03.08.2021 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Açık Liseden Mezun Olma Şartları

Açık Liseden Mezun Olma Şartları

Açık Liseden Mezun Olma Şartları

Açık Liseden Mezun Olma Şartları Nelerdir. Açık Öğretim Lisesinde Hangi Sistem Uygulanmaktadır.

Açık Öğretim Lisesinde 2008 – 2009 Eğitim Öğretim Yılı İtibariyle Eğitim Süresi Dört Yıla Çıkarılmıştır. Açık Lisede Sınıf Geçme Yerine Ders Geçme Ve Kredi Sistemi Uygulanır. Sınıf Sistemi Bulunmamaktadır, Bunun Yerine Dönem Kavramı Vardır.

Sınıf Karşılığı
Lise Birinci Sınıfın Karşılığı Açık Lisede Birinci Ve İkinci Dönemdir.
Lise İkinci Sınıfın Karşılığı Üçüncü Ve Dördüncü Dönemdir.
Lise Üçüncü Sınıfın Karşılığı Beşinci Ve Altıncı Dönemdir.
Lise Dördüncü Sınıfın Karşılığı Yedinci Ve Sekizinci Dönemdir.

Açık Lise Mezuniyet Koşulları

• Öğrenim Gördüğü Toplam Dönemin En Az 8 Veya Üzeri Olması,

Sponsorlu

• Toplam Kazanılan Kredinin En Az 170 Veya Üzeri Olması,

• Ortak Derslerin Tamamını Başarması Veya Muaf Olması, Dil Ve Anlatım Dersinden Muafiyet Olmaması Nedeniyle Mutlaka Başarılması,

• Açık Öğretim Lisesinde En Az Bir Dönem Sınava Girmiş Olması, Gerekir.
Sekiz Dönemde Mezun Olamayan Öğrenciler Mezuniyet Şartlarını Tamamlayıncaya Kadar Öğrenimlerine Devam Ederler. Açık Öğretim Lisesinde Sınıfta Kalma, Okuldan Atılma Yoktur.

Açık Öğretim Lisesinde Öğrencilerin Alması Gereken Zorunlu Ve Ortak Dersler Vardır. Aöl Sisteminde Öğrenci Başardığı Dersin Kredisini Kazanır. Başaramadığı Dersin Kredisini Alamaz. Sadece Başarısız Olduğu Dersi Tekrar Eder Veya Muaf Olduğu Takdirde Onun Yerine İsterse Seçmeli Derslerden Başka Bir Ders Alır. Öğrenciler Her Dönem Ortak Ve Seçmeli Derslerden En Fazla Toplam 35 Kredilik Ders Alabilirler. Bir Dönemde Sınavına Girilip Başarısız Olunan Zorunlu Ders, İzleyen Dönemde Yeniden Verilir. Ortak Zorunlu Derslerden Üç Kez Sınava Girip De Başarısız Olan Öğrenci Bu Derslerden Muaf Olur. Yani Bu Dersi Alma Zorunluluğu Kalkar. Ancak Bu Öğrenciler Gerekli Kredi Miktarını Toplayamadığı Takdirde İsterlerse Muaf Oldukları Dersi Yeniden Seçebilirler. Açık Öğretim Lisesine Yeni Başlayan Öğrenciler İçin Mezuniyet Kredisi 170 Kredidir. Bu Öğrenciler Bir Dönemde Maksimum 35 Kredilik Ya Da Daha Az Ders Seçebilir. Örgün Eğitimden Başvuru Yapan Öğrenciler Geçtiği Derslerden Muaf Tutularak Haftalık Ders Sayısına Göre Kredi Alırlar.

Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi Üzerinde Bilgi Güncellemeleriniz Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce Yapılmış İse E- Devlet Üzerinde “Profil-Ayarlar-Bilgilerim-Bilgilerimi Yenile” İşlem Basamakları İle Tarafınızca Güncellenmesi Gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi Kayıtları Halk Eğitim Merkezleri Açık Öğretim Bürolarına Yapılır.

Kimler Kayıt Olabilir
A) İlköğretim Okulu/Ortaokul Mezunu Olanlar,

B) Ortaöğretim Kurumlarından Ayrılanlar,

C) Ortaöğretim Kurumlarından Mezun Olanlar,

Ç) Bir Yükseköğretim Kurumundan Ayrılan Veya Mezun Olanlardan, Meslek Liselerinin 3 Yıllık Veya 4 Yıllık Sisteminden Mezun Olanlar İle Genel Liselerimizin 3 Yıllık Veya 4 Yıllık Alanlı Sisteminden Mezun Olanlar,

D) Yurt Dışında Öğrenim Görmüş Olup, İl Millî Eğitim Müdürlükleri Ya Da Yurt Dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden, Yukarıdaki (A), (B), (C) Ve (Ç) Maddelerindeki Şartlardan Birini Taşıyan Denklik Belgesi Almış Olanlardan Denkliği 19/07/2010 Ve Daha Önceki Tarihte Düzenlenmiş Olanlar (Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20/07/2010 Tarih Ve 76 Sayılı Kararı İle Ülkemizde Alanlı Sistem Kalktı) Başvurabilir.
Kayıt İşlemleri, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Tarafından Belirlenen Başvuru Tarihlerinde Yapılır. Açık Öğretim Lisesinde Yaş Sınırı Ve Devam Zorunluluğu Aranmamaktadır.

Açık Lise Kayıt Tarihleri İçin Tıklayın.

Sisteme Giriş: http://aolweb.aol.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Abdülkadir korkmaz dedi ki:

    Okumak istiyorum

BİR YORUM YAZ