisilebilirlik.aile.gov.tr/ adresinden gerçekleştirilecektir. Posta ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

• Öncelikle https://erisilebilirlik.aile.gov.tr/ adresinde yer alan yarışma başvurusu bölümündeki “Kayıt Ol” butonuna tıklanarak okulun k12 uzantılı e-posta adresi ile kayıt olunması gerekmektedir. Ardından okulun k12 uzantılı e-posta adresine gönderilecek parola ve link ile sisteme giriş yapılacaktır. Başvuru tamamlandıktan sonra “Başvurunuz başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir” bilgisi görülmelidir. “Başvurunuz başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir” bilgisi alınmadığı takdirde başvurunun yapılamamış olduğu anlaşılmalı ve işlem tekrar gözden geçirilmelidir.

• El yazısıyla A4 kâğıda yazılmış eserlerin JPEG veya PDF formatında (eserin yazıldığı A4 kâğıdının fotoğrafı veya taranmış dosyası) okul yönetimi tarafından sisteme yüklenmelidir. Bu formatta yüklenen eserin ayrıca bilgisayar ortamında yazılmış hali okul yönetimi tarafından Word dosyası olarak da sisteme yüklenmelidir (El yazısıyla A4 kâğıda yazılmış eserlerin hem orijinalinin fotoğrafı veya taranmış dosyası, hem de erişilebilir formatı sağlamak için Word dosyası sisteme okul tarafından yüklenmelidir).

• Okul yönetimince, öğrenci velisinin ıslak imzasının bulunduğu “Yarışmacı Başvuru Formu”, JPEG veya PDF formatında (Yarışmacı Başvuru Formu’nun fotoğrafı veya taranmış dosyası) sisteme yüklenmelidir.

• Okul yönetimi seçilen eserin şartnameye uygunluğunu ve “Yarışmacı Başvuru Formu”nun ve “Açık Rıza Onayı”nın eksiksiz şekilde doldurulup doldurulmadığını kontrol etmekle yükümlüdür. Tüm Yarışmacı Başvuru Formlarının orijinallerini muhafaza etmekle okul yönetimi mükelleftir.

• Başvurunun başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve sisteme tüm bilgilerin doğru girilmiş olması okul yönetiminin sorumluluğundadır.

• Son başvuru tarihinden sonra başvuru yapılamayacaktır.

• Başvurunun başarılı bir şekilde yapılamamasından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sorumlu olmayacaktır.

Yarışma Takvimi
Yarışma Duyurusun Yapılması Ve Yarışmanın Başlaması 28 Mart 2022
Öğrencilerin Eserlerinin Okul Yönetimine Son Teslim Tarihi 25 Nisan 2022
Okul Yönetiminin Sistem Üzerinden Başvuru Yapması
Ve Eserin Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na Son
Teslim Tarihi 9 Mayıs 2022
Eserlerin Değerlendirilmesi 10 Mayıs 2022 – 31 Mayıs 2022
Sonuçların Duyurulması 7 Haziran 2022
Ödüllerin Teslimi 14 Haziran 2022

Değerlendirme ve Sonuçların Duyurulması
• Yarışmaya katılacak eserler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulacak Ön Kurul tarafından ön değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Ön Kurul değerlendirmesinde gizlilik esastır.

• Ön Kurul değerlendirmesinden geçen eserler Değerlendirme Kurulu’na sunulacaktır.

• Değerlendirme Kurulu; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilcisi/temsilcileri, Milli Eğitim Bakanlığı temsilcisi/temsilcileri, Üniversite temsilcisi/temsilcileri, Kamu Kurumu temsilcisi/temsilcileri ve STK temsilcisi/temsilcilerinden oluşturulacaktır.

• Ön Kurul tarafından sunulan eserler Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilecektir. Değerlendirme Kurulu değerlendirmesinde gizlilik esastır.

• Eserlerin değerlendirilmesi; temaya dair mesajı yansıtması (40 puan), dilbilgisi ve Türkçenin etkin kullanımı (20 puan), özgünlüğü (20 puan) ve etkileyiciliği (20 puan) olmak üzere 100 tam puan üzerinden yapılacaktır.

• Her bir eser için Değerlendirme Kurulu üyelerinin eser değerlendirme puanları toplanıp üye sayısına bölünerek puan ortalaması belirlenecektir. Ortalaması alınan puanlar Değerlendirme Kurulunun ortak puanıdır.

• Eser; Ön Kurul ve Değerlendirme Kurulu tarafından, katılımcıya ilişkin hiçbir bilgi olmaksızın, katılımcının belirlemiş olduğu rumuz numarası ile değerlendirmeye alınacaktır.

• Yarışmaya gönderilen eserler (yarışmanın hangi aşamasında olursa olsun) şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılıkları tespit edildiğinde yarışma dışı bırakılır.

• Değerlendirme sonucu Türkiye genelinde dereceye giren ilk üç esere, ödüller Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilecektir.

• Sonuçlar 07.06.2022 tarihinde, https://erisilebilirlik.aile.gov.tr/ adresinde ilan edilecektir.

Diğer Hususlar
• Şartnamede belirtilmeyen konularda ve muhtemel uyuşmazlık durumlarında; Değerlendirme Kurulunun kararları esas alınacaktır.

• Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı zorunlu haller dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ve onayı dahilinde yarışma ile ilgili değişiklik yapma ve yarışmayı iptal etme de dâhil olmak üzere bütün haklarını saklı tutar.

• Yarışma duyurusu ve ödül töreni etkinliği erişilebilirlik koşullarına uygun şekilde düzenlenecektir.

• Tüm katılımcılar, Yarışma Şartnamesinde yer alan tüm şartları kabul etmiş sayılırlar.

İletişim
Tel: 0312 7057167 / 7057152 / 7057486/ 7057193 / 7057139
E-posta: eris.yarisma@aile.gov.tr

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru Sayfası İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