26.09.2022 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz
Güncel Eğitim Burs Başvurusu Kurslar Burslar KYK Yurt

2017-2018 Tübitak 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı Başvuruları

2017-2018 Tübitak 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı Başvuruları

2017-2018 Tübitak 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı Başvuruları

2017-2018 Tübitak 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı Başvuruları Alınmaya Başlandı. Başvurular Sistem Üzerinden 16 Ekim 2017 İle 1 Aralık 2017 Tarihleri Arasında Yapılabilecek.

2017-2018 Tübitak 4006 Bilim Fuarları 18 Nisan 2018 İle 1 Haziran 2018 Tarihleri Arasında 1 Yada 2 Gün Olarak Her Okulun Kendi Sınırlarında Düzenlenecek.

2017-2018 Tübitak 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı Duyurusu

ÇAĞRI AMACI

4006 – TÜBİTAK Bilim Fuarları çağrı programı, 5 – 12. sınıf öğrencilerinin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam sunan Bilim Fuarlarına destek verilmesini amaçlamaktadır.

4006 – TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı ile hedeflenen genel amaçlar şunlardır:
• Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesi ve teşvik edilmesi,
• Bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi,
• Bilim kültürünün yaygınlaştırılması,
• Okul ortamının; öğrenilen ve araştırılan dinamik bir yapıya dönüştürülmesi,
• Araştırma tekniklerinin, raporlamanın ve sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması,
• Farklı bilişsel, duyuşsal ve psikomotor seviyedeki her çocuğa proje yapma fırsatının sunulması,
• Öğrencilere işbirliği içerisinde proje yapma konusunda yeni ortam ve olanakların sağlanması,
• Öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak proje yapmanın eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması,
• Gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimsel çalışmaların ve bulguların öneminin öğrenciler tarafından uygulanarak / yaşanarak bilimsel çalışmalarla ilişkilendirilmesinin sağlanmasıdır.

Ads
 

GÜNCEL BURS DUYURULARINI KAÇIRMA

Facebook Sayfamızı Takip Et.

Twitter’da Takip Et.

Instagram’da Takip Et.

BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI ÇALIŞMA TAKVİMİ

Başvuruların Alınması ve Fuarda Sergilenecek Proje Girişleri İçin Sistemin Açılması

16 Ekim 2017 – 1 Aralık 2017 Saat: 23.59

Sistemin Okullara Kapatılması

2 Aralık 2017

Sonuçların Web Sitesinde İlan Edilmesi

25 Aralık 2017

Sözleşmelerin Elektronik Ortamda İmzalanması

9 – 16 Ocak 2018

Desteğin Aktarılma Sürecinin Başlatılması

17 Ocak 2018

Fuar Düzenleme Tarihi

18 Nisan 2018 – 1 Haziran 2018

Çağrı Kodu 4006
Çağrı Adı TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı
Çağrı Türü Periyodik Çağrı
Çağrı İlanı Ekim 2017
Sistem Üzerinden Başvuru 16 Ekim 2017- 1 Aralık 2017
Proje Süresi En fazla 8 ay
İlgili TÜBİTAK Birimi Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı

