26.06.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Açık Öğretim Lisesi Kayıt Tarihleri İş Takvimi

Açık Öğretim Lisesi Kayıt Tarihleri İş Takvimi

Açık Öğretim Lisesi Kayıt Tarihleri 2022-2023

AOL MEB Açık Öğretim Lisesi 2021-2022 Üçüncü Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri 11 Nisan 2022 İle 29 Nisan 2022 Tarihleri Arasında Alınacak. Açık Lise İş Takvimine Sayfanın Altından Ulaşılabilir.

Açık Öğretim Lisesi İle İlgili Bilgilerinize Ulaşmak Ve Merak Ettiğiniz Konuları Öğrenmek İçin 444 06 32’yi 7/24 Saat Arayabilirsiniz.
Açık Lise Mezun Olma Şartları İçin Tıklayın.

-17 Yaşını Bitirip 18 Yaşından Gün Alan (30 Haziran 2005 Ve Öncesi Doğumlu Olup), Öğrencilik Durumu: Silik, Donuk Ve Aktif Öğrencilerimiz İçin-
29 Nisan 2022 Tarihi Mesai Bitimine Kadar Yapılacaktır.

Öğrencilerimizin Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine girerek adres bilgileri sekmesi altında bulunan adres ve telefon numaralarını güncellemeleri gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde “Öğrenci Durumu: İNCELEMEYE ALINMIŞ ÖĞRENCİ” olan öğrencilerimizin kayıt yenileme ücreti yatırmaları sistem tarafından engellenmiştir. Bu durumdaki öğrencilerimiz kayıt yenileme tarihleri içerisinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurarak İNCELEME DURUMLARININ kaldırılmasını talep etmeleri gerekmektedir.

Sponsorlu

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri öğrenci taleplerini açık lise e-posta adresine gönderecektir.
Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından talepler incelenerek, talebi uygun görülen öğrencilerin inceleme durumları kaldırılacaktır.
İnceleme durumları kaldırılan öğrenciler kayıt yenileme ücretini yatırarak kayıtlarını yenileyebilecektir.

Açık Lise Kayıt Yenileme İşlemleri

Başvuru Tarihleri
Açık Öğretim Lisesi 2021 – 2022 Eğitim Öğretim Yılı III. Dönem Kayıt Yenileme Başvuru Tarihleri: 11 Nisan 2022 – 29 Nisan 2022

Kayıt Yenileme İşlemini Kimler Yaptıracak?
01 Temmuz 2022 tarihlerinde yapılacak olan 3. Dönem sınavlarına Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrencilerimizden, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi (17) yaşını doldurmuş, on sekiz (18) yaşından gün almış olan öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemini yaptırabilecektir.
Öğrencilik durumu silik, donuk veya aktif olan öğrencilerimizden 30 Haziran 2005 ve daha önceki doğumlular kayıt yenileme işlemi yaptıracaktır.
Kayıt yenileme işlemini yaptırmayanlar III. Dönem sınavına katılamaz.

Başvuru Yeri
İl ve İlçelerde bulunan halk eğitimi merkezi müdürlükleri

Öğrencilik durumu “ Silik, Donuk veya Aktif ” olan öğrencilerimizden kayıt yenileme sınav ücretini anlaşmalı bankalara yatırmış öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Ancak kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatırdığı halde bir iş günü geçtikten sonra halen kayıt yenileme işlemi yapılmamış öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemini yaptırmak için halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ederek kayıt yenileme işlemini yaptırması gerekmektedir.

Otomatik kayıt yenileme işlemi için ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında her gün mesai bitiminden sonra Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi çalıştırılacaktır. Sistemin çalıştırıldığı saate kadar kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatıran öğrencilerimizin öğrencilik durumları sistem üzerinden “Aktif” yapılarak kayıt yenileme işlemi tamamlanacaktır.

Sınav ücreti muafiyeti olanların (mahkeme tedbiri, şehit yakını, gazi vb.) halk eğitimi merkezi müdürlüklerine müracaat ederek öğrencilik durumunu “Aktif” yaptırıp kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmaları gerekmektedir.

Kayıt yenileme işlemi tamamlanan öğrencilerimizin öğrenci numarası ve şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapıp ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında sınavına girecekleri dersleri seçmeleri ve diğer bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.
Açık Öğretim Lisesi sistemine giriş şifresini unutan öğrencilerimiz yeni şifrelerini halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden veya 444 06 32 nolu Milli Eğitim Bakanlığı iletişim Merkezi (MEBİM) telefonundan alabilirler.

Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programında Kayıt Yenileme Yaptırmak İsteyen Öğrenciler (Batı Avrupa programı hariç);
Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programı kapsamında, Suudi Arabistan (Cidde, Riyad), Kuveyt, Katar, Azerbaycan, İran ve KKTC başkentlerinde bulunan irtibat bürolarından kayıt yenileme işlemlerini yaptırabilir.

İletişim: http://aokyurtdisilise@meb.gov.tr/

Dikkat: Açık Öğretim Lisesinde kayıt yenileme işleminiz yapılarak öğrencilik durumunuzu sistem üzerinde “Aktif” hale geldikten sonra iletişim bilgilerinizi (Telefon, adres) ve sınava girmek istediğiniz il/ilçe merkezini mutlaka güncelleyiniz. Kayıt yenileme ücretini yatırdıktan en geç bir iş günü sonra öğrencilik durumunuz kayıt yenilediğiniz dönem için aktif olmamış ise / kayıt yenileme işleminiz yapılmamış ise kayıt yenile işleminizi yaptırmak için halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ediniz.

Dikkat: 2018-2019 eğitim öğretim yılı I. dönemi itibarıyla tüm öğrencilerimiz Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın en son onayladığı haftalık ders programına tabi olmuştur. Örgün ortaöğretim kurumlarında olduğu gibi Açık Öğretim Lisesinde de “Alan” uygulaması kademeli olarak kaldırılmıştır. 2013-2014 eğitim öğretim yılı II. döneminden itibaren tüm öğrencilerimiz Alan Yok (Alansız) olarak eğitimlerine devam etmektedir.

Kayıt Yenileme Sınav Ücreti

Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen kayıt yenileme sınav ücretini ödemek zorundadır. 2022 yılında bir dönem için kayıt yenileme sınav ücret olarak 50 TL ve halk eğitim merkezi okul aile birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir.

50 TL Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak.
Kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Ancak kayıt yenileme işlemini halk eğitimi merkezi müdürlüğüne yaptıran öğrencilerimizden halk eğitimi merkezi müdürlüğünce makbuz karşılığında veya banka hesap numarasına yatırtarak 5 TL kayıt yenileme sınav ücreti alacaktır. Öğrencilerimizin ikinci bir defa sınav ücreti ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5 TL kayıt yenileme Sınav Ücreti makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Öğrenci, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılıkları üzerinden “MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü” hesabına 50 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. (T.C. vatandaşı olmayan öğrenci adayları ise İl Göç İdaresi Müdürlüklerinden alacakları yabancı kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara müracaat edeceklerdir.)
Kayıt yenilemek için sınav ücretinin ödendiği bilgisi, sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kayıt yenilemenizin gerçekleşmesini engeller. Bunun için sınav ücretinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.

