<style>.lazy{display:none}</style>Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması 2023
27.02.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması 2023

Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması 2023

Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması 2023

31. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması Başvuruları Online Olarak Yapılacak. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda Bir Tema Ya Da Sezon Yok. Kendi Belirleyeceğin Tema, Konsept Ya Da Sezonda Bir Koleksiyon Hazırlayabilirsin.

Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışmasının Birincisine 100 Bin, İkincisine 75 Bin Ve Üçüncüsüne İse 50 Bin Türk Lirası Para Ödülü Verilecek.
Yarışmanın Ödülleri Arasında Ayrıca Yurt Dışı Eğitim Ödülü, Yabancı Dil Eğitim Ödülü Verilecek. Yarışmada Finale Kalan 10 Finaliste Ayrıca Atölye Ve Danışmanlık Desteği, Koleksiyon Hazırlama Ve Malzeme Alım Bedeli, Eğitim Ödülü, Uluslararası Fuar Ziyareti, Moda Tasarımcıları Derneğine Bir Yıllık Üyelik, Pr Ve Tanıtım Ödülleri Verilecek.

31 yıldır genç tasarımcıları Türk moda sektörüne kazandırarak artı değer yaratan ve bu güçlü endüstrinin sürdürülebilirliğine önemli katkı sağlayan Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması, moda tasarımı alanında kariyer yapmak ve endüstriye girmek isteyen genç yeteneklerle buluşmaya devam ediyor. 26 Eylül 2023 günü final defilesi ile sonuçlanacak 31. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması, hazır giyim koleksiyonu sunmak isteyen ve aşağıdaki kriterlere uyan tüm katılımcılara açıktır.

Başvuru Koşulları
• T.C vatandaşı olmak
• 1993 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olmak
• Üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerinde moda tasarım bölümlerinde okumak ya da mezun olmak, moda tasarımı meslek yüksek okullarında veya olgunlaşma enstitülerinde okumak ya da mezun olmak, en az 2 yıllık moda tasarımı sertifika / diploma programında okumak ya da mezun olmak.
• Türk moda çevresinde tanınan bir isim veya marka olmayıp, adına kayıtlı ticari firması, markası olmamak ve ticari sponsoru bulunmamak.
• Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda ve Türkiye’deki İhracatçı Birlikleri tarafından Moda Tasarımı alanında düzenlenen tasarım yarışmalarında daha önce ilk üç dereceye girmemiş olmak

Yarışma Ödülleri

Ads

Dereceye Giren Finalistlere Verilecek Ödüller

Koza Gala Gecesi’nde Gerçekleşen Final Jürisi Sonucunda Belirlenen İlk 3 Finaliste Verilecek Ödüller Aşağıda Yer Almaktadır:

Yurt Dışı Eğitim Ödülü Hakkı

2008/2 No’lu Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ’in 6’ncı Maddesinin İkinci Fıkrası Çerçevesinde Tasarım Yarışmalarının Gerçekleştirilmesi Sonrasında; Dereceye Giren Tasarımcılardan Yurt Dışı Eğitim Desteğine Başvurmak İsteyenler Bakanlığın Belirlediği Tasarım Konusunda Uluslararası Çapta Tanınan Eğitim Kurumlarına Başvurularını Yaparlar. Tasarımcılar, Yurt Dışı Eğitimlerine İlişkin Olarak Başvurdukları Eğitim Kurumlarından Kabul Almalarını Müteakiben Bakanlığın Belirlediği Belgelerle Birlikte İHKİB’e Başvururlar. İHKİB Nihai İncelemenin Yapılabilmesi Ve Yurt Dışı Eğitim Desteği Sağlanacak Tasarımcıların Belirlenmesi Amacıyla Adaylara İlişkin Listeyi Bakanlığın Belirlediği Belgelerle Birlikte Yarışmanın Gerçekleştiği Yılı Takip Eden 2 (İki) Takvim Yılı İçerisinde Olmak Kaydıyla Her Yılın Nisan Ayında Bakanlığa İletir.