BAŞVURU KOŞULLARI

1. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 5-12. sınıflar arasında eğitim öğretim hizmeti veren devlet okulları ile BİLSEM’ler 4006 -TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı’na başvuru yapabilir.
2. Öğretim programlarında Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Türkçe vb. derslerden en az üçüne yer veren Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Mesleki Eğitim Merkezleri başvuru yapabilir.
3. Bünyesinde 5-12. sınıfların eğitim gördüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı görme, işitme ve zihinsel engelliler okulları da 4006 – TÜBİTAK Bilim Fuarları için başvuru yapabilir.
4. Özel okulların başvuruları kabul edilmemektedir.
5. Programa başvurular proje yürütücüsü tarafından yapılır. Başvuru yapan okulda veya BİLSEM’de kadrolu ya da tam zamanlı görevlendirilmiş bir öğretmen, proje yürütücüsü olabilir.
6. Okul / BİLSEM müdürü ve / veya müdür yardımcıları proje yürütücüsü olamaz.
7. Başvurular http://bilimiz.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak (E-imza ihtiyacı olmadan) alınacak olup, sözleşmeler; desteklenmesine karar verilen proje sözleşmelerinin taraflarca imzaları, Başbakanlık koordinasyonu ile kamuda yürütülen “Bürokrasinin Azaltılması ve Mevzuatın Sadeleştirilmesi“ çalışmaları doğrultusunda elektronik ortamda E-imza aracılığıyla yapılacaktır. Bu çerçevede sözleşmelerin imza süreçleri başlamadan önce,
sözleşmelerde imzası alınacak olan okul müdürünün, İl / İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün ve proje yürütücülerinin mutlaka “Kamu Sertifikasyon Merkezi”nden “Nitelikli Elektronik Sertifika (E-imza)” almaları gerekmektedir.
8. Her okuldan ve BİLSEM’den sadece bir 4006 proje başvurusu yapılabilir.
9. 4006 – TÜBİTAK Bilim Fuarları düzenlemek için Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar (hizmet alanı 1, 2, 3, 4 için) ve BİLSEM’ler en az 20 proje sergilemelidir. Bu koşul, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5. ve 6. hizmet alanlarında bulunan okullar için en az 10 proje, görme işitme ve zihinsel engelliler okulları için en az 5 proje olarak belirlenmiştir (robot kitleri ile proje yapmak isteyen okullar için de belirtilen koşullar geçerlidir).
10. Fuarda sergilenecek projelerin içerik bakımından türleri “Araştırma, Araştırma ve Geliştirme (Tasarım vb.), Bilgi Araştırma” projeleri olacaktır. Bu projelerden en az %50’si “araştırma” olmak zorundadır. (Görme, işitme ve zihinsel engelliler okulları bu kuralların dışındadır.) Proje türleri ile ilgili ayrıntılı açıklamalar, “http://www.bilimiz.tubitak.gov.tr” adresinde yer alan “Öğretmenler İçin TÜBİTAK Bilim Fuarları Kılavuzu” isimli dokümanda mevcuttur.

BAŞVURU SÜRECİ
Başvurular http://bilimiz.tubitak.gov.tr adresinden yapılacaktır.
• “Başvuru Programına Giriş” butonuna tıklandıktan sonra, kimlik doğrulaması yapılabilmesi için “Merkezi Kimlik Doğrulama” ekranı gelir. Daha önceden kaydı olan kullanıcılar T.C. kimlik numaraları ve parolalarıyla giriş yapabilirler. ARBİS kaydı olmayan yeni kullanıcılar ise Yeni Kullanıcı Kaydı kısmından sisteme kayıt olur. Sistem önce ARBİS kaydı yapar ve “Kaydınız başarı ile tamamlanmıştır.” ibaresi görünür. Bu, ARBİS kaydı içindir. ARBİS kaydını tamamlayan yeni kullanıcılar, T.C. kimlik numaraları ve aldıkları ARBİS parolalarıyla sisteme giriş yapabilirler.
• Sistemde yüklü olan “4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı Başvuru Adımları” takip edilerek başvuru tamamlanır (Dikkat: “Yeni Kullanıcı Kaydı” kısmından sisteme kaydolurken “Giriş Tercihi” seçeneğini işaretlemeden geçiniz).
• Başvuru aşamasında sisteme girilen IBAN numarasının mutlaka proje yürütücüsü adına ve aktif bir banka hesabına ait olması gerekmektedir.
• Başvuru esnasında proje yürütücüleri fuarda sergilenecek proje bilgilerinin (proje özeti, amacı vb.) sisteme girişlerini yaparlar. Yürütücüler bu aşamada İl temsilcilerinden destek alabilirler. Proje yürütücüleri, İl temsilcilerinin öneri ve görüşleri doğrultusunda projelerinde düzeltme yapabilir veya projelerini tamamen değiştirebilir.
• İl temsilcileri yürütücülerin sisteme girişini yaptıkları ve sergilenmesi planlanan projelerin TÜBİTAK 4006 çağrı metni kapsamına uygunluğu, yapılabilirliği, toplumsal / bilimsel fayda vb. açılardan kontrolünü yapar ve değerlendirir.
• Sistem üzerinden başvuru tamamlandığında “Başvurunuz onaylandı.” uyarısı çıkar.
• Son başvuru tarihine kadar bu onay kaldırılarak başvuru bilgileri ve sergilenmesi planlanan projeler güncellenebilir.
• Başvurular sonuçlandığında, başvuruları kabul edilen projeler (okullar) http://bilimiz.tubitak.gov.tr adresinde ilan edilir.
• Projesi kabul edilen okulların sözleşmelerinin elektronik ortamda imzalanabilmesi için proje yürütücüsünün başvuru sırasında beyan ettiği e – posta adreslerine sözleşme linki gönderilir. Sözleşmelerin taraflarca imzalanmasından sonra proje destek tutarının
• proje yürütücülerinin başvuru sırasında beyan ettikleri banka hesaplarına aktarılma süreci başlar.
• Proje başvurusu onaylanmayan okullara, proje yürütücülerinin başvuru sırasında beyan ettiği e – posta adresi aracılığıyla bilgi verilir.