Kayıt Yenileme Sınav Bedelini Nasıl Yatırılacak?
Tüm ödeme kanallarından yapılacak ödemelerde adayların katılacağı ilgili sınavın adıyla ücret yatırmaları gerekmektedir.
1- Kayıt yenileme sınav ücretini anlaşmalı bankaların ATM’lerinde yatırılmaktadır. ATM’lerden yatıracağınız ücretin mutlaka Açık Öğretim Lisesi kayıt yenileme sınav ücreti olarak yatırıldığına dikkat ediniz.
2- https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile kayıt yenileme sınav ücretini yatırabilirsiniz.
3- T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının internet bankacılığını kullanarak kayıt yenileme sınav ücretini yatırabilirsiniz.
Tahsilat esnasında adaylardan talep edilen telefon numarasının mümkün olduğunca adaya ait ve doğru olması zorunludur.

Dikkat: Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizden T.C. Kimlik Numarası olmayanların kayıt yenileme işlemlerini yaptırabilmeleri için il göç idaresi müdürlüğü tarafından verilen yabancı kimlik numarasını almaları gerekmektedir.

Dikkat: T.C. kimlik numarası almak zorunda olmayan kişilerin sınav ücretini ödeyebilmek için, kayıt yaptıracakları okul/cezaevi öğretmeni aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne, aciklise@meb.gov.tr mail adresi ile ulaşmaları gerekmektedir. Bu öğrencilere Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından sınav bedellerini ödeyebilecekleri banka hesap numarası verilecektir.

Kimlerden Kayıt Yenileme Sınav Bedeli Alınmaz?
a ) İstiklal madalyası verilmiş, vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlandığını,
b ) Şehitlerin eş, çocuk, kardeş, anne veya babası olduğunu,
c ) Gazi ve gazilerin eş, çocuk, anne veya babası olduğunu,
ç ) 15/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında mahkemeler tarafından üzerine tedbir konulduğunu,
d ) İl/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararı ile Açık Öğretim Okullarına kayıt yaptıracak özel eğitim ihtiyacı olduğunu,
e ) 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olduğunu,
f ) Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumunda kaldığını,
g ) Sağlık Kurulu raporu ile en az % 40 engelli olduğunu,
ğ ) Tutuklu veya hükümlü olduğunu,
belgelendirmek şartıyla kayıt yenileme bedeli alınmayacaktır.
Söz konusu belgelerin fotokopisi alınarak ve üzerine “aslı gibidir” ibaresi yazılarak sisteme tarandıktan sonra öğrenci dosyasına konulacaktır.
2019 yılında çıkan ‘Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik’e göre hazırlanan Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporunda (ÇÖZGER) hastanın yüzde olarak engel durumu belirtilmemektedir. Söz konusu raporu getiren öğrencinin yüzde olarak engel durumu aşağıdaki tabloda belirtildiği oranlarda değerlendirilerek ücret muafiyeti varsa yapılacaktır.

Öğrencinin Yapacağı İş ve İşlemler

a) Öğrenciler kayıt yenileme işlemi sırasında, fotoğrafları sistemde kayıtlı değilse ya da var olan fotoğrafı biyometrik değil ise biyometrik fotoğraflarının sisteme aktarılmasını sağlamak zorundadır.
b) 2003 yılından önce Açık Öğretim Lisesine kayıt olmuş ve bu tarihten sonra hiç kayıt yenileme işlemi yaptırmamış öğrencilerimizin T.C. kimlik numarası, Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine kayıtlı olmayabilir. Bu öğrencilerimizin yatırdıkları ücret sistem tarafından görülmeyeceği için öncelikle T.C. kimlik numaralarının, Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine kaydedilmesini sağlamaları gerekmektedir. Bunun için irtibat bürosuna başvurmalı veya durumlarını anlatan bir dilekçeye (dilekçeye öğrenci numarası ve T.C. kimlik numarası yazılması kaydıyla), nüfus cüzdanı fotokopisini de ekleyerek, aciklise@meb.gov.tr adresine e-posta yoluyla göndermeleri gerekmektedir.

c) Ders seçme işlemi en geç kayıt yenileme tarihinin son günü mesai bitimine (saat 18:00) kadar yapılacaktır. Ders seçme işlemi sistemde ,“Ders Seçme ve Kayıt Yenileme İşlemleri” menüsü altında yer alan “Ders Seçme İşlemi“ seçeneğinden yapılır. Ders seçme işleminin nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılı açıklama resmî web sitemizde yer almaktadır.

d) Süresi içerisinde ders seçme işlemini yapmayan/yapamayan öğrencilerin ders seçme işlemleri sistem tarafından yapılır. Ancak öğrenci tarafından bir ders dahi seçilmiş ise öğrenci sadece seçtiği derslerden sınava katılır. Öğrenciler seçilen derslerden sınava girmek zorundadır.
e) Sınav giriş yerini değiştirme veya adres bilgilerinde güncelleme işlemleri en geç kayıt yenileme tarihinin son günü mesai bitimine (saat 18:00) kadar yapılacaktır.

f) Açık Öğretim Lisesi, sınav giriş yeri ve sınav sonuç bilgilerini resmî web sitesi aracılığı ile duyurmaktadır. Öğrenciler sınav giriş yeri ve sınav sonuç bilgilerini http://aol.meb.gov.tr/adresinde yer alan “sisteme giriş” öğrenci butonundan öğrenci numarası ve şifresini kullanarak öğrenir. Bu bilgiler posta aracılığı ile gönderilmez.

g) Ders seçimi yapan öğrenci sistem üzerinden seçmiş olduğu derslerin listesi ile halk eğitimi merkezi müdürlüklerine müracaat ederek kitaplarını alacaktır.

h) Öğrencilerimiz, SINAV GİRİŞ BELGELERİNİ sınav giriş yerleri açıklandıktan sonra sisteme giriş yaparak “Öğrenci Genel Bilgiler” menüsü altında bulunan “Sınav Giriş Bilgileri” seçeneğinden görerek çıktısını alacaklardır.

Öğrencilerin sınava girerken SINAV GİRİŞ BELGELERİ ile birlikte fotoğraflı nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport belgelerinden birini yanında bulundurmaları gerekmektedir.

Açık Öğretim Meslek Liselerinden Açık Öğretim Lisesine Geçiş;
Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık İmam Hatip Lisesinden Açık Öğretim Lisesine I. ve II. dönem ilk kayıt ve I. II. ve III. dönem kayıt yenileme dönemlerinde geçiş yapılabilmektedir. Açık Öğretim Lisesinden, Mesleki Açık Öğretim Lisesine veya Açık İmam Hatip Lisesine geçişler ise sadece I. dönem yeni kayıt tarihleri arasında yapılmaktadır.