Para Ödülü
Yarışmanın Birincisine 100 Bin Türk Lirası
Yarışmanın İkincisine 75 Bin Türk Lirası
Yarışmanın Üçüncüsüne 50 Bin Türk Lirası

Yabancı Dil Eğitim Ödülü

Yurt İçinde 1 Yıllık İngilizce Dil Eğitimi.

İngilizceye Hâkim Finalistler Bir Başka Yabancı Dil Eğitimi Alabilirler.

(İHKİB Tarafından Belirlenecek Kurumda, % 90 Devamlılık Şartı Aranmak Şartıyla)

10 Finaliste Verilecek Ödüller

Yüz Yüze Mülakat Sonucunda Belirlenen 10 Finaliste Verilecek Ödüller Aşağıda Yer Almaktadır:

Atölye Ve Danışmanlık Desteği

Koleksiyon Hazırlama Sürecinde Atölye Ve Danışmanlık Desteği

İHKİB Tarafından Belirlenecek Mentörler Tarafından Birebir Danışmanlık Görüşmeleriyle Yürütülen Bir Süreçtir. Bu Süreçte Finalistler, Tasarımcılardan Oluşan Koleksiyon Danışma Kurulu İle İHKİB Tarafından Belirlenen Tarih Ve Yerde Aşağıda İçeriği Belirtilen Kapsamda En Fazla 3 Görüşme Yapabilirler.

Birinci Görüşme Kapsamında Koleksiyonların Teknik Çizimleri, Kumaş Ve Malzeme Seçimleri Ve Uygulamaya Dair Teknik Konular Değerlendirilir Ve Finalistler Yönlendirilir. Finalistlerin Bu Görüşmeye Yarışmaya Sundukları Portfolyoları İle Uygulamaya Yönelik Detaylı Teknik Çizimleri, Malzeme Ve Aksesuar Örneklerini Tamamlayarak Katılmaları Beklenir.

İkinci Görüşme Kapsamında Prototip Uygulamaları Değerlendirilir Ve Kritikler Verilir. Finalistler Bu Görüşmeye Koleksiyonlarında Yer Alan Tüm Giysilerin Prototiplerini Tamamlamış Olarak Katılmalı Ve Dikimde Kullanacakları Kumaş, Yardımcı Malzemeler, Baskı, Nakış, Aksesuar Vb Malzemelerini Prototiplerle Birlikte Danışma Kuruluna Sunmalıdır. Finalistlerin Uygulama Sürecinde Birlikte Çalıştıkları Teknik Ekip Bu Görüşmede Yer Alabilir.

Üçüncü Görüşme Kapsamında Dikimi Tamamlanmış Koleksiyonların Manken Üzerinde Fit Denemeleri Yapılır Ve Uygulama Kritikleri Verilir.

Koleksiyon Hazırlama Ve Malzeme Alım Bedeli

Koleksiyonlarının Üretilmesi Aşamasında Her Finaliste 15 Bin Türk Lirası Malzeme Alım Bedeli Verilmektedir.

Eğitim Ödülü

İstanbul Moda Akademisi’nin İleri Düzey Eğitim Programlarından Moda Tasarımı Ve Yönetimi Master Class Diploma Programı’na Katılım Hakkı

Eğitim Programı Sonunda Finalistler Tarafından Hazırlanan Koleksiyonlar Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul* (MBFWI) Kapsamında New Gen Defilesiyle Sektöre Ve Basına Tanıtılır.

Defilede Sunulacak Koleksiyonlar Moda Sektörünün Önde Gelen Profesyonellerinden Oluşan Bir Jüri Tarafından Belirlenmektedir.

