<style>.lazy{display:none}</style>
30.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

AFSAD Uluslararası Kısa Film Yarışması

AFSAD Uluslararası Kısa Film Yarışması

AFSAD Uluslararası Kısa Film Yarışması

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği 6. AFSAD Uluslararası Kısa Film Yarışması Düzenliyor. Afsad Ulusal Ve Uluslararası Kısa Film Yarışması Başvuruları Başladı.

Afsad Uluslararası Kısa Film Festivali Ve Ulusal Kısa Film Yarışması

Amaç
Türkiye’de kısa film yapımını teşvik etmek, gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlamak, kurmaca, deneysel, animasyon ve belgesel kısa film dallarında yeni sinemacıların yetişmesini sağlayarak sinemanın gelişimine katkı vermek, ticari kaygı ile üretilmeyen yerli ve yabancı kısa filmlerin gösterimlerini yaparak seyirci ile buluşturmaktır.

Katılım Koşulları
AFSAD Uluslararası Kısa Film Festivali çerçevesinde düzenlenen Ulusal Kısa Film Yarışması’na katılacak filmler için şu koşullar öngörülür:

a) Yarışmaya ilk gösterimini henüz gerçekleştirmemiş veya ilk gösterimi üzerinden iki yıl geçmemiş kısa filmler katılabilir. Daha önce ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılmış ya da bu yarışmalardan ödül almış olmak, yarışmaya katılmaya engel değildir.

Ads

b) Kurmaca, Deneysel, Animasyon ve Belgesel dallarından biri ile başvuru yapılabilir.

c) Ana kategorilerdeki ödüllerin yanı sıra, yarışmada Film Geliştirme Ödülü için de başvurular alınır ve ödüle değer görülen projeler bir senede tamamlanmak üzere desteklenir.

ç) Yarışmaya katılacak kurmaca, deneysel, animasyon filmler en fazla 30 dakika, belgesel filmler (deneme film, buluntu film gibi türler bu başlık altında başvurabilir) en fazla 60 dakika uzunlukta olmalıdır. (Jenerik dahil)

d ) Televizyon için çekilmiş belgesel filmler en fazla 60 dakika olmak kaydıyla başvurabilirler.

e) Ticari ya da turistik amaçlarla çekilen tanıtım filmleri kısa film kategorisinde değerlendirilmez.

f) Yapımcılardan veya yönetmenlerden en az birinin T.C. vatandaşı olması gerekmektedir

g) AFSAD Yönetim Kurulu üyeleri, Festival Yürütme Kurulu ve Festival Danışma Kurulu üyeleri, Jüri üyeleri ve birinci dereceden yakınları, AFSAD çalışanları ve birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz.

ğ) Katılan eserlerin; derecesi ne olursa olsun AFSAD tarafından düzenlenen çeşitli yurt içi ve yurt dışı kültürel etkinliklerde kullanılması, yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır. Bu konuda gerekli bilgi eser sahibine verilecektir. Ayrıca Yarışmanın tanıtımı amacıyla filmlerden küçük kesitler veya fragmanlar farklı mecralarda (televizyon, radyo, internet, vs…) gösterilebilir.

h) Yarışmaya gönderilen eser içerisindeki özgün olmayan metin, görüntü, müzik, vb. kullanımları sebebiyle üçüncü kişilerden doğacak her türlü telif hakkı ihlali, başvuru sahibinin (yönetmen/yapımcı) sorumluluğundadır. Yarışmayı düzenleyen AFSAD bu durumdan hukuken sorumlu değildir.

ı) Yarışmacılar birden fazla eserle yarışmaya başvurabilirler.

i) Yarışmaya filmin yasal sahibi başvurabilir. Başvuruyu yapan başvuru formunda beyan ettiği bilgilerin doğruluğunu teyit eder.

j) Yarışmanın yapılabilmesi için ilgili kategoriye en az 6 filmin katılımı gereklidir. Son başvuru tarihinde katılması kesinleşen film sayısı 6’ya ulaşmazsa o kategoride yarışma yapılmaz; başvuran filmler yarışma dışı gösterilebilir.

k) Başvurular son başvuru tarihinde ve sonrasında geri çekilemez.

Gösterim Ve Kopyalar
a) Yapımcı veya yönetmen, filminin kopyasını, film Türkçe ise İngilizce altyazılı, farklı bir dilde ise Türkçe ve İngilizce altyazılı (filme gömülü) olarak sağlamak zorundadır. Filmlerin gösterim kopyaları 1920×1080 Full HD formatında olmalıdır.
b) Finalist ve gösterim seçkisine katılması kesinleşen kısa filmlerin gösterim kopyaları film sahibine geri verilmez, AFSAD arşivine alınır.

Ödüller
a) Ulusal Kısa Film Yarışması’na katılan filmlerin değerlendirilmesi sonucunda jüri, kurmaca, deneysel, animasyon ve belgesel olmak üzere dört dalda birinci filmlere En İyi Film Ödülü ve varsa şartnamede yazan diğer ödülleri verir. Jüri ayrıca, gösterilen özel bir başarı için, her kategoriden en fazla birer yönetmene Mansiyon ve Jüri Özel Ödülü verebilir. Film Geliştirme kategorisinde şartnamede yazan ödül ve destekler verilir. Uygun şartlar sağlanırsa sponsor destekli özel ödüller ve izleyici ödülleri verilebilir. Bu ödüller paylaştırılamaz.
b) Ödül kazanan ve gösterime alınan filmlerin yönetmen, yapımcı ve dağıtımcıları, medya ve tanıtım evraklarında ve filmin sonraki gösterimlerinde (jenerikte), filmin yarışmada kazandığı ödüle yer vermeyi taahhüt ederler.
c) Finalist olan ve gösterilen her filme katılım belgesi verilir.