İstenecek belgeler,
Geçiş yapmak istediğine dair dilekçe. (18 yaşından küçükler için veli tarafından imzalanacak)
Mesleki Açık Öğretim Lisesinden veya Açık İmam Hatip Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçiş yapacak öğrencilerin e-okul sisteminde bilgileri yok veya ilk kayıt evrakları kayıtlı olduğu okulunun bilgi yönetim sistemine taralı değil ise ilk kayıt evraklarını kayıtlı olduğu okulun bilgi yönetim sistemine taranmadan Açık Öğretim Lisesine geçiş işlemi yapılmayacaktır.

Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Şartları
Öğrenim gördüğü toplam dönemin; Yapılacak olan sınavın ilk günü itibarıyla, on yedi yaşını bitirmeyen öğrenciler için en az 8, on yedi yaşını bitiren öğrenciler için ise en az 5 olması,
Toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri olması,
Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım/Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gerekmektedir.

Askerlik Ertelemesi;
Öğrencilerimizin Askerlik erteleme iş ve işlemleri 30813 sayılı ve 26 Haziran 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 25/06/2019 tarihli ve 7179 nolu Askerlik Kanunu’na göre yapılmaktadır. Askerlik çağındaki öğrencilerimiz halk eğitimi merkezi müdürlüğünden alacakları onaylı “Ek-C 2” formuyla askerlik şubelerine tecil (erteleme) başvurusunda bulunabilirler.

Dikkat: Öğrencilik durumu “Aktif”, “Donuk” ve “Silik” konumdaki öğrencilere Ek.C2 belgesi düzenlenebilir. Ancak belgenin kabulü ve askerliğin ertelemesi Askerlik Şubelerinin sorumluluğundadır.

Sınavlar

Sınav Merkezinin Belirlenmesi
Sınav bölgesi ile adres bilgileri farklı olup adres bilgilerini değiştiren öğrenci sınav merkezini değiştirmiş olmaz. Bu nedenle öğrencinin mutlaka sınav merkezini kontrol ederek sınava girmek istediği merkezi seçmesi ve doğruluğundan emin olması gerekmektedir.

Sistemde, sınav giriş yerini değiştirmek isteyen öğrenciler, “Bilgi Düzenleme” menüsü altındaki “Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi” seçeneğini,
Adres bilgilerini güncellemek veya değiştirmek isteyenler “Bilgi Düzenleme” menüsü altındaki “Adres Bilgileri” seçeneğini kullanabilir.
Adres bilgilerinizi değiştirmeniz sınav merkezinizin de değişeceği anlamına gelmez. Bu nedenle sınav merkezinizi mutlaka sistemde “Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi” seçeneğinden kontrol ediniz ve değişmesi gerekiyorsa değiştiriniz.
Mezun olan öğrencilerimiz diplomaları adres ilindeki Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünden teslim alacaklardır. Bu nedenle adres bilgilerinizi güncellerken bu durumu dikkate almanız yararınıza olacaktır.

Sınav Giriş Belgesinin Alınması
Sınava Giriş Belgesi “http://aol.meb.gov.tr/” resmî web sitesinde yayınlanmaktadır. Bu adresten alınacak Sınav Giriş Belgesine ait bilgisayar çıktısı ile sınava girilmelidir.
Sınav Giriş Belgesi fotoğrafsız ise, öğrencinin sınav esnasında herhangi bir mağduriyet yaşamaması için sınav öncesinde fotoğrafının sisteme irtibat büroları tarafından eklenmesi ve fotoğraflı giriş belgesinin alınması gerekmektedir.
Öğrencilerin adreslerine herhangi bir sınav evrakı gönderilmemektedir.
Öğrencilerin Sınav Giriş Belgesindeki bilgilerini dikkatlice okumaları gerekmektedir.
Sınav Giriş Belgenizde belirtilen okul ve salonda sınava girmeniz gerektiğini unutmayınız.
Sınav gününden önce sınava gireceğiniz yeri mutlaka görünüz.

Sınav Günü Yanınıza Almanız Gerekenler
Geçerli fotoğraflı Kimlik Belgesi, Pasaport veya Ehliyet belgelerinden biri.
Sistem üzerinden alınan Sınava Giriş Belgesi.
Kurşun kalem ve silgi.

Dikkat: Kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar (işitme cihazı, insulin pompası, şeker ölçüm cihazı ve benzeri) hariç sınava; çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlar, depolama kayıt ve veri aktarma cihazları, databank sözlük, hesap makinesi, kağıt, kitap, defter, not vb. dokümanlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, ruhsatlı veya resmi amaçlı olsa bile silah ve silah yerine geçebilecek nesneler bulunan öğrenciler sınav binasına alınmaz.

Açık Öğretim Lisesinin merkezi sistemle yapılan sınavları Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilmektedir. Merkezi sistemle yapılan sınavların öğrenci mazeretine dayalı olarak telafi sınavı yapılmamaktadır. Bu nedenle öğrencilerimizin mağduriyet yaşamamaları için Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu duyurular doğrultusunda ilçe milli eğitim müdürlüğüne mazeretlerini belgelendiren evraklar ile müracaat ederek mazeretin kabul edilmesi durumunda yedek solon, evde veya hastanede vb. verilen sınav hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Sınavların Değerlendirilmesi
Sınavlar yapıldıktan sonra cevap kâğıtları Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünde optik okuyucularla okunmaktadır ve bilgisayar programı ile değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme programında aynı zamanda “Kopya Analiz Tekniği” kullanılmaktadır. Sınavınızın iptal edilmemesi, maddi ve cezai yaptırıma maruz kalmamanız için cevap kâğıdınızı kimseye göstermeyiniz, kopya çekmeyiniz, çektirmeyiniz. Kopya çekene, kopya çektirene ve kopyaya yardım edene hapis ve para cezası verilmektedir.
Cevap kâğıtlarını okumak için düzenlenmiş optik okuyucular, hatasız kodlanan cevapları değerlendirdiği için kodlama yaparken dikkatli olunuz.

Açık Öğretim Lisesi Halkla İlişkiler Telefon Numaraları
444 06 32
444 06 32
Mesleki Açık Öğretim Lisesi Halkla İlişkiler Telefon Numarası
444 06 32
Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi
444 06 32
Açık Öğretim Lisesi Faks Numarası
0 312 213 01 75
Meslekî Açık Öğretim Lisesi Faks Numarası
0 312 213 01 76
Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi Faks Numarası
0 312 213 01 76

Kayıt Yenileme Kılavuzu İçin Tıklayın.

Açık Lise 18 Yaş Ve Üzeri Öğrencilerin Mezuniyet Şartları
Öğrenim Gördüğü Toplam Dönemin En Az 5 Veya Üzeri Olması
Toplam Kazanılan Kredinin En Az 170 Veya Üzeri Olması
Ortak / Zorunlu Derslerin Tamamını Başarması Veya Muaf Olması
(Dil Ve Anlatım / Türk Dili Ve Edebiyatı Dersinden Muafiyet Olmaması Nedeniyle Mutlaka Başarımlısı)
Açık Öğretim Lisesinde En Az 1 Dönem Sınava Girmiş Olması Gereklidir.