FUARDA SERGİLENECEK PROJELERİN KAPSAMI

Fuarda sergilenecek projeler aşağıda belirtilen alanlardan en az üçü seçilerek hazırlanabilir.
MatematikEdebiyat / Türkçe
FizikMühendislik
KimyaTeknoloji
BiyolojiDeniz Bilimleri
TarihUzay / Havacılık
CoğrafyaBilgisayar / Yazılık
FelsefeDin Kültürü ve Ahlak Bilgisi
Not: Desteklenen proje kapsamında gerçekleştirilecek Bilim Fuarında 20 proje (5. ve 6. hizmet alanlarında bulunan okullar için 10 proje, BİLSEM’ler hariç) sunumu yapılacaktır. Bu projelerden en az %50’si “araştırma projesi” türünde olmak zorundadır. (Görme, işitme ve zihinsel engelliler okulları bu kuralların dışındadır.)

DESTEKLENECEK HARCAMALARIN KAPSAMI VE SÜRECİ

• TÜBİTAK Bilim Fuarları destek tutarı PTİ hariç 5.000 TL’dir.
• Sözleşmenin taraflarca imzalanmasından sonra, proje destek tutarı proje yürütücüsünün kendi adına ait ve TÜBİTAK’a bildirdiği hesaba aktarılır.
• Destek tutarının harcanması proje yürütücüsü tarafından gerçekleştirilir. Söz konusu harcamalar projenin sözleşmede yer alan başlama ve bitiş tarihleri arasında gerçekleştirilir. Proje yürütücüsü her türlü harcamadan sorumludur.
• 4006 – TÜBİTAK Bilim Fuarlarının etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli sarf malzeme alımları (kırtasiye, laboratuvar / deney malzemeleri, etkinlik materyalleri vb.) makine-teçhizat alımları, hizmet alımları (robot bilim projeleri için eğitim hizmet alımı, vb.) projeler ve fuar kapsamında kullanılacak alımlar, bakım-onarım giderleri ve proje ihtiyaçları doğrultusunda yapılan diğer alımlar destek kapsamında kabul edilmektedir.
• TÜBİTAK desteğinden yapılan harcamalara ait belgeler (yazar kaza fişi hariç; fatura, makbuz vb.), TÜBİTAK tarafından gerektiğinde yapılacak denetimlerde gösterilmek üzere genel hükümler çerçevesinde* proje yürütücüsü tarafından muhafaza edilecektir, TÜBİTAK’a elden veya posta yoluyla herhangi bir harcama belgesi gönderilmeyecektir.
• Yürütücülerin tayininin çıkması durumunda, okul / BİLSEM idarecileri faturaların “aslı gibidir” kaşeli birer nüshasını okulda / BİLSEM’de dosyalamalıdır. (*Kamu idarelerinin hesap ve işlemlerine ilişkin her çeşit belge ve bilgi, genel yönetim kapsamındaki kamu idareleri için ilgili idarenin kontrol ve gözetiminde bütçe yılının bitiminden başlayarak zaman aşımını kesen ve durduran haller hariç on yıl süreyle saklanır.)
• Destek kapsamında demirbaş niteliğindeki taşınırların (makine / teçhizat) veya robot kit gövdelerinin alınması halinde, söz konusu malzeme proje yürütücüsü tarafından görevli olduğu kuruluşun ayniyatına hibe olarak kayıt edilir ve düzenlenen taşınır işlem fişi faturaya eklenerek muhafaza edilir.
• Bilim Fuarları tamamlandıktan sonra sonuç raporuna ek olarak proje harcamalarına ait bilgilerin (fatura bilgileri) sisteme (http://bilimiz.tubitak.gov.tr) girilmesi istenmektedir. Yapılan harcamalara ait bilgiler, TÜBİTAK tarafından gerektiğinde yapılacak denetimlerde kullanılacaktır.