Afsad Ulusal Kısa Film Yarışması Katılım Şartnamesi
1 – AFSAD Yönetim Kurulu üyeleri, Festival Yürütme Kurulu üyeleri, Yarışma Danışma Kurulu üyeleri, Jüri üyeleri ve birinci dereceden yakınları, AFSAD çalışanları ve birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz.

2 – Yarışmaya ilk gösterimini henüz gerçekleştirmemiş veya ilk gösterimi üzerinden iki yıl geçmemiş kısa filmler katılabilir. Daha önce ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılmış ya da bu yarışmalardan ödül almış olmak, yarışmaya katılmaya engel değildir. Ancak daha önce 4. ve 5. AFSAD Kısa Film Yarışmasına katılıp ön elemeden geçerek finale kalan filmler katılamaz.

3 – Yarışmada filmler Kurmaca, Deneysel, Animasyon ve Belgesel olmak üzere dört kategoride değerlendirilecektir.

4 – Ana kategorilerdeki ödüllerin yanı sıra, bu seneki yarışmada Film Geliştirme Ödülü için de başvurular yapılabilecek ve ödüle değer görülen 2 proje bir senede tamamlanmak üzere desteklenecektir.

5 – Yarışmaya katılacak kurmaca, deneysel, animasyon filmler en fazla 30 dakika, belgesel filmler (deneme film, buluntu film gibi türler bu başlık altında başvurabilir) en fazla 60 dakika uzunlukta olmalıdır. (Jenerik dahil)

6- Filmin yapımcısı veya yönetmenlerinden birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

7 – Yarışmaya katılmak için son başvuru 21.11.2022 Cuma 23:59’a kadardır. Katılımcıların en geç bu tarihe kadar http://www.afsadsinema.net adresinden başvuru formunu doldurarak ekleri ile birlikte online sisteme yüklemiş olmaları gerekmektedir.

Kısa Film Yarışması için online başvuruda istenilen ve sisteme yüklenecek belgeler:

• Filmle ilgili istenilen bilgiler eksiksiz doldurulmuş başvuru formu

• Filmler Türkçe ise İngilizce altyazılı, farklı bir dilde ise Türkçe ve İngilizce altyazılı (filme gömülü) olarak 1920X1080 HD boyutlarında ve Vimeo ya da Youtube kanalına yüklenmiş link adresi. Online izleme linki şifresinin Festival bitene kadar geçerli olması gerekmektedir.

• Yönetmenin Fotoğrafı

• Filmden en az iki adet yüksek çözünürlüklü sahne fotoğrafı (300 dpi)

• Filmin Müzik ve Senaryo telif hakları ile ilgili yasal izin belgeleri (Müzik ve Senaryo konularında yasal izin alınmadığında sorumluluk tamamen katılımcıya aittir)

Güncel Yarışma Duyuruları İçin Tıklayın.

Gösterime kabul edilen filmler için (5 gün içinde) istenecek olan materyal:

• Filmin yüksek çözünürlüklü afişi (300 dpi)

• Yarışmanın internet sitesinde kullanılmak üzere (en fazla 1 dakika) fragmanı, 1920X1080 HD formatında, DVD veya Flash diskte veya dijital dosya transferi ile (MP4).

• Filmin gösterim kopyası, 1920X1080 HD formatında, DVD veya Flash diskte veya dijital dosya transferi ile (MP4). Filmler Türkçe ise İngilizce altyazılı, farklı bir dilde ise Türkçe ve İngilizce altyazılı (filme gömülü) olarak gönderilecektir.

Film Geliştirme Ödülü için başvurularda istenecek belgeler:
Proje ile ilgili istenilen bilgiler eksiksiz doldurulmuş ve onaylanmış başvuru formu

8 – Yarışmaya filmin yasal sahibi başvurabilir. Başvuruyu yapan başvuru formunda beyan ettiği bilgilerin doğruluğunu teyit eder. Söz konusu belgelerde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu filmin başvuruyu yapan yasal sahibinin sorumluluğundadır. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk filmin yasal sahibine aittir.

9 – Yarışmaya gönderilen eser içerisindeki özgün olmayan metin, görüntü, müzik v.b. kullanımları sebebiyle üçüncü kişilerden doğacak her türlü telif hakkı ihlali, başvuru sahibinin(yönetmen/yapımcı) sorumluluğundadır. Yarışma düzenleyicisi AFSAD bu durumdan hukuken sorumlu değildir.

10– Ön elemeyi geçen filmler oluşturulacak gösterim programında izleyici ile buluşacaktır.

11 – Ön Seçici Kurul, Film Geliştirme Jürisi ve Yarışma Jürisi kararları kesindir.

12– Jüri şu kategorilerde ödül verir:

En İyi Kurmaca Kısa Film: 7.500 TL
En İyi Animasyon Kısa Film: 7.500 TL
En İyi Deneysel Kısa Film: 7.500 TL
En İyi Belgesel Kısa Film: 7.500 TL
Film Geliştirme Ödülü (2 projeye): 5.000 TL

13 – Katılan eserlerin derecesi ne olursa olsun AFSAD tarafından düzenlenen çeşitli yurt içi ve yurt dışı kültürel etkinliklerde kullanılması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır. Bu konuda gerekli bilgi eser sahibine verilecektir. Ayrıca yarışmanın tanıtımı amacıyla filmlerden küçük kesitler veya fragmanlar mecralarda (televizyon, radyo, internet, v.s.) gösterilebilir.

Yarışma Web Sitesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