Açık Lise Sınav Takvimi

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İŞ TAKVİMİ

Açık Öğretim Ortaokulu-Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi – II. Dönem Sınavı 2021-2022 AÖO – AÖL- AÖIHL – MAÖL / 2

1 Mart -10 Mart 2022
(Online Çevrim İçi.)

Açık Öğretim Ortaokulu-Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi – III. Dönem Sınavı 2021-2022 AÖO – AÖL- AÖIHL-MAÖL/ 3
Temmuz 2022
(e-Sınav olarak uygulanacaktır.)
Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi- I. Dönem Sınavı 2022-2023 AÖO- AÖL- AÖIHL- MAÖL/ 1Aralık 2022
(e-Sınav olarak uygulanacaktır.)

Online Sınav Nasıl Yapılacak Detaylar İçin Tıklayın.

Açık Lise İlk Kayıt İşlemleri

Başvuru Tarihleri
Açık Öğretim Lisesi 2021 – 2022 Eğitim Öğretim Yılı II. Dönem İlk Kayıt Başvuru Tarihleri: 27 Aralık 2021 – 28 Ocak 2021 tarihleri arasında,
Mazerete Bağlı İlk Kayıt Başvuru Tarihleri: 31 Ocak 2021 – 08 Şubat tarihleri arasında yapılacaktır.

Başvuru Yeri
İl ve ilçelerde bulunan halk eğitimi merkezi müdürlükleridir.

• Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olan öğrenci; öncelikle T.C. kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara sınav ücretini yatıracaktır. Sınav ücretini yatıran aday öğrenci, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat ederek ilk kayıt için gerekli evraklarını teslim ederek ön kaydını yaptıracaklardır.

• Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri eksik evrakı ve evrakında eksik bilgi olan öğrencilerin ilk kayıt evraklarını teslim almayacak ve eksik belgeyle işlem yapmayacak.

• Eksik belge ve bilgiyle ilk kayıt alan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, öğrencinin ilk kayıt evrakındaki eksik belge ve bilgileri tamamlamakla yükümlüdür. Yeni kayıt süresince eksik evrakları tamamlamayan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, eksik evrak veya eksik bilgi ile almış olduğu öğrencinin ön kaydını ilk kayıt işlemlerinin bitiminden sonra silecektir.

Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programında İlk Kayıt Yaptırmak İsteyen Öğrenciler (Batı Avrupa programı hariç);
Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programı kapsamında, Kuveyt, Azerbaycan, İran ve KKTC başkentlerinde bulunan irtibat bürolarından ilk kayıt işlemlerini yaptırabilir.

Suudi Arabistan’da (Medine, Cidde, Riyad) ilk kayıt yaptırmak isteyenler Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programı wep adresini takip etmeleri gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programı ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://aokyurtdisi.meb.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir.

İlk Kayıt Sınav Ücreti
Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıran öğrenci, sınava girmek istediği her dönem için “sınav ücretini” ödemek zorundadır.
2021 yılında, bir dönem için ilk kayıt sınav ücreti olarak 50 TL ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına 10 TL olarak belirlenmiştir. (50 TL Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacaktır. 10 TL ise halk eğitim merkezi okul aile birliği banka hesabına yatırılacak veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Ücreti), 50 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir.

İlk kayıt için yatırılan sınav ücreti, sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kaydınızın gerçekleşmesini engeller. Bunun için sınav ücretinizi doğru T.C. kimlik numarasına ve hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.

İlk Kayıt Sınav Ücretini Aşağıdaki Şekillerde Yatırabilirsiniz:
Tüm ödeme kanallarından yapılacak ödemelerde adayların katılacağı ilgili sınavın adıyla ücret yatırmaları gerekmektedir.

1- https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile ilk kayıt sınav ücretini yatırabilirsiniz.
2- T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının internet bankacılığını kullanarak ilk kayıt sınav ücretini yatırabilirsiniz.
3- İlk kayıt sınav ücreti anlaşmalı bankaların ATM’lerinde de yatırılabilmektedir. ATM’lerden yatıracağınız ücretin mutlaka Açık Öğretim Lisesi ilk kayıt sınav ücreti olarak yatırıldığına dikkat ediniz.

Tahsilat esnasında adaylardan talep edilen telefon numarasının adaya ait ve doğru olması gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi Kayıt İşlemleri

• Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olan öğrencilerden 18 yaşını doldurmamış olanların velileriyle birlikte, 18 yaşını doldurmuş olanların ise zorunlu durumlar dışında bizzat kendilerinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.
• Açık Öğretim Lisesine kayıtlarda yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Açık Öğretim Lisesine Kimler Başvurabilir?
a) İlköğretim Okulu/Ortaokul mezunu olanlar,
b) Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar,
c) Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar,
ç) Bir yükseköğretim kurumundan ayrılan veya mezun olanlardan, meslek liselerinin 3 yıllık veya 4 yıllık sisteminden mezun olanlar ile genel liselerimizin 3 yıllık veya 4 yıllık alanlı sisteminden mezun olanlar,
d) Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Millî Eğitim Müdürlükleri ya da yurt dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden, yukarıdaki (a), (b), (c) ve (ç) maddelerindeki şartlardan birini taşıyan denklik belgesi almış olanlardan denkliği 19/07/2010 ve daha önceki tarihte düzenlenmiş olanlar başvurabilir. (Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20/07/2010 tarih ve 76 sayılı kararı ile ülkemizde alanlı sistem kalktı.)

Açık Öğretim Lisesine ortaokul/ilköğretim mezunları ile lise dengi okullardan ayrılan öğrencilerin kayıtları alınmaktadır. Bu nedenle;

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü mevzuatında yapılan değişiklikle 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren 9. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulamaya konulan haftalık ders çizelgesine göre lise dengi diploma vermeye başlamıştır.

Bu nedenle;

2019-2020 eğitim ve öğretim yılı ve sonrasında Mesleki Eğitim Merkezinin 9. Sınıfına ilk kaydını yapan öğrencilerden Açık Öğretim Lisesine geçiş yapmak isteyenlerin ilk kayıtları Mesleki Eğitim Merkezinin e-okul sistemine dahil olmaması nedeni e-okul sistemi üzerinden nakil gelen tasdiknameli, ara sınıf öğrencisi olarak yapılamamaktır. Bu durumda olan öğrencilerin e-okul sisteminde bulunan son öğrenim bilgilerine göre ortaokul/ilköğretim mezunu veya lise ara sınıf öğrencisi olarak ilk kaydı alınacaktır. Mesleki Eğitim Merkezinin vermiş olduğu öğrenim belgesine göre gerekli ders denklikleri kayıt işleminden sonra yapılacaktır.

