<style>.lazy{display:none}</style>Afyonkarahisar Tarihini Araştırıyor Yarışması Başvuruları
29.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Afyonkarahisar Tarihini Araştırıyor Yarışması

Afyonkarahisar Tarihini Araştırıyor Yarışması

Afyonkarahisar Tarihini Araştırıyor Yarışması

Afyonkarahisar Belediyesi Afyonkarahisar Tarihini Araştırıyor Yarışması Düzenliyor. Yarışma Yerel Tarihe İlgi Duyan Ve Araştırma Yapan Tüm Amatör Araştırmacılara Açıktır. Ayrıca Tüm Akademik Ünvanlı Katılımcılar Kapsam Dışındadır. Yarışmaya Bireysel Katılım Mümkündür.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 3 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 2 Bin Türk Lirası
5 Adet Mansiyon Ödülü Bin Türk Lirası

Afyonkarahisar Belediyesi şehrimizin tarihi, kültürel değerlerini toplumun her kesimine aktarmak amacıyla yeni bir çalışmaya daha imza atıyor. Bu amaçla Yerel Tarih Araştırmaları üzerine bir yarışma hazırlayan Belediyemiz, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kentin kültür hazinesine bıraktığı izleri gün yüzüne çıkaracak. Yarışmada yerel tarih ayrıntılarının konu alınması ve eserlerin özgün olması esas olacakken, bugüne kadar bilinmeyen, ele alınmamış bir konunun araştırılması ve yeni bir bilginin ortaya çıkması yarışmanın hedefleri arasında yer alacak.

Katılımcılar çalışmalarını, mekân, olay, kamu hizmetleri, kurum, sektör, meslek, yakın çevre (mahalle, semt, sokak) tarihi gibi konular üzerine de yapabilecek. Aile öyküleri, göç hikayeleri, kent ya da toplum yaşamına dokunan bir kişinin tarihi, insanların günlük hayatlarında önemli yer tutan merkez unsurların tarihi gibi küçük ölçekli konular üzerinden araştırma yapabilirler. Yarışmayla elde edilmesi düşünülen sonuçlardan birisi de mikro tarih çalışmalarıyla kent belleğine katkı yapmak, ayrıntıların tarihini keşfetmek, parçalı tarih anlatılarıyla Afyonkarahisar’ın tarihini zenginleştirmek olduğu için, önceden çalışılmamış özgün konuların ele alınması bu yarışmanın hedeflerine uygun olacak.

Katılım Koşulları
Yarışma yerel tarihe ilgi duyan ve araştırma yapan tüm amatör araştırmacılara açıktır. Ayrıca tüm akademik ünvanlı katılımcılar kapsam dışındadır. Yarışmaya bireysel katılım mümkündür.

Ads

Eserlerin genel norm veya mevzuata uygunluğundan, gerekli izinlerin alınmış olmasından ve her türlü telifinden yarışmacı sorumludur. İdarenin telifle ilgili herhangi bir bedel ödemek zorunda kalması durumunda bu, kayıtsız şartsız nakden ve defaten yarışma sahibine rücu eder. Eserlerin, idare tarafından eğitim, tanıtım, kültür ve sanat faaliyetlerinde izleyiciye sunulması yarışmacılar tarafından kabul edilmiş sayılacaktır.

Yarışmacılar aşağıdaki şartlara uymak zorundadır:
-Yarışmayı açan İdarede, yarışmayla ilgili her türlü işlemleri hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak.

-Yarışmayı açan İdare adına hareket eden danışmanlarla bunların 1. dereceden akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak.

-Şartnameyi incelemiş, kabul etmiş, başvuru formunu belirtilen tarihe kadar doldurmuş olmak.

-Bu koşullara uymayanlar yarışmaya katılmış olsalar dahi eserleri yarışmaya katılmamış sayılacaktır.

Yarışmacılardan İstenenler
– Yarışmacılar eserlerinde yazılı tarih çalışması, sözlü tarih çalışması (yazılı halde) kullanabilirler. Ancak yazılı anlatımı tamamlayıcı – destekleyici olarak fotoğraf-belge kullanabilirler.

– Yarışmaya katılan eserler, daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, herhangi bir mecrada yayınlanmamış, alenileşmemiş ve özgün olmalıdır.

– Yazılı eserler; Times New Roman yazı karakteri ve 12 punto yazı büyüklüğü ile görsel kısımları hariç en az 5-en fazla 10 A4 sayfası uzunluğunda olacaktır. Kullanılan ve alıntı yapılan kaynakların gösterilmesi zorunludur.

– Yarışma şartnamesi internet adresinden görülebilir. Yarışmaya katılmak için öncelikle belirtilen tarihte Afyonkarahisar Belediyesi’nin web sayfasındaki Başvuru Formunun doldurulması zorunludur.

– Son başvuru belgeleri ve bütün olarak eserler, en geç 6 Ağustos 2021, saat 17.00’ye kadar Yarışma Raportörlüğü adresine elden iletilmelidir. Gecikmeler dikkate alınmayacaktır ve eksik başvurular değerlendirilmeyecektir.

Yarışma Takvimi
Eser Son Teslim Tarihi: 6 Ağustos 2021
Sonuçların Açıklanması: 26 Ağustos 2021
Ödül Töreni: 30 Ağustos 2021

Eserlerin Kamuoyuna Sunumu
Yarışmada ödüle değer bulunan tüm eserlerin telif hakkı, Afyonkarahisar Belediyesi’ne aittir. Eserlerin, idare tarafından eğitim, tanıtım, kültür ve sanat faaliyetlerinde izleyiciye sunulması yarışmacılar tarafından kabul edilmiş sayılacaktır. Yarışma sonuçlandığında, katılan eserler sergilenecek ve yayınlanacaktır.
Yarışmaya online başvuruda bulunmak isteyenler
https://www.afyon.bel.tr/duyuru/1/177/yerel-tarih-basvuru-formu.aspx

Dokümanları elden teslim etmek isteyenler Afyonkarahisar Belediyesi Sultan Divani Mevlevihane Müzesinde Hasan Özpınar’a teslim edebilirler….
(Yarışmamıza şehir dışından katılmak isteyenler ise başvuru formunu doldurduktan sonra afyon76@gmail.com adresine araştırma dokümanlarını gönderebilirler)

Detaylar İçin Tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