<style>.lazy{display:none}</style>
30.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

22’den 22’ye Uluslararası Afiş Tasarım Yarışması

22’den 22’ye Uluslararası Afiş Tasarım Yarışması

22’den 22’ye Uluslararası Afiş Tasarım Yarışması

Kütahya Valiliği Kütahya Dumlupınar Üniversitesi 22’den 22’ye Uluslararası Afiş Tasarım Yarışması Düzenliyor.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 15 Bin Türk Lirası Artı Başarı Belgesi
İkincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası Artı Başarı Belgesi
Üçüncülük Ödülü 7 Bin Türk Lirası Artı Başarı Belgesi
3 Adet Mansiyon Ödülü 1.000’er Türk Lirası Artı Başarı Belgesi

Yarışmanın Amacı
30 Ağustos 2022 Zafer Bayramı haftası etkinlikleri kapsamında, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi olarak “22’DEN 22’YE” adlı uluslararası afiş yarışması düzenlenmesi yarışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu ana amaca başlı olarak, bu vatan için canını feda etmiş Aziz Şehitlerimizi unutturmamayı, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını anmayı, Kahraman Türk Ordumuz ile Milletimizin gösterdiği milli mücadele konusunda farkındalık oluşturmayı; tasarımın dilini kullanarak görselleştirilecek olan bu destansı günümüzü gelecek kuşaklara görsel bir kültür mirası olarak aktarmayı umuyoruz.

Bu gerekçeden hareketle uluslararası mecrada afiş yarışması düzenlenmesi, afiş yarışmalarından seçilecek ilk 100 afiş tasarımı sergisinin açılması, yine ilk 100 eserden bir ürün kataloğu hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmesi, ilk 100 eserden seçilecek tasarımlardan bazılarının farklı grafik tasarım ürünlerinde (web sitesi, mail altı tasarım, takvim, kartpostal, duvar resmi, totem vb. dış mekân reklamlarında) kullanılması vb. projenin kapsamını oluşturmaktadır. Ayrıca bu yarışma sonucunda ilk 100 e giren afişler Afyon, Uşak, Manisa ve İzmir’de İl Valiliklerin göstereceği uygun bir yerde sergilenecektir. Bunların yanı sıra söz konusu afiş tasarımlarından oluşturulacak ilk 100 eserin sergi/sergileri, istenildiği takdirde farklı şehirlerde de açılarak farkındalık düzeyi arttırılabilecektir.

Katılım Koşulları
1. Yarışma; seçici kurul üyeleri ile birinci derece yakınları dışında Türkiye’deki amatör ve profesyonel herkese açıktır.

Ads

2. Tasarımın boyutları kısa kenarı 70 cm uzun kenarı 100 cm olmalı ve dik olarak tasarlanmalıdır. Ölçüleri uygun olmayan tasarımlar, elenmiş kabul edilir.

3. Yarışma neticesinde başarı ödülleri ve mansiyon alan tasarımlar ile sergilenmeye uygun görülen tasarımlar sergilenecektir.

4. Afiş çalışmalarında renk ve teknik kullanımında herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak dört renkli (CMYK) ofset baskı teknolojisi ile elde edilebilen renklerin dışına kesinlikle çıkılmamalıdır.

5. Siteye yüklenen afiş tasarımlarının hızlı değerlendirilebilmesi için, afiş tasarımlarının boyutu 72 dpi çözünürlükte olmalıdır. Ancak sonuçlar açıklandıktan hemen sonra ilk 100 e giren afiş tasarımlarının orijinalleri, CMYK modunda ve en az 300 dpi çözünürlükte bir sıkıştırma yapılmadan, fontlar convertlenerek kaydedilmelidir.

6. Yarışmaya katılmak için yarışmanın web sitesine üye olunmalı ve çalışmalar yüklenmelidir.

7. Tasarımların üzerinde herhangi bir logo, kurum adı veya işaret olmamalıdır.

8. Her sanatçı/tasarımcı yarışmaya daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış, sergilenmemiş (sosyal medya, youtube vb. dâhil) ya da katılmamış beş ( 5 ) adet tasarım ile katılabilir. Ancak sadece bir ( 1 ) ödül verilir.

9. Başvuru tasarımının daha önce sergilendiğinin ve / veya herhangi bir yarışmaya katılmış olduğunun tespiti halinde ilgili eserin adaylığı/başvurusu derhal iptal edilecektir. Bu hususun ödül kazanıldıktan sonra tespiti halinde aday kazandığı para ödülünü (yasal faizi ile) ve başarı/katılım belgesini iade ile mükellef olacaktır.

10. Yarışmada, sadece belirtilen yarışma konusu ile ilgili olan afiş tasarımları değerlendirmeye alınacaktır. Aksi durumda elenecektir.

11. Yarışmaya katılan tasarımların üzerinde kullanılacak mesajların dili, Türkçe olmalıdır.

12. Afişlerde görsel tasarımı destekleyen sözel bir mesaj (başlık, slogan, vb.) kullanılabilir.

13. Afiş tasarımı için yarışmayı düzenleyen kurum veya kuruluşlar ile sponsor, içerisinde ticari amaçlı logo veya görsel kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra siyasi, insan haklarına aykırı, cinsellik içeren sembol ve görsel içermemelidir.

14. Düzenleme Kurulu gerekli gördüğü takdirde, yarışma takvimi üzerinde değişiklik yapabilir veya yarışmayı herhangi bir aşamasında iptal edebilir.

15. Ödül alan ve sergilenmeye değer görülen ilk 100 afiş bir katalogda yayımlanacak ve bu katalog (e-katalog) eser sahiplerine gönderilecektir.

16. Yarışma sonuçları, ödül kazanan tasarımcılar ile basın-yayın organlarına bildirilecek ve sosyal medya organlarında da ilan edilecektir.

17. Seçici kurul üyelerinin birinci derecedeki yakınları yarışmaya katılamazlar.

18. Yarışmaya katılan ve tasarımları sergilenmeye değer bulunan tüm sanatçılar/tasarımcılar, bu şartnamenin hükümlerini peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Yarışma Takvimi
Son Teslim Tarihi: 15 Temmuz 2022
Ön Eleme: 18 – 22 Temmuz 2022
Jüri Değerlendirmesi: 25 – 29 Temmuz 2022
İlk 120 Afişin Askıya Çıkarılması: 1 – 3 Ağustos 2022
Sonuçların Açıklanması: 8 Ağustos 2022
Ödül Töreni: 30 Ağustos 2022

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