2019-2020 eğitim ve öğretim yılından önce, Mesleki Eğitim Merkezlerine (Çıraklık Eğitim Merkezlerine) ilk kaydını yaptırmış olanlardan ara sınıflarından ayrılan veya bu okuldan mezun olanlar ortaokul/ilköğretim okulu mezunu iseler Açık Öğretim Lisesine ortaokul/ilköğretim mezunu olduğunu gösteren belge ile müracaat edip ortaokul/ilköğretim mezunu olarak kayıtları alınacaktır. Söz konusu öğrencilerden daha önce lise dengi bir okuldan ayrılanlar ise ara sınıf tasdiknameli öğrenci olarak kaydı alınacaktır.

Özel Eğitim Meslek Okulunda genel ilköğretim programlarını tamamlayan hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrenciler ve hafif düzeyde otizmi olan öğrenciler ile görme veya işitme yetersizliği olan öğrenciler eğitimlerini sürdürebilmektedirler. Söz konusu okuldan mezun olan öğrenciler genel ilköğretim programını tamamladıkları için lise ve dengi okullara devam etme hakları bulunmaktadır. Bu nedenle belirtilen öğrencilerin kayıtları ortaokul/ilköğretim mezunu olarak alınacaktır.

Özel Eğitim Uygulama Okulu III. Kademe, özel eğitim uygulama okulu II. kademede veya bu okulun programını uygulayan özel eğitim sınıfında eğitimini tamamlayan öğrenciler ile ortaöğretim programlarına devam edemeyecek durumdaki orta veya ağır düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrenciler ile orta veya ağır düzeyde otizmi olan öğrenciler eğitimlerini sürdürmektedirler. Söz konusu okulda eğitimlerini sürdüren öğrenciler özel eğitim programını uygulayan okulu tamamladıkları için genel veya mesleki ortaöğretim programlarına devam etme hakları bulunmamaktadır. Bu nedenle söz konusu öğrenciler Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıramazlar. Ancak bu öğrencilerden ortaokul/ilköğretim okulu mezunu olduğunu belgelendirenlerin kayıtları ortaokul/ilköğretim mezunu olarak yapılacaktır.

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine I. ve II. dönem ilk kayıt ve I. II. ve III. dönem kayıt yenileme dönemlerinde geçiş yapılabilmektedir.

Açık Öğretim Lisesinden, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesine geçişler ise sadece I. dönem ilk kayıt tarihleri arasında yapılmaktadır.

İlk Kayıt İçin Gerekli Evraklar;

a) e-Okulda Kaydı Olan Öğrencilerden
İlköğretimi tamamlayanlar, ortaöğretim kurumlarının ara sınıflarından ayrılanlar, ortaöğretim kurumlarından/bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar ile bir yükseköğretim kurumunda ayrılanlardan;
• Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• Bir adet biyometrik çekilmiş fotoğraf,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge istenir.

Ayrıca sistem üzerinden alınan kayıt raporunu imzalamaları gerekmektedir (18 yaşından küçük öğrencilerin kayıt raporu velileri tarafından imzalanacaktır.)

Açık İlköğretim Okulu, Açık Öğretim Ortaokulu, Mesleki Açık Öğretim lisesi veya Açık Öğretim İmam Hatip lisesinden mezun olan öğrencilerden, sistem üzerinde söz konusu okuldan mezun olduğu görülenlerin kayıtları alınırken herhangi bir mezuniyet belgesi istenmeyecektir ancak mezuniyet belgesiyle müracaat eden öğrencilerin belgeleri alınarak sisteme tarandıktan sonra dosyasına konulacaktır.

Öğrenciler, ilk kayıt işleminde örgün eğitimde geçtiği/okuduğu sınıflardaki derslere ait notlarında eksiklikleri ayrıldıkları okullardan alacakları belgelerle tamamlamakla yükümlüdür. Bu belgelerdeki notların sisteme girişinden tamamen Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü sorumludur. (Örneğin: e-okul sisteminde, 2. sınıf notu olup 1. sınıf notu olmayanların 1. sınıf notları istenerek kayıt yapılacaktır.)

b) e-Okulda Kaydı Olmayan Öğrencilerden;

İlköğretim Okulu veya Ortaokul Mezunu Öğrencilerden;
• Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik çekilmiş fotoğraf,
• İlköğretim okulu veya ortaokul diplomasının aslı (diploması kayıp olanlardan Diploma Kayıt Örneğinin aslı),

T.C. Kimlik Numarası olmayanlardan ilk kayıt sınav ücretinin yatırıldığını
gösteren banka dekontunun aslı,
istenir.

Ortaöğretim Ara Sınıflarından Ayrılan Öğrencilerden
• Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik çekilmiş fotoğraf,
• Tasdikname/tasdikname kayıp belgesinin aslı ve ekinde okuduğu tüm sınıflara ait not döküm çizelgesinin aslı/onaylı örneği,
• T.C. Kimlik Numarası olmayanlardan ilk kayıt sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,

istenir.

Ortaöğretim Kurumlarından/Bir Yükseköğretim Kurumundan Mezun Olanlar İle Bir Yükseköğretim Kurumundan Ayrılanlardan;

Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik çekilmiş fotoğraf,
• Ortaöğretim diplomasının/diploma kayıp belgesinin onaylı örneği, (söz konusu belge noter onaylı veya kaydı alan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından onaylanmış, olacak. Belgeyi onaylayan Halk Eğitimi Merkezinin mührü ve onaylayan müdür veya müdür yardımcısının ismi/kaşesi olacaktır. Kaşenin okunmaması durumunda onaylayan kişi tarafından Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün adı tükenmez kalem ile yazılacaktır.)
• T.C. Kimlik Numarası olmayanlardan ilk kayıt sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
İstenir.

Yurt Dışında Öğrenim Görmüş Olan Öğrencilerden;

Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik çekilmiş fotoğraf,
• Yurt dışında öğrenim görmüş olup İl Millî Eğitim Müdürlükleri ya da yurt dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden “Açık Öğretim Lisesine Kimler Başvurabilir” başlığı altında yer alan (a), (b), (c) ve (ç) maddelerindeki şartlardan birini taşıyan Denklik Belgesinin aslı, (Karneler denklik belgesi yerine geçmez.) denklik belgesini kaybedenler, denklik belgesini düzenleyen kurum tarafından “aslı gibidir” yapılmış denklik belgesi,
• T.C. kimlik numarası olmayanlardan, ilk kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
• istenir.

Açık Öğretim Lisesinden Tasdikname Alarak Ayrılan Öğrencilerden (Tasdiknameli Form C işlemi);

Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge,
• Bir adet biyometrik çekilmiş fotoğraf,
• Açık Öğretim Lisesinden tasdikname aldıktan sonra örgün eğitime kayıt yaptırmış ise örgünden aldığı tasdikname veya tasdikname kayıp belgesinin aslı, kayıt yaptırmamış ise Açık Öğretim Lisesinden aldığı tasdikname veya tasdikname kayıp belgesinin aslı,
• T.C kimlik numarası olmayanlardan ilk kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
istenir.