Diploma Program’ına Katılmaya Hak Kazanan Finalistlerin Bu Programa Kayıtlarını Yaptırdıkları Takdirde Programa % 90 Oranında Devam Etmeleri Zorunludur. Finalistler Program Başlangıç Tarihinden Önce Kayıt Yaptırmak Ve Programa Aynı Sene İçinde Katılmak Zorundadırlar. Programa Kayıt Yaptırmayan Ve İlk 3 Hafta Süre İle Devamlılık Göstermeyen Finalistler Programa Devam Edemezler.

– İHKİB New Gen Defilesinin Düzenleneceği Organizasyonu Belirleme Hakkını Saklı Tutar.

Uluslararası Fuar Ziyareti

İHKİB Tarafından Belirlenecek Sektörle İlgili Uluslararası Bir Fuara Ziyaret Hakkı

Not: İHKİB Ziyaret Edilecek Fuarı Ve Ziyaret Edecek Finalist Sayısını Belirleme Hakkını Saklı Tutar.

Moda Tasarımcıları Derneği’ne 1 Yıllık Üyelik
PR Ve Tanıtım

Yazılı Ve Dijital Basın Ve Sosyal Medya Mecralarında Tanıtım

Yüz Yüze Mülakat Sonucunda Seçilen 10 Finalist Yarışma Gününe Kadar Yazılı Ve Dijital Basında Ve Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nın Resmi Sosyal Medya Hesaplarında Tanıtılır.

Kazanan İlk 3 Tasarımcı İse Yarışma Sonrasında Ulusal Basında Tanıtılır.

Yarışma Başvurusu İçin Dijital Ortamda Tamamlaması Gerekenler

Başvuru Formu ve Katılımcı Beyanı
Başvuru formu www.kozayarismasi.com adresinden online olarak doldurulacaktır ve katılımcı şartnameyi online olarak onaylayacaktır.

Başvuran Yarışmacının Fotoğrafı
Katılımcı fotoğrafını elektronik ortama yükleyecektir.

Diploma/Öğrenci Belgesi
Katılımcı diplomasını/öğrenci belgesini elektronik ortama yükleyecektir.

 Gelecek planı
Katılımcı elektronik ortamda gelecek planlarını anlatan bir yazı hazırlayacaktır.

 Kısa özgeçmiş
Katılımcı elektronik ortamda kısa özgeçmişini anlatan bir yazı hazırlayacaktır.

Koleksiyon Sunumunda Ve Paftalarında Dikkat Etmen Gerekenler
• Günümüz trend, stil şartlarını göz önünde bulundurarak Kadın, erkek yada her ikisini tercih edebilirsin
• Kadın, erkek yada her ikisini tercih edebilir, Örnek olarak, 1 erkek 5 kadın yada 3 kadın 3 erkek toplam 6 olmak üzere kadın yada erkek kategori sayısını kendin belirleyebilirsin.
• Koleksiyonun toplam 6 paftadan oluşmalı (Ek olarak mood board, storyboard, color board, inspiration board vs. ve seni etkileyen veya kendi hazırladığın bir video yükleyebilirsin)
• Paftalarının her biri 50 x 70 cm ölçülerinde olmalı
• Her bir tasarımı detaylandıran artistik ve teknik çizimlerin yanı sıra kullanılacak kumaş detayları ve tamamlayıcı aksesuarlar yer almalı
• Her biri ayrı dosya ayrı olarak ve ‘jpg’ veya ‘png’ uzantılı yüklenmeli (Her biri max. 5 mb boyutunda toplam 12 dosya yükleyebilirsin
• Koleksiyon sunumunun bütününde kimliği belirtici isim/imza/mahlas vs. olmamalı.
• Dikkat! KOZA 2023’de herhangi bir tema yok. Koleksiyonların herhangi bir sezona yönelik olması da gerekmiyor.
• Bu formatların dışındaki dosyalar kabul edilmeyecektir.

