<style>.lazy{display:none}</style>
20.05.2024 - Güncel Eğitim Sitesine Hoşgeldiniz

15 Temmuz Kahramanlarına Mektuplar Yarışması

15 Temmuz Kahramanlarına Mektuplar Yarışması

15 Temmuz Kahramanlarına Mektuplar Yarışması

15 Temmuz Derneği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ve Sultanbeyli Belediyesi 15 Temmuz Kahramanlarına Mektuplar Yarışması Düzenliyor. Ödüllü Yarışmaya Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Tüm Resmi Ve Özel Okullarda Okuyan Ulusal Ve Uluslar Arası Ortaokul Ve Lise Öğrencileri Katılabilir.

Ortaokul Ve Lise Öğrencileri, Dünyanın Mektubu 15 Temmuz Kahramanları İçin Yazılıyor.

Yarışma Ödülleri
Ortaokul Ve Lise Öğrencileri Dereceye Girenler İçin Ayrı Ayrı Verilecek

Birincilik Ödülü 25 Bin Türk Lirası Artı Plaket, Birinci Öğrencinin Okuluna 25 Bin Türk Lirası 15 Temmuz Kütüphanesi Yapılmak Üzere Verilecek
İkincilik Ödülü 20 Bin Türk Lirası Artı Plaket
Üçüncülük Ödülü 15 Bin Türk Lirası Artı Plaket
Jüri Özel Ödülü 7.500 Türk Lirası Artı Plaket
Jüri Özel Ödülü 5 Bin Türk Lirası Artı Plaket

Konu
15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü kapsamında mektupların yazılacağı yarışma ’15 Temmuz Kahramanlarına Mektuplar ’ adıyla “Dünyanın Mektubu 15 Temmuz Kahramanları İçin Yazılıyor” mottosuyla düzenlenmektedir.

Ads

Amaç
Dijital çağın bizlere unutturduğu mektuplaşma geleneğini yeniden hatırlatarak millî ve manevi değerlerimizi gençlere kazandırmak, millî şuurun bireysel ve toplumsal yaşamdaki önemine dikkat çekmek ve kaybettiğimiz kavramları nasıl kazanacağımızı vurgulamak; kadim değerlerimizi hatırlatmak, geçmiş ile gelecek arasında bağ kurabilmek. Darbelerin millî iradeye olan baskısını ve halkın haklı direnişini göstermek, gençleri yazma konusunda cesaretlendirmek ve duygularını ortaya koyabilmelerini kolaylaştırmak.

Katılma Koşulları
-Yarışmaya Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı bütün resmî /özel okullarda okuyan ulusal ve uluslararası ortaokul ve lise öğrencileri katılabileceklerdir.

– Yarışmacılar sadece bir eserle başvurularını yapabileceklerdir.

-Yarışmaya katılacak mektuplar daha önce basılmamış ve ödül almamış olmalıdır.

– Yarışmaya gönderilecek mektuplar Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu’na uygun şekilde, A-4 kâğıt boyutu ebadında, Times New Roman karakteriyle 12 punto büyüklüğünde, sayfa kenar boşlukları her yandan 2,5 cm boşluk, her satır arası 1,5 nk ve en fazla 2 sayfa olacak şekilde Word formatında hazırlanıp dijital ortamda ve ıslak imzalı EK-1 Başvuru Formu ve Taahhütnamesi ile ilgili okul müdürlüklerine teslim edeceklerdir. Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

-Eserde yazarın kişisel bilgileri yer almayıp, kişi bilgisi yerine rumuz kullanılacaktır. Rumuz bilgisi mektubun ilk sayfasının sol üst köşesinde yer alacaktır.

– Yarışmaya gönderilen mektupların hukukî ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin mektubun telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda mektup sahibi, uğrayacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.

-Seçici kurulun yayınlamaya değer bulduğu mektuplar kitap haline getirilir.

-Yarışma kapsamında yazılan mektupların alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışma veya herhangi bir yayın gurubuna gönderildiği tespit edilmesi durumunda eserler, 5/12/1951 tarih ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince komisyon üyeleri tarafından iptal edilir.

– İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün ödül alan ve almayan tüm mektupların afiş, katalog, broşür, kitap/kitapçık vb. her türlü hakkının kullanılması konusunda yetkili olacak ve bu eserlerin 5846 sayılı yasadan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır.

– Alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışma veya herhangi bir yayın grubuna gönderildiği tespit edilen eserler ödül kazanmış olsalar bile dereceleri iptal edilecek ve eser sahibi hiçbir hak iddia edemeyecektir.

– Mektuplarda; Türkiye Cumhuriyeti Devleti yöneticilerine hakaret ve alay konuları içeren, ırkçı söylemlere, müstehcen bir söze, siyasi içerik ve siyasi eleştiriye (herhangi bir parti lehinde veya aleyhinde), herhangi bir kişi, makam ya da markayı övüp/eleştirmeye, reklama, ahlaki değerlere uygun olmayan, maddi ve manevî duygulara olumsuz bir biçimde atıfta bulunan ifadelere yer verilemez.