Mesleki Açık Öğretim Lisesinden veya Açık İmam Hatip Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçiş yapacak öğrencilerin e-okul sisteminde bilgileri yoksa veya ilk kayıt evrakları kayıtlı olduğu okulunun bilgi yönetim sistemine taralı değil ise ilk kayıt evrakları kayıtlı olduğu okulun bilgi yönetim sistemine taranmadan Açık Öğretim Lisesine geçiş işlemi yapılmayacaktır.

Açık Öğretim Meslek Liselerinden tasdikname almış veya halen kayıtlı olan öğrencilerden, Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmak isteyenler; öncelikle il ve ilçelerde bulunan Açık Öğretim Meslek Lisesi iş ve işlemlerini yürüten Meslek Liselerine müracaat ederek sistem üzerinden öğrencilik durumunun kayıt yenileme işlemini yaptıracak, “Aktif” hale getirilmesini sağlayacaktır. (Tasdiknameli Form C işlemi tamamlandıktan sonra) Belgenin aslı ile Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat ederek geçiş dilekçelerini vereceklerdir. Bu öğrencilerin dosyaları kayıtlı oldukları okullardan istenecek ve sistemden de dosya nakli gerçekleştirilecektir ancak dosyası Mesleki Açık Öğretim Lisesi (Ankara) Müdürlüğü arşivinde olan öğrencilerin belgeleri dosyasına konulmak üzere Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne (Ankara) gönderilecektir.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık İmam Hatip Lisesinden Açık Öğretim Lisesine I. ve II. dönem ilk kayıt ve I. II. ve III. dönem kayıt yenileme dönemlerinde geçiş yapılabilmektedir. Açık Öğretim Lisesinden, Mesleki Açık Öğretim Lisesine veya Açık İmam Hatip Lisesine geçişler ise sadece I. dönem yeni kayıt tarihleri arasında yapılmaktadır.

Açık Öğretim Lisesinde Kayıtlı Ancak T.C. Kimlik Numarası Sistemde Olmayan Öğrencilerin Başvuruları;
2003 yılı öncesi Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmış olan öğrencilerin T.C. Kimlik Numaraları Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde kayıtlı olmayabilir. Bu durumdaki öğrenciler halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat edecektir. Halk eğitimi merkezi müdürlüğü aracılığı ile durumlarını anlatan bir dilekçeyi, dilekçesinde öğrenci numarası ve T.C. Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisini aciklise@meb.gov.tr adresine e-posta göndermeleri gerekmektedir. Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine T.C. kimlik numarası eklenen öğrenciler kayıt yenileyebilecektir.

İlk Kayıt Şartlarına Ait Açıklamalar
Açık Öğretim Liselerinde Kullanılan Terimler
*Ön Kayıt Öğrenci: İlk kayıt yaptıran kaydı kesinleşmemiş öğrenciyi,
*Aktif Öğrenci: İlk kayıt olan veya kaydını süresinde yenileyen öğrenciyi,
*Donuk Öğrenci: Kaydını bir kez yenilemeyen öğrenciyi,
*Silik Öğrenci: Üst üste en az iki kez kaydını yenilemeyen öğrenciyi,
*Mezuniyet İncelemesinde Olan Öğrenci: Mezuniyet aşamasına gelmiş kayıt evrakı incelenecek öğrenciyi
ifade etmektedir.

Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt Tarihleri İçin Tıklayın.

Kimlerden Sınav Ücreti Alınmaz?
a ) İstiklal Madalyası verilmiş, vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlandığını,
b ) Şehitlerin eş, çocuk, kardeş, anne veya babası olduğunu,
c ) Gazi ve gazilerin eş, çocuk, anne veya babası olduğunu,
ç ) 15/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında mahkemeler tarafından üzerine tedbir konulduğunu,
d ) İl/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararı ile Açık Öğretim Okullarına yönlendirilen öğrenciler, özel eğitim ihtiyacı olduğunu,
e ) 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olduğunu,
f ) Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumunda kaldığını,
g ) Sağlık Kurulu raporu ile en az % 40 engelli olduğunu,
ğ ) Tutuklu veya hükümlü olduğunu, (denetimli serbestlik kapsamında olan öğrenciler bu madde kapsamına girmektedir)
belgelendirmek şartıyla ilk kayıt sınav ücreti ödemezler.
Söz konusu belgelerin fotokopileri alınacak ve üzerine “aslı gibidir” ibaresi yazılarak tarandıktan sonra öğrenci dosyasına konulacaktır.
2019 yılında çıkan ‘Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik’e göre hazırlanan Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporunda (ÇÖZGER) hastanın % olarak engel durumu belirtilmemektedir. Söz konusu raporu getiren öğrencinin % olarak engel durumu aşağıdaki tabloda belirtildiği oranlarda değerlendirilerek ücret muafiyeti varsa yapılacaktır.

Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Şartları
• Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
• Toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri olması,
• Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım/Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
• Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gerekmektedir.

Ders Seçimi
Öğrenciler, öğrencilik durumu “Aktif” olduktan sonra sınavına gireceği dersleri seçmek zorundadır. Öğrencilerin ders seçimlerini; öğrenci numaralarını ve kişisel şifrelerini kullanarak “http://aol.meb.gov.tr/” internet adresinden yapmaları gerekmektedir. Ders seçiminde tüm sorumluluk öğrenciye aittir.
Ders seçimini çalışma takviminde belirtilen süre içerisinde yapmayan öğrencilerin sınava gireceği dersler Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi tarafından atanır ve öğrenciler seçilen bu derslerden sınava girmek zorundadır.

Kitapların Alınması;
Öğrenciler; sistem üzerinden seçtikleri derslerin listesi ile birlikte Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat ederek kitaplarını alabilir.

Açık Lise İlk Kayıt Kılavuzu İçin Tıklayın.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 121 YORUM
 1. Esra dedi ki:

  Merhaba ben 11 sınıfım rahatsızlığından dolayı 53 gün devamsızlığım oldu şu an da okulun bitmesine 1 hafta var sanirim sınıfta kalacam açık liseye geçince bizim kaç kredi veriyor okul
  Ve açığa geçince 11 sınıf 5 6 dönem değişmişsiniz daha açık anlatır mısınız

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   11. Sınıfı Geçemez İseniz 5-6 Dönemden Başlanır.
   Örgün Liselerden Açık Öğretim Lisesine Geçişte
   Kredileriniz Aktarılır (Haftalık Ders Saati X 2)
   Mezuniyet Şartları (Toplam 170 Kredi, 8 Dönem Okuma Ve Ortak Derslerden Geçme Şartı İle Mezun Olunur)

 2. ayçe dedi ki:

  Merhaba, Ben 12. sınıf öğrencisiyim nisanda açık liseye kayıt var diye okulla ilişiğim kesildi son yazılılarım kalmıştı o tarih kayıt yenileme içinmiş ben sınava gireceğim TYT ve YDT üniversite sınavına girebilir miyim ve açık liseye nasıl geçebilirim bu senem yansın istemiyorum
  Teşekkürler

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık liseye yeni dönem kayıtları genelde ağustos ayı sonunda açılır eylül sonuna yada ekim ayı ilk haftasına kadar devam ediyor. Sınava girilebilir diye biliyorum, ancak üniv. Kayıt için diploması olmayanlara geçici bir süre veriliyor diye biliyorum.