Yarışma Sunum Dosyaları
Yarışma sunum dosyaları en geç 16 Mayıs 2023 günü mesai bitimine kadar www.kozayarismasi.com adresinden dijital olarak siteye yüklenecektir. Eksik doldurulan ve/veya son teslim tarihinden sonra yüklenen dosyalar değerlendirmeye alınmayacaktır.
Her bir yarışmacının tek bir dosya ile başvurma hakkı bulunmaktadır.
Koza 2023’te herhangi bir tema verilmeyecek, koleksiyonların herhangi bir sezona yönelik olması istenmeyecektir.

Yarışma Aşamaları
Dosyalar 16 Mayıs 2023 günü mesai bitimine kadar dijital ortamda sisteme yüklenmelidir.

Birinci Aşama: Online Değerlendirme
16 Mayıs 2023 Salı – 22 Mayıs 2023 Pazartesi tarihleri arasında gerçekleşecek birinci aşamada, moda endüstrisinin ve akademinin tecrübeli temsilcilerinden oluşan seçici kurul tarafından, tüm katılımcıların başvuru dokümanları ve sunum dosyaları online olarak incelenerek ve puanlanarak ilk değerlendirme gerçekleştirilecektir.
Değerlendirme sonuçları www.kozayarismasi.com ve www.ihkib.org.tr sitelerinden ilan edilecektir.

İkinci Aşama: Yüz Yüze Mülakat
İlk aşamayı geçen katılımcılar, 25 Mayıs 2023 Perşembe günü seçici kurul ile gerçekleşecek mülakata davet edileceklerdir. Bu aşamada, yarışmacılardan sundukları 6 tam görünümden oluşan koleksiyonları hakkında seçici kurula bilgi vermeleri istenecektir. Bu değerlendirme sonucunda 10* finalist belirlenecektir.
Değerlendirme sonuçları www.kozayarismasi.com ve www.ihkib.org.tr sitelerinden ilan edilecektir.
* Jüri belirtilen sayının altında seçim yapma hakkını saklı tutar.

Üçüncü Aşama: Final Jürisi
26 Eylül 2023 Salı günü 10 finalistin her birinin hazırladığı 6’şar giysi ve tamamlayıcı aksesuarları, final jürisi için seçici kurula sunulacak ve seçici kurul en başarılı 3 yarışmacıyı belirleyecektir.
Değerlendirme sonuçları www.kozayarismasi.com ve www.ihkib.org.tr sitelerinden ilan edilecektir.
Not: İHKİB belirtilen tarihleri değiştirme hakkını saklı tutar.

Yarışma Takvimi
Son Başvuru Tarihi: 16 Mayıs 2023
Jüri Online Değerlendirme Ve Sonuçların Açıklanması: 22 Mayıs 2023
Jüri Yüz Yüze Mülakat Ve Sonucun Açıklanması: 25 Mayıs 2023
Final Jürisi Ve Gala Gecesi: 26 Eylül 2023

Diğer sorularınız için koza@itkib.org.tr’ye mail atabilirsiniz.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Başvuru Web Sitesi: http://www.kozayarismasi.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Nargiza dedi ki:

  Mereba 2024 KOZA yarışması ne zaman??
  Cevap yazarsanız sevinirim.

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   genelde ocak, şubat ayı gibi başlıyor.

 2. younggdesigner1 dedi ki:

  2019 da yarışma ne zaman yapılacak ? 16 yaşındayım katılabilir miyim ? ayakkabı vb. başka yarışmalar varsa bilgi verir misiniz ?

  1. Güncel Eğitim dedi ki:

   2019 Yarışması Son Başvuru Tarihi 26 Kasım 2018.
   Katılım Koşulları
   1989 Ve Daha Sonraki Yıllarda Doğmuş Olmak
   Üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinde Ya Da Moda Tasarım Bölümlerinde Okumak Ya Da Mezun Olmak, Moda Tasarımı Meslek Yüksek Okullarında Veya Olgunlaşma Enstitülerinde Okumak Ya Da Mezun Olmak, En Az 2 Yıllık Moda Tasarımı Sertifika / Diploma Programında Okumak Ya Da Mezun Olmak

BİR YORUM YAZ