• Proje sonuçlandığında, destek tutarının tamamının Bilim Fuarı organizasyonu ve faaliyetleri için harcanması esastır. Harcamalarla ilgili tüm sorumluluk proje yürütücüsündedir. Proje sonuçlandığında, destek tutarının tamamının harcanmaması halinde, kalan destek tutarı proje yürütücüsü tarafından sonuç raporu ve mali rapor (fatura, makbuz vb. bilgileri) sisteme yüklenmeden önce TÜBİTAK banka hesabına iade edilir ve dekont sisteme yüklendikten sonra ilgili müdürlüğe iletilir.
• Faturaların, “TÜBİTAK …….. no’lu 4006 Bilim Fuarı Projesi” ifadesi mutlaka yazdırılarak proje yürütücüsü adına kestirilmesi gerekmektedir. Yazar kaşa fişi kabul edilmemektedir. İnternetten yapılan malzeme alımlarında proje numarası, yürütücü T.C.’si ve adının yazılması; mümkün olmazsa proje numarası veya yürütücü bilgilerinin yer alması yeterlidir.
• Faturanın müşteri vergi no bölümüne proje yürütücüsünün T.C. kimlik numarası yazılmalıdır.
• Sonuçlandırılmış olan 4006 – TÜBİTAK Bilim Fuarı kapsamındaki projeye verilen destek tutarının kullanılan kısmı, yapılan harcamalara ilişkin mali rapor (fatura, makbuz vb. bilgileri) ve fuar sonuç raporu sisteme girildikten sonra hibe edilmiş sayılır.
• Desteklenen Proje Yürütücülerine, proje sonuç raporunun kabulü halinde, proje destek bütçesinin %5’i kadar PTİ ödemesi yapılır.
• TÜBİTAK’ın yaptığı değerlendirme sonucunda, proje yürütücüsünün veya kurumun kusur ve ihmali olmaksızın; yürütücü değişikliğinin yapılamaması, proje sonuç raporu gönderilmemiş veya eksik doldurulduğundan dolayı projenin sonuçlandırılmamış veya Bilim Fuarını gerçekleşmemiş olması durumunda proje yürütücüsünün başvurusu veya ilgili müdürlüğün önerisi üzerine Danışma ve Değerlendirme Kurulu’nun uygun görüşü ve Başkanlığın onayı ile proje yürürlükten kaldırılır. Bu durumda, proje hesabına transfer edilen destek tutarının sonuç raporunda mali kısımda yer alan harcamalardan kalan kısmı, hiç fatura bilgisi girilmemiş ise, tamamı faiz uygulanmadan proje yürütücüsünden tahsil edilir.
• Proje yürütücüsünün kusur ve ihmalinden dolayı, proje izleyici raporu olumsuz olan ve / veya sonuç raporu eksik doldurulduğundan dolayı sonuçlanmamış projeler ile Bilim Fuarı gerçekleşmemiş olan projeler, ilgili müdürlüğün önerisi, Danışma Değerlendirme Kurulunun uygun görüşü üzerine Bilim Kurulu kararıyla iptal edilerek, proje hesabına transfer edilen destek tutarının tamamı, gönderilen tarihten itibaren, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında kanunda belirtilen oranlarda gecikme faizi uygulanarak proje yürütücüsünden tahsil edilir.

İletişim Bilgileri
Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı
Bilim ve Toplum Programları Müdürlüğü
TÜBİTAK Ek Hizmet Binası
Akay Caddesi No:6
06420 Bakanlıklar Ankara
Web Adresi: http://bilimiz.tubitak.gov.tr http://www.tubitak.gov.tr/4006
İletişim : bt4006@tubitak.gov.tr
ŞARTNAMEYİ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