 3. ahmet dedi ki:

  ilk dönem açik lisede okudum, ikinci dönem acik lise kayit yenileme tarihini kacirdim. Kaydimi yenileyebilir miyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   yeni dönem kayıt yenileme tarihini beklemeniz gerekli.

 4. Rukiye K. dedi ki:

  Ön lisans mezunuyum. Düz lise mezunuydum. İmam hatip lisesini okumak istiyorum dışarıdan. Mümkün mü? Ne yapmalıym. Yaş sınırı var mı acaba?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   kayıt olunabilir.
   Kimler İlk Kayıt Yaptırabilir?
   Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’ne; sağlık durumu uygun olanlardan;
   1) İlköğretim okulu/ortaokul/imam hatip ortaokulu mezunu olanlar,
   2) Ortaöğretim düzeyindeki okullardan ayrılanlar (tasdikname alanlar),
   3) Ortaöğretim düzeyindeki okullardan mezun olanlar (lise diplomalı),
   4) Denklik belgelerinde belirtilen öğretim düzeylerinin yukarıdaki şartlardan birisini taşıması durumunda, yurt dışında öğrenim görmüş olanlar,
   5) Bir yükseköğretim kurumundan ayrılanlar veya mezun olanlar

   kayıt yaptırabilir.

 5. mustafa tuncer dedi ki:

  bir sonraki kayıt dönemi hangi tarihler arasında olacaktır?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   genellikle nisan sonu mayıs ayı başı gibi açılıyor.

 6. KaanCan dedi ki:

  Elvanköy Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
  ben bu okula yeni kayıt oldum fakat açık liseye geçmek istiyorum müdüre söyledik sigortası başladığı geçemez geçersede 9.sınıftan başlar dedi doğru mu

 7. arda dedi ki:

  12.sınıfa örgün olarak gidiyorum. Normal kayıt tarıhı olan 28 ocak ı kacırdım. Mazeret haftasında geçişe izin verirler mi? Ya da ne gibi bir mazeret sunmalıyız? Teşekkürler.

   1. Mustafa dedi ki:

    Aynı durumdayım 11. Sınıfım bende sorun olur mu ?

   2. irem dedi ki:

    bir dahaki kayit ne zaman olacak? mart gibi mi yoksa yaza dogru mu?

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     3. dönem Kayıt yenileme genelde nisan sonu mayıs gibi açılıyor.
     1. dönen yeni kayıtlar ise ağustos sonu eylül ayında açılır.

 8. Saadet dedi ki:

  Nasıl başvurabilirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   halk eğitim merkezlerinden, her ilçede en az 1 adet halk eğitim merkezi bulunur.

 9. Mehmet dedi ki:

  12.sinif öğrencisiyim ilk dönem geçtim, ikinci dönem kayıtlar ne zaman yapabilirim, okuldan tasdikname almadan kayıt yapabiliyor mu, ayın 23.01.2022 tarihinde kayıt yapabilir miyim?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Halen örgün eğitimde aktif olarak kayıtlı olan öğrencilerin e-okul sistemi üzerinden dönem atlatma işlemleri, yarıyıl tatilinin, 2. haftasında yapılacağından dolayı, söz konusu öğrencilerden Açık Öğretim Lisesine geçiş yapmak isteyenlerin yeni kayıt iş ve işlemleri 31 Ocak 2022 – 8 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

 10. Halil çimtay dedi ki:

  Açık lise kayıt için başvuru yapmak istiyorum

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   halk eğitim merkezlerine yapılır. halk eğitim merkezleri tüm ilçelerde en az 1 adet bulunur.

 11. Elif dedi ki:

  Merhaba ben aciktan lise okumak istiyorum. Acaba kayit süresi doldumu yardimci olur musunuz?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   28 Ocak 2022 tarihine kadar kayıt olunabilir.

 12. irem dedi ki:

  merhabalar kolay gelsin
  10.sınıfta kardeşim sağlık meslek lisesinde açığa geçmek istiyor nasıl yapabiliriz sağlık lisesi olduğu için herhangi bir sorun olur mu ve ve geçmek için belirli şartlar var mıdır ?

  1. Hakan dedi ki:

   Merhaba açık öğretime başvuru yapmak istiyorum. Fakat bugün songün sanırım neyapmalıyım.

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    8 Şubat 2022 Tarihi Mesai Saat Bitimine kadar mazeret kayıtları yapılabilir.

 13. Tugba dedi ki:

  12. Sınıfım ilk dönem aöle geçtim. Șimdi örgün egitime gecmek istiyorum. 2. Donem kayit tarihleri arasinda halk egitime gidip okuluma nakil aldirabilir miyim( bos kontenjan sarti ile)

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   şartları taşıyanlar geçebilir.
   a) Zorunlu eğitim çağının dışına çıkmamış olmak,
   b) Daha önceden örgün eğitim kurumunda 2 yıl üst üste sınıfta kalmamış olmak,
   c) Önceden örgün eğitim kurumlarından disiplin suçu ile uzaklaştırılmamış olmak,

 14. Gökçe altun dedi ki:

  Merhaba ben 2010 da lise açıköğretim girisi yapmıştım ve çok kısa bir sürede bıraktım tekrar kayitmi yaptırmam gerekiyor yoksa kayıt mi yenilemem gerekiyor.bilgi verirseniz sevinirim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Öğrenci Bir Dönemde Kayıt Yenileme Yapmadığı Takdirde Öğrencilik Durumu “Donuk” Duruma Geçer.
   Öğrenci Yine Arka Arkaya 2 Ve Ya Daha Fazla Kez Kayıt Yenileme Yapmadığı Takdirde Öğrencilik Durumu “Silik” Durumuna Geçer.
   Her Hangi Bir Sınav Döneminde Kayıt Yenileme Yapılarak Öğrencilik Durumu Aktif Hale Getirilebilir. 2. Dönem Başvuruları Ocak Ayında Açılır.

 15. Furkan D dedi ki:

  12.sınıf meslek lisesi örgünde okuyorum. 9,10.sınıfta matematik fizik kimya gibi derslerden kaldım. Aöle geçince bunlar önüme çıkıp sınavını vermek zorunda mıyım? Yoksa muaf mıyım?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 35 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir.
   Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenciler bu derslerden muaf olur ( Türk Dili Edebiyatı, Dil ve Anlatım dersleri hariç). Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.
   (*) işareti olanlarda başarılı olmak zorunludur.