– Başvurusunu tamamlayan her katılımcı yarışmanın şartlarını kabul etmiş sayılır.

– Bu şartnamenin uygulanmasında ortaya çıkan tereddütleri gidermeye ve uygulamaya yönelik yeni düzenlemeler çıkarmaya İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü yetkilidir.

– Okullarda eser seçimi yapılırken bir komisyon kurulacaktır. Bu komisyonda 3 Edebiyat/Türkçe Öğretmeni ve 2 idareci bulunacaktır. Okulda birinci seçilen eser ilçe milli eğitim müdürlüğüne gönderilecektir.

– Eserler incelenirken;
a- Mektup yazma kurallarına uygunluk,
b- Temanın işlenişi,
c- Türkçe ve dilbilgisi kuralları,
d- Konuya hakimiyet
dikkate alınarak değerlendirme yapılacaktır.

Yarışma Takvimi

Başvuru sahiplerinin eserlerini okul müdürlüklerine teslim etmesi.

(23.11.2022)

Okul müdürlüklerinin başvuru yapılan mektupları İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’ne göndereceği son tarih.

(25.11.2022)

İlçe millî eğitim müdürlüğünün birinci eseri belirlemesi ve belirlediği eserin İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilmesi

(30. 11.2022)

İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından il birincilerinin belirlenerek İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilmesi

(03.12. 2022)

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından ön ve son seçici kurul değerlendirmesi ile dereceye giren eserlerin ilan edilmesi.

(19.12. 2022)

Ödül Töreni

(23.12. 2022)

İnceleme Ve Değerlendirme Komisyonları
∙ İlçe millî eğitim müdürlüklerince görevlendirilecek müdür yardımcısı/şube müdürü başkanlığında bir Türk dili ve edebiyatı öğretmeni, bir Türkçe öğretmeninden olmak üzere konu ile ilgisi bulunan diğer branş öğretmenlerinden en az 5 kişilik bir seçici kurul oluşturulacaktır.

∙ İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından ön değerlendirme ve son değerlendirme komisyonlarında görevlendirilmek üzere edebiyatımıza önemli eserler kazandırmış yazarlarımız, öğretmenlerimiz ve akademisyenlerimiz arasından ön değerlendirme ve son değerlendirme komisyonlarının her biri için ayrı ayrı en az 4 kişilik bir seçici kurul oluşturulacaktır.

∙ İnceleme ve değerlendirme komisyonu üyelerine eser sahibinin kimliğini açıkça ortaya koyan bilgi ve belge kesinlikle verilmeyecektir.

∙ Aynı rumuzu kullanan eser sahiplerinin olması durumunda inceleme ve değerlendirme komisyonları gerekli önlemi alacaktır.

∙ İnceleme ve değerlendirme komisyonları kendilerine gelen eserleri Eser İnceleme ve Değerlendirme Formundaki kriterlere göre inceleyeceklerdir.

∙ Değerlendirme puanı, tüm üyelerin vermiş oldukları puanların aritmetik ortalaması alınarak hesaplanacaktır.

∙ Seçici kurulun verdiği kararlar nihai karar olup itirazlar işleme alınmayacaktır.

Sosyal Medya Hesaplarımızın Takibi Ve Duyurular
Yarışmaya başvuran yarışmacılar yarışma hakkındaki bilgilendirmeleri İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü, 15 Temmuz Derneği ve Sultanbeyli Belediyesi’nin sitesinden ve https://dunyaninmektubu.com adresinden takip edebilirler.
Ödül töreninin yapılacağı yer ve program bilgileri İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü, 15 Temmuz Derneği ve Sultanbeyli Belediyesi web sitesinden ve https://dunyaninmektubu.com adresinden duyurulacaktır.

İletişim Bilgileri
Yarışma ile ilgili her türlü yazışma ve bilgi almak için aşağıdaki adres ve telefon numaraları kullanılacaktır.

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü
İmran Öktem, Eski Adliye Binası, Binbirdirek M, Eski Toptaşı Cd. D:1, 34122 Fatih
(0212) 384 34 00
AYRINTILI BİLGİ İÇİN : istmem. meb.govtr
EMAİL : istmemkutuphane34@gmail.com

15 Temmuz Derneği
Kuzguncuk Mh. Kuşbakışı Cd. No:14
34674 Üsküdar İstanbul Türkiye
+90 216 322 15 07
AYRINTILI BİLGİ İÇİN https://www.15temmuzdernegi.org/
EMAİL :info@15temmuzdernegi.org

Sultanbeyli Belediyesi
Abdurrahmangazi Mahallesi Belediye Caddesi No:4
0216 564 13 00
AYRINTILI BİLGİ İÇİN https://www.sultanbeyli.bel.tr/
belediye@sultanbeyli.bel.tr

Başvuru Web Sitesi: https://dunyaninmektubu.com
Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. safiye dogan dedi ki:

    merhaba türkiyede 1.lik ne zaman açıklanacak cevap bekliyorum teseşükkürler

    1. Güncel Eğitim dedi ki:

      ilan edildi. yarışmanın web sitesine bakınız.

BİR YORUM YAZ