   Zorunlu (ortak) dersler
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1
   Tarih 1
   Coğrafya 1
   Matematik 3
   Yabancı Dil 1
   Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 1
   Fizik 1
   Kimya 1
   Biyoloji 1
   Türk Dili ve Edebiyatı 1 (*)
   Matematik 1
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2
   Tarih 2
   Coğrafya 2
   Matematik 4
   Yabancı Dil 2
   Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2
   Fizik 2
   Kimya 2
   Biyoloji 2
   Türk Dili ve Edebiyatı 2 (*)
   Matematik 2
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 3
   Felsefe 1
   Tarih 3
   Coğrafya 3
   Yabancı Dil 3
   Fizik 3
   Kimya 3
   Biyoloji 3
   Türk Dili ve Edebiyatı 3 (*)
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 4
   Felsefe 2
   Tarih 4
   Coğrafya 4
   Yabancı Dil 4
   Fizik 4
   Kimya 4
   Biyoloji 4
   Türk Dili ve Edebiyatı 4 (*)
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5
   Felsefe 3
   Tarih 5
   Yabancı Dil 5
   Türk Dili ve Edebiyatı 5 (*)
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 6
   Felsefe 4
   Tarih 6
   Yabancı Dil 6
   Türk Dili ve Edebiyatı 6 (*)
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 7
   T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1
   Yabancı Dil 7
   Türk Dili ve Edebiyatı 7 (*)
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 8
   T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 2
   Yabancı Dil 8
   Türk Dili ve Edebiyatı 8 (*)

   1. Furkan dedi ki:

    Ben örgün eğitimde 9 ve 10.sınıfta matematikten kaldım toplam 4 dönem geçince muaf olmayacak mıyım yani?

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     örgün eğitim dönemleri sayılır mı bilgim yok. halk eğitim merkezinden bilgi alınız.

 16. Melisa dedi ki:

  Şu an 11.sınıfım. Devamsızlığım özürsüz 20 özürlü 11 gün. Sınırı 30 olduğu ve sınırı geçtiğim için sınıfta kaldım. Açık liseye geçeceğim kayıt zamanını bekliyorum ancak kaldığımdan dolayı 10.sınıftan mı başlayacağım?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.
   9. sınıf 1. ve 2. dönem
   10. sınıf 3. ve 4. dönem
   11. sınıf 5. ve 6. dönem
   12. sınıf 7. ve 8. Dönem
   Hangi sınıfta kaldıysanız o dönemden devam edilir, ancak geçtiğiniz dersler kredi olarak geri dönecektir.

 17. Furkan dedi ki:

  12.sınıf meslek lisesi öğrencisiyim.2.dönem açık öğretime geçmek istiyorum düz lisenin açığına geçebilir miyim?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   geçilebilir, 2. dönem kayıtları başladığında (ocak ayında başlar) halk eğitim merkezlerine başvurulur.

 18. Dilara dedi ki:

  Merhaba, ben ve sınıf arkadaşım araştırdık ve meb i dahi aradık ama bize geçemezsiniz dediler. Geçebilir miyiz 2. Dönem açığa gerçekten?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Geçilebilir. Halk eğitim merkezlerinden bilgi alınabilir.
   2. dönem kayıtları ocak ayında açılır.

 19. Fulya Adır dedi ki:

  2021/2022 öğretim yılında açık öğretimden örgün eğitime hangi tarihte ve nasıl geçilir?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Öğretim yılının birinci ve ikinci döneminde geçiş için başvuru yapılabilir.
   18 yaşının doldurmamış olmak
   Örgün eğitim hakkını yitirmemiş olmak (iki yıl örgün eğitimde kalmamış olmak, disiplin suçu gibi sebeplerle okuldan atılmamış olmak)

   Açık öğretim lisesinden Örgün Eğitim Kurumlarına Geçiş:
   Açık Öğretim Lisesinde Ders Geçme ve Kredili Sistemi, örgün eğitim (devam zorunluluğu olan okullar) okullarda ise Sınıf Geçme Sistemi uygulanmaktadır.
   1- Nakil şartlarını tutan öğrenci;
   a) Zorunlu eğitim çağının dışına çıkmamış olmak,
   b) Daha önceden örgün eğitim kurumunda 2 yıl üst üste sınıfta kalmamış olmak,
   c) Önceden örgün eğitim kurumlarından disiplin suçu ile uzaklaştırılmamış olmak,
   2- Açık Öğretim Lisesinden tasdiknamesini alır.
   3- Açık Öğretim Lisesinden örgün eğitim veren bir okula nakil yaptırmak isteyen öğrencilerin sınıf seviyesi, başarmış oldukları ortak derslere göre belirlenir. Açık Öğretim Lisesinden aldığı tasdiknameye göre öğrencinin sınıf seviyesini, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 29.09.2014 tarih ve 93 sayılı kararına göre belirler.
   4- Nakil ve geçiş için tüm bunlardan sonra başvuracağı eğitim kurumunun ya da ikametinin bulunduğu İlçe Milli Eğitim müdürlüğü Nakil Komisyonuna dilekçe ile başvurarak nakli gerçekleştirilir.

 20. Hanife dedi ki:

  9 sınıf. Meslek lisesi. İçin .kayıt yaptırmak istiyorum .ikinci. Dönem için .basvurabilirmiyim

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   Mesleki açık öğretim lisesi sadece birinci dönem ilk kayıt alınıyor, 2 ve 3. Dönem sadece kayıt yenileme yapılıyor diye biliyorum. Ocak ayında 2. Dönem kılavuzu yayınlanır.

 21. Zehra dedi ki:

  Yeni kayıtlar ne zaman başlayacak

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   geçtiğimiz yıllarda ocak ayında alındı.

   1. Zehra dedi ki:

    Kayıtlar ne zaman olacak bir daha?

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

     2. dönem kayıtları genellikle ocak ayında alınıyor.

 22. Ali İhsan dedi ki:

  11. Sınıfım
  2. Dönem açığa geçmek istiyorum mümkün mü

  1. Mustafa dedi ki:

   Selamlar, açık öğretime şuan geçme ihtimalimiz var mıdır?

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    kayıtlar 1. dönem için sona erdi. 2. dönem kayıtları genellikle ocak ayında açılır.

    1. Mustafa dedi ki:

     11. Sınıfım da 2. Dönem geçmeyi düşünüyorum, okulu bırakmam mı lazım başvuru yapmadan önce tam anlamadım yardımcı olur musunuz

     1. Güncel Eğitim dedi ki:

      2. dönem başvuruları başladığında açık öğretim bürosu ile görüşün. Okulu bırakmadan başvurulamaz.

 23. Bekir dedi ki:

  Yeni kayıt işlemleri ne zaman olacak birde online mı olacak.
  Teşekkürler

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   yeni dönem kayıt tarihleri henüz ilan edilmedi. geçen sene ağustos sonu eylül aylarında alındı.
   Başvuru Yeri
   İl ve ilçelerde bulunan halk eğitimi merkezi müdürlükleridir.

  2. Osman Günay dedi ki:

   3. Dönem başvuru tarihini kaçırdım ne yapmam gerekiyor mazeret başvuru çıkar mı

   1. Güncel Eğitim dedi ki:

    Mazeret başvurusu açılır ise bu hafta yada önümüzdeki hafta açılabilir. Mazeret kayıtları açılmaz ise yeni dönem beklenir. Ağustos sonu eylül başı gibi.

BİR YORUM YAZ